PDA

View Full Version : Арабистика, египтология.



Юкоку
09-29-2016, 16:44
Някой случайно да се е интересувал от арабистика и по-конкретно египтология или дори изучавал?
Отскоро започнах да уча средноегипетски йероглифи, уча ги на английски език като смятам да закупя един доста популярен речник с помощта на който да задълбоча знанията си.
Въпросът ми е възможно ли е да се обуча самостоятелно или ще ми трябва някаква помощ?
С какво би следвало да кандидатствам и заслужава ли си?

Вмятам само, че се интересувам главно от история и археология, ако някой може да хвърли малко светлина върху това, дали със степен от СУ може да се работи в Египет и близкия изток, ще съм много щастлив.

Smrazqvashta
09-30-2016, 06:57
Зависи какви са устремите ти. За мен никога не е излишно допълнително обучение. Винаги има какво да научиш в повече от някой вещ по темата.
Имам позната, която завърши Египтология. Имаха семинари до Египет и като цяло беше много очарована. В момента е в чужбина и учи втори висше.

Юкоку
09-30-2016, 07:44
Проблемът е, че допълнително обучение едва ли ще намеря или успея да позволя.
Чудя се обаче трябва ли да имам познания по арабски, за да вляза в катедрата?
Отделно от това също забелязах, че археолозите нямат специалности що се отнася до близкия изток, което пък е доста жалко.

Smrazqvashta
09-30-2016, 08:39
В сайта на СУ за специалност Арабистика пише, че включва и дисциплина Международни отношения в Древния Изток. Докато за археологията наистина го няма.
А относно изпита няма да ти трябват познания по арабаски, това говоря за специалност Археология, не за Арабистика. Ако искаш може да проверя и за нея.

Ето ти линк за Археологията:
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_baka lav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/minali_ksk/kandidatstudentska_kampaniya_2014/baloobrazuvane/istoricheski_fakultet/arheologiya

Един важен въпрос, защото видях, че си от Велико Търново. Ти в София искаш да кандидатстваш, нали? Защото археология има и във ВТУ, не знам дали знаеш.

Юкоку
09-30-2016, 08:47
Благодаря, бих проверил и сам, но просто нямам възможност да отварям pdf файлове по множество проблеми с устройството, което ползвам.
Знам, че има, аз все още не съм решил къде да кандидатствам.
Казват, че историята в СУ е по-добра само в отношения етнология, докато във ВТУ казват, че повечето катедри като археология и балканистика са далеч по-добри.
Идва и това, че СУ си е СУ, сиреч престиж, ако мога да го нарека така.
Интересувам се от класическа археология най-вече, ако я има като специалност във ВТУ може и там да запиша, но има време.

Smrazqvashta
09-30-2016, 10:16
В задължителната археологическа дисциплина във ВТУ попада класическата - гръцка и римска.