PDA

View Full Version : Химия електролиза воден разтвор



georginachev911
06-09-2016, 14:46
Здравейте , някой може ли да ми помогне за електролиза воден разтвор на Cacl2.
Благодаря предварително ! :)

Fisherman
06-13-2016, 08:49
катионите отиват към катода,който има отрицателен заряд,анионите към анода,който е с положителен

Fisherman
06-13-2016, 08:58
Хлорните йони ще се превърнат в газ за Калция не знам вече,заради водния разтвор може да се получи Ca(OH)2.

xxKiFlAx
06-15-2016, 20:24
Разтвора съдържа йоните:

CaCl2 ---> Ca(2+) + 2Cl(-)
H2O<---> H(+) + OH(-)

Към катода се насочват : Ca(2+) , H(+)
Към анода се насочват : Cl(-) , OH(-)

На катода протича редукция, ще се отделят йоните с по-добра окислителна способност ( намиращи си по-надясно в РОАМ), това са H(+) и се отделят като водород:

K(-) : 2H(+) + 2.1e --> 2H--->H2 (редукция)

На анода протича окисление, там ще се отделят йоните които имат по-добра редукционна способност (които се намират по-наляво в РОАА), това са хлоридните йони които ще се отделят като хлор :

A(+): 2Cl(-) -2.1e --> 2Cl---> Cl2 (оксление)

Electrа
06-18-2016, 02:03
Разтвора съдържа йоните:

CaCl2 ---> Ca(2+) + 2Cl(-)
H2O<---> H(+) + OH(-)

Към катода се насочват : Ca(2+) , H(+)
Към анода се насочват : Cl(-) , OH(-)

На катода протича редукция, ще се отделят йоните с по-добра окислителна способност ( намиращи си по-надясно в РОАМ), това са H(+) и се отделят като водород:

K(-) : 2H(+) + 2.1e --> 2H--->H2 (редукция)

На анода протича окисление, там ще се отделят йоните които имат по-добра редукционна способност (които се намират по-наляво в РОАА), това са хлоридните йони които ще се отделят като хлор :

A(+): 2Cl(-) -2.1e --> 2Cl---> Cl2 (оксление)

Ще се ожениш ли за мен?

Agamemnon
06-18-2016, 07:26
Ще се ожениш ли за мен?

Дъще, спри да се задяваш с обикновени селяни. Намерил съм ти достоен съпруг.

xxKiFlAx
06-19-2016, 01:40
А аз пък виждам,че освен ''селяни'' има и такива като вас, неспособни да напишат отговор и мнение в подобни теми.

Грозния
06-19-2016, 09:32
А аз пък виждам,че освен ''селяни'' има и такива като вас, неспособни да напишат отговор и мнение в подобни теми.Недей, моля те :D!

Electrа
06-19-2016, 09:55
А аз пък виждам,че освен ''селяни'' има и такива като вас, неспособни да напишат отговор и мнение в подобни теми.

Интересно как преценяваш кой е неспособен. Авторът на темата много лесно може да намери това, което му трябва чрез едно нещо, наречено Гугъл, но е решил да не го прави поради някаква негова си причина и трябва да уважим това решение. Очевидно всеки го прави по различен начин.

xxKiFlAx
06-19-2016, 16:51
Интересно как преценяваш кой е неспособен. Авторът на темата много лесно може да намери това, което му трябва чрез едно нещо, наречено Гугъл, но е решил да не го прави поради някаква негова си причина и трябва да уважим това решение. Очевидно всеки го прави по различен начин.

Не е проблем, просто защо ми вземаш цитати и пишеш несвързани неща под тях,след като съм отговорила и темата е приключена. Ако имаш да добавиш нещо...добави го. Ако искаш да чатим на друго място да е .
И мен ми е интересно как ме преценяват като обикновена селянка..но това е.

(за неспособен нямах предвид автора..а тези писали СЛЕД мен с цел да се заяждат без да добавят нищо смислено)

Fisherman
06-19-2016, 18:19
Не е проблем, просто защо ми вземаш цитати и пишеш несвързани неща под тях,след като съм отговорила и темата е приключена. Ако имаш да добавиш нещо...добави го. Ако искаш да чатим на друго място да е .
И мен ми е интересно как ме преценяват като обикновена селянка..но това е.

(за неспособен нямах предвид автора..а тези писали СЛЕД мен с цел да се заяждат без да добавят нищо смислено)

къде учиш в момента

an7raks
06-19-2016, 18:23
Хлорните йони ще се превърнат в газ за Калция не знам вече,заради водния разтвор може да се получи Ca(OH)2.

