PDA

View Full Version : Планински велосипед?



asdbroasd
05-10-2016, 23:32
Здравейте, приятели! Наскоро се зарибих по планинското колоездене (и преди бях зарибен, но сега навлязох малко по-навътре в нещата :D) и си купих планински велосипед DRAG ZX4 2015 edition. И именно оттук започнах да гледам клипове и да разбирам за какво иде реч. Та така де, ще карам по същество. Велосипедът е чисто нов, минал е най-много 1 месец, откакто го купих. Но нали тогава почти нищо не разбирах, не видях размера на рамката, когато го поръчах-пък и не питах никого да ми даде някакви насоки xD.И се оказа, че ми е голяма. Реално, мога да стигам земята и с двата крака, когато съм на седалката, но не ми е изобщо удобно. Гумите са 26 цола и общо взето колелото е големичко. Почнах да понаучавам wheelie-та, bunny hop и други стънтове, но усещам, че велосипеда (поне рамката де) не е много подходящ за мен. Писах на съпорта на сайта, откъдето го бях взел, но те ми казаха, че щом като е изкарвано от кашона, няма как да заменят никоя част-пък най-малко рамката. И съм решил да го продам. Ако му взема около 700 лв. ще съм доволен (купих го за 800) - буквално му няма нищо, само дето гумите малко се изтъркаха, дето съм карал. И съм решил да си взема ново. Бих желал по-опитните от вас да ми дадат някои съвети. Все като гледам професионалните байкъри, повечето от тях са с някакви малки велосипеди..абе, като тези от джуниър сериите :D Но пък като се замислиш, наистина са удобни. Мога да прежаля още 100 лв. и да речем да купя друго за същата цена, на която купих моето (ако успея сега да го продам де). Ако имате някакви идеи-какво може да се направи, къде мога да му взема най-много пари и реално ако ще си купувам ново-с какъв размер на рамката да е, колко да са големи гумите. Искам да е с дискови спирачки, 21 или 24 скорости, да не е с окачване-само предни амортисьори. Като цяло, да ми е удобно за каране. Висок съм някъде 1.65. 15 инча рамка и 24 цола гуми..как е според вас? Очаквам мнения за производители, модели..абе, каквото ви дойде на ума. Благодаря предварително! :)

Rakshy
05-11-2016, 01:47
първо - с такова колело много трудно ще правиш трикове. Можеш да си караш спокойно, смисъл кежуал колело е.
второ - ако искаш да се спускаш ти трябва мека рамка, ако искаш да скачаш ти трябва твърда
трето - едно време като уж се бях запалил по тези неща Drag Climber-ите бяха доста достъпни и базови като цяло, и най-вече не много скъпи - към 700 лева мисля, че излизаше стандартно.
четвърто и може би най-важно http://www.mtb-bg.com/forum/ виж тук. Пичовете разбират и ще ти кажат. Най-вече ще те нахранят :Д Там можеш и да го продадеш или да му направиш бартер.

добрите скачачи карат с твърда рамка без скорости малко беемхикс шит (това е за скачане на асфалт), ако искаш по dirt-ове в парка и т.н. ти трябва с няква хубава вилка, или пък и шокче да си имаш, за да не ти умират коленете и гъза

asdbroasd
05-11-2016, 08:56
Аха, благодаря ти за съвета. Принципно не го искам за "скачане" и "трикове", но мисля, че е полезно да науча и да мога да правя bunny hop или поне manual-винаги ще имам някакво предимство от това. Не ти говоря за рампи и тем подобни изгъзици и стънтове, а по-скоро-спомагателни неща :) Що се отнася до шокчето-не искам с пълно окачване, пък са и много скъпи..предните амортисьори ми вършат работа :D

RapExotic
05-11-2016, 18:55
Щом проблема е само в размера, защо не си купиш една нова рама с подходящия за теб размер и да поставиш останалите компоненти на нея? Твърда рама (без окачване) струва под 200лв. нова, а старата можеш да и вземеш поне 100, ако е добре запазена. Така с едни 100лв. разход си решаваш проблема.

Иначе едва ли ще можеш да го продадеш за 700, понеже вече е ползвано и хората ще предпочетат да си го купят от магазина за още 100лв. отгоре. Освен това докато се намери купувач може да минат месеци, а сезона за каране е точно сега.

То за това велосипеди се купуват от специализирани магазини за велосипеди и се ходи на оглед преди това. Аз така преди време като си купувах първото сериозно планинско колело се бях спрял на един модел, но в магазина ме консултираха и се оказа, че съвсем не е подходящо за ръста ми. Там хората са компетентни и само като ти видят ръста могат да преценят какъв размер е подходящ.

MalePan7her
05-11-2016, 19:13
Аз имах български също на ДРАГ и го счупих ! Кекави са и затва са толкова евтини.

Също така не знам защо си правиш илюзии, че ще го продадеш на 700 лв. Велосипеди не се търсят. Най много да ти дадат 350-400 лв. и то с голям късмет. Пробвай в олх, но според мен ще го продаваш сто години и няма да му вземеш никакви пари. По добре си го карай така! Иначе ще влезеш в загуби и после няма да можеш да купиш нищо насреща !

asdbroasd
05-11-2016, 21:15
Ами да, реално може и само рамката да сменя. Но не знам дали ще мога после правилно да го сглобя-да не стане някой гаф със скоростите или спирачките, от друго не ме е страх.А примерно мога ли да си поръчам същата рамка, само че с по-малък размер? Защото надали ще намеря такава да се продава. Лично за мен няма значение каква ще е, но да ми върши работа.

RapExotic
05-12-2016, 18:44
Ако не си сигурен, че ще я сглобиш правилно може да я занесеш в някой магазин за велосипеди да ти я сглобят или да помолиш някой приятел, който разбира повече. Самото сглобяване и разглобяване не е сложно, стига да имаш необходимите инструменти.

Иначе рамки се продават чисто нови по отделно в най-различни размери. Не е задължително да си поръчваш същата, компонентите са стандартни и ще паснат и на друга. Но ако държиш да е същата вероятно все още можеш да намериш, щом е модел 2015.