PDA

View Full Version : De superbia



Indistinct
07-09-2016, 16:39
Дълго време ставаме свидетели на нарастващата между хората злоба и гордост. И понеже е писано "Братя, даже ако падне човек в някое прегрешение, вие, духовните, поправяйте такъв с кротък дух", то аз съм в задължение да ви предупредя. Нима не е писано "Страх от Господа е да се мрази злото. Аз мразя гордост и високомерие, лош път и извратени уста."Пр.8:13?

Вие, глупави, разберете благоразумие и помирете себе си, защото "Гордостта предшества погибелта, високомерието - падането". Пр 16:18

"И така казва Господ:
Мъдрият да не се хвали с мъдростта си,
силният да не се хвали със силата си
и богатият да не се хвали с богатството си." Йеремия 9:23

И защо вие се присмивате на тези, които са смирени и скромни? "Присмивател се нарича онзи горделив и надменен човек, който действа с високоумна гордост." Пр. 21:24
Смирете се, защото "Ако и да е възвишен Господ, пак гледа към смирения." Пс. 138:6
"Наистина той се присмива на присмивателите, а на смирените дава благодат." Пр. 3:34

Ex nuncio papeae Indistinctus.

АгентГлазура
07-09-2016, 16:49
El Filmarinius! <3 Papae Indistinctus bunakius!

Грозния
07-09-2016, 17:28
Какво стана с "папата" :D?

Indistinct
07-10-2016, 19:40
Какво стана с "папата" :D?

Все още му става.

Ex papa tuo Benedicto XVII.

Muramasa
07-10-2016, 19:44
Latin canibus. Morons canibus.

Dwyd96
07-10-2016, 22:33
Хаха, мирише ми на манипулация от страна на грешника нютон. :D

Indistinct
07-10-2016, 22:48
Хаха, мирише ми на манипулация от страна на грешника нютон. :D

Няма такова нещо.

the dreamer
07-10-2016, 23:08
Тая напаст наречена ''религия'' още жива ли е we da*ba ?!
Indistinct, за да ги ''спазвам'' тия работи ми трябва възпитание и етика, моме, не някой си Господар(да - господар!) който да ми казва какво да правя.

П.С. Абе той нали ни е създал с ум, защо пък ни дава акъл отпосле ? Ние не можем ли да се развиваме сами ? Толкова ли сме недостойни за него, че чак си прави труда да ни праща закони за да не се трепем ?

Пффф, въобще има ли значение ?! Ние така или иначе ще се трепем...

the dreamer
07-10-2016, 23:11
Въобще тая работа с боговете не съм я разбирал, сякаш сме им играчки тука.
Създал ме бил той за да ме тества и после да ми се радва, мхм.
Вероятно защото му е било скучно....а дали такова висше същество като Бог може да има такива чувства като ''скука'' или усещане за самота, какво казва Библията за това ?

the dreamer
07-10-2016, 23:15
Indistinct, да не би и твоят мозък да е бил промит от нео-хиристияните(така да се каже) тук ?

Indistinct
07-11-2016, 07:41
Тая напаст наречена ''религия'' още жива ли е we da*ba ?!
Религията е съществувала дълго преди нас и ще продължи да съществува след нас. И това поради една причина - човекът е същество, което търси смисъл. И какъв по-добър начин е да намериш този смисъл, освен чрез своя собствен Творец?

Indistinct, за да ги ''спазвам'' тия работи ми трябва възпитание и етика, моме, не някой си Господар(да - господар!) който да ми казва какво да правя.
Възпитание и етика?
Етика - това е "теория" за морала. А какво е моралът - синоним на доброта и правота. И какво е златното правило на този така уважаван морал? "Човек трябва да се отнася към другите, както той би искал другите да се отнасят към него."
Но какво обяснявам, ти знаеш това. Ако се разровиш, ще забележиш, че това правило присъства във всяка една от световните религии.

