PDA

View Full Version : Езици?



Ivan4o0o0
08-07-2016, 15:50
Здравейте, кои езици не се нуждаят от софтуер от 3та страна за да се подкарат? Имам в предвид, ако седна на един компютър, който е току що преинсталиран и почна да пиша в notepad, кои други освен HTML ще се пуснат?

JDeel
08-07-2016, 16:05
DOS, всичко което можеш да напишеш в Command Prompt-а. За HTML също трябва 3та страна - браузъра.

SprayPaint
08-07-2016, 16:18
vbscript

Ivan4o0o0
08-07-2016, 22:20
Окей, но от езиците, които се чудих кой ми е интересен и т.н. се спрях на HTML и CSS, та се спрях на 2 книги, но не знам коя е по-добра: https://www.ozone.bg/product/html5-css3-for-dummies или https://www.ozone.bg/product/html-5-css-3-praktichesko-programirane-za-nachinaeshti Коя бихте препоръчали? :)

JDeel
08-08-2016, 00:09
Добре, сериозния наличен език за програмиране е JavaScript и го има във всеки браузър заедно с HTML и CSS. Последните не са точно езици за програмиране, но са нужни за всеки web developer така или иначе. Ти обаче просто така ли решаваш да се захванеш нещо? Сякаш си харесал HTML и CSS заради обложките на книгите :)

Аз бих си взел първата книга само защото втората е дело на руснак, а руснаците никакви ги няма в дизайна :D

draid
08-11-2016, 22:07
DOS бил език? Какви интересни неща научавам из тоя форум. Сигурно и Shell-a е език :?

JDeel
08-11-2016, 23:05
Айде сега, започнахме да издребняваме, нямаше как да минем и без това. Самия Ivan4o0o0 е споменал HTML като език за програмиране, що пък да не се побъзикам и аз малко.

Въпреки това аз съм си написал и използвам една "програма" на DOS. Обикновено .bat файлче с команди, целта на което е да прави бекъп на моя VPS. Дърпа данни от MySQL, копира файлове, вкарва всичко архив, изтрива стари архиви, калкулира дати и такива неща. Дори има команди като "for" и "if not exist". За мен лично това .bat файлче си е напълно сериозна програма, нищо че реално е последователност от DOS команди.

Ivan4o0o0
08-12-2016, 06:27
Изобщо не съм споменавал "език за програмиране".. ;)

JDeel
08-12-2016, 09:29
Тогава предлагам английски като най-разпространен и перспективен към момента. Или френски, чудесен за рутене на гаджета. Италианския също е много елегантен, казват че бил и лесен за научаване :)