PDA

View Full Version : Статистическа обработка



BluE_s
08-11-2016, 10:08
Здравейте. Работя върху нещо и ми е необходимо да обработя дадена информация. Намерих си програмата Statgraphics Plus, но трудно се ориентирам. Ето и същността: имам група хора, разделени по няколко характеристики; трябва да ги разделя в групи според всяка характеристика (т.е. да получа броят хора, обединени от съответния фактор). Трябва и да получа групи от хората, които имат по няколко еднакви характеристики. Ако е възможно, може да се изведе и зависимост на един фактор от друг. Не знам доколко съм ясен. Надявам се на малко упътване. Не намерих ръководство за работа с програмата.

dimitar_ak
08-11-2016, 13:08
Това е класическа задача за база данни. Дори не ти е необходима специална програма. Един Access също ще свърши работа.

StringTheoryPracticist
08-11-2016, 13:40
имам група хора, разделени по няколко характеристики; трябва да ги разделя в групи според всяка характеристика (т.е. да получа броят хора, обединени от съответния фактор).

Това е доста лесно с някой програмистки език, доколкото разбирам - не е изяснено по какъв начин ще ги групираш, тъй като всяка характеристика е отделен критерий. Поне е лесно ако езика ти поддържа функцията group_by.


Трябва и да получа групи от хората, които имат по няколко еднакви характеристики.
Искаш да кажеш кои групи от качества по-често се срещат заедно? За това можеш да ползваш някой clustering алгоритъм.

Не знам как стават тия неща с програми, мога да обясня само с програмистки език. Може би в Ескел би било лесно?

SprayPaint
08-11-2016, 14:27
Това може да се направи на Excel или Google Sheets.

BluE_s
08-12-2016, 10:02
мога да обясня само с програмистки език.
Тоест?


Това може да се направи на Excel или Google Sheets.
Знам, че може. Питам как.

Мисля, че се справих с определяне на честотата на даден фактор сред групата, както и комбинация от фактори в Statgraphic. Това май стига засега, но ако в хода на работата изникне нещо, ще пиша отново.

StringTheoryPracticist
08-12-2016, 10:44
мога да обясня само с програмистки език.
Тоест?

За да стане с програмистки език ще трябва да заредиш данните в променлива и след това предполагам, че ще искаш да ги запишеш някъде. Ако знаеш как стават тия неща, мога да обясня как да се изпълни първата задача чрез group_by функцията, а втората с някой компонент (библиотека), който ще трябва да настроиш в package manager-a на езика.

Само кажи кой език ще ползваш. От популярните езици знам, че C#, Ruby и Python я имат, не знам за други; Scala и Haskell също я имат, ако те устройват. А без функцията може и да намериш код онлайн, но може да е 20 реда поне.

Също така ще трябва да изясниш каква е 1вата задача, защото ми е малко неясно. Може да дадеш пример.