PDA

View Full Version : РАМ памет



TheMan9191
07-31-2016, 20:19
Здравейте, компютъра ми поостаря доста, но понеже нямам пари за нов се чудя дали ако му сложа допълнително 4 гб раб, в момента има 4, ще има ли значителна или поне забележима разлика? Процесора му е Intel G530 2,4 ghz, който за жалост е двуядрен. Та дали двойно повече рам ще има разлика. Компа в момента като цяло се ползва за браузуване повечето случаи и за някоя по слаба игра, не го товаря като цяло.

Грозния
07-31-2016, 22:06
Разликата ще е осезаема, но зависи какви са ти целите и какво искаш да подкарваш на тоя компютър. За браузване и "някоя по слаба" (и не чак толкова слаба) игра си е перфектен и така :).

hahahaxaxaxa
08-01-2016, 06:33
Ще има разлика, ще му пораснат крила и ще започне да лети, но не го пускай навън, че ще отлети и няма да се върне обратно.

npp
08-01-2016, 07:17
Здравейте, компютъра ми поостаря доста, но понеже нямам пари за нов се чудя дали ако му сложа допълнително 4 гб раб, в момента има 4, ще има ли значителна или поне забележима разлика? Процесора му е Intel G530 2,4 ghz, който за жалост е двуядрен. Та дали двойно повече рам ще има разлика. Компа в момента като цяло се ползва за браузуване повечето случаи и за някоя по слаба игра, не го товаря като цяло.

ще има ако се ползва с 64 битова операционна система, иначе не, и все пак по-добре би било ако има и четириядрен процесор

JDeel
08-01-2016, 07:51
Ще има ефект ако вече използваш цялата налична памет. На Windows за да работи му трябват да кажем 1 GB, той това си го "захапва" и това е. Останалото остава за софтуера, като междувременно харда се използва за една глупост наречена "виртуална памет". Браузърите ядат памет на поразия, така че ако компа ти почва да бави когато наотвориш няколко сайта, най-вероятно RAM-а се е понапълнил и съвсем естествено ако имаше повече, щеше да е по-добре.

Иначе провери какво се случва в Task Manager. Може някоя програма нещо да се е смотала и да бичи процесора на макс. Ако постоянно сваляш и качваш торенти да кажем, това пак е натоварващо. Просто погледни как се използват ресурсите и би трябвало да разбереш кое е ударило тавана.

Но най-много ефект би дал нов SSD хард. Те са по-скъпи, ама можеш да сложиш някой малък само за Windows, пък обикновения хард да е за големите работи - игри, филми и т.н.

LittleDude
08-01-2016, 14:57
ще има :)

Грозния
08-01-2016, 19:53
Но най-много ефект би дал нов SSD хард.
https://media.giphy.com/media/3oEjHAUOqG3lSS0f1C/giphy.gif

JDeel
08-01-2016, 21:13
Грозния, хили се колкото искаш, ама на стария ми лаптоп бях взел SSD... ей така, да пробвам как е. Понеже беше с макс. 4 GB RAM реших да си взема нов с 8 GB. Първоначално новия лаптоп ми се стори по-бавен от стария! Преместих SSD-то от стария на новия и от тогава стария ми се струва като Правец 82, откачам докато го чакам да се събуди.

Всеки път когато някой се изкаже в полза на SSD хардовете, се намира друг в опозиция... който съвсем случайно никога не е имал SSD :) А ти имал ли си?

hahahaxaxaxa
08-01-2016, 21:26
Ще го пуска и ще се получава оргазъм, когато го види колко бързо зарежда с "невероятното" SSD, а след това ще му зацепи, когато си пусне браузъра, защото единственото нещо, което му цепи, явно е кратуната му.

JDeel
08-02-2016, 10:39
Пускането на браузъра, както и на всяка друга програма е процес на четене на доста файлове от харда и зареждането на някаква информация в RAM. В допълнение браузърите работят с SQLite база данни и постоянно четат и записват по харда. Най-трудно се четат множество малки файлчета, а всяка програма е изградена от такива. SSD чете такива файлчета доста по-бързо от някое HDD.

Освен това Windows чете и пише по pagefile.sys, известно още като "Виртуална памет". Когато не му стига RAM, пък и да му стига, ползва харда вместо RAM. Един приятел до скоро работеше на комп със 128MB RAM и беше възможно да работи с Chrome въпреки че реално няма налична RAM, просто харда играе ролята на RAM. Проблема е, че харда е значиииително по-бавен от истинска RAM. Но ако е SSD, то е ясно че достъпа до pagefile.sys ще става по-бързо => процесите свързани с RAM ще стават по-бързо.

Отгоре на всичко HDD за лаптоп са по-бавни от HDD за настолни машини. Още когато нямах SSD на лаптопа съм сравнявал различни HDD по скорост и всички бяха жалка работа. Докарват някаква скорост около 60-80MB/s ако копирам филм, а за множество малки файлчета няма смисъл да говорим.

