PDA

View Full Version : Фармация.



'Nas
05-22-2016, 15:17
Здравейте всички. Бих искал да се посъветвам с вас. Изключително много искам да изучавам фармация, но има един малък проблем. В момента съм 10- ти клас и съм в паралелка с разширено изучаване на математика, ИТ, английски език и география. Наистина бих искал да се занимавам с фармация, а доколкото разбрах трябва да си доста на 'ти' с биологията и най- вече химията. Проблемът е, че тази година за мен спира изучаването на биология и химия, понеже приоритетните ми предмети в училище са други. Някакви съвети как мога сам да започна да се подготвям и да изучавам дадени неща, които ще са ми от полза за кандидатстването, а и занапред в моето обучение? Като цяло препоръчвате ли ми да започна със самостоятелната подготовка по химия и биология. Мога да запазя учебниците си от 10 клас по химия и биология, ако смятате, че могат да ми бъдат полезни. Благодаря Ви предварително!

inewton
05-22-2016, 15:29
Започвай с химията. Биология за изпитите не ти трябва.

snatural
05-22-2016, 23:05
Първо ще те питам към кой университет си се насочил. Ако е към МУ-София според мен ще ти трябват уроци по биология, а за останалите университети не е нужен учител. По простата, причина, че само в София изпита по биология са 3 теми (И в Стара Загора, но там няма фармация) Виж за химията не става без учител. Повечето МУта имат сборници със задачи, които се падат на изпита. Трябва да знаеш как точно да ги разпишеш, а за това ти трябва учител да ти казва.
Мога да ти пиша с часове за подготовката за това задавай конкретни въпроси :D

snatural
05-22-2016, 23:07
Започвай с химията. Биология за изпитите не ти трябва.

И на мен ми се искаше да не ми трябва биологията, но уви не е така.. даже при равен бал на двама кандидата се взема оценката от биологията. Значи е биологията излиза по-важна и от химията :?

inewton
05-23-2016, 06:25
И на мен ми се искаше да не ми трябва биологията, но уви не е така.. даже при равен бал на двама кандидата се взема оценката от биологията. Значи е биологията излиза по-важна и от химията :?

Добре, де, значи трябва биологията. Но за какво ви е учител? По биология само трите учебника за 8-ми, 9-ти и 10-ти клас ви трябват. Може и сами да се подготвите. А химията според мен е лесна, има много учебници за кандидатстуденти, купувате си го и започвате.

Аз никога не съм ходил на уроци нито за матурите, нито за кандидатстудентския (не че съм кандидатствал с химия или биология). Ако сам не учиш, учителя не може да ти помогне.

Fisherman
05-23-2016, 07:19
Както каза момичето,ако ще кандидатстваш в МУ,ще ти трябва уроци и по двата предмета,в СУ можеш да влезеш само със самостоятелна подготовка.

Ivaaaaa
05-23-2016, 07:35
В су не бяха ли по-високи баловете? По биология наистина според мен е излишно да се ходи на уроци. В су май беше тема от 9 и 10кл и тест на 8-ми. Химията, ако не ти е на сърце, най-добре на уроци, но пак не е нещо, което не можеш да научиш и сам. Университетите препоръчват литература, от която да се подготвяш. Разгледай сайтовете.

snatural
05-23-2016, 07:44
Специално за химията в СУ. Там е най-трудната химия. Задачите поне тази година бяха като за олимпиада. На мен както ми се отдава повече химията едва ли щях да хвана и четворката. Просто недей да кандидатстваш само в СУ. Там не се знае какво може да ти се падне и риска е най-голям. А това, че можеш да минеш без уроци по химия въобще не е вярно. Там няма как да се разминеш без да платиш. Подготовката е доста скъпа..трябва да го имаш предвид.
Аз специално аз биологията не съм дала и стотинка и си изкарах почти отлична оценка, но за химията с уроците и с курса, на който ходих (като смятам пътуванията до града и квартирата)отидоха почти към 1000 лева... но всеки сам си преценява де.
Ако толкова не ти се дават пари виж в сайта на уча.се. Там госпожа Мария Николова е разработила всички задачи за Варна и почти всички за МУ София, но и те струват пари.. около левче е на задача.

inewton
05-23-2016, 07:57
Това че ще ходиш на уроци не е гаранция. Съквартирантът ми три години е ходил на уроци по математика и накрая пак не го приеха във ФМИ.
А във ФХФ един влезна без да е ходил на уроци по химия.

Fisherman
05-23-2016, 09:09
и като влезне във ФХФ,Фармация и ще трябва да учи 10 вида химия,няма бягане от химическа специалност

'Nas
05-23-2016, 09:19
Насочил съм се към МУ Плевен. Биологията честно казано не ми е много трудна и сам мога да си се оправям с нея.. А за химията дори и частни уроци биха били проблем, понеже в моето малко градче няма човек, който да се занимава с това.