Ще дам пример. В Библията пише "Не кради" - ако това е в моя полза и ще ми помогне, защо да не го правя? Но ако открадна, то всички ще започнат да звучат като християни и да казват колко лошо и неморално съм постъпила. Без Бог, няма истинска причина да бъдем морални. Няма стандарт за морално поведение.

Както Достоевски е казал "Ако Бог не съществува, тогава всичко е позволено." Ако няма Бог, раждането ни,цялото ни съществуване и смъртта ни биха били безсмислени. Животът ни не би имал повече смисъл от този на морско свинче.


П.С. Абе той нали ни е създал с ум, защо пък ни дава акъл отпосле ? Ние не можем ли да се развиваме сами ? Толкова ли сме недостойни за него, че чак си прави труда да ни праща закони за да не се трепем ?

Две думи - свободна воля.

Грозния
07-11-2016, 09:41
Все още му става.Да не си проверила :D?

Ex papa tuo Benedicto XVII.По-скоро папа Александър Борджия :D!

Тая напаст наречена ''религия'' още жива ли е we da*ba ?!И написа 3 поста, само за да споделиш тази "полезна" информация с нас?! Като не разбираш християнството (или която и да е друга религия) и дори не можеш да спориш по същество, а само плюеш - по-добре напусни темата!

Agartha
07-11-2016, 10:36
Религията е съществувала дълго преди нас и ще продължи да съществува след нас.
Как ще съществува преди нас, след като хората създават религията?


Но какво обяснявам, ти знаеш това. Ако се разровиш, ще забележиш, че това правило присъства във всяка една от световните религии.
Разбира се, религията е създадена, за да се следва. Ако се разровиш, и в конституцията го пише. С други думи, по-заобиколно, но е едно и също.


Без Бог, няма истинска причина да бъдем морални. Няма стандарт за морално поведение.
Излиза, че сте доста лицемерни създания. Целият ви морал се гради, явно, на това че Бог ви наблюдава. Типично човешки, няма лична отговорност, няма мисъл в действията, има страх от Бог. Значи да се радвам, че според вас той ви гледа, щом това не ви прави масови убийци и изнасилвачи. Или все тая какви, въпросът е, че заради него сте "добри". Лицемерно. И ако камерата спре да снима, ще си хвърлите ли боклука на улицата?


Ако няма Бог, раждането ни,цялото ни съществуване и смъртта ни биха били безсмислени. Животът ни не би имал повече смисъл от този на морско свинче.
Той и сега няма по-голям смисъл.



Две думи - свободна воля.
Е глупости! Любимият израз на християните е, че неведоми са пътищата.

АгентГлазура
07-11-2016, 12:12
Болност точки.

crazyfenka
07-11-2016, 21:39
:)

the dreamer
07-11-2016, 23:28
Как ще съществува преди нас, след като хората създават религията?


Разбира се, религията е създадена, за да се следва. Ако се разровиш, и в конституцията го пише. С други думи, по-заобиколно, но е едно и също.


Излиза, че сте доста лицемерни създания. Целият ви морал се гради, явно, на това че Бог ви наблюдава. Типично човешки, няма лична отговорност, няма мисъл в действията, има страх от Бог. Значи да се радвам, че според вас той ви гледа, щом това не ви прави масови убийци и изнасилвачи. Или все тая какви, въпросът е, че заради него сте "добри". Лицемерно. И ако камерата спре да снима, ще си хвърлите ли боклука на улицата?


Той и сега няма по-голям смисъл.



Е глупости! Любимият израз на християните е, че неведоми са пътищата.
Благодаря Agartha, признавам си, аз лично не бих могъл да отговоря толкова добре, колкото добре ти отговори на християнката с промития ум.

the dreamer
07-11-2016, 23:32
И написа 3 поста, само за да споделиш тази "полезна" информация с нас?! Като не разбираш християнството (или която и да е друга религия) и дори не можеш да спориш по същество, а само плюеш - по-добре напусни темата!
Без съмнения, разбирам всяка една религия по-добре от теб.
Няма значение дали и как споря, щом пред мен стои умопомрачен фанатик с промит мозък.

the dreamer
07-11-2016, 23:33
:)
Оппппа, някой трупа мненияяя....