Сега на компа имам 32GB RAM, достатъчно бърз за целите ми процесор, SSD и отделно HDD. Мога да си правя всякакви експерименти и за удоволствие си ги правя. Windows ми е на SSD, използвам обема на HDD, имам предостатъчно RAM за да си правя Ramdisk-ове и нямам оплаквания.

На всeки бих препоръчал повече от 8GB RAM, SSD + HDD, добър процесор и добро охлаждане, но при лаптопите всички тия неща са ограничени и по-скъпи. А когато само един от параметрите на системата е лош, то цялата система е спъната.

Грозния
08-02-2016, 16:03
Грозния, хили се колкото искаш, ама...
Всеки път когато някой се изкаже в полза на SSD хардовете, се намира друг в опозиция... който съвсем случайно никога не е имал SSD :) А ти имал ли си?

...просто харда играе ролята на RAM. Проблема е, че харда е значиииително по-бавен от истинска RAM. Но ако е SSD, то е ясно че достъпа до pagefile.sys ще става по-бързо => процесите свързани с RAM ще стават по-бързо.Ми като не достига РАМ, сложи си повече - за какво да се купува ССД, което е по-скъпият вариант при всички положения :D?!

JDeel
08-02-2016, 20:01
Сложил съм си. Както съм написал по-горе, в момента съм с 32 GB RAM. Когато става въпрос за памет, аз съм най-напред на опашката.

Сега пуснах стария лаптоп дето ми е останал само с 2 GB, даже изключих виртуалната памет за да остане само на физическа. Windows 7 си захапва около 900 MB. После отворих доста сайтове с Chrome и пак не стигнах тавана. Естествено, ако държа Chrome отворен с часове и постоянно отварям и затварям сайтове, то ще се натрупа. Всички браузъри са хищници.

По това дето автора е написал обаче си представям, че отваря един фейсбук, един youtube, още нещо, и това е. Ако е така, 4 GB би трябвало да са му предостатъчни и заради това не вярвам да има разлика ако вкара още 4 GB. Да, би имало разлика ако работи като мен. Аз отварям десетки сайтове наведнъж (в момента около 40), държа Chrome отворен с дни, чак забравям какво съм отворил. Мен и 8 GB ме притискат след няколко часа работа.

4 GB RAM са 40 лв
128 GB SSD са < 90 лв - https://ardes.bg/hard-drives/128GB-SSD-Transcend-360S-77555

Да си взима каквото ще, но е относително дали ще види разлика ако добави повече памет, а е сигурно че ще види разлика ако мине на SSD. Аз бих се ъпгрейдвал и с двете. Но за в бъдеще ще може да премести SSD-то на друг лаптоп, докато паметта... може би да, може би не.

Грозния
08-02-2016, 22:43
По това дето автора е написал обаче си представям, че отваря един фейсбук, един youtube, още нещо, и това е. Ако е така, 4 GB би трябвало да са му предостатъчни...Достатъчно е и според моят опит.

Да, би имало разлика ако работи като мен. Аз отварям десетки сайтове наведнъж (в момента около 40), държа Chrome отворен с дни, чак забравям какво съм отворил."Работи" :shock:?! Все едно как го наричаш, но какъв е смисълът от това, че нещо не схващам :razz:?

Но за в бъдеще ще може да премести SSD-то на друг лаптоп, докато паметта... може би да, може би не.Може би да, може би не, ако ССД-то изкара толкова дълго време :D!

JDeel
08-02-2016, 23:18
Под "работи" имам предвид, че аз работя - отварям сайтове, търся информация, такива неща :)

Що па да не изкара, първия ми SSD вече не помня коя година го взимах и още е в отлично състояние. Ама за да не го товаря правих рамдискове и те са една от причината да ми трябва повече памет. Сега съм на настолна машина с друг SSD, ама този не го жаля, ако се развали си взимам нов и това е :)

Грозния
08-03-2016, 09:08
Под "работи" имам предвид, че аз работя - отварям сайтове, търся информация, такива неща :)Ми добре, наричай го както искаш, щом ти е кеф :D! Само да ти кажа, че за повечето други хора, думата има друг, по-сериозен смисъл 8) .

Що па да не изкара, първия ми SSD вече не помня коя година го взимах и още е в отлично състояние.Дали ще изкара 15 години да кажем - как мислиш :D 8) ?

Terminator009
08-03-2016, 09:30
Разбира се, че ще има разлика, но ти препоръчвам да смениш и процесорът с по-бърз. Може и видеокартата, защото без добра видеокарта, няма как да вървят добре игрите. Казвам ти го от личен опит, защото играех CS и моята карта е IntelHD Graphics и не е подходяща, поради което самата игра не вървеше много добре. Ако бях с по-добра, можеше да ми върви хиляди пъти по-добре.

JDeel
08-03-2016, 12:27
Дали ще изкара 15 години да кажем - как мислиш :D 8) ?

Трябва ли да изкара 15 години?

