PDA

View Full Version : Проблеми със съня?



sadxsoul
09-14-2016, 08:05
Здравейте. Момиче на 17 съм и от няколко дни изпитвам проблеми със съня.
Всичко започна в нощта на неделя срещу понеделник. Не можах да мигна, заспах чак в 6 сутринта и се събудих в 9 и половина. Оттогава сякаш ме хвана притеснението и вече всяка нощ, преди да затворя очи, се притеснявам дали ще успея да заспя. В нощта на понеделник срещу вторник заспах в 23 часа, събудих се в 4 и заспах отново чак в 6, събудих се в 10. Снощи отново заспах в 23, но се събудих в 3 и не можах да мигна до 6 отново. Събудих се в 9 този път.
Доста ми е притеснено и ме е страх да не свърша като инсомниците... има ли вероятност да се получава така от рязка смяна на графика ми за спане или аз си бъркам в главата с цялото паникьосване относно съня? Цяло лято заспивах към 2-2 и половина и се събуждах към 10 сутринта.
Някакви идеи какво да направя, за да не се събуждам по средата на нощта? Все пак идва училище, а аз не желая да съм уморена и да изглеждам като призрак... всяка помощ и всеки съвет ще бъде оценен. Благодаря предварително.

Indistinct
09-14-2016, 08:16
Според мен е възможно да е от рязката смяна на графика. Не съм наясно как може да се оправи, най-вероятно с времето ще се нормализира, но съвет, който мога да дам, е да си сложиш слушалки и да заспиваш на музика.

sadxsoul
09-14-2016, 08:38
Опитах с музиката още онази нощ, но не помогна. Пробвах с музиката от онези специални миксове в Ютуб за сън, нямаше резултат. Явно наистина ще ми трябва време да свикна, но, честно казано, много ме е страх ситуацията да не се влоши. :/

galaxy29
09-14-2016, 09:04
дам, може да е заради графика или притеснението, успокой се и не го вземай толкова на сериозно, защото такива мисли изникват в усамотените часове и ще те тормозят, може и да не си достатъчно уморена, според мен трябва да мине някакво време, може би малко и нещата ще се оправят, но имай търпение, едва ли ще се получи веднага, но не се тормози заради това (hug) може и чаша червено вино да пиеш преди сън или ментов чай, или има такива, на които пише успокояващи, дето са комбинация от различни билки, може и капки валериан, глог и мента, разредени с вода, от тези, дето се продават на тинктури, може и разни други релаксиращи процедури да си правиш

Рандомммм
09-14-2016, 09:06
И при мен е нещо подобно. Цял месец ме измъчва безсъние... трудно заспивам. Понякога и аз като теб се cъбуждам и не мога да заспя, просто не мога да спра да мисля. Трябва да стоя минимум 15 часа че да мога да спя нормално. Иначе ако си правя следобедна дрямнка или нещо такова просто не минава номера, не мога да заспя.

galaxy29
09-14-2016, 09:18
И при мен е нещо подобно. Цял месец ме измъчва безсъние... трудно заспивам. Понякога и аз като теб се cъбуждам и не мога да заспя, просто не мога да спра да мисля. Трябва да стоя минимум 15 часа че да мога да спя нормално. Иначе ако си правя следобедна дрямнка или нещо такова просто не минава номера, не мога да заспя.
виж това, дето писах над теб и сподели, ако имаш нещо и ако искаш (:

sadxsoul
09-14-2016, 09:43
Преди време имах подобен проблем, но беше причинен от стрес и нерви и комбиниран с други "симтоми"; събуждах се в същите часове, но поне бързо заспивах, пак беше точно около началото на учебната година. Тогавашната ми лична лекарка ми предписа успокояващи лекарства на билкова основа /напълно безвредни/, отдавна спрях да ги пия, защото нямах нужда от тях, може би още имам някоя кутийка някъде из вкъщи.
Не знам, ще видя какво ще се случи и тази нощ, все пак не е като да не мога да заспя съвсем. Пак покривам нормалните 7 часа, въпреки че се будя. Самият факт, че се събуждам по средата на нощта и се въртя като пумпал около 2-3 часа доста ме тревожи. В допълнение, имам и семейни проблеми тези дни, това също може да се отразява.
Говорих с нашите относно това - убедени са, че просто се притеснявам прекалено много заради онази безсънна нощ и съм си набила в главата, че едва ли не не мога да заспя нормално. Предложиха ми да взема нещо успокоително, но ще видим. Все пак това се случва за едва трета нощ, има хора, на които им се случва постоянно.

sadxsoul
09-14-2016, 09:46
И при мен е нещо подобно. Цял месец ме измъчва безсъние... трудно заспивам. Понякога и аз като теб се cъбуждам и не мога да заспя, просто не мога да спра да мисля. Трябва да стоя минимум 15 часа че да мога да спя нормално. Иначе ако си правя следобедна дрямнка или нещо такова просто не минава номера, не мога да заспя.

