PDA

View Full Version : (Питане!) Кандидатстудентски изпит - Български език и литература СУ



RoNi13
04-06-2016, 12:58
Здравейте. :) Извинявам се, ако вече има такава тема...

Искам да попитам, някой знае ли какво точно представлява изпитът по БЕЛ в СУ? Знам, че първата тема е създаване на аргументативен текст по зададена тема, но въпросът ми е, какво точно е изискването за въпросния текст, какъв формат трябва да е (есе, интерпретативно съчинение...) и конструкцията на текста същата ли е като тази на интерпретативното съчинение (увод, теза, изложение, заключение)?
А втората тема (съчинението върху цитати) какво точно представлява и по модела на интерпретативното съчинение ли се пише?

И последно, какво е изискването за обема на текста?


Моля, без излишни коментари, които не са по темата. Наистина ми е спешно и ще помоля само онези, които имат яснота по въпросите ми да пишат. :)

Благодаря предварително! :) :) :)

Damia
04-06-2016, 13:11
Аз се подготвям за същия изпит и трябва да ти кажа, че без частен учител не можеш да се оправиш лесно..съжалявам, но е така. Не знам дали си погледнал конспекта с произведенията, но е разширен(смисъл включени са повече неща, от тези които се взимат в училище). Нивото, ако искаш висока оценка е много по-високо от това на есетата и съчиненията в училище. Обемът е поне 8 страници и нагоре до 15. И да структурата е същата, но сам разбираш, че имайки предвид обема, нещата трябва да са много по-задълбочени.
За темата - тя е по-сходна с интерпретативно съчинение. В увода почваш с автора, биография, място в литературата, направление, после изграждаш теза по зададената тема и защитаваш, разглеждайки различни произведения от автора. После и заключение, което обобщава и връща отново към основния проблем.
За съпоставката на цитати - повече прилича на есе, имаш повече свобода. Почваш не с авторите, а с проблема, който извеждаш от двата цитата. Как е разгледан в българската литература през периодите. После теза, а след това, разглеждайки всеки автор равномерно(конкретното произведение и други също от творчеството) разгръщаш всички мотиви, идеи и теми, свързани с главния проблем. Какви са сходствата и разликите при двамата автори.
Мога и по-подробна информация да дам, но се замисли за учител според мен.

RoNi13
04-06-2016, 13:31
Благодаря за отговора! :) btw момиче съм ;д

Както и да е... Няма на къде вече за учител, защото в неделя ми е изпита. В училище съм с профил с три езика (сред които е и българският) и имам 7 часа на седмица, което, сигурна съм, че ме подготвя достатъчно добре, а и успехът ми по предмета е отличен. Учителката ми е страхотна и ни преподава не само матуритетни произведения, а и такива, които не са включени в матурата, също авторите и техните биографии доста подробно, което мисля, че ще ми е полезно. Не мисля, че ми трябва частен учител при тези обстоятелства. :)

Много благодаря за отговора, наистина ми помогна доста. :) Ще съм ти много благодарна, ако ми дадеш по-подробна информация (ако ти се занимава, разбира се :) ). :) Благодаря отново! :)

Damia
04-06-2016, 15:25
Е щом имаш 7 часа пак е по-добре, в моето училище имат само по 3 часа на седмица, което е крайно недостатъчно. В такъв случай ти препоръчвам да избереш темата върху един автор като нещо по-близко до подготовката ти. Аз още от началото на учебната година избрах да се подготвям за съпоставката на цитати, а тя е просто по-специфичен формат и трябва преди това да си писала и чела как се прави това. А наистина имаш няколко дни до изпита, на който и аз ще ходя :D това, което аз знам за темата върху един автор е, че е препоръчително да включваш критическа литература, така че може да си прочетеш учебниците или някакви помагала(има много хубави две върху учебната програма на издателство фабер - автори В. Стефанов и М. Кирова) и да се опиташ да извадиш и после включиш(перифразирайки например) някакви по-запомнящи се цитати и мнения на критици(разбира се казвайки на кого са). Другото нещо, което според мен е много важно, е да познаваш добре произведенията; може да си прочетеш пак лириката, аз това правя тези дни.
За структурата вече ти казах основните неща. Правиш хубав увод за автора, изграждаш теза около главната тема, която после обстойно доказваш с различни произведения от творчеството.
Тренирай си часовете, защото в училище не се случва да пишем по 4 часа. Седни и си избери една тема от предишни години и виж за 4 часа какво ще направиш, имаш няколко дни да тренираш това.
Успех :) все пак това е само предварителен изпит и важен опит за окончателния изпит през юни :)