Грозния
08-03-2016, 21:54
Трябва ли да изкара 15 години?Мчи що не!? Нормалните хардове по толкова изкарват без проблеми.

JDeel
08-04-2016, 10:20
Няма лошо, ама моя първи комп щеше да е на 15 години сега ако все още работеше. Тогава харда ми беше цели 10 GB, само че сигурно на втората година го изгорих барабар с дъното. После имах 40 GB, после 250 GB. После трети комп с 250 GB и 400 GB. После минах на лаптоп, имам няколко външни харда.

Въобще, мога ей сега да сложа на масата десетина харда, повечето от които или не работят, или няма смисъл от тях вече.

След 15 години днешните SSD ще са смешка. Дори и да работят, ще са сравними с ненужен боклук. Същото се отнася и до парчетата памет от 4 GB, които за мен лично и сега са ми под минимума :)

Грозния
08-04-2016, 10:47
моя първи комп щеше да е на 15 години сега ако все още работеше.Моя първи компютър е на толкова и точно сега пиша от него 8)! Още си върши работа за някои неща. А твоят не работи, защото такъв си го купил и така си го пазил :)!

После минах на лаптоп, имам няколко външни харда.И смисълът е :shock:? :razz:

След 15 години днешните SSD ще са смешка. Дори и да работят, ще са сравними с ненужен боклук.Ама те и сега са си такива :D!

Същото се отнася и до парчетата памет от 4 GB, които за мен лично и сега са ми под минимума :)Ако наистина работиш нещо, сигурно си даваш половината пари за хардуер всеки месец :razz:? А :D?

JDeel
08-04-2016, 11:15
Да бе, ти знаеш ли въобще какви са били параметрите на щайгите през 2001 година? :D

На кое какъв е смисъла, на лаптопа или на външните хардове? :)

Всяко нещо с времето си. След 15 години няма и да се правят HDD. А 128 GB SSD ще струва... само на втора употреба ще струва колкото баничка с боза, защото и такъв няма да се прави вече :D

Инвестициите ми в хардуер не се отразяват на бюджета, не ме мисли за това :)

Грозния
08-04-2016, 21:04
Да бе, ти знаеш ли въобще какви са били параметрите на щайгите през 2001 година? :DТова опит за реторичен въпрос ли е? Не виждам смисълът му 8)!

На кое какъв е смисъла, на лаптопа или на външните хардове? :)И на двете :D! Аз тия неща ги ползвам много рядко.

След 15 години няма и да се правят HDD.Айдйе бйе :shock:?!

SSD ... на втора употребаТова звучи като презерватив - втора употреба :razz:!

Инвестициите ми в хардуер не се отразяват на бюджета, не ме мисли за това :)Сигурен ли си че е "инвестиция"? Има разлика между "харчене" и "инвестиция" - ти знаеш ли я 8)?

JDeel
08-04-2016, 23:02
По темата ли пишем или надушвам някакво съревнование на мнения? Защото аз нямам против да не харесваш нови компютри или лаптопи, трябва ли да те убеждавам в предимствата на някоя техника :) Нещата дето съм написал по-горе трябва да са в полза на самата тема, на автора и на всеки който някога попадне тук.

Но се изненадвам сега от цените на SSD-тата, станали са наполовина от времето когато купувах първия ми такъв диск, пък то не беше много отдавна. При това положение до 15 години цените на SSD вероятно ще са по-ниски от тези на HDD. Чисто икономически дали някой ще се занимава да прави HDD... едва ли. И за какво? Защото са по-сигурни? Та след 15 години може дори SSD да е остаряла технология. Може всичко да е квантово, cloud или кой знае какво, но със сигурност HDD ще е просто романтична част от историята :)

Според тебе сигурно използвам машините си само за игри и фейсбук по цял ден. Продължавай да си мислиш така, аз нямам против в случая :)

Грозния
08-05-2016, 08:36
По темата ли пишем или надушвам някакво съревнование на мнения? Защото аз нямам против да не харесваш нови компютри или лаптопи, трябва ли да те убеждавам в предимствата на някоя техника :)Разбира се че е по темата - аз харесвам и приемам нова техника, стига предимствата и да са повече от недостатъците и това съотношение да е по-добро отколкото при старата техника 8).

При това положение до 15 години цените на SSD вероятно ще са по-ниски от тези на HDD.Това е напълно възможно, дори е много вероятно.

Чисто икономически дали някой ще се занимава да прави HDD... едва ли. И за какво? Защото са по-сигурни?... но въпросът с надежността си остава и той е по-трудно решим, отколкото въпросът с цената.

Та след 15 години може дори SSD да е остаряла технология. Може всичко да е квантово, cloud или кой знае какво, но със сигурност HDD ще е просто романтична част от историята :)Може - само че бъдещето рядко се оказва такова, каквото си го представяме :D. Понякога ми е интересно да се запознавам с футуристични книги и филми от миналото и да се посмея и позабавлявам :)!