И за мен се отнася същото за следобедната дрямка - никакъв шанс да заспя /още от малка съм скарана с нея/, пък и се започва учебната година - втора смяна съм, няма как. :/

sadxsoul
09-14-2016, 09:49
дам, може да е заради графика или притеснението, успокой се и не го вземай толкова на сериозно, защото такива мисли изникват в усамотените часове и ще те тормозят, може и да не си достатъчно уморена, според мен трябва да мине някакво време, може би малко и нещата ще се оправят, но имай търпение, едва ли ще се получи веднага, но не се тормози заради това (hug) може и чаша червено вино да пиеш преди сън или ментов чай, или има такива, на които пише успокояващи, дето са комбинация от различни билки, може и капки валериан, глог и мента, разредени с вода, от тези, дето се продават на тинктури, може и разни други релаксиращи процедури да си правиш

Благодаря за съветите и оказаната подкрепа. :) Ще изчакам още няколко нощи да минат и тогава, ако имам нужда, ще се насоча към някои билкови успокоителни. Усещам, че може би е моментно и ще отмине, особено ако започна да налягам над учебниците и да се изморявам. Миналата година си спомням, че от умора, свързана с училище, заспивах в 22 и се събуждах в 8, свежа като лимон.

mincheto
09-14-2016, 11:24
Вземи си сладки сънища.

btrend
09-14-2016, 15:34
Същото и при мен, заспивам супер изморена и се събуждам към 3 и изобщо не мога да заспя пак, до към 4-5 се въртя и се чудя какво да правя и то станало 6 и трябва да ставам.

Дюранг
09-15-2016, 23:50
Междинната инсомния е симптом на депресия, афектиращите състояния на ума могат да повлияят на съня по сходен начин.
Сънят често се нарушава предвещавайки някаква психическа нестабилност, която започва именно от липсата на сън до разрастването й в тежка депресия.
Тази паника, това негодувание, което изпитваш, е може би знак, че нещо не е наред с теб в този даден период от живота ти, сменянето на графика може да повлияе по такъв начин, но както то, така и притеснението може да наруши психиката.
Около тези дни се срещаш с много хора, училището започва, има множество фактори, които могат да действуват по определен негативен начин.
Може да споделиш повече, ако искаш да задълбаем по-надълбоко в спецификата на състоянието ти, но от това, което прочетох, имай предвид че не съм психотерапевт или психолог, навярно имаш рекурентен депресивен епизод, не в пълния смисъл(а може би да) нещо, което преди ти е повлияло по подобен начин сега се проявява също, предполагам може да се дължи и на стрес причинен около тези дни или нещо специфично възобновявайки се отново в живота ти.
Доколкото разбрах чувстваш умора, разстроена си, навярно анхедонията също присъства, меланхолия, всичко това, наред с междинната инсомния, е признак на депресия.

LudiqZaek
09-18-2016, 17:58
Тактиката за заспиване по-бързо и по-лесно е: да не гледаш постоянно в телефона (часовника) при заспиване поглеждаш и ако се събудиш през нощта си кажи, че ти е забранено да поглеждаш часа или просто си сложи телефона (часовника) далеч от теб , така че да не го поглеждаш, защото се разсънваш и почваш да се притесняваш как ще заспиш и подобни глупости, а ако мозъкът ти е пълен с глупости и разни мисли за живота или какви са ти задачите за утре или какво не си направила и направила, просто няма начин да заспиш, затова при събуждане през нощта никакъв часовник, затваряш отново очите и заспиваш за отрицателно време, от опит ти казвам, през лятото увеличавах дозите неспане, в началото заспивах в 2, после започнах 2:30, 3, и завърших с 6. Мислех, че ако не спя една нощ ще съм достатъчно изморен, за да заспя рано на другия ден. Така и направих наистина се получи, но пак се събудих през нощта. Помислих си, ако погледна часовника, ще започнат мислите, по-добре не, затворих очите и веднага заспах. Къмсет :)