Agartha
07-12-2016, 07:22
Благодаря Agartha, признавам си, аз лично не бих могъл да отговоря толкова добре, колкото добре ти отговори на християнката с промития ум.

Всеки казва за другия, че е промит мозък, а всъщност всички сте с промит мозък, но в различни насоки. Всички пътища водят до еднакъв край.

Indistinct
07-12-2016, 07:28
Всеки казва за другия, че е промит мозък, а всъщност всички сте с промит мозък, но в различни насоки. Всички пътища водят до еднакъв край.

Ти си най-болнавият, какво се правиш. :D

Като човек търсещ смисъла, си обяснявам нещата по този начин, по който ги казвам и на вас. Има някои неща, които не влизат в обхвата на човешкия мозък. Не може всички да сме съгласни.

Agartha
07-12-2016, 07:47
Ти си най-болнавият, какво се правиш. :D

В никакъв случай не отричам, че имам своите проблеми в интелектуално, душевно или друго ниво. Но тук не става дума за това.

Вие откривате толкова голяма част за себе си, че човек може да коментира спокойно, защото информацията му е пред очите. Аз не съм казал нищо за себе си пред вас, няма и да го направя. Не е логично да давате коментари, при условие, че информацията ви не е налична.

Факт е обаче, че хората, които понаучиха малко повече неща, промениха първоначалното си мнение. Не го казвам, защото съм обиден. Ние не се познаваме, не ми пречи да ме мразите, плюете или да се заяждате. Отново ще повторя, ако не и потретя, че не печеля абсолютно нищо за своето състояние стоейки тук, пишейки и отскубвайки от ограниченото си време. Единствените губещи и печелещи сте вие и смятам, че най-накрая е добре да го разберете. Няколко души от форума го разбраха. Силно се надявам, че това ще им донесе дивиденти в най-скоро бъдеще.

Моят живот продължава с или без вашето харесване, заяждане, иронизиране, злобеене, харесване или хвалене. Нито ще ми се промени нещо, нито ще се почувствам по-добре. Но имате много рядката възможност, а най-вече и късмет, че съм българин останал в България и занимаващ се с вас, да вземете поне някаква полза от мен и да се възползвате от присъствието, което така или иначе няма да е още много дълго. Някои мои близки хора са правили това в други организации с лични срещи с хората (в чужбина обаче), но поради естеството на обществото в България взех решението да го направя анонимно тук. Техните срещи преди много години са родили плодове, които в момента вие като потребители ядете и се наслаждавате на вкуса. Други са го правили скоро. Последната такава е дори в съседна държава - Турция. Там все още не се е усетил вятърът от размаха на крилцата на пеперудата, но време има.

Помислете си добре дали искате животът ви да продължава в цикъла на ставам, ям, работя, спя. Имайте предвид, че след поредното псуване по мой адрес, цикълът ви на живот няма да се промени. Но пък и моят няма да се промени, нищо не постигате. :)

Indistinct
07-12-2016, 08:02
В никакъв случай не отричам, че имам своите проблеми в интелектуално, душевно или друго ниво. Но тук не става дума за това.

Вие откривате толкова голяма част за себе си, че човек може да коментира спокойно, защото информацията му е пред очите. Аз не съм казал нищо за себе си пред вас, няма и да го направя. Не е логично да давате коментари, при условие, че информацията ви не е налична.