Starless
05-23-2016, 12:34
В су не бяха ли по-високи баловете? По биология наистина според мен е излишно да се ходи на уроци. В су май беше тема от 9 и 10кл и тест на 8-ми. Химията, ако не ти е на сърце, най-добре на уроци, но пак не е нещо, което не можеш да научиш и сам. Университетите препоръчват литература, от която да се подготвяш. Разгледай сайтовете.

За биологията - добре, но аз лично не познавам човек, който да е кандидатствал медицина/фармация и да не е ходил на уроци по химия.. Няма как да се разминеш без тях. То ако по химия можеш да се подготвиш сам, не знам какво ще ти се опре.

Ivaaaaa
05-23-2016, 12:55
Аз пък познавам и то медицина в су, което мисля, че са най-високите балове в милата ни родина.

Fisherman
05-23-2016, 13:50
един човек не е представително извадка Ивааааа

Ivaaaaa
05-23-2016, 13:55
Еми тя/той каза, че не познава ЧОВЕК. Не съм казала, че е масово явление, а че е нещо напълно възможно.

'Nas
05-23-2016, 14:59
Май го обърнахте на чат спам.. Ще ви помоля, ако нямате някакви идеи, които да предложите или да помогнете по някакъв начин, да намалите спама.

Fisherman
05-23-2016, 16:00
какво ще свърши паметта на сървърите на тийнпроблем ако напишем по 2 изречения ли?мързи те да четеш,тогава не питай никой нищо

Ivaaaaa
05-23-2016, 16:00
Тоз пък. Ари, бб тогава, хлапе.

Starless
05-23-2016, 16:30
един човек не е представително извадка Ивааааа

+++


Еми тя/той каза, че не познава ЧОВЕК. Не съм казала, че е масово явление, а че е нещо напълно възможно.

Тя. ;)
И дори да е така, е прецедент.. Трудно ще се подготви някой сам по химия.


какво ще свърши паметта на сървърите на тийнпроблем ако напишен по 2 изречения ли?мързи те да четеш,тогава не питай никой нищо

Ахахахах :D

snatural
05-23-2016, 19:59
А защо точно МУ-Плевен фармация О.О самия факултет го отвориха тази година и ще има 30 места.. тоест по 15 момичета и 15 момчета и никой не знае какво ще е нивото на обучение. Тази година на предварителния се паднаха толкова елементарни задачи, че и без уроци можеше да се справиш хих

xxKiFlAx
05-29-2016, 03:44
Мога да ти препоръчам човек за частни уроци по химия,ако си от Плевен

LoveInfect
05-29-2016, 06:39
Добре, де, значи трябва биологията. Но за какво ви е учител? По биология само трите учебника за 8-ми, 9-ти и 10-ти клас ви трябват. Може и сами да се подготвите. А химията според мен е лесна, има много учебници за кандидатстуденти, купувате си го и започвате.

Аз никога не съм ходил на уроци нито за матурите, нито за кандидатстудентския (не че съм кандидатствал с химия или биология). Ако сам не учиш, учителя не може да ти помогне.

Извинявай, но кандидат-студентските изпити са много труднички по медицина и фармация...
snatural най - добрата медицина и фармация, която можеш да научиш в България са в медицинския университет, не в СУ. За да влезеш, балът ти се формира от оценките по биология и химия от 9ти и 10ти клас. По биология си е чисто зубрене, но аз ходя на уроци, защото има и по лесни методи. По химия си купуваш един сборник (специален за кандидат студентските изпити) и за две години си решаваш задачите. По добре е с учител, въпреки че, се намират и решени.
Пиши на лично в този форум сигурно аз съм най-запозната с цялото кандидатстване по медицина и фармация.

slicky
05-29-2016, 15:38
В София избери, независимо къде, Плевен е ала-бала работата. Варианти са ти и Варна, и Пловдив.

draid
05-29-2016, 16:47
Имаш достатъчно време да влезеш където и каквото искаш. Влизането никога не е било проблема.

slicky
05-29-2016, 17:44
Не, точно влизането е най-трудно. Останалото е... няма описание , за съжаление.

draid
05-29-2016, 20:18
Много отдавна влизането хич не е трудно.

