PDA

View Full Version : Каква е разликата?



football_guy11
07-27-2016, 12:33
Здравейте, понеже не намерих по-удачна секция, в която да пусна тая също не толкова умна тема :D , я пускам тука. Нека някой по-запознат ми каже какви са разликите в работата на двутактовия и четиритактовия двигател, когато са вкарани в обороти, да речем на мотор. Понеже се интересувам и постоянно си говорим с бащата за такива теми, ама скоро време май му писна и почна да ми се дразни, та няма да се занимавам с него повече :D Въобще могат ли да бъдат разпознати по някакъв начин, щото иначе двутактовия много лесно се разпознава, когато нямаля оборотите, особено ако е някоя парпаретка до 125 кубика :D Още по-лесно е само да се погледне ауспуха дали е резонансен или не. Ама когато са вкарани в обороти, поне аз не мога да разпозная кой какъв е, има ли някакви признаци, че двигателя е двутактов, или не :D

Pug_306
07-27-2016, 12:57
Ами само като прочетеш двутактов и четиритактов - става ти ясно колко такта имат ! Отвори си малко техническа литература и може да се ограмотиш съвсем спокойно. Трудно се обяснява на някой, който не знае за какво иде реч

football_guy11
07-27-2016, 13:05
Ами например минава мотор по улицата, как по шума ще го разбереш какъв му е двигателя?

inewton
07-27-2016, 13:45
Ами например минава мотор по улицата, как по шума ще го разбереш какъв му е двигателя?
По шума с разбира. Чувал ли си достатъчно често двутактови двигатели?

football_guy11
07-27-2016, 13:56
Честно казано не. В нашия град няма много мотористи, повечето са с пистови, кросов мотор из града да чуеш е рядкост. Най-често някое 50 кубиково скутерче.

inewton
07-27-2016, 14:02
Честно казано не. В нашия град няма много мотористи, повечето са с пистови, кросов мотор из града да чуеш е рядкост. Най-често някое 50 кубиково скутерче.

Освен по шума няма как да ги познаеш без да ги отвориш. За мотори не знам, предполагам е същото, ама при другите двигатели по шума се разбира. Ние например имахме преди години в града един двутактов "Чавдар" и си личеше, че не работи като другите.

football_guy11
07-27-2016, 14:11
Например на трабанта като му дадеш газ и после отпуснеш със смъкването на оборотите се чува оня специфичен начин на работа на двутактовия двигател, не мога да го обясня, но предполагам ме разбираш за какво говоря. Но дори и на трабантчето като му дадеш газ звука и начина му на работа не се различават много от четиритактовия, поне аз не мога да ги различа, освен че двутактовите МПС, особено колите са като пърдялници :D

inewton
07-27-2016, 14:16
Например на трабанта като му дадеш газ и после отпуснеш със смъкването на оборотите се чува оня специфичен начин на работа на двутактовия двигател, не мога да го обясня, но предполагам ме разбираш за какво говоря. Но дори и на трабантчето като му дадеш газ звука и начина му на работа не се различават много от четиритактовия, поне аз не мога да ги различа, освен че двутактовите МПС, особено колите са като пърдялници :D

И при форсирането се забелязва.

Пръдляци друг път. Двутактовия двигател ускорява доста по- бързо от четиритактовия. Неслучайно има и самолети и влакове с двутактови двигатели.

football_guy11
07-27-2016, 14:22
И при форсирането се забелязва.

Пръдляци друг път. Двутактовия двигател ускорява доста по- бързо от четиритактовия. Неслучайно има и самолети и влакове с двутактови двигатели.

И ти си прав. Двутактовите двигатели са много симпатични, но с напредването на технологиите едяа ли имат голямо бъдеще, то вече не се произвеждат и коли с такива двигатели...

inewton
07-27-2016, 14:23
И ти си прав. Двутактовите двигатели са много симпатични, но с напредването на технологиите едяа ли имат голямо бъдеще, то вече не се произвеждат и коли с такива двигатели...

Не знам. Може и да се произвеждат.

football_guy11
07-27-2016, 14:40
По отношение на разход на гориво и вредни емисии не са най-добрия избор, може би скоро време няма да видим масово производство на такива автомобили.

inewton
07-27-2016, 15:46
По отношение на разход на гориво и вредни емисии не са най-добрия избор, може би скоро време няма да видим масово производство на такива автомобили.

На автомобили може би. Не знам, не разбирам от автомобили толкова, че да знам дали правят с двутактови. Може пък да се появи някой, който знае.

Pug_306
07-28-2016, 06:48
Двутактови автомобили не се произвеждат поне от 30 години, няма как да се произвеждат, при положение, че замърсяването е огромно сравнение с четиритактовия. Най-лесно е да видиш пушилката от двутактовия, за да разбереш, че е такъв. Отделно е доста по-шумен.

Грозния
07-28-2016, 21:02
Ами например минава мотор по улицата, как по шума ще го разбереш какъв му е двигателя?Винаги се усеща - като придобиеш повече опит, ще почнеш да ги различаваш по шума, дори като са във високи обороти.

Освен по шума няма как да ги познаеш без да ги отвориш.Може - ако самият двигател се вижда, може да се разбере лесно по мястото на всмукателния и изпускателния колектори. Ако не се вижда, погледни ауспуха дали има конденз от масло (за двутактови двигатели без собствена мазилна уредба).

Неслучайно има и самолети и влакове с двутактови двигатели.И танкове и кораби. При корабите е масово.

Двутактови автомобили не се произвеждат поне от 30 години, няма как да се произвеждат, при положение, че замърсяването е огромно сравнение с четиритактовия. Най-лесно е да видиш пушилката от двутактовия, за да разбереш, че е такъв. Отделно е доста по-шумен.Разхода на гориво е най-големия недостатък на двутактовите, не замърсяването (то е свързано, повече гориво - повече вредни емисии). Иначе това за шума е вярно.

Pug_306
07-29-2016, 06:58
Разхода толкова не е проблем, колкото горенето на маслото в цилиндрите, което води то това замърсяване. Въпреки че продължават да се продават двутактови мотори за лодки, които са по 115 коня и се водят инжекции т.е. двигателя сам смята колко масло да вкара за смазването и разхода е абсолютно същия като на четиритактови само че 115 двутактов е доста по-бърз от същия четиритактов.