PDA

View Full Version : Ту София



Parolent
04-23-2016, 10:11
Аз съм 12 клас и сигурно ще уча в ТУ София КСИ. Но скоро някъде четох, че на изпитите понякога и да си за повече ти пишат 2 и че са толкова трудни, че дори да си научил всичко пак ще имаш 2. И че нарочно пишат 2-ки. Някой знае ли дали това е истина или са просто оправдания на студенти на които не им се учи. Аз бях на предварителен на 02.04 и изкарах 5. С това няма да мога да вляза, но втората ми матура е по математика и там ще изкарам повече, тя е много лесна. Не си бях решила задачите от стереометрията на предварителния. Тя е и единствената част от математиката която мразя. В ТУ някой знае ли дали се учи много геометрия подобна на стереометрията. Аз уча 1-во равнище математика, но за 1 седмица намерих в интернет задачи от производна и граница на функция които видях че дават на предварителни и бързо и лесно ги научих. Даже ми стана интересно. Но след това което прочетох за изпитите в университета започва да ме е страх да вляза.

an7raks
04-23-2016, 10:30
Оправдания са, спокойно. Дори критериите са доста занижени. На изпита по математика 1, 2 и 3 ти трябват 15 точки от 60, което е задача и половина. Дори и идиот може да научи два типа задачи, щото то се знае какви типове задачи ще има задължително. По предмети като ТЕ, където всички се вайкат, ситуацията е същата. Научаваш един тип задачи и минаваш.
Тегавата част е със заверките, защото там обичат да се правят на големи някои преподаватели и ти спъват отработването или не те пускат на упражнение, щото не си могъл да си направиш протокола от миналата седмица. Стигнеш ли до изпитите - минал си. Дори да не вземеш някой изпит, можеш да си влачиш до края. Имам познати с 9-10 изпита 3-ти курс.
Информацията е за ФЕТТ, за вас не знам, но вероятно ситуацията ще е същата.

Dwyd96
04-23-2016, 12:44
Оправдания са. В ТУ се влиза много лесно, но излизането не е :D. Изпитите са лесни, но гърча през семестъра е голям(протоколи, курсови, упражнения, заверки)...
Не се учи кой знае колко геометрия. Като цяло математиката не е на много високо ниво, както каза антракс 15 точки са за 3, което е около 2 задачи и половина от общо 6 :D

inewton
04-23-2016, 13:24
Още една заблудена овца. Ходи в СУ.

Indistinct
04-23-2016, 13:28
Набираш студенти, защото не стигат ли? ^ :D

inewton
04-23-2016, 13:54
Набираш студенти, защото не стигат ли? ^ :D

Да, то във ФМИ няма никого, та трябва аз да им набирам хора.

Като не си запозната, по-добре си мълчи.

Dwyd96
04-23-2016, 14:03
Още една заблудена овца. Ходи в СУ.
Момичето не иска да става учителка, a софтуерен ИНЖЕНЕР.

inewton
04-23-2016, 14:04
Момичето не иска да става учителка, a програмистка :D

Именно.

Dwyd96
04-23-2016, 14:09
Именно.

Какво ти обяснявам, ти мислиш че с физика ще се реализираш :D

inewton
04-23-2016, 14:21
Какво ти обяснявам, ти мислиш че с физика ще се реализираш :D

Именно.

Dwyd96
04-23-2016, 14:33
Именно.

Надявам се в БАН да дигнат заплатите докато завършиш, или поне да дигнат тези на учителите :D...

inewton
04-23-2016, 14:34
Надявам се в БАН да дигнат заплатите докато завършиш, или поне да дигнат тези на учителите :D...

Ще се наденеш ти на нещо...

Dwyd96
04-23-2016, 14:43
Така ако се държиш и с учениците си :D

inewton
04-23-2016, 14:47
Така ако се държиш и с учениците си :D

Колко си остроумен... А ако се беше напънал малко миналата година и беше влезнал във ФМИ, сега щеше да пееш друга песен.

Parolent
04-23-2016, 14:48
В СУ отиват тези които знаят много по математика и могат да си направят трудния изпит и още от сега разбират много от програмиране, а аз съм от езикова гимназия и затова ще отида в ТУ. И ако не се науча добре да програмирам което само от университет няма да стане поне да стана инженер. За да не стана сервитьорка след това.

inewton
04-23-2016, 14:51
В СУ отиват тези които знаят много по математика и могат да си направят трудния изпит и още от сега разбират много от програмиране, а аз съм от езикова гимназия и затова ще отида в ТУ. И ако не се науча добре да програмирам което само от университет няма да стане поне да стана инженер. За да не стана сервитьорка след това.