YSMF
05-29-2016, 20:49
Не, точно влизането е най-трудно. Останалото е... няма описание , за съжаление.
Според познатите ми точно влизането е направо песен пред това, което следва. И пак има хора, които не могат да влязат няколко години подред. Във Варна факултета им дори само като визия е страшно добър.

slicky
05-29-2016, 22:29
Има 1 лаф, който показва точно реалността. И магаре да пуснеш в медицински, и то ще завърши. Нямате си на идея как се купуват изпити и се пускат определени лица, които ще носят отговорност за живота ти.

xxKiFlAx
05-30-2016, 02:47
Изпита по химия в МУ-Плевен е по-лесен от тези в МУ-Варна и София..освен това МУ-Плевен има само един сборник и не го променя от повече от 15 години. За мен изпита за СУ е истински,всяка година задачки изненада :D там се показват знанията , не по медицинските.

tori
05-30-2016, 04:22
Толкова глупости се изписаха на страниците, че направо ми иде да се скрия някъде... Как медицина в СУ ще е по-страшно от медицина в МУ София?! Тва може да го каже само някой, който не е видял учебните планове на двата уни. Както и такъв човек, който иска/няма нищо против личния му да учи по-малко години в СУ, отколкото в МУ. И не знам откъде решихче, че СУ с всичките си 123456789 специалности и медицина от оня ден е по-напред от МУ София.
Плевен и Варна са най-добре развитите, с най-новата и модерна техническа база унита за медицински науки. Преподаватели от Варна и Плевен редовно има при нас като гости, съботи и недели сме на пангара постоянно, за да си вземем лекциите/упражненията. Те иначе от софийски да ни ги пращаха, ако са чак такива специалисти. Айде...

Ivaaaaa
05-30-2016, 07:25
Има 1 лаф, който показва точно реалността. И магаре да пуснеш в медицински, и то ще завърши. Нямате си на идея как се купуват изпити и се пускат определени лица, които ще носят отговорност за живота ти.

Ти беше медицина в му сф, нали? Чували сме за вас хд.
На мен пък ми е смешно как някой отрича медицината в су без да има бегла представа от база, преподаватали, ниво на обучаващите се и тн. Аман.

golemiq_korab_minava
05-30-2016, 09:17
Според добри доктори, които познавам, хирурзи, младите доктори няма какво да научат у нас. Жестоката истина искам отново да я набия в кухите ви селски кратуни. Всеки с повече възможности специализира в чуждестранни университети, всеки който иска да се движи с новите иновации, а това поколение, което днес завършва и се нарича доктори, не искам да обиждам, но ще бъде в голямата си част много некадърно. Медицината става само за връзкари.

slicky
05-30-2016, 10:10
Ти беше медицина в му сф, нали? Чували сме за вас хд.
На мен пък ми е смешно как някой отрича медицината в су без да има бегла представа от база, преподаватали, ниво на обучаващите се и тн. Аман.
Да. Предимствата на СУ е , че са значително по-малко хора и им се обръща по-голямо внимание съответно. Медицинските им бази (Вма, правителствена) са топ болници. За нивото на преподаване няма да коментирам просто защото не съм запознат. Корабът наистина е прав- няма място за развитие тук. Иначе за връзките- да, нужни са, ама дори и да те пратят при националния консултант по специалността Х , ако ти се некадърен файда няма. Първите 2 години има някакъв контрол при нас, макар че и той е много относителен, но после става страшно...може да не си стъпвал на университета , ама пак минаваш. Такава е ситуацията. На запад основният проблем е , че си в чужда държава и вземането на специалност там става доста по-трудно и бавно(а е и несигурно). Също така съществува и 1 изолиране от обществото им, особено в държави като Швеция, Германия и Дания(някои не го понасят и затова се връщат). Най-добрите места за практикуване са Америка,Канада, Австралия, а от Европа-Германия,ШвецияДания и ЮК, но всичко е доста относително.

Ivaaaaa
05-30-2016, 10:44
Според добри доктори, които познавам, хирурзи, младите доктори няма какво да научат у нас. Жестоката истина искам отново да я набия в кухите ви селски кратуни. Всеки с повече възможности специализира в чуждестранни университети, всеки който иска да се движи с новите иновации, а това поколение, което днес завършва и се нарича доктори, не искам да обиждам, но ще бъде в голямата си част много некадърно. Медицината става само за връзкари.