Не би трябвало да стане калциева основа.
Едит: То е обяснено, ама пиша преди да чета.

xxKiFlAx
06-19-2016, 18:38
къде учиш в момента

В София ФХФ специалност химия . Ти?

Fisherman
06-19-2016, 19:08
В София ФХФ специалност химия . Ти?

и аз там

Fisherman
06-19-2016, 19:10
Не би трябвало да стане калциева основа.
Едит: То е обяснено, ама пиша преди да чета.

електролиза не съм учил от кандидатстудентския ми изпит

solo_
06-19-2016, 19:45
Дъще, спри да се задяваш с обикновени селяни. Намерил съм ти достоен съпруг.

+

xxKiFlAx
06-19-2016, 20:14
Не би трябвало да стане калциева основа.
Едит: То е обяснено, ама пиша преди да чета.

Това остава. Няма какво друго да е, Cl(-) и H(+) вече не са там.

chemist9009
06-19-2016, 20:47
Това остава. Няма какво друго да е, Cl(-) и H(+) вече не са там.

Това остава да! Слънцето е Виновно! :D

chemist9009
06-19-2016, 20:52
Има какво друго да се получи. Тъй като процесът е електролиза, и има малко разтворимо вещество - калциев хидроксид, то в разтвора има и Ca(OH)Cl, поради разтворимостта на калциевите йони. Процесът електролиза не протича изцяло на електродите.

an7raks
06-19-2016, 21:25
^Е, аз това съм го учил в 10-ти клас, така че за мен протича само на електродите. :D

Това остава. Няма какво друго да е, Cl(-) и H(+) вече не са там.

Имах предвид, че няма от къде да дойде калциевия хидроксид, понеже калция и ОН групата са на различните електроди.

xxKiFlAx
06-19-2016, 21:45
^Е, аз това съм го учил в 10-ти клас, така че за мен протича само на електродите. :D


Имах предвид, че няма от къде да дойде калциевия хидроксид, понеже калция и ОН групата са на различните електроди.

Ca(2+) и OH(-) не са на елетктродите. Преди тях там са достигнали H(+) и Cl(-) поради окислително-редукционните свойства на двойките в РОАМ и неметалите. Ca(2+) и OH(-) имат по-слаби такива. Щяха да са на електродите ако беше стопилка от Ca(OH)2.

xxKiFlAx
06-19-2016, 21:46
Има какво друго да се получи. Тъй като процесът е електролиза, и има малко разтворимо вещество - калциев хидроксид, то в разтвора има и Ca(OH)Cl, поради разтворимостта на калциевите йони. Процесът електролиза не протича изцяло на електродите.

В случая електролизата е обратим процес за това се получават тези продукти , също и от малката разтворимост на калциевите йони,но може и без това в училище

an7raks
06-19-2016, 21:58
Добре, признавам се за тъп. :D

Fisherman
06-19-2016, 22:02
Добре, признавам се за тъп. :D

е най-после

Fisherman
06-19-2016, 22:03
Има какво друго да се получи. Тъй като процесът е електролиза, и има малко разтворимо вещество - калциев хидроксид, то в разтвора има и Ca(OH)Cl, поради разтворимостта на калциевите йони. Процесът електролиза не протича изцяло на електродите.

а ти къде си учил

snatural
06-23-2016, 21:40
Оо я пак. Ще ми обясниш и това с разтворимостта на калциевите йони?

chemist9009
06-24-2016, 16:46
Обяснение на електролиза на воден разтвор на калциев дихлорид (CaCl2)

При електролиза на воден разтвор на горепосочената сол, солта се дисоциира на калциеви катиони и хлоридни аниони, а тъй като е воден разтвор - водата също се дисоциира на водородни катиони и хидроксидни аниони. На катода се насочват водородните катиони, защото те са по-силни окислители от калциевите катиони (според РОАМ) в резултат на което се извършва катодна редукция, т.е. водородните катиони приемат електрони и се превръщат в чист водород. Към анода се насочват хлоридните аниони защото са по-силни редуктори от хидроксидните аниони (според реда на неметалите) в резултат на което се извършва анодно окисление т.е. хлоридните аниони отдават електрони и се превръщат в чист хлор. В разтвора остават калциевите катиони и хидроксидните аниони които се свързват в калциев хидроксид. Но тъй като калциевите катиони имат малка разтворимост, част от тях взаимодействат и с хлоридни аниони. Електролизата не се извършва изцяло на електродите, поради това, че част от хлоридните аниони са още химически свързани с калциевите катиони под формата на сол - калциев дихлорид (CaCl2)