Според тебе сигурно използвам машините си само за игри и фейсбук по цял ден.Дори да е така, в това няма нищо лошо, лошото е, че тия машини (лаптопите) дори за това не ги бива :D. По чисто хардуерни причини.

Темата е много интересна и е добре хората да се запознават с тези неща, както и с различни гледни точки и предимствата и недостатъците на една или друга технология.

JDeel
08-05-2016, 09:30
Надеждността и сега е задоволителна, шансовете са само да става още по-добра. Трябва да си някой дето по цял ден обработва видеа или прави игри за да изсмучеш живота на SSD за кратко време. А ако си такъв, то се предполага че с тази дейност правиш достатъчно пари за да си сменяш диска по-често и въпреки това технологията да ти е от полза. Вече има и доста SSD хостинги.

На първия ми SSD съм направил 5.04 TB записи според Samsung Magician. С някои трикове за да не го изхабявам излишно. Не си спомням точно коя година го взимах, но май вече е на > 3 години. Този първо беше на стария ми лаптоп, после го преместих на новия, който сега сравнително рядко го ползвам.

На този SSD дето ми е на настолния съм направил 0.8 TB записи за няколко месеца. Този не го пазя много, но все пак той е само за Windows и имам HDD за останалото. Не очаквам скоро да се съсипе от прекалено много записи.

Засега естествено предпочитам да си пазя важните неща на външен класически HDD, но когато цените се изравнят няма да имам съществена причина да предпочета HDD. Даже сега си имам снимките на 2 отделни HDD, а не ми е проблем да си взема още външни дискове за бекъп. И без това всеки път като взема нов HDD, неговия размер се оказва достатъчен да събере поне два по-стари HDD, така че най-старите и най-малките по обем дискове дори и да са здрави, отпадат от класацията по естествен начин.

JDeel
08-05-2016, 09:36
Не трябва да четеш футуристични книги за да видиш, че в света на компютрите всяко нещо дето някога се е движило, спира да се движи. Започнали сме с цели зали пълни с шумни релета, минали сме през въртящи се флопита, после CD, DVD, а сега мушкаме USB флашки. По същата логика и HDD като механична джаджа пее последните ноти от песента си.

Същото мога да кажа и за вентилаторите даже - в един момент очаквам лаптопите да са без вентилатори. Всички смартфони са без вентилатори, а всеки съвременен смартфон е по-мощен от първата ми доста шумна и харчеща ток щайга. Ако продължа мисълта си, в един момент смартфоните ще могат да се връзват към големи монитори и да се ползват като лаптоп/настолен :)

А лаптопите дали са полезни... ако искаш да ти се обадя когато тръгна за море примерно, та да ми закараш настолния до там, че да мога да обслужвам клиентите си по интернет от време на време :D Но май предпочитам просто да си пъхна лаптопа в раницата и когато ми потрябва да си седна където и когато намеря за добре и да си свърша работата :)

Грозния
08-05-2016, 17:58
Не трябва да четеш футуристични книги за да видиш, че в света на компютрите всяко нещо дето някога се е движило, спира да се движи.Интересното (поне за мен) на футуристичните книги/филми е да видиш "бъдещето" което не се е случило :D!

По същата логика и HDD като механична джаджа пее последните ноти от песента си.Ще запеят последните ноти, чак тогава, когато се появи друга конкурентна технология. ССД все още не е такава, особено по отношение на надежността! Във всеки хардуер предназначен за сериозна работа, надежността е на първо място. Щом за теб бързината и мултитаскинга са по-важни, значи дейността ти не е съвсем сериозна... да не кажа, че съвсем не е сериозна :razz:.

Същото мога да кажа и за вентилаторите даже - в един момент очаквам лаптопите да са без вентилатори.Такива компютри и охлаждащи системи съществуват вече, но ти не ги знаеш кои са, предполагам, още по-малко принципът им на действие.

Всички смартфони са без вентилатори, а всеки съвременен смартфон е по-мощен от първата ми доста шумна и харчеща ток щайга.Смартфоните нямат никакво активно охлаждане, затова прегряват, просто не ги товарим толкова дълго и с толкова тежки програми, колкото лаптопите.
Мощният хардуер консумира повече енергия и оттам се отделя повече топлина - топлината трябва да се отвежда някъде иначе се стига до прегряване. Не е възможно голямо количество топлина да се разсее през малък топлообменник. Трябва да се повиши дебита и/или да се понижи температурата на охлаждащия флуид. До там мисълта ти май въобще не стига.

Ако продължа мисълта си, в един момент смартфоните ще могат да се връзват към големи монитори и да се ползват като лаптоп/настолен :):razz:
Това ще е на практика безсмислено, най-малкото защото смартфонът няма необходимият периферен интерфейс за истинско "бачкане", а не за "цъкане", ако ме разбираш 8). А за издържливостта на батерията на смартфона можеш да продължиш мисълта си - ще ми е много забавно да я чуя :).