Баси, мерси, че вкара малко разум в кухите ни кратуни. Не знаех, че сме държава от третия свят. Да, у нас чужди студенти идват заради по-ниските такси, но това достатъчен мотиватор ли е тия гърци, италианци, индийци и нз си кви да напускат родините си за някакво ниско разядно образование? Ми, не. По провинциите може би наистина нещата са по-изостанали, не знам, щото всички новости, които навлизат у нас са първо в софия, след това нататък въобще, ако отиват при тях. А истината пък е, че всеки, който желае да бъде професионалист, независимо от областта си, може да го направи и тук. Писна ми да чета прехласвания по запада, конспиративни теории и как нищо не става от нас. Ми не става, щото всеки бяга и предпочита да мине по тънкото.

golemiq_korab_minava
05-30-2016, 11:03
Баси, мерси, че вкара малко разум в кухите ни кратуни. Не знаех, че сме държава от третия свят. Да, у нас чужди студенти идват заради по-ниските такси, но това достатъчен мотиватор ли е тия гърци, италианци, индийци и нз си кви да напускат родините си за някакво ниско разядно образование? Ми, не. По провинциите може би наистина нещата са по-изостанали, не знам, щото всички новости, които навлизат у нас са първо в софия, след това нататък въобще, ако отиват при тях. А истината пък е, че всеки, който желае да бъде професионалист, независимо от областта си, може да го направи и тук. Писна ми да чета прехласвания по запада, конспиративни теории и как нищо не става от нас. Ми не става, щото всеки бяга и предпочита да мине по тънкото.

Ти виждаш ли се какво пишеш!? Най-развитата медицина в света да не е на Запад? За Куба нещо чувала ли си?

Кой ти каза, че от Гърция не бягат? В последните години като им бръкнаха в държавата, ореваха света и половината търговци си прехвърлиха бизнезнеса в България. Да, нямат 2 милиона избягали, защото не са минавали през ''преход'' като нашия. В Индия има 1 милиард гладуващи, ама както и да е.

Истината е, че ти трябва подходяща среда и технологии, които тук ги няма, защото държавата НЕ отделя ПАРИ и се прави всичко възможно да няма развитие.

Колкото, че и ТУК можеш да се развиеш на едно приемливо ниво - съгласен съм. Можеш и в Африка. Но в някои държави като отидеш да се лекуваш, ще те лекуват, а в други държави ще чакат да се разболееш, за да вземат пари и да сгафят, поради липса на добре устроена СИСТЕМА и малоумни хора.

Ivaaaaa
05-30-2016, 11:28
О, боже, да спори човек с теб е безсмислено. Ти си явно запознат и с медицината.
Нз с какви очи с позволяваш да обидиш, тези /новозавършилите/, които заслужават евала /поне тези, които са решили да останат тук, а ти точно тях плюеш/ при положение, че някои специалности са учили дълго колкото едно средно образование почти и накрая им дават едни смешни заплати, които по никакъв начин не могат да ти възвърнат инвестицията в пари, време и нерви най-вече. Един лекар учи цял живот, за да е в крак. Баси хейтъра. Дори не ми отговаряй, не мисля да общувам повече с теб.

golemiq_korab_minava
05-30-2016, 11:41
Съжалявам, че възприемаш всяка една моя дума толкова наивно и буквнално. Сега ме изкарваш, че съм обиждал оставащите лекари. Не го смятай за отговор, но ми е през кура какви термини ще използвам за множеството. А множеството е сакат бацил. Индивидуално нямам лоши мисли към човек, който не познавам. Поздравям всеки, който има за цел да ПОМАГА на хората. Не съветвам никого да бяга. Или между специализация и изселване не правиш разлика? Опитвам се да представя реалноста, такава, каквато аз съм я осъзнал в модел, какъвто аз живея. Изключително съм на ясно, че доктрорите цял живот се учат ( някои си остават ненаучени) и това съсловие от хора са може би най-голямата ИНТЕЛИГЕНЦИЯ, която имаме. Но не се ли промени коренно проблемът, ти доктори скоро врем (в близките 20години), които да те лекуват (особено в провинцията) качествено - НЯМА ДА ВИДИШ. И това не зависи от мен или от бай Иван, които са решили да се трепят за 500 лв у нас до послено. Не, такива приказки за патриотизма се говорят много години.
Други решения се изискват.

nIkEnCeTy_bE
05-30-2016, 11:53
Има 1 лаф, който показва точно реалността. И магаре да пуснеш в медицински, и то ще завърши. Нямате си на идея как се купуват изпити и се пускат определени лица, които ще носят отговорност за живота ти.

За това наистина си прав. Просто наистина нямате представа как се купуват изпити тук.

nIkEnCeTy_bE
05-30-2016, 11:55
Истината е, че ти трябва подходяща среда и технологии, които тук ги няма, защото държавата НЕ отделя ПАРИ и се прави всичко възможно да няма развитие.


Точно! И не страда само медицината от това, че няма добро оборудване. Това, може би, най - много ни куца на образованието в България. Няма практически опит и се базира всичко на стари методи от преди 30 години. Това, особено, за медицина е направо недопустимо за мен.

