PDA

View Full Version : Колебания при избор на специалност.



xFrost
05-30-2016, 16:45
Здравейте,

в момента съм 11 клас, а все още имам колебания какво да следвам. Колебая се между маркетинг и международни отношения. Като цяло имам много въпроси относно тези специалности - кой университет да избера, имат ли реализация, заслужават ли си като цяло ?

Решението ми не е категорично просто за момента от всичко, което разгледах тези специалност ми допадат най-много. Предметите, които ми вървят най-много са английски, български & литература, история и география. Особено географията (два пъти ходих на национален кръг на олимпиадата, като последният бях в резервите за международният отбор по география), но просто не виждам какво да уча с този предмет (като изключим туризъм, който не съм сигурен, че има реализация).

Ще се радвам да чуя вашето мнение.

PS: В сайта на СУ пише, че приемните изпити за МО са по История (История на България) и чужд език по избор (английски естествено), но въпросът ми е какво точно представляват изпитите ? Тестове или развиваш тема.

Благодаря.

Грозния
05-30-2016, 17:33
Колебая се между маркетинг и международни отношения. ...имат ли реализация, заслужават ли си като цяло ?Ако нямаш стабилни връзки, за да ти намерят свястна работа, може да работиш и по двете специалности, като продаваш гръцки и турски домати на пазара :D!

Предметите, които ми вървят най-много са английски, български & литература, история и география. Особено географията (два пъти ходих на национален кръг на олимпиадата, като последният бях в резервите за международният отбор по география), но просто не виждам какво да уча с този предмет (като изключим туризъм, който не съм сигурен, че има реализация).Дори фиология с педагогика, пак ще имаш по-сигурна реализация отколкото с тия първите две! Кой е казал, че трябва да работиш в даскало? Я колко езикови школи има :)!

divergent
05-30-2016, 17:49
Общо взето нищо няма реализация вече, освен ако нямаш връзки, както ти каза Грозния. Затова просто избери нещо, което ти е интересно. МО изглежда доста разнообразно, и аз към него съм се ориентирала, но в Пловдив. Разбира се, СУ е по-добрият избор, а за икономически специалности дори на УНСС можеш да разчиташ, колкото и да ги бъзикат, специализиран си е в тази област университетът. Изпитът по История е само тема, теглят се две, от които си избираш по коя да пишеш. Английският е подобен на матура като компоненти, единствената разлика е, че вместо Listening има диктовка.

nIkEnCeTy_bE
05-30-2016, 18:11
Щом ти се отдават езици, кандидатствай това. Много ще ти е полезно. Специалности, колкото искаш. Маркетинга е интерес като цяло, ако попаднеш на правилните преподаватели. В момента УНСС имат проблеми с катедрата си по Маркетинг и стратегическо планиране и може да я закрият до 1-2 години. Преподаватели по Маркетинг са повече от безумни, за съжаление не читави. УНСС си е добре за икономически специално, но не се ориентирай към Маркетинг (мое мнение) МО в УНСС е добър избор, колкото и да плюят университета. По-скоро куцат икономическите специалности, отколкото такива като Право, Журналистика, МО и тн. Да не говорим, че като цяло мнението за специалностите с ан английски е много добро. Според мен се насочи към такава специалност, която е на английски. Дори и в УНСС да кандидатстваш с МО, според мен, няма да съжаляваш. Относно изпита - в УНСС са малко по-различни като формат от СУ. В УНСС се влиза с 3 модула като 3тия може да ти бъде История. Отделно ще ти искат сертификат за езика (ако решиш, че искаш специалност на английски)

BlackEyedPeas
05-31-2016, 09:11
Даже в УНСС няма да имаш никакви затруднения, лесни са изпитите стига да седнеш малко да поучиш (препоръчвам елЕПИ, тъй като там и да сгрешиш можеш да смениш отговора колкото пъти искаш). В началото и аз бях скептична за този университет, но накрая разбрах, че там е по-добрия избор, нищо че бъзиците са до небесата. Напоследък всички записват там МО и икономика с чуждоезиков/английски, така че избора там не е никак лош.

slicky
05-31-2016, 09:51
Абе с това МО какъв ще става точно? МОтикар ли? Избери нещо, което ще ти носи, макар и малък, но стсбилен доход.

nIkEnCeTy_bE
05-31-2016, 10:04
Може и МИО с английски в УНСС.