Инженер? При специалност програмиране? Така ли вече ви примамват от ТУ? Пакет 2 в 1.

И аз не съм от МГ, ама влезнах лесно. Сега и висшата математика не ми е трудна. А и имай предвид, че във ФМИ влизат много хора от езикови гимназии.

IWannaBeSedated
04-23-2016, 15:17
И нека вечният спор ТУ vs ФМИ почне сега. :D

Dwyd96
04-23-2016, 15:28
Инженер? При специалност програмиране? Така ли вече ви примамват от ТУ? Пакет 2 в 1.


Е както при вас е даскал и нещо друго, така и при нас инженер + нещо друго...

КСИ= Компютърно и Софтуерно ИНЖЕНЕРСТВО..

M****
04-23-2016, 15:29
И нека вечният спор ТУ vs ФМИ почне сега. :D
Защо сравняваш факултет с цял университет? о.О

Само за инфо: в училище бях отличник по математика, а в ТУ - първия семестър имах 4 (след като реших) половината задачи, а втория семестър едва успях да си взема изпита на поправителната сесия. :Д

бтв: ТУ-София също си има изцяло математически факултет, различен от компютърния или телекомуникационния: http://tu-sofia.bg/faculties/read/30

//аз съм завършил друг факултет на ТУ-София. (:

an7raks
04-23-2016, 15:40
Специално програмиране се учи в толкова много университети, факултети, факултетченца и частни школи, че спора къде е най-добре ми се струва безсмислен. Още повече, че програмиране можеш и сам да научиш на достатъчно добро ниво, че да те вземат на работа и без диплома. Програмистите вече са нещо като икономистите и юристите - под път и над път са и фирмите ги боли фара кой къде е завършил и дали е завършил. Знам, че на някои места дават изпит след интервюто, за да те видят какво знаеш, на други наемат няколко човека на стаж за някой друг месец и после си избират според резултатите. Изобщо, спорът е тъп и безсмислен.

inewton
04-23-2016, 16:13
Е както при вас е даскал и нещо друго, така и при нас инженер + нещо друго...

КСИ= Компютърно и Софтуерно ИНЖЕНЕРСТВО..

Във ФМИ също има Софтуерно инженерство, чадо.

Dwyd96
04-23-2016, 16:15
Във ФМИ също има Софтуерно инженерство, чадо.

Не си инженер ако не знаеш разликата между резистор и кондензатор (примерно).

inewton
04-23-2016, 17:16
Не си инженер ако не знаеш разликата между резистор и кондензатор (примерно).

Ако я знаеш също. Виж мен например.

Dwyd96
04-23-2016, 17:26
Ако я знаеш също. Виж мен например.

За интелигентен човек, трудно разбираш кога не трябва да приемаш думите буквално -.-

Имах предвид че не може да си инженер без да си минал през всички гадости като: проектиране, теоретична електротехника, съпромат, Физика, Химия и тем подобни. Във ФМИ не мисля че се учaт

inewton
04-23-2016, 17:30
За интелигентен човек, трудно разбираш кога не трябва да приемаш думите буквално -.-

Имах предвид че не може да си инженер без да си минал през всички гадости като: проектиране, теоретична електротехника, съпромат, Физика, Химия и тем подобни. Във ФМИ не мисля че се учaт

Пак ти казвам, че аз също уча някои/някои ще ги уча по-нататък. И все пак не съм инженер.

Не, не ги учат във ФМИ, ама там пък знаят математика. Подготвени са по по-теоретичната част/частта с програмирането, не с държане на поялник, измерване на ток, напрежение и т.н.

Dwyd96
04-23-2016, 17:57
Затова ти казах на ЛС, че ако си завършил ФМИ и не си добър в програмирането, единствената ти останала опция е ДАСКАЛ :D

inewton
04-23-2016, 18:00
Затова ти казах на ЛС, че ако си завършил ФМИ и не си добър в програмирането, единствената ти останала опция е ДАСКАЛ :D

Да, ако не си добър. Повечето хора не записат нещо, за да не са добри в него. И ако имат амбиции (и мозък, разбира се) ще станат най-добрите

Indistinct
04-23-2016, 18:09
Затова ти казах на ЛС

Е хайде де. Спорете тук, за да може бъдещите студенти да се ориентират кой университет да изберат. :D

Dwyd96
04-23-2016, 18:25
Да, ако не си добър. Повечето хора не записат нещо, за да не са добри в него. И ако имат амбиции (и мозък, разбира се) ще станат най-добрите

Имам голяма амбиция да рисувам.. Нямам грам талант, но имам амбиция... За колко милиона да си продам картината???

inewton
04-23-2016, 18:29
Имам голяма амбиция да рисувам.. Нямам грам талант, но имам амбиция... За колко милиона да си продам картината???