П.П. И аз не знам как разчитате на кандидатстване в университет, който не е профилиран за този вид обучение. Медицина в СУ ми звучи като парадокс при наличие на специализирани университети.

snatural
05-30-2016, 16:07
Аз до колкото знам медицината в СУ е най-старата медицина в България. Не мога да твърдя къде е добре и къде зле. Има всякакви мнения. Всеки един университет са ми го хвалили и са го плюли, но повечето казват, че няма кой знае какво значение къде ще кандидатстваш тъй като лош университет по медицина няма.
Аз в крайна сметка се спрях на МУ-Варна. Ще видя как ще е от на есен.

draid
05-30-2016, 17:35
Според добри доктори, които познавам, хирурзи, младите доктори няма какво да научат у нас. Жестоката истина искам отново да я набия в кухите ви селски кратуни. Всеки с повече възможности специализира в чуждестранни университети, всеки който иска да се движи с новите иновации, а това поколение, което днес завършва и се нарича доктори, не искам да обиждам, но ще бъде в голямата си част много некадърно. Медицината става само за връзкари.

Само дето никой доктор не специализира в университет.

golemiq_korab_minava
05-30-2016, 17:45
Само дето никой доктор не специализира в университет.

С подробности не съм разпитвал, не ми влиза в работата, но идеята я схванах.


Трудното е, че една тяхна специализация е много скъпа.

draid
05-30-2016, 18:36
В живота няма лесно, стига си плакал.

inewton
05-30-2016, 18:52
Аз до колкото знам медицината в СУ е най-старата медицина в България. Не мога да твърдя къде е добре и къде зле. Има всякакви мнения. Всеки един университет са ми го хвалили и са го плюли, но повечето казват, че няма кой знае какво значение къде ще кандидатстваш тъй като лош университет по медицина няма.
Аз в крайна сметка се спрях на МУ-Варна. Ще видя как ще е от на есен.

Чувал съм от много хора че МУ София и Пловдив са най-добрите в България. Другите са все едно да учиш математика в НБУ, и за учител няма да ставаш.

ДОТА
05-30-2016, 19:15
накрая им дават едни смешни заплати, които по никакъв начин не могат да ти възвърнат инвестицията в пари, време и нерви най-вече

била ли си скоро на лекар
чу ли редовното 'трябва да почерпиш'
защото са ти измерили температурата
тва е тяхното е такава наглост
че се радвам, че господ ме пази

golemiq_korab_minava
05-30-2016, 19:20
В живота няма лесно, стига си плакал.

една част от хората живеят на гърба на другата, осъзнал съм го и не плача вече, само може да се молим. ;)

Fisherman
05-30-2016, 19:30
Според добри доктори, които познавам, хирурзи, младите доктори няма какво да научат у нас. Жестоката истина искам отново да я набия в кухите ви селски кратуни. Всеки с повече възможности специализира в чуждестранни университети, всеки който иска да се движи с новите иновации, а това поколение, което днес завършва и се нарича доктори, не искам да обиждам, но ще бъде в голямата си част много некадърно. Медицината става само за връзкари.

а ти защото се кучиш в чужбина ще успееш нали педал,един ден ще изкарваш повече от нас и живота ти ще е много по-хубав само и единствено защото си продал достойнството си,като проститутка за западняците и целуваш гъз до насита

Fisherman
05-30-2016, 19:36
смешен продажник без елементарна идея за историята на България

прочети кой е Илия Вълков,Теодосий Теодосиев,Александър Чирков и как нашите ученици по физика,математика, информатика се кичат със златни медали от състезанията всяка година,как сме номер 1 в света по млади умове

докато ти целуваш западняшки уй от 1000 километра,независимо колко ощетена е България тя ще продължава да ражда страшни умове,докато ти БАЙ ГАНЬО гледаш в чуждата купичка и подсмърчаш

Fisherman
05-30-2016, 19:40
Не знаеш кой е доктор Стамен Григоров и не знаеш какво е постигнал

golemiq_korab_minava
05-30-2016, 19:40
Хайде това емоционално четене с неразбиране отново. :)

Желая Ви Успех!

Fisherman
05-30-2016, 19:42
аре бегай смотан,не знаеш историята на собствената си държата и си тръгнал да плякаш глупости

tori
05-30-2016, 23:37
Абе, не ме интересува колко е стара медицината в СУ, щом има специализирани места за обучение по специалността. То и в Русе до преди 10тина-15 години е имало мед. колеж ама сега ни учат хора от други места и на материална база, върху която са се учили самите преподаватели... Айде не! Който медик се е учил да поставя абокати на разнебитена гипсова ръка и със стърчащ памук, ще ме разбере.
Като да учиш ядрена физика в УНСС... Или МИО в ТУ. Щом има толкова много направления в една специалност, редно е да са подбрани добре преподавателите, да си разбират от работата и никой да не си вее гъза за лекции по 500+ км. Не Ставрев да преподава анатомия в Русе, София и Горно нанадолнище на 200 различни специалности, наред с ерготерапевтите и тия измислени уж социални работници по домовете, които даже не им помня специалността.
Отделно съм по-съгласна да има по един специализиран уни за България и всичко да е по-както хората. Тогава и цедката ще е друга. Не като ще учиш за инженер по енергетика, примерно, да имаш 20000000 унита, където се преподава това и да влизат хора, където не знаят кво правят и 4-5 години само бият кучето.

