PDA

View Full Version : Търговската, Руската или Английската?



nevidebla
06-13-2016, 11:09
Здравейте! Извинявам се,че не съм написала пълните имена на училищата, но предполагам, че ги знаете. Завършвам 7 клас и се колебая между тях. Резултатите ми от матурите може да се каже, че са добри: БЕЛ-5,714; Математика-5,690. Още от много малка ми е набивано да отида в Търговската. Дори сега най-много ми се иска там. Предимствата са, че ще имам професия и математиката ми е силна. Баща ми реши, че може да ми е по-добре в Английската, защото щяло да има много деца като мен и следователно ще си намеря хора с подобно мислене на моето. Но сегашната ми учителка по математика каза, че там преподавателката по същия предмет не е много добра, защото бившият и' съученик и' разказал как стоят нещата. Прибавя се и Руската, защото също е "по-елитна". Много късно се сетих да искам съвет, но ми дойде като гръм от ясно небе. Ще съм ви благодарна, ако ми отговорите.

nevidebla
06-13-2016, 11:15
Между другото съм от Пловдив.

Dwyd96
06-13-2016, 12:07
Избери да учиш това което ти харесва, а не това което ти се натяква да учиш...

lunacy
06-13-2016, 12:59
Дори сега най-много ми се иска там.

ем, ето ти го отговора :D не знам как стоят нещата в търговската, де, но щом искаш там... :)


като цяло няма кой знае какво значение в каква гимназия ще си

и все пак ще те посъветвам да не е търговската :D

lunacy
06-13-2016, 13:03
тоест, познавам един човек, който е завършил там /фризьорката ми/ и не мога да дам много адекватно мнение, но съм останала с впечатление че просто не става като училище

може пък и да греша

според мен е по-адекватно да избереш някоя езикова, тъй като си на... 13 май :D и на този етап не ми се вярва да си напълно убедена че искаш да се занимаваш с търговски... неща ?! следващите 5 години :)

nevidebla
06-13-2016, 13:04
Това може би е отговорът. Но се чудех, защото не знам почти нищо и за трите, а само че са "елитни". Защо да не е търговската?

nevidebla
06-13-2016, 13:14
Ще кандидатствам за оперативно счетоводство и мисля, че ще ми хареса. Но не мога да отхвърля и езиковите. Баща ми смята, че там конкуренцията ще е по-голяма и ще имам по-добра подготовка.

lunacy
06-13-2016, 13:14
Това може би е отговорът. Но се чудех, защото не знам почти нищо и за трите, а само че са "елитни". Защо да не е търговската?

аз за почти всяко училище в Пловдив съм чувала че е елитно :D

къв е смисъла да завършиш счетоводство и контрол като не искаш да се занимаваш със счетоводство и контрол

lunacy
06-13-2016, 13:16
Ще кандидатствам за оперативно счетоводство и мисля, че ще ми хареса. Но не мога да отхвърля и езиковите. Баща ми смята, че там конкуренцията ще е по-голяма и ще имам по-добра подготовка.

за английската като че ли конкуренцията е голяма, да, предполага се че ще научиш езиците

в руската руски едва ли ще научиш обаче

nevidebla
06-13-2016, 13:17
Руски не ми трябва.

Electrа
06-13-2016, 13:18
Английската.

lunacy
06-13-2016, 13:32
ти си знаеш :)

хайде, дано да стане в търговската щом си решила там

не искам да те отказвам, посъветвах те да избереш друга гимназия, защото специалните предмети в някои училища /в твоя случай ще бъдат счетоводство и някакви други работи сигурно/ се преподават много по-добре от общообразователните;

не казвам че е НЕВЪЗМОЖНО да завършиш търговската и да учиш медицина след това, напротив, супер възможно си е

просто аз лично не познавам човек от по-специализираните училища /включвам художествената, тета, музикалното, всички училища от това естество/ , който след това да е решил да учи нещо кой знае колко по-различно от изучаваното в гимназията

nevidebla
06-13-2016, 13:45
Изобщо не съм наясно май, но нищо не ми пречи да имам 2 професии, ако нещата потръгнат.

nevidebla
06-13-2016, 13:46
lunacy къде си учил/а, между другото?

lunacy
06-13-2016, 13:47
пиша лично съобщение ей сега :)

lunacy
06-13-2016, 13:50
Изобщо не съм наясно май, но нищо не ми пречи да имам 2 професии, ако нещата потръгнат.