Аз неслучайно казах "и мозък". В твоя случай- талант.

an7raks
04-23-2016, 19:07
Да, ако не си добър. Повечето хора не записат нещо, за да не са добри в него. И ако имат амбиции (и мозък, разбира се) ще станат най-добрите
Съгласен съм... И в такъв случай какво общо има университета, който си завършил?

Dwyd96
04-23-2016, 19:20
Съгласен съм... И в такъв случай какво общо има университета, който си завършил?

Ами бъдещия слyжител на (Е)БАН питаше защо в ТУ си инженер+ програмист и се опитвам да му обясня...

inewton
04-23-2016, 19:29
Съгласен съм... И в такъв случай какво общо има университета, който си завършил?

Чисто теоретично няма. Но университета може да е пречка (ако те товарят с безполезни глупости), може и да е полезен (например за много по-лесно разбиране на материала от унито, отколкото сам). В някаква степен зависи от преподавателите, не от университета.
Между другото, лекторът ми по молекулна физика е пълна скръб. Наскоро разбрах, че някога е водил упражнения в ТУ, не се учудих. Може и да има добри преподаватели в ТУ, но повечето не струват (поне така ми казват, аз не съм ги виждал).

inewton
04-23-2016, 19:29
Ами бъдещия слyжител на (Е)БАН питаше защо в ТУ си инженер+ програмист и се опитвам да му обясня...

Стига с тоя БАН. Колко пъти да ти казвам, че не искам и да чуя за него?

Death Gun
04-23-2016, 19:52
Момичето не иска да става учителка, a софтуерен ИНЖЕНЕР.
:D :D :D :D :D


Именно.

^ Верно си е. КСИ, 2 курс съм. Ако хората идват в ТУ да стават програмисти, са объркали мястото.
Аз го избрах по други причини. Ако исках усилено да се занимавам само с програмиране, чисто и просто щях да отида в СУ. Математиката ми се отдава, не ми беше проблем. Друг е въпросът, че за да пишеш код не е нужно да си в университет, както споменахте по-назад в темата. Има качествени академии, както и много достъпни уроци за начинаещи, курсове, сайтове, книги и т.н.
Въобще всичко си зависи от човека.
Тва за преподавателите, в момента има голям недостиг. Повечето са стари, а младите не идват заради ниски заплати. В момента в 4-я семестър по Бази Данни(MySQL) имаме 4-5 асистенти от 3 до 4 курс студенти всичките.

Очаква се нова специалност "Софтуерни технологии", която ще е като копие на "Софтуерно инженерство" във ФМИ, като почти всички инженерни предмети ще отпаднат и ще бъдат заменени със софтуерни такива. Но е по-вероятно да се кандидатства за нея от следващата година.

an7raks
04-23-2016, 20:06
Може и да има добри преподаватели в ТУ, но повечето не струват (поне така ми казват, аз не съм ги виждал).

Смени си източниците... На кривия хуй космите му виновни. Повечето от състудентите ми са недоволни от преподавателите, щото са идиоти и не могат елементарен изпит да вземат.

Death Gun
04-23-2016, 20:09
щото са идиоти и не могат елементарен изпит да вземат.
ххаха, брей, не съм бил единственият, който мислил така :D

Dwyd96
04-23-2016, 20:30
Смени си източниците... На кривия хуй космите му виновни. Повечето от състудентите ми са недоволни от преподавателите, щото са идиоти и не могат елементарен изпит да вземат.

Дам.. Много колеги се оплакват от даден преподавател, че " много изисквал". Все още не мога да ги разбера :D Все пак това му е работата :D

prosto_chovek
04-24-2016, 13:48
Аз съм 12 клас и сигурно ще уча в ТУ София КСИ. Но скоро някъде четох, че на изпитите понякога и да си за повече ти пишат 2 и че са толкова трудни, че дори да си научил всичко пак ще имаш 2. И че нарочно пишат 2-ки. Някой знае ли дали това е истина или са просто оправдания на студенти на които не им се учи. Аз бях на предварителен на 02.04 и изкарах 5. С това няма да мога да вляза, но втората ми матура е по математика и там ще изкарам повече, тя е много лесна. Не си бях решила задачите от стереометрията на предварителния. Тя е и единствената част от математиката която мразя. В ТУ някой знае ли дали се учи много геометрия подобна на стереометрията. Аз уча 1-во равнище математика, но за 1 седмица намерих в интернет задачи от производна и граница на функция които видях че дават на предварителни и бързо и лесно ги научих. Даже ми стана интересно. Но след това което прочетох за изпитите в университета започва да ме е страх да вляза.