slicky
05-31-2016, 05:05
Абе, не ме интересува колко е стара медицината в СУ, щом има специализирани места за обучение по специалността. То и в Русе до преди 10тина-15 години е имало мед. колеж ама сега ни учат хора от други места и на материална база, върху която са се учили самите преподаватели... Айде не! Който медик се е учил да поставя абокати на разнебитена гипсова ръка и със стърчащ памук, ще ме разбере.
Като да учиш ядрена физика в УНСС... Или МИО в ТУ. Щом има толкова много направления в една специалност, редно е да са подбрани добре преподавателите, да си разбират от работата и никой да не си вее гъза за лекции по 500+ км. Не Ставрев да преподава анатомия в Русе, София и Горно нанадолнище на 200 различни специалности, наред с ерготерапевтите и тия измислени уж социални работници по домовете, които даже не им помня специалността.
Отделно съм по-съгласна да има по един специализиран уни за България и всичко да е по-както хората. Тогава и цедката ще е друга. Не като ще учиш за инженер по енергетика, примерно, да имаш 20000000 унита, където се преподава това и да влизат хора, където не знаят кво правят и 4-5 години само бият кучето.

Писах ти ЛС.

Ivaaaaa
05-31-2016, 07:23
Ми, тори, никой не го интересува ти дали си съгласна с медицината в су. Това да кажеш, че щом не идвали преподаватели там и факултатът е сравнително нов, значи не струва е смешно. И грешиш, съншайн. Именно в су цедката е най-здрава. Баловете за медицина в су бях чела, че са най-високите в българия, а изпитите пък са най-трудните. Не виждам резон в думите ти.

YSMF
05-31-2016, 10:13
Е, чакайте. Фармацията /темата нали е за нея основно/ в МУ Варна също не е от векове, 2015 се дипломира първия випуск. В СУ ще се дипломира през 2017, не е кой знае каква разлика.
Много е относително това със създаването, обикновено точно в новите специалности е най - жестоката цедка, контрол и слагане на най-най преподавателите.

Fisherman
05-31-2016, 10:27
всеки изпит в медицинска академия има цена

golemiq_korab_minava
05-31-2016, 11:07
Е, чакайте. Фармацията /темата нали е за нея основно/ в МУ Варна също не е от векове, 2015 се дипломира първия випуск. В СУ ще се дипломира през 2017, не е кой знае каква разлика.
Много е относително това със създаването, обикновено точно в новите специалности е най - жестоката цедка, контрол и слагане на най-най преподавателите.
Обикновенно само първата година има цедка за новите специалности. Въобще не виждате, че всичко се прави за рейтинг. Университетите с дълги традиции имат повече натрупан опит и дейности отколкото изводите на Ива.

Ivaaaaa
05-31-2016, 11:38
Омг, отново продължаваш да ме намесваш. И да си на всяка манджа, макар че си некомпетентен.
Щото су не е най-старият, реномиран и традиционен университит в българия, нали и щото както вече някой спомена не е първият мф. И само да кажа, че медицината не е онова класическо следване, в което седиш на скамейката и си бъркаш в носа. Къв университет, важни са базите, а кои са на су? Дори представител на му сф потвърди, че са топ болници. Медицина няма да научиш на скамейката, а вкъщи четейки и учейки се в болницата.

golemiq_korab_minava
05-31-2016, 11:57
Как няма да те споменавам? Зайче.
Големи традиции били - функционира от 2007 ма година. Преди това е бил затворен около 60 години. Ти щом смяташ, че преподавателите от 1940 та ша са там, ок. СУ както е най- старо, така и съдържа от всичко по нищо. И дори СУ се нарежда, да ти припомням ли на кое място по оценяване от световните университети? На 800-тно. Не само в медицината не се стои на скамейката, зайче. На скамейката освен книжен плъх друго човек не става.

Fisherman
05-31-2016, 13:29
няма ли да се разкараш от тая тема цървул сплескан,нали смучеш от цицката на западняците,защо си загрижен за България

golemiq_korab_minava
05-31-2016, 13:38
няма ли да се разкараш от тая тема цървул сплескан,нали смучеш от цицката на западняците,защо си загрижен за България


За западната цицка най-вече ти си се лепнал. И срамното е, че до такава степен са те манипулирали, та чак не можеш да разбереш, че си един консуматор, който няма една произведена собствена стока.