Факт е обаче, че хората, които понаучиха малко повече неща, промениха първоначалното си мнение. Не го казвам, защото съм обиден. Ние не се познаваме, не ми пречи да ме мразите, плюете или да се заяждате. Отново ще повторя, ако не и потретя, че не печеля абсолютно нищо за своето състояние стоейки тук, пишейки и отскубвайки от ограниченото си време. Единствените губещи и печелещи сте вие и смятам, че най-накрая е добре да го разберете. Няколко души от форума го разбраха. Силно се надявам, че това ще им донесе дивиденти в най-скоро бъдеще.

Моят живот продължава с или без вашето харесване, заяждане, иронизиране, злобеене, харесване или хвалене. Нито ще ми се промени нещо, нито ще се почувствам по-добре. Но имате много рядката възможност, а най-вече и късмет, че съм българин останал в България и занимаващ се с вас, да вземете поне някаква полза от мен и да се възползвате от присъствието, което така или иначе няма да е още много дълго. Някои мои близки хора са правили това в други организации с лични срещи с хората (в чужбина обаче), но поради естеството на обществото в България взех решението да го направя анонимно тук. Техните срещи преди много години са родили плодове, които в момента вие като потребители ядете и се наслаждавате на вкуса. Други са го правили скоро. Последната такава е дори в съседна държава - Турция. Там все още не се е усетил вятърът от размаха на крилцата на пеперудата, но време има.

Помислете си добре дали искате животът ви да продължава в цикъла на ставам, ям, работя, спя. Имайте предвид, че след поредното псуване по мой адрес, цикълът ви на живот няма да се промени. Но пък и моят няма да се промени, нищо не постигате. :)

Би трябвало да си наясно с моето мнение за лудостта на хората, поне си спомням да съм го казвала.
Това не беше с цел заяждане, а разведряване, но отсега нататък би трябвало първо да проверявам до колко тези, към които се обръщам, имат чувство за хумор.
Изразявам позиция - разбира се, че човек ще може да си извлече неща от едно отстояване на такава. Който е способен да извлече нещо от тази информация, браво на него. Но за голяма част от хората си остава просто коментар.

Agartha
07-12-2016, 08:03
Би трябвало да си наясно с моето мнение за лудостта на хората, поне си спомням да съм го казвала.
Това не беше с цел заяждане, а разведряване, но отсега нататък би трябвало първо да проверявам до колко тези, към които се обръщам, имат чувство за хумор.
Изразявам позиция - разбира се, че човек ще може да си извлече неща от едно отстояване на такава. Който е способен да извлече нещо от тази информация, браво на него. Но за голяма част от хората си остава просто коментар.

Знам, че твоето беше с чувство за хумор. Права си, че подредбата на изреченията ми не го поясни, за което се извинявам. Моя грешка.

Indistinct
07-12-2016, 09:39
Знам, че твоето беше с чувство за хумор. Права си, че подредбата на изреченията ми не го поясни, за което се извинявам. Моя грешка.

Няма проблем, трябваше да поясня.

the dreamer
07-12-2016, 10:33
Всеки казва за другия, че е промит мозък, а всъщност всички сте с промит мозък, но в различни насоки. Всички пътища водят до еднакъв край.
Разбира се че почти всички сме с промити мозъци, манипулират ни отвсякъде. Но аз имах друго предвид - за фанатизма в религията.