А лаптопите дали са полезни...Полезни и удобни са като преносимите химически тоалетни - понякога се налага да ги ползваш, въпреки че не е удобно или приятно 8)!

haritov
08-05-2016, 19:23
колкото и рам да слагаш ако е слаб харда няма смисъл

ако комбинираш рам и ssd би могло да има ефект

JDeel
08-05-2016, 22:27
Грозния, не виждам смисъл да пиша каквото и да е за да чета после за какво не ми достигала мисълта.

haritov, ако имаш излишна RAM, правиш си рамдиск и слагаш на него това дето трябва да се зарежда по-бързо. Такъв дял даже е по-бърз и от SSD :)

Грозния
08-06-2016, 00:33
Грозния, не виждам смисъл да пиша каквото и да е за да чета после за какво не ми достигала мисълта.Като не ти достига, недей писа - правилно решение 8)! Нямаш елементарни познания по елементарна физика, а пишеш за предимствата на един хардуер пред друг и развиваш теории кои били технологиите на бъдещето :razz:! Художественото творчество е в другия раздел :) !

Гледай си софтуера там, аз за него няма да споря, макар че има какво да кажа като потребител 8).

JDeel
08-06-2016, 10:17
Знаеш ли кое решение е много по-правилно? Да обсъждаш само неща, до които някога лично си се докосвал. Ако ти не си имал никога SSD, всичките ти предположения за това как работи и дали е полезен или безполезен са пълна фантазия. SSD е просто един незадължителен компонент и всеки сам решава дали да има такъв или не. Не е провинение да имаш SSD, не е провинение да нямаш SSD. Но ако се заяждаш защото тайно си мечтаеш за такъв, а не можеш да го имаш... прощавам ти :) Макар че те вече са евтинджос и не би трябвало да е проблем.

Още по-правилно е да не даваш прибързани предположения за човека отсреща. Стават комични ситуациии :)

Грозния
08-06-2016, 10:38
Знаеш ли кое решение е много по-правилно? Да обсъждаш само неща, до които някога лично си се докосвал.Нали и аз това ти казвам 8)! Аз съм се осведомил достатъчно за ССД и знам какво е, без да съм имал, лошото е че ти нищо не разбираш от елементарна физика. Дори не знаеш за други методи за охлаждане, освен радиатори и вентилатори (още по-малко от какво зависи охлаждането при тях) :D!

SSD. Но ако се заяждаш защото тайно си мечтаеш за такъв, а не можеш да го имаш... прощавам ти :) Макар че те вече са евтинджос и не би трябвало да е проблем.Мечтай си - никога не бих си купил такъв технологичен боклук, без значение колко пари е 8). ССД-то не е решение за бавния компютър, бавенето е предимно от други неща. Малкото РАМ е едно от тях - ти бъркаш постоянната памет с оперативната и търсиш решение в ССД, вместо в РАМ, защото ХДД много те бавел :D.

Още по-правилно е да не даваш прибързани предположения за човека отсреща. Стават комични ситуациии :)Заключенията ми не са прибързани, моля моля 8)!

ДОТА
08-06-2016, 11:15
ти бъркаш постоянната памет с оперативната и търсиш решение в ССД, вместо в РАМ, защото ХДД много те бавел

http://hardwarebg.com/39365-amd-radeon-pro-ssg/
https://www.kaldata.com/%D0%A5%D0%B0%D1%80%D0%B4%D1%83%D0%B5%D1%80/%D0%97%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%BD%D0%B0%D1%85%D 0%B0-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BA%D0%B8%D 1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BB-92129.html

да влезеш малко в час

освен това може да имаш огромно количество рам, което да бъде спъвано от бавен хард
а специално при лаптопите точно от бавните хардове им идват проблемите

JDeel
08-06-2016, 11:20
Вземи си SSD, изпробвай го за една седмица и чак тогава ще можеш да даваш автентични съвети по тази тема. До тогава всичко което имаш да кажеш за SSD са просто предразсъдъци.

Не виждам ролята на охлажданията в тази тема. Автора питаше за памети, а не за законите на физиката.

SSD има най-много ефект точно на бавни машини. Проблема е в цената и точно заради цената ти ми спориш тука. Ако бяха по-евтини от RAM, нямаше въобще да пишеш. Но автора на темата би видял повече разлика ако си сложи SSD отколкото ако добави още RAM. Въпреки че както вече казах 100 пъти, много зависи как използва компютъра. Ако дори сега няма момент в който използва цялата му налична физическа памет, за какво му е повече?

Автора на темата пита за ЕФЕКТ, иска машината му да реагира по-бързо. Автора иска да усети някаква разлика, да си съживи машината. И пак казвам, дори 64 GB RAM да можеше да си сложи, няма файда ако никога не използва повече от ~3.5 GB. Напълно зависи от начина му на работа с компютъра, като под "работа" разбирам "начин на използване", а не "изкарване на пари". Но ако вече пълни цялата RAM, естествено че първо бих му препоръчал да си запълни празния слот... и след това да си вземе SSD :) Но нито ти, нито аз знаем дали му стига наличната памет или не.