Грозния
05-31-2016, 17:02
Може и МИО с английски в УНСС.И кво праи с това МИО, ако родителите му не са политици?

inewton
05-31-2016, 20:07
И кво праи с това МИО, ако родителите му не са политици?

Някои (овце) записват нещо само защото са чули, че е на мода (повечето дори не знаят какво записват). Но пък ако целта им не е да учат всичко си е на ред. Жалка картинка.

nIkEnCeTy_bE
05-31-2016, 20:17
И това към мен ли трябваше да бъде?! хаха Защо трябва развитието да е задължително в България?

inewton
05-31-2016, 20:18
И това към мен ли трябваше да бъде?! хаха Защо трябва развитието да е задължително в България?

Не знам кого питаш.

Иначе моя коментар не беше към определен човек.

nIkEnCeTy_bE
05-31-2016, 20:22
Теб питам. Грозния ми е ясно, че ще ме нападне винаги. Аз каквото казвам си стоя зад думите. Може да не съм го изпитала на собствен гръб, но съм разпитала и съм наблюдавала.

inewton
05-31-2016, 20:25
Теб питам. Грозния ми е ясно, че ще ме нападне винаги. Аз каквото казвам си стоя зад думите. Може да не съм го изпитала на собствен гръб, но съм разпитала и съм наблюдавала.

Стига да си добра в това ще си намериш работа. Аз говоря за тия, които отиват там колкото да се водят студенти. Не би трябвало да очакват после да си намерят работа по специалността.

Dwyd96
05-31-2016, 20:25
Абе запиши в ТУ... Да ти съсипят психиката още първата година :D

Сега сериозно. С Мeждународни отношение реализацията е трудна, но не и невъзможна. Доста "отличници" МИО от УНСС ги назначават в банките или в юридическите отдели на големи фирми..

nIkEnCeTy_bE
05-31-2016, 20:30
Аз вече започвам да се чудя дали в УНСС е така или моя набор е такъв - мрънкащ, недоволен, разчитащ на диплома да хване 3000лв. заплата и име. Наивно вярвам, че не е само такъв рейтинга на УНСС.

Грозния
06-01-2016, 18:00
Доста "отличници" МИО от УНСС ги назначават в банките или в юридическите отдели на големи фирми.Ти да не падаш от Луната :shock:?! Ако ще и отличник да си, с МИО ще продаваш домати на пазара, ако нямаш връзки да те назначат за шеф някъде :D!

Dwyd96
06-02-2016, 05:55
Ти да не падаш от Луната :shock:?! Ако ще и отличник да си, с МИО ще продаваш домати на пазара, ако нямаш връзки да те назначат за шеф някъде :D!

Aха благодаря, че ми обясни как ставало...

Знам поне двама които след като завършиха МИО в УНСС ги взеха на стаж в ЦКБ и след това ги наеха за постоянно.
Но те сигурно са познавали президента на САЩ, папата и арменския поп -.-

Ставате смешни с тия връзки вече.... Това ли ви е оправданието за вашата некадърност и неуспехи....

YSMF
06-02-2016, 06:47
Точно завършил МИО сега е шеф на Бизнес парк-а във Варна. Заплатата му е по - добра от на повечето ИТ-та.
Тайната е, че неговия випуск са страшно добри, минали са страшен прием, доказали са се.
И сегашните от МИО ги гледам, ами не реват да са безработни.

Dwyd96
06-02-2016, 07:47
Точно завършил МИО сега е шеф на Бизнес парк-а във Варна. Заплатата му е по - добра от на повечето ИТ-та.
Тайната е, че неговия випуск са страшно добри, минали са страшен прием, доказали са се.
И сегашните от МИО ги гледам, ами не реват да са безработни.

Те са връзкари :D Всички успяли да връзкари за хората от форума..

nIkEnCeTy_bE
06-02-2016, 07:48
Aха благодаря, че ми обясни как ставало...

Знам поне двама които след като завършиха МИО в УНСС ги взеха на стаж в ЦКБ и след това ги наеха за постоянно.
Но те сигурно са познавали президента на САЩ, папата и арменския поп -.-

Ставате смешни с тия връзки вече.... Това ли ви е оправданието за вашата некадърност и неуспехи....