ReinhardHeydrich
07-12-2016, 11:25
Религията е съществувала дълго преди нас и ще продължи да съществува след нас. И това поради една причина - човекът е същество, което търси смисъл. И какъв по-добър начин е да намериш този смисъл, освен чрез своя собствен Творец?
Съветвам те да провериш значението на думата егрегор. Надявам се това малко да ти поясни същността на религията и бог, и евентуално защо религията нито е съществувала преди нас, нито ще съществува след нас. Виж, това може да се каже за Бог, ако приемем че той съществува, но за религията - изключено. Това е все едно да кажеш че ще има държава след като хората изчезнат, или че е имало преди тях. Сравнението е доста точно, и за държава и за религия, трябва да има хора, които да вярват в нея, защото именно вярата ги прави реални (доколкото това е подходяща дума). Ако от утре изведнъж всеки спре да вярва в държавата, тази страна ще се разпадне мигновенно (всъщност това е и причината да се разпада, но това е друга тема). Ако от утре всеки спре да ходи на работа, да плаща данъци, да спазва законите, да гледа новини и изобщо като цяло спре да се идентифицира като гражданин и българин, цялата държава изведнъж става както сърбите казват "врата у поле". Тоест всичко това, макар и институционализирано и автоматизирано, не може да съществува без отделните единици, които именно са основния двигател на целия този егрегор наречен държава. Същото е и с религията - ако от утре изчезнат всички религиозни хора, няма да има Бог, защото няма да има никой, които да му придава(и вярва) в качествата му на Бог. Всеки егрегор е сумиран образ от личната вяра и енергия, вложена от всеки индивид. Ако изчезнат всички религиозни хора, егрегорът бог няма да изчезне, но ще се трансформира изцяло, защото хората които ще останат, ще смятат Бог за просто литературен или митологичен персонаж и това ще е осредненото виждане за Бог. Но ако изчезнат всички хора, религията също ще изчезне. Примера е най-общо валиден с колективното съзнание, понеже религията и останалите егрегори са проявления на колективното съзнание (респективно несъзнание). Но ако изчезне индивидуалното съзнание, тоест ако изчезнат всички хора, тогава колективното съзнание няма как да съществува, нали? Просто едното е предпоставка и основа на другото.

Колкото до причината за религията, не мисля че нещата опират толкова до търсене на смисъл, това е вторично. Търсене има там където има необходимост. Въпросът е, защо на човек изобщо му е необходим смисъл? Необходимостта от своя страна намеква липса. Тоест основния въпрос е, защо на човек му липсва смисъл? Ето защо смятам че основната причина за религията е не търсенето на смисъл, колкото търсенето на нещо, което да противодейства на вече осъзнатото безсмислие и оттук произтичат липсата, необходимостта и съответно търсенето на смисъл, но за това ще пиша по-надолу...

Възпитание и етика?
Етика - това е "теория" за морала. А какво е моралът - синоним на доброта и правота. И какво е златното правило на този така уважаван морал? "Човек трябва да се отнася към другите, както той би искал другите да се отнасят към него."
Но какво обяснявам, ти знаеш това. Ако се разровиш, ще забележиш, че това правило присъства във всяка една от световните религии.
Тука правиш една логическа грешка - това за златното правило на морала е така, но ти твърдиш че понеже то присъства във всяка една религия, то следователно това правило е присъщо изключително и само на религията и не може да същестува без религия. Тоест един вид слагаш каруцата пред коня. Всъщност това правило е много по-старо от която и да е религия и може да съществува съвсем отделно. И всъщност го прави, за което свидетелстват огромното количество атеисти, които го спазват. Ако беше иначе, всички атеисти и агностици щяха да тичат по улиците, да крадат, убиват и т.н.

