PDA

View Full Version : Брекети



liliq ivanova
05-18-2016, 09:13
Миналата седмица отидох на ортодонт, тъй като зъбите ми са много криви и последният ми постоянен зъб се е насочил в неправилна посока. Както и да е... ще се наложи да ми слагат брекети. Искам само да спомена, че аз исках да ми се оправят зъбите, а не родителите ми. Имам няколко въпроса:
1. След като ги поръчате на ортодонта да се изработят, след колко време ви ги слагат в устата? Ако има значение ще бъдат обикновени, метални, на горната и на долната челюст.
2.Колко време след като ви ги сложат ви боли? И какво е трябвало да ядете първите дни? Много ли е силна болката, тъй като много от приятелите ми се оплакваха жестоко.
3.Средно колко време ги е носил всеки?
4.Всички ли сте носили сред като са ви ги свалили прозрачни шини? Колко време?
5.Останали ли са бели петна по зъбите ви след свалянето? Ортодонтите ви успели ли са да ги махнат?
6.На консултацията не дадоха да попълним една бланка и на тея имаше въпрос : Ако съм момиче, имам ли цикъл и баща ми писа, че нямам, а аз имам и ми беше неудобно да му кажа да го поправи. Има ли голямо значение?
Много искам да имам хубави и подредени зъби, защото не мога да се смея с приятели. Все слагам ръка пред устата си, защото ви се е случвало да ми се подиграват. Не мога да живея повече така и затова предприех тази стъпка. На 12 години съм(почти 13). Благодаря на всички отговорили. Наистина ми трябва информация, тъй като много се вълнувам.

anonimna:D
05-18-2016, 09:55
На мен ми ги сложиха две седмици, след като ми ги поръчаха. И то, защото трябваше да ми извадят последния мъдрец. Моите били по-нов вид, иначе са метални, горе и долу ( разликата е, че нямам ластици на всеки брекет, моите са със закопчалки, май даймонд се казваха :D ) Зъбите и сега си ме болят зверски, като ми натегнат дъгата или я сменят. Иначе в началото е жив ад, Ще си раздрана от вътрешната страна на устната, но това е за максимум 2 седмици. За останалото не мога да кажа, още съм с тях :D

anonimna:D
05-18-2016, 09:57
Пък това за цикъла ти е било напълно ненужно, мен такива неща не са ме карали да попълвам, имам цикъл, даже долните ми ги лепиха като бях в цикъл. Та не мисля, че има някакъв проблем

Amorenvivo
05-18-2016, 14:42
Първо брекети се слагат на хора с крива захапка,за да може да се оправи! А скоби (шини) се слагат,когато имаш криви зъби!
Аз също като малка съм носила скоби за оправяне на зъбите и не помня точно колко време се е изисквало,след като съм поръчала скоби да ми се сложат може би една седмица зависи,от направата!
Когато ги сложих за първи път не болеше,а просто стягаше и усещах че имах скоби! Не ти казват да се храниш с определени храни,а съвсем нормално,както преди си се хранил!
Но аз скобите не можех да ги търпя,не можех да се храня като хората! Всяка храна ми залепваше по скобите тоест там където ти е небцето,а след това започнах да имам болки докато хапвах,защото зъбите се напрягат,след това имах скоби много сладки бяха със звездички и на долните зъби но в комбинация горни и долни скоби беше истински ад! Болки,трудно хапване и фъфлене също така и не можах да преодолея това с фъфленето,някъде около година само бях с тях защото това не можех да го търпя! При мен не се изискваха попълване на бланки и такива глупости! А самите скоби (шини) се носят 3-4 години и след това се свалят,а някои ги носят и 5 години в зависимост от това дали си свикнал!

InsertDumbNickHere
05-18-2016, 16:05
1-Не си спомням точно.
2-Болката при мен беше ужасна. Ако случайно горните зъби се срещнеха с долните.. КРАЙ. Адска болка при най-лекото докосване. Болката е силна в зависимост от това колко са ти криви зъбите. С времето като ходиш да ти ги затягат ще намалява все повече и повече, докато накрая няма да чувстваш нищо. Относно яденето: ядях си всичко нормално. С болките беше тегаво първите няколко дни, но бавно малко по малко се справях.
3-1 година и 1 месец ги носих точно.
4-При мен случая е тегав и все още нося тези въпросни шини. Нося ги защото всичките ми кътници трябва да бъдат извадени защото растат на криво, затова трябва да нося шините при евентуални размествания. И наистина ако не ги нося месец примерно, долните започват да се разместват доста.
5-Нямам и следа от такова нещо. Няколко години имах следи които усещах само с език, но визуално абсолютно нищо не се виждаше.
6-Нямам идея :D Момче съм.