Пиша този коментар без да съм чел който и да е от предишните. С това най - вероятно ще влезеш като оценка, но ако не стане, с матурата си ясен. За математиките, ако искаш пиши на лично да ти пратя и трите части да видиш какво се учи със се изпитите, взимат се елементарно, даже хората, които като чуят математика си представят кренвирш, ги взимат до 3 курс най - късно. Стереометрия се учи малко.
Така, сега за тия митове и легенди, които и мен ме плашеха далечната 2012та. Първо, колкото по - горен курс ставаш, толкова по - лесно се "дават" изпитите. Имам колеги с по над 15 невзети изпита, от които никой от 4ти курс почти. Рекордьорът ни е с 27. Аз съм взел всичко. И не съм само аз. Това трябва да ти говори, че има хора, които (както някои мои колеги) си скъсват гъза от учене и изкарват 5 и 6 на всичко, има такива като мен, които с умерено четене и минималното възможно зор изкарваме 4ки и 5ци, има такива, дето четат, ама нищо не разбират, но все пак избутват тройките и влачат по едни дежурни 3 до 5 изпита и има и такива, които ако една седмица не дойдат до ТУ, ще трябва някой после да ги заведе да не се затрият по пътя, които поставят рекорди като горепосочения. Имал съм точно един изпит, за който твърдя, че несправедливо са ме късали ("щото съм бил написал ПРЕКАЛЕНО МНОГО"), който после си изкарах с половин страничка глуопсти, с тройка (да е жив и здрав професор дедо Сашо, да се пенсионира по - скоро та да прави това, в което е най - добър, да седи и да пърди пред телевизора). За всичко друго, за което съм бил скъсан, е било неща, за които не съм чел наистина. Да не говорим, че ако изкараш 2ка на някой изпит, в повечето случаи те мъчат до втората поправка, след което на 2 3 верни изречения ти пишат 3, че даже имахме един предмет, дето са ги лопатирали на петия път всички с тройки на абсолютно бели листи с имената отгоре. Тая математика, дето толкова много те плаши при теб в КСИ може да влезе повече в употреба, отколкото при мен, но не е нещо чудовищно. Чувал съм за 1 2ма доценти, дето пишели 2ки докато не си купиш учебника им, ама ако опреш до там, учебник над 20 лева в ТУ не съм срещал дотук, ако е толкова зора, даваш една десетачка и на изпита се радваш. Така че споко, ако това те влече, записвай смело и ако полагаш поне някакви нормални усилия, ще се оправиш.

Ryuko
05-03-2016, 08:32
Математиката в ТУ е лесна. Малко са преподавателите, които изискват и те късат на мат 1, 2, 3. КСИ сме облагодетелствани в някаква степен, понеже не ни мъчат като другите факултети, а и не ни се падат много гадни преподаватели. Математиката е един от предметите, който се взима НАЙ-ЛЕСНО в този университет и преписването е масово. Както казаха колегите 15 от 60 точки на изпита ти осигурява взимането. А в повечето случаи това изисква да научиш 2 от най-лесните задачи и си готова.
Една от математиките изглеждаше кофти и очаквахме малко хора да си вземат изпита, понеже нямаше такива 2 супер лесни задачи, за да минеш. А стана точно обратното - от 100 човека поток, само 5-6 бяха на поправка. Почти всички преписваха...
Да не казвам, че отделно в кабинетите на преподавателите хората, на които не им стигаше малко за 15 точки(3ка), бяха препитвани, за да изкарат.

Не искам да обиждам автора, но този увеличен коефициент за матура по мат на 3, вече изравнен с изпита, прави чудеса. :D
Значи казваш, че имаш 5 от предварителния, но матурата е много лесна и ще изкараш много повече.
Това е парадокс малко, знам целта на ТУ с вдигането на коефициентите, но така не става ли неравенство между изпит и матура, като принципно изпитът трябва да е водещият. До преди 2 години като влизах аз си беше 2,8, горе-долу приличен коефициент. Ако трябва да се сравнява трудността за влизане, тая година след промените във ФМИ, Мат 1 във ФМИ е 1:1 с матурата, която след вдигнатия коефициент в ТУ е равносилна на изпита. До преди поне се знаеше, че в ТУ изпитът е на добро ниво, а този във ФМИ е малко по-труден. Докато сега сравнението е като Maт 1 vs Мат 2 във ФМИ.
Надявам се да не съм засегнал някого. :D