Както Достоевски е казал "Ако Бог не съществува, тогава всичко е позволено." Ако няма Бог, раждането ни,цялото ни съществуване и смъртта ни биха били безсмислени. Животът ни не би имал повече смисъл от този на морско свинче.
И ето тука стигаш до същината на нещата - Бог и религията не са създадени в следствие на търсене на смисъл, а повече заради страха от осъзнаване, че няма смисъл. Религията идва тъкмо от това фундаментално желание и убеждение, че нещата непременно трябва да имат смисъл, цел, крайна дестинация и финално решение, особено когато целия свят около нас постоянно ни подсказва обратното - че няма смисъл и че нищо няма решение или край. Тази идея за края е толкова основополагаща, че надхвърля религията и на практика има проявление във всяка една сфера от индивидуалния и социалния живот на хората. Накратко дефинирано, "идеята за края" е една далечна точка в мисловно проектираното бъдеще, където спасението от хаоса е постигнато, в каквато и да е форма - щастие, удовлетворение, освобождение, някаква форма на завършеност и цялостност. Не знам дали си забелязала, но тези стремежи и психични явления са еднакво валидни за всякакви хора, и религиозни и атеисти. Индивидуалния аспект на тази идея са мечтите. Всеки има някакви мечти - един проектира своето удовлетворение в това да притежава нова и бърза кола, друг мечтае да бъде обичан, трети бленува за смисъл, но естествено всичко това са мечти и постигането им никога не променя нищо. Ти може да спечелиш един милион долара, но това няма да промени нищо освен обкръжението ти. Дефакто ти ще продължиш да действаш по същите условно-рефлексни модели на поведение. . Не случайно английската дума за мечта е 'dream', което също означава и "сън'. Процесът на вярване, който е в основата на идеята за край, проектиран в бъдещето, е много подобен на процеса на сънуване. Сънуващия се пренастройва да вижда нещата така, че те да отговарят на изискванията и целите на съня. По същия начин мечтите пренастройват мечтаещия да вижда решение в това мечтата му да стане реалност.
Но същата "идея за край' стои и в колективните процеси, като идеологиите. Ето примерно комунистите се смята, че са избили над 60 млн. души с идеята комунизма да достигне своя край и да настъпи мир и щастие в целия свят. За християнската идея за край и финално решение няма смисъл дори да пояснявам - тя е толкова очевидна. Като човек изучаващ философия, мога спокойно да твърдя, че същата идея съм откривал и в страшно много, кажи речи повечето, философски концепции от различни култури, епохи и школи на мислене.
Всичко това иде да покаже че религията е не само създадена от хора за хора, но и не може да съществува без хора, също както държавите, народите, законите, политиката, морала, вярата и пр... Всичкото е човешко, твърде човешко, както би казал един философ.

npp
07-16-2016, 14:26
Дълго време ставаме свидетели на нарастващата между хората злоба и гордост. И понеже е писано "Братя, даже ако падне човек в някое прегрешение, вие, духовните, поправяйте такъв с кротък дух", то аз съм в задължение да ви предупредя. Нима не е писано "Страх от Господа е да се мрази злото. Аз мразя гордост и високомерие, лош път и извратени уста."Пр.8:13?

Вие, глупави, разберете благоразумие и помирете себе си, защото "Гордостта предшества погибелта, високомерието - падането". Пр 16:18

"И така казва Господ:
Мъдрият да не се хвали с мъдростта си,
силният да не се хвали със силата си
и богатият да не се хвали с богатството си." Йеремия 9:23

И защо вие се присмивате на тези, които са смирени и скромни? "Присмивател се нарича онзи горделив и надменен човек, който действа с високоумна гордост." Пр. 21:24
Смирете се, защото "Ако и да е възвишен Господ, пак гледа към смирения." Пс. 138:6
"Наистина той се присмива на присмивателите, а на смирените дава благодат." Пр. 3:34

Ex nuncio papeae Indistinctus.

какво е смирение?!, ако някой външно изглежда кротък, но се оказва съблазън за мнозина други по невидим/духовен път, ще може ли да се каже за него, че е смирен?!

"Горко вам книжници и фарисеи, лицемери! защото приличате на варосани гробници, които отвън се виждат хубави, а отвътре са пълни с мъртвешки кости и с всякаква нечистота. Също така и вие от вън се виждате на човеците праведни, но отвътре сте пълни с лицемерие и беззаконие." Матей 23: 27-28

колкото и да си кротък и благ външно, как ще си добронамерен/добър ако отвътре, дълбоко в сърцето си вярваш, че, примерно, всяка душа на вселената трябва задължително да премине през милиони последователни раждания, форми на мъчително съществуване и смърти в рамките на една единична вечност?!, и все пак имаше милиони такива йоги, индуси и др. подобни, които вярваха в такова учение наречено "карма" и "прераждане", което е типичен пример за онази нечистота пълна с мъртвешки кости, за която Исус говори в по-горния цитат