Ето, някой си е направил труда да сравни работата на две машини с малко памет. HDD vs SSD: https://www.youtube.com/watch?v=rsOL8iebGoI

haritov
08-06-2016, 12:02
той грозния не може да се сети че ако използва ssd за да сложи там операционната система може да остави харда върху който да записва останала информация

Грозния
08-06-2016, 20:06
а специално при лаптопите точно от бавните хардове им идват проблемитеТо да беше само това :D! Най-вече е от прегряването, включват се защити за ограничаване на мощността/производителността и тогава няма значение какви са му параметрите на хартия или точно откъде идва забавянето 8)!

Вземи си SSD, изпробвай го за една седмица и чак тогава ще можеш да даваш автентични съвети по тази тема. До тогава всичко което имаш да кажеш за SSD са просто предразсъдъци.Намира се достатъчно много и достоверна информация за животът и надежността на ССД-тата, и няма нужда да си купувам N-броя от тях и да съставям статистическо разпределение колко от тях след колко време дават фира - достатъчно хора са го правили същото преди мен 8)!

Не виждам ролята на охлажданията в тази тема.Щом не я виждаш, значи не я разбираш 8)! Аз няколко пъти споменах, дори в този пост, но ти явно пак не разбираш :D.

Автора питаше за памети, а не за законите на физиката.Ти като пишеш кои технологии са от бъдещето и кои - от миналото, без елементарни познания по физика, значи си пишеш научна фантастика. Поне да беше в правилния раздел и да беше с някаква художествена стойност :D!

SSD има най-много ефект точно на бавни машини.Забавянето може да се дължи на много други причини, а не на ХДД-то. Това ССД, за тебе е като някаква панацея :D! Това никак не е професионално.

Проблема е в цената и точно заради цената ти ми спориш тука. Ако бяха по-евтини от RAM, нямаше въобще да пишеш. Но автора на темата би видял повече разлика ако си сложи SSD отколкото ако добави още RAM.Цената е определящ фактор във всичко! Авторът очевидно иска да мине по-евтино. Все едно де иска да си сложи халогенни фарове на Голфа, а ти да му предлагаш ксенонови от мерцедес :D! Да - по-добре ще е, но струва ли си?

Ако дори сега няма момент в който използва цялата му налична физическа памет, за какво му е повече?В такъв случай и ССД за какво му е? Ти дори не знаеш от какво се получава забавянето и хоп - веднага ССД.

Автора на темата пита за ЕФЕКТ, иска машината му да реагира по-бързо. Автора иска да усети някаква разлика, да си съживи машината. И пак казвам, дори 64 GB RAM да можеше да си сложи, няма файда ако никога не използва повече от ~3.5 GB. Напълно зависи от начина му на работа с компютъра, като под "работа" разбирам "начин на използване", а не "изкарване на пари".Ето:

Компа в момента като цяло се ползва за браузуване повечето случаи и за някоя по слаба игра, не го товаря като цяло.Малко РАМ със сигурност ще помогне в тоя случай, за какво му е ССД :shock:?!

естествено че първо бих му препоръчал да си запълни празния слот... и след това да си вземе SSDНе точно:

най-вероятно RAM-а се е понапълнил и съвсем естествено ако имаше повече, щеше да е по-добре.
Но най-много ефект би дал нов SSD хард.

8)

JDeel
08-06-2016, 21:57
Бива те, сигурно полагаш доста грижа за подреждането на цитатите. Не съм виждал такова нещо преди, бих определил това като професионализъм. Проблема е, че професията Трол не предполага розово бъдеще :) Та като прескоча коментарите с които целиш да ме вкараш в тролските води, остава малко за коментиране от моя страна, но все пак...

Относно прегряването и защитите, така е. Някои лаптопи, включително моя ултрабуук имат такива и когато процесора се напъне за известно време, честотата му пада до 50% и става много тегаво да се прави каквото и да е. Но с една програмка ThrottleStop се оправяше тоя проблем, за сметка на малко повече загряване естествено. Ултрабуука още е жив и здрав. Машината на автора обаче изглежда е настолна и едва ли има точно този проблем.

Освен това автора никъде не споменава за забавяне, нито че има намерение за ъпгрейд. Изглежда се е сетил, че има свободен слот за повече памет и е решил да пита дали има смисъл да го запълни. Даже последните му думи са:


не го товаря като цяло.

Аз не знам колко пъти вече написах, че добавянето на повече RAM ще даде положителен ефект САМО И ЕДИНСТВЕНО ако настоящата RAM не му достига. А тези думи "не го товаря като цяло" ми звучат точно като слабо натоварена и в достатъчно количество RAM. При това положение ако добави още RAM ще види ефект на кукуво лято и през крив макарон.