Именно! Половината чакат дипломата и се надяват на чудо, а самите те са неамбициозни. Затова младите хора се отказват да са тук и заминават в чужбина, защото постоянно им се налива в главата, че тук става само с връзки. Може да почнеш от чистач, ама после да имаш твоя фирма за почистване - и какво като е такава фирма?! Накрая може да печелиш повече и от едно ИТ. Айде, стига, само етикети се слагат.

Грозния
06-02-2016, 17:55
Но те сигурно са познавали...

Точно завършил МИО сега е шеф на...Вие откъде знаете, кой кого познава? В тия случаи е по-важно какви връзки имат, а не че са толкова добри! Добри в МИО - всеки може да е "добър" в това, освен ако не е напълно пропаднал!

Именно! Половината чакат дипломата и се надяват на чудо, а самите те са неамбициозни. Затова младите хора се отказват да са тук и заминават в чужбина, защото постоянно им се налива в главата, че тук става само с връзки.Ооо да - значи масовата емиграция в чужбина е плод на един мит в главите на хората :razz: ?! Точно най-амбициозните заминават за чужбина, вместо да стоят тука!

Може да почнеш от чистач, ама после да имаш твоя фирма за почистване - и какво като е такава фирма?!Айдйе бйе :shock:?!
И един мармот да завива шоколад в станиол и току виж отворил шоколадова фабрика :D :shock: ?!

nIkEnCeTy_bE
06-02-2016, 18:19
^^ Точно ти ли го казваш или и половината тук, които имат самочувствието на амбициозни и интелигентни, ама блъскат тук, нали?! И да, може да си амбициозен и тук, и да постигнеш нещо. Защото всичко е в главите на хората и те решават дали ще се ръководят по българския манталитет, защото той прати хората глупави, а не държавата.

nIkEnCeTy_bE
06-02-2016, 18:21
На хората най - лошото им е, че обичат да слагат етикети. Иначе ми постват във фейсбук клипове на велики българи, които са яли хляб и сол и са имали 2 лева в джоба, ама са изградили бизнес голям като империя. Айде, моля ти се, аман от акъл.

YSMF
06-02-2016, 18:26
Вие откъде знаете, кой кого познава? В тия случаи е по-важно какви връзки имат, а не че са толкова добри! Добри в МИО - всеки може да е "добър" в това, освен ако не е напълно пропаднал!

Айде хубавецо почвай да ми говориш за TARIC, който явно е платформа за идиоти и се учи за 5 минути както и закона за митниците, правилника за прилагането му, INCOTERMS и WTO :lol:
Вие ако сте си навили на пръста, че всичко става с връзки, аз колкото неща и да кажа няма да има смисъл.

Грозния
06-04-2016, 16:55
българския манталитет, защото той прати хората глупави, а не държавата.Това не обяснява защо повече от милион българи са напуснали страната за постоянно 8)!

българи, които са яли хляб и сол и са имали 2 лева в джоба, ама са изградили бизнес голям като империя.Бизнес империя не се гради с ядене на хляб и сол :D!

Айде, моля ти се, аман от акъл.То и аз тва викам 8)!

Айде хубавецо почвай да ми говориш за TARIC, който явно е платформа за идиоти и се учи за 5 минути както и закона за митниците, правилника за прилагането му, INCOTERMS и WTO :lol: Запаметяване и наизустяване на ниво началното училище, само че в по-голям обем :D.

YSMF
06-04-2016, 20:59
Товарищ, чакам да ми обясниш подробно, за TN701 нещо да кажеш, одобряваш ли? Нормално ли е да внасяме толкова много сладко от Турция? То нали е идиотско вярвам, че ще го намериш къде е.

Грозния
06-05-2016, 09:11
Нормално ли е да внасяме толкова много сладко от Турция?Мила, в пазарната икономика няма нормално и ненормално - има изгодно и неизгодно 8)!

Agartha
06-05-2016, 09:13
Каквото всички се втурхана с тва "више", един не отиде на село да копае и да гледа животни.

YSMF
06-05-2016, 14:53
Мила, в пазарната икономика няма нормално и ненормално - има изгодно и неизгодно 8)!
Вай, вай.


Каквото всички се втурхана с тва "више", един не отиде на село да копае и да гледа животни.
Светиш ли ни?

Agartha
06-05-2016, 16:07
Светиш ли ни?

Бляскам.