Ще ти кажа само, че на 13 години още нямаш идея какво се случва. Перфектна възраст да си оправиш най-сетне зъбите. После ще ти е много по-леко ;). Не си мисли, че на 13 е адски късно или пък, че си голяма вече.

FTanimation
05-28-2016, 23:27
Не говорете глупости да плашите момичето! :)
Нещата са много по-прости и приятни. Първо - "брекети" и "шини" са различен тип ортодонтски техники за корекция. Шините можеш да сваляш когато поискаш, брекетите не. Чудесно е че си избрала брекети - това е по-добрият вариант по ред причини (по-ефективни, по-бързи, по-дискретни). Сега на въпросите ти:

1. Обикновенните метални са най-добрият избор - с тях зъбите ти ще се изправят идеално и бързо. Прозрачните се виждат по-малко, но по-трудно се постига перфектен резултат, а са и по-големи. При мен стана така - купих брекетите с рецепта от ортодонта за около 800-900лв, след което се доплащаше при всяка корекция (смяна на дъга). Общо взето, щом пристигнат брекетите, веднага могат да ги сложат.

2. Болката е индивидуална - някой ги боли по-малко, други повече. Ако са ти "самолигиращи" брекетите (тип "Деймън"), няма да те боли много. Но каквото и да се случи - след 2 седмици няма да усещаш че носиш брекети. Свиква се бързо. Най-важното е ортодонта ти да е добър специалист.

3. За носене - различно е. Според корекцията и възрастта. Щом си на 13 - може и за година и нещо да си готова. Аз сложих доста по-късно. Но не бързай да ги сваляш! Зъбите ти ще се изправят за 3-4 месеца, но колкото по-дълго стоят прави със брекетите, толкова по-здраво ще се настанят на новите си места. А и после може да не ти слагат телчици или шини.

4. Понякога не се носят шини, понякога се носят, или да се поставят фиксирани телчици от задната страна на предните зъби. Според случая. Но щом си толкова млада - едва ли ще се наложи, а и да се наложи - ще е за кратко. Не мога да кажа повече без да знам колко са ти разместени зъбките.

5. Няма да останат петна - след сваляне на брекетите, лепилото се почиства, а те се полират. Но е изключително важна хигиената!!! Миене след всяко хранене, със специални четчици. Отнема 2-3мин. повече, но е задължително!!!

6. Няма никакво значение.



И да - ще имаш хубави зъби, само не се отказвай дори да те боли и пак повтарям - миене и хигиена, за да нямаш проблеми после! Чудесно решение е да си изправиш зъбките докато си млада!!!
Поздрави!

KaRiNa.Ni
06-08-2016, 09:12
Първо брекети се слагат на хора с крива захапка,за да може да се оправи! А скоби (шини) се слагат,когато имаш криви зъби!
Аз също като малка съм носила скоби за оправяне на зъбите и не помня точно колко време се е изисквало,след като съм поръчала скоби да ми се сложат може би една седмица зависи,от направата!
Когато ги сложих за първи път не болеше,а просто стягаше и усещах че имах скоби! Не ти казват да се храниш с определени храни,а съвсем нормално,както преди си се хранил!
Но аз скобите не можех да ги търпя,не можех да се храня като хората! Всяка храна ми залепваше по скобите тоест там където ти е небцето,а след това започнах да имам болки докато хапвах,защото зъбите се напрягат,след това имах скоби много сладки бяха със звездички и на долните зъби но в комбинация горни и долни скоби беше истински ад! Болки,трудно хапване и фъфлене също така и не можах да преодолея това с фъфленето,някъде около година само бях с тях защото това не можех да го търпя! При мен не се изискваха попълване на бланки и такива глупости! А самите скоби (шини) се носят 3-4 години и след това се свалят,а някои ги носят и 5 години в зависимост от това дали си свикнал!

+