Имам сайт работещ на VPS с Windows 8.1 само с 2 GB RAM и нямам проблеми свързани с недостиг на памет. Пак казвам, винаги имам недостиг на RAM на личната машина и заради това съм се снабдил с 32 GB RAM. Не е ли чудно как на една машина 2 GB са ми достатъчни, а на друга съм наблъскал 32 GB? Отговора е Не. Не е чудно, просто защото ЗАВИСИ.

И отново ще повторя следните факти:

- SSD със сигурност дава ефект на всяка машина, независимо дали е слаба или не. Просто защото HDD винаги е най-бавната и най-пренебрегваната част в системата

- Живота на SSD не е проблем. Казва го бивш параноик на тази тема, който също така има една камара отдавна изпяли песента си HDD

- Докато не опиташ нещо лично, цялото ти мнение за това нещо е лъжа и предубеждение

- Не насилвам автора да си купува SSD, RAM, червени чушки или каквото и да било. Просто го информирам за неща с които съм имал опит и знам че са така от първа ръка, а не заради кухи предубеждения и сляпа вяра на слухове из интернета

Грозния
08-07-2016, 23:02
И отново ще повторя следните факти:

- ...Просто защото HDD винаги е най-бавната и най-пренебрегваната част в систематаТова не е никакъв факт, още по-малко е вярно!

- Докато не опиташ нещо лично, цялото ти мнение за това нещо е лъжа и предубеждениеЗащо да пробвам всичко сам, ако мога да използвам опита на другите 8)?! Ти всичко ли опитваш сам? На колко години откри колелото и на колко - топлата вода :D?

JDeel
08-07-2016, 23:32
Абсолютен факт е, и то верен. Може би трябва да смениш източниците си на информация. Ако вярваш сляпо на първото убедително нещо което чуеш и отказваш да приемеш всичко останало след това, рискуваш да станеш последовател на движението Flat Earth.

Какво колело те гони? И каква топла вода, ти да не си потен от жегата? И да, имам склонността да си правя всичко сам.

Едва ли си мералия, но винаги можеш да инсталираш някоя Ramdisk програма (аз използвам Primo Ramdisk), да си направиш един малък бърз дял, да инсталираш някоя програма на него и да пробваш колко бързо стартира.

haritov
08-08-2016, 06:29
ssd е бъдещето

иначе преди известно време хората не са вярвали че земята е кръгла

стига с това консервативно мислене

Грозния
08-08-2016, 10:15
Абсолютен факт е, и то верен. Може би трябва да смениш източниците си на информация. Ако вярваш сляпо на първото убедително нещо което чуеш...Това го казваш ти - какво те кара да мислиш, че ти си най-достоверният източник на информация, който на всичкото отгоре не се потвъждава от други източници, да не говорим за моят личен опит.
Имал съм случай, при който забавянето ми е идвало от по-бавния процесор, а не от ХДД! Това може да е частен случай, също както и твоят частен случай, който ти представяш за...

Абсолютен факт е, и то верен.:D

Какво колело те гони? И каква топла вода, ти да не си потен от жегата? И да, имам склонността да си правя всичко сам.За пръв път ли чуваш за тия неща :shiock:?! Явно не си ги открил още :razz:!

ДОТА
08-08-2016, 10:19
То да беше само това :D! Най-вече е от прегряването, включват се защити за ограничаване на мощността/производителността и тогава няма значение какви са му параметрите на хартия или точно откъде идва забавянето

също така се прецаква и като влезеш да плуваш в морето с него
или те подгони мечка и решиш да се защитиш с него
но това са неща, които се случват на кретени като теб
лаптоп от гледане на филми и браузване няма да прегрее
а точно за това са предназначени лаптопите

JDeel
08-08-2016, 13:25
да не говорим за моят личен опит

Прощавай, колко опит каза че си имал с SSD-та досега?
Дай да ги видим тия твоите източници, аз нямам против.


Имал съм случай, при който забавянето ми е идвало от по-бавния процесор, а не от ХДД! Това може да е частен случай, също както и твоят частен случай, който ти представяш за...

Случая е следния. Хващаш се и отиваш да си купуваш нова щайга със съвременни елементи. Средни по цена, няма да се харчиш като ненормален, но няма да се минаваш пък и с най-евтиното. Връщаш се вкъщи, пускаш машината и си задаваш въпроса - за кой елемент можеше да доплатя малко, така че системата ми да реагира по-бързо? Ти какво ще си вземеш?

Грозния
08-08-2016, 15:05
Прощавай, колко опит каза че си имал с SSD-та досега?Ти от тия ССД-та като че ли оргазъм получаваш и докато си в такова състояние, май изобщо не четеш :D!

Имал съм случай, при който забавянето ми е идвало от по-бавния процесор, а не от ХДД! Това може да е частен случай, също както и твоят частен случай...Или с други думи - ако причината за забавянето е другаде, има малко значение дали си със ССД или не!