принципно да

успех с кандидатстването

nevidebla
06-13-2016, 13:56
Мерси.

Starless
06-13-2016, 17:23
Нямам преки впечатления, но преди време имах желание за търговската. Спря ме това, че не съм от града.
На сегашния етап ако трябваше да избирам, вероятно щях да избера английската. Доста добри кадри излизат от там, спор няма. Ако не си се ориентирала и не знаеш дали за в бъдеще искаш да се занимаваш с икономика, според мен това е по-добрият вариант, тъй като езиците със сигурност няма да са ти излишни, а икономическите дисциплини може да не те грабнат на тази възраст. Така и така ще получиш само основи и ще трябва да го продължиш в университета, ако желаеш да се занимаваш с това. По-добре сега нещо по-различно, от колкото да учиш икономика 10 години.

nevidebla
06-13-2016, 17:46
За в бъдеще много вероятно няма да се занимавам с икономика. Може да звучи странно, но ми е тръпка да правя сметки и други такива. Нали май ще има практика? И аз все се виждам на такава работа. Не съм го правила преди и може това да са само заблуди. Ти си прав/а за езиците. Тъмна Индия ми е. Може да се пусна по течението и каквото стане.

nevidebla
06-15-2016, 14:18
Ако може да попитам само дали някой знае какво представлява Търговската. Какво се учи? Учителите добри ли са? Униформите за постоянно ли са? Други такива неща също ще са ми от полза.

lunacy
06-15-2016, 15:00
Ако може да попитам само дали някой знае какво представлява Търговската. Какво се учи? Учителите добри ли са? Униформите за постоянно ли са? Други такива неща също ще са ми от полза.

http://ntg-plovdiv.net/v2/enrol/

в excel документите пише какви специални предмети се изучават според специалността

nevidebla
06-15-2016, 16:12
Тези неща ги четох, но ми се иска мнение от човек, който е учил/учи там.

Еlmо
06-15-2016, 20:08
Тези неща ги четох, но ми се иска мнение от човек, който е учил/учи там.

Елмо е учил там.
Пиши на Елмо лично съобщение.

Damia
06-16-2016, 16:14
Аз бих ти препоръчала търговската особено щом ти върви математиката. Аз съм учила в английската, но не мога да кажа, че ти я препоръчвам. Много се учи там, но има и доста негативни страни. Ако сега можех да избирам, сигурно щях да избера търговската, защото в днешно време да имаш някакви общи икономически познания няма как да ти навреди(особено както аз в момента искам да уча право, двете неща реално са свързани в бизнеса на услугите).. В английската или руската втори език забрави да научиш на високо ниво, невъзможно е. Ще си останеш само с първия език. А и аз добър учител по математика в английската не съм видяла.
Освен това, човек в един момент трябва да се отдаде на едното нещо повече - на езиците или на математиката. Просто няма как да развиваш и двете неща еднакво добре или е много трудно. Пожелавам ти успех все пак, ако имаш желание да учиш, ще се справиш във всяко училище.

Starless
06-18-2016, 20:08
^Защо не си останала с особено добри впечатления от английската?

nevidebla
06-19-2016, 06:51
Благодаря на всички за отговорите. Вече кандидатствах.

KaRiNa.Ni
06-19-2016, 07:22
Избирай между търговската или руската иначе добре си се насочила.