Fisherman
05-31-2016, 13:43
всеки път,като прочета твой пост във тоя форум,сякаш съм отворил прозореца да се проветри,ти не си нищо повече от въздух под налягане

нито учиш в България,нито имаш представа за какво иде реч

влизаш в тоя форум от на майка си путката и гледаш класации за университети,които нищо не означават

golemiq_korab_minava
05-31-2016, 14:05
всеки път,като прочета твой пост във тоя форум,сякаш съм отворил прозореца да се проветри,ти не си нищо повече от въздух под налягане

нито учиш в България,нито имаш представа за какво иде реч

влизаш в тоя форум от на майка си путката и гледаш класации за университети,които нищо не означават
Кой ти каза, че не уча в България?

Аз не твърдя, че съм нещо повече, обаче съм се интересувал от някои обстоятелства, за които ти няма как да разбереш и не те виня. Развитието на нацията, съществуването на умните хора в един народ, не го определяме ние и нашите желания, които не граничат с възможностите ни. Определя го световната и държавата политика. И първото, което се елимина е елита. По всякакви начини, за които нито аз съм на ясно, а както виждам - ти още повече не проумяваш.

Fisherman
05-31-2016, 14:33
няма значение какво казваш,когато си тъп

an7raks
05-31-2016, 15:18
Ми, тори, никой не го интересува ти дали си съгласна с медицината в су. Това да кажеш, че щом не идвали преподаватели там и факултатът е сравнително нов, значи не струва е смешно. И грешиш, съншайн. Именно в су цедката е най-здрава. Баловете за медицина в су бях чела, че са най-високите в българия, а изпитите пък са най-трудните. Не виждам резон в думите ти.

Ама то и в УНСС се влиза по-трудно, отколкото в ТУ, примерно, щото кандидатите са много, а не щото излизат по-подготвени кадри.
Цедката на влизане зависи само и единствено от броя на кандидатстващите. Все пак е класиране. Ако в СУ за 100 места се борят 5000 човека, а в МУ има 1000 места, за които пак се борят 5000 човека, нормално в СУ да е по-ситна цедката. Няма реална връзка с качеството на обучение и цедката на излизане, която е по-важна. По-трудните изпити сами по себе си не са гаранция за по-трудното им вземане. Ако няма строг контрол срещу преписване, няма файда от трудните изпити.
Нямам информация от първа ръка нито за СУ, нито за МУ, но както каза Тори, смятам че в МУ си има създадени някакви традиции в смисъл на учебна база и опитни преподаватели. Вероятно даже много от преподавателите да преподават и на двете места.
Иначе, при нас в ТУ сега си имаме стопански факултет... :lol: Представям си колко сериозно ще те вземат като кандидатстваш за работа с диплома за някакъв мениджмънт от ТУ.

Ivaaaaa
05-31-2016, 15:52
Точно твоята изгора засегна темата за цедката. Логично е по-качественото отсяване да пропусне по-качествени кандидати. Неуместно е да ми сравняваш мениджмънти с медицината, където все още единствено има що годе някакво качество на хората учещи я. И за твое инфо муто навремето се е отцепило от су като самостоятелен университет. Единственият плюс е, че се намира в сф. Чувала съм достатъчно извращиния за там. Ако мислиш, че и адекватно да ходиш да учиш някъде само заради старите му лаври и местоположението значи си поне най-малкото наивен.

YSMF
05-31-2016, 15:53
Социалният мениджмънт на ТУ Варна беше индиректно обиден 8-)

an7raks
05-31-2016, 16:27
Точно твоята изгора засегна темата за цедката. Логично е по-качественото отсяване да пропусне по-качествени кандидати. Неуместно е да ми сравняваш мениджмънти с медицината, където все още единствено има що годе някакво качество на хората учещи я. И за твое инфо муто навремето се е отцепило от су като самостоятелен университет. Единственият плюс е, че се намира в сф. Чувала съм достатъчно извращиния за там. Ако мислиш, че и адекватно да ходиш да учиш някъде само заради старите му лаври и местоположението значи си поне най-малкото наивен.