Дай да ги видим тия твоите източници, аз нямам против.Ето:
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS_Ch7p3fifXGIccQROf9PQ42LJO7ESf Sfg3prGXFzP_ViMfxMU
Надеждността, брой записвания и съотношението капацитет/цена винаги са в полза на ХДД. Аз за това говоря може да намериш тази информация навсякъде, стига да искаш 8). Да не забравяме - постоянната памет не е РАМ, въпреки че някои хора бъркат тези две неща :)!

Случая е следния. Хващаш се и отиваш да си купуваш нова щайга със съвременни елементи. Средни по цена, няма да се харчиш като ненормален, но няма да се минаваш пък и с най-евтиното. Връщаш се вкъщи, пускаш машината и си задаваш въпроса - за кой елемент можеше да доплатя малко, така че системата ми да реагира по-бързо? Ти какво ще си вземеш?Случаят от темата не е точно такъв, но ако беше, хипотетично бих си взел повече рам естествено!

JDeel
08-08-2016, 15:57
Пф, аз на моя комп съм му сложил каквото ми е трябвало. Имам си SSD, имам си HDD, имам си повече от достатъчно RAM и засега не ми трябва нищо повече. Ти ми спориш за неща до които не си имал достъп.

Относно надеждността, нали ти казах. По-стария ми SSD е мисля поне на 3 години, по-новия си работи чудесно и мога да те замерям с ненужни HDD докато ти се разцепи главата. На всеки хард му идва времето дори да не се развали физически.

Напротив, RAM може да се използва като хард. Даже оттеглям предложението си за SSD. Ако на автора сега му стигат 4 GB RAM, може да мине много по-евтино и ефектно ако си вземе още RAM и си направи Ramdisk на който да премести профилната папка на браузъра :)

aurissaaaaa
08-08-2016, 18:47
не ви знам за ко спорите ама за машина с под 4 гиги рам в ССД не бих инвестирал.

мойто десктоп е с линуксче инсталирано на харда - впоследствие си взех едно ссд на самсунг от ибей-а - викам си айде, дай и на десктопа да сложа, и без т'ва евтини станаха, а и ми трябваше още един драйв за Уин, че ми писна да се занимавам с партишъни и буут лоудъри всеки път като реша да тествам някоя ОС.

Еми ... не знам ... спокойно бих прежалил ССД-то. Смис....сигурно има неща, с които ако се занимаваш е страшен плюс, ама моите явно не са едно от тях и изобщо не ми прави впечатление колко по-бърз е достъпа. За тия 100 лева бих си взел оше 8гб рам, ама няма вече място по дъното :Д

JDeel
08-09-2016, 09:19
Ето, човек с опит. Каквото и да казва е вярно, а не спекулация.

Между другото, ако ти е по-старичък Samsung-а, да знаеш че имаха някакъв проблем със скоростта при отдавна записани файлове. Ето тук е обяснено: http://www.overclock.net/t/1512915/read-speeds-dropping-dramatically-on-older-files-benchmarks-needed-to-confirm-affected-ssds

aurissaaaaa
08-09-2016, 16:58
Еми новичко е, като го погледна в мениджъра си изглежда чисто всичко. Просто го ползвам единствено за ОС и програмите, не записвам файлове по него.

Принципно би било яко за симулации, но ще ми трябват поне 500гб, и вероятно ще го захабя за година-година и нещо макс (ако не бъркам по 50-100к записа живот имат). Ако ще инвестирам в по-бързо четене (което реално е единственото, което ми трябва), по-скоро бих проучил как да сетъпна механични дискове в райд 0 - по-евтино е, повече място има, а и май е по-надеждно в дългосрочен план. Пък за ОС-то едни 120 гб ССД стигат :)

Грозния
08-09-2016, 18:06
(ако не бъркам по 50-100к записа живот имат). ...Пък за ОС-то едни 120 гб ССД стигат :)Не бъркаш. Дори само ОС-то да ти е на него, ще се скапе доста бързо, особено ако си с по-нов уиндоус.

JDeel
08-09-2016, 20:22
Не бъркаш. Дори само ОС-то да ти е на него, ще се скапе доста бързо, особено ако си с по-нов уиндоус.

Точно колко бързо? Колко бързо се скапа твоя SSD? 1 месец, 3 месеца, 6 месеца, година, две, три... колко?

aurissaaaaa
08-09-2016, 21:08
Не бъркаш. Дори само ОС-то да ти е на него, ще се скапе доста бързо, особено ако си с по-нов уиндоус.

Съмнявам се - темп сочи към харда, на хром кеша също. Няма какво толкова да пише по него.

Грозния
08-09-2016, 22:25
Съмнявам се - темп сочи към харда, на хром кеша също. Няма какво толкова да пише по него.Ооо има има :D! Знаеш ли какво е фолдера "Software Distribution" във Уин7 (може и в други да го има) - осведоми се и виж колко писане има по харда при всяко пускане на компа :)!

haritov
08-10-2016, 05:59
и бързо да се скапе пак ще си купя

няма нищо вечно на тоя свят или явно трябва да бачка по 40г