Е, то е логично, съгласен съм, ама в СУ да речем ще влязат 100-те най-добри от класирането, а в МУ, ще влязат 100-те най-добри + още 900 с по-лоши предварителни резултати. Част от 100-те най-добри в класирането ще отпаднат по-напред по различни причини, щото това, че си научил някакъв материал за приемните изпити, не е гаранция, че ще продължиш да учиш съвестно занапред... Част от другите 900 ще станат едни от най-добрите накрая, щото са се стегнали да учат през тези години. Изобщо, цедката си е хубаво нещо, но специално тази на приема не значи много за качеството на образованието в самия университет.
То МУ-то може да се е отцепило и от ТУ - Габрово, ама през годините след това се е развивало само и единствено в насока медицина и е логично да има повече подготвени преподаватели там, отколкото в университет с 10000 специалности, една от които е медицина и то от няколко години. Това ми е логиката. Не отричам, че е възможно с достатъчно много пари, нов факултет в някой университет да се оборудва по-добре и да привлече преподаватели с по-добро заплащане, но нещо се съмнявам СУ да разполага с чак такива възможности. Не казвам, че е някакъв треторазряден университет, даже май в разни класации е на първо място за България, но си е държавен университет и едва ли се ползва с нещо повече от другите.

M****
05-31-2016, 16:40
...
Иначе, при нас в ТУ сега си имаме стопански факултет... :lol:
...
Този факултет съществува от 25 г., ако това е представата ти за "сега"..., явно си роден "утре". :cool:

draid
05-31-2016, 17:22
една част от хората живеят на гърба на другата, осъзнал съм го и не плача вече, само може да се молим. ;)

Да се моля? Хаххах и на кой точно трябва да се моля?

an7raks
05-31-2016, 17:27
Този факултет съществува от 25 г., ако това е представата ти за "сега"..., явно си роден "утре". :cool:

Моя грешка!

golemiq_korab_minava
05-31-2016, 17:45
Да се моля? Хаххах и на кой точно трябва да се моля?

На спасители на плажа хаха.






Без труд нищо не се постига.
Мислиш, че работиш за себе си, но всъщност работиш това, което те изискват от теб. И ще успееш това, което ти е позволено.

Ivaaaaa
05-31-2016, 18:52
Е, то е логично, съгласен съм, ама в СУ да речем ще влязат 100-те най-добри от класирането, а в МУ, ще влязат 100-те най-добри + още 900 с по-лоши предварителни резултати. Част от 100-те най-добри в класирането ще отпаднат по-напред по различни причини, щото това, че си научил някакъв материал за приемните изпити, не е гаранция, че ще продължиш да учиш съвестно занапред... Част от другите 900 ще станат едни от най-добрите накрая, щото са се стегнали да учат през тези години. Изобщо, цедката си е хубаво нещо, но специално тази на приема не значи много за качеството на образованието в самия университет.
То МУ-то може да се е отцепило и от ТУ - Габрово, ама през годините след това се е развивало само и единствено в насока медицина и е логично да има повече подготвени преподаватели там, отколкото в университет с 10000 специалности, една от които е медицина и то от няколко години. Това ми е логиката. Не отричам, че е възможно с достатъчно много пари, нов факултет в някой университет да се оборудва по-добре и да привлече преподаватели с по-добро заплащане, но нещо се съмнявам СУ да разполага с чак такива възможности. Не казвам, че е някакъв треторазряден университет, даже май в разни класации е на първо място за България, но си е държавен университет и едва ли се ползва с нещо повече от другите.

Това просто беше препратка да се знае откъде са тръгнали.
Опиитвам се и се опитвам да кажа, че преподаватели в му-тата са доктори, доценти, професори от болниците, които са им бази. Вече установихме, че в су предоставят добри местенца, което е логично да те наведе на мисълта, че и обучението бива.

an7raks
05-31-2016, 19:24
Не е задължително един добър лекар да е и добър преподавател. ;)
Пак казвам, не отричам по никакъв начин медицината в СУ, щото нямам никакви наблюдения, просто казвам каква е логиката на общото мнение/на незапознати като мен/, че е най-добре медицина да се учи в МУ.

Fisherman
05-31-2016, 19:36
това е защото хората са папагали и каквото чуят,повтарят

draid
05-31-2016, 19:43
На спасители на плажа хаха.






Без труд нищо не се постига.
Мислиш, че работиш за себе си, но всъщност работиш това, което те изискват от теб. И ще успееш това, което ти е позволено.

На това мога само да се усмихна, та :)

Ivaaaaa
05-31-2016, 19:53
Конспиративни теории, чйек.

The problem with close minded people is that their mouth is always opened.

snatural
05-31-2016, 21:20
Само да кажа, че първите 2 години във всеки един МУ нямаш никаква практика. Само зубкаш. Самата пробрама в МУтата са горе долу едни и същи. Разбира се има разлики, но не са кой знае колко съществени.

fanton1
05-31-2016, 21:40
Труп

tori
05-31-2016, 22:12
Труп
Къде тва?