PDA

View Full Version : Перфекционизмът - моята болест



daipet
10-02-2016, 18:30
Перфекционизмът - моята болест. Да, аз смятам, че това е болестно състояние. И аз страдам от него. Ако някой може да ми даде съвет, как да се избавя, ще му бъда изключително благодарна. Отнемат ми часове наред, за да си науча, а съм едва 7ми клас. Докато пиша домашните си, внимавам почеркът ми да е идеален, да не правя никакви грешки, изпадам в нервна криза, когато не разбирам нещо. Преповтарям урока по 200 пъти, докато не го разкажа перфектно. Направи ли ми някой забележка, за мен идва краят. Започвам да проучвам всяка информация относно тази забележка. И заради всички тези усилия, никога не успявам да уча по всички предмети за следващия ден. Държа външният ми вид да е идеален. Гладя дрехата, докато по нея не изчезне и последната гънка. И всичко това се пренася в целия ми живот. Изразходвам страхотни усилия, на края на деня се чувствам като парцал. Не мога да спя спокойно. Искам този ад да спре. Не мога да дишам спокойно. Моля ви най-искрено за някакъв съвет.

Юкоку
10-02-2016, 18:40
Това не е перфекционизъм, мила, това е представата ти за нещата.
Отдаваш се на нещо, което запитваш в крайна сметка, а никой не може да ти даде съвет относно теб самата.
Аз съм попадал в подобно състояние, зова го клопката на перфекциониста, което пък мяза на твоето, липса на ентусиазъм поради чистото сравнение, това ни е и проблема, сравняваме себе си с други светини на науката, чувстваме се смачкани под геният им и животът се превръща в "Ад".
Не съм намерил лек, докато живееш според представите на хората и очакванията им - никога няма да ги постигнеш.
Учи - ще съжалиш, не учи - отново ще съжалиш, няма истина, няма отговор, пък ако намериш - сподели!
Чувстваме само според погнусата, която ни казва, че нещо не е наред, това е нормално. Когато ти хвърлят отговорите още преди да си задал въпросите е напълно нормално, стига да имаш малко акъл, да осъзнаеш абсурдността на живота.
И никой не е за обвиняване, според мен, всичко се стича до гнусната извратена природа на света, перфекционизмът е нещо извратено, аз го приемам именно като такова, приемам света като един абсурд изпълнен с глупави съвети и наставления от хора изпаднали в екстаза на нарцисизма.
Изпадни и ще съжалиш, измъчвай се и отново ще съжалиш.
Това е единственият ти пътеводител в живота, или поне в моя.

anonymous908491
10-02-2016, 18:45
Докато пиша домашните си, внимавам почеркът ми да е идеален, да не правя никакви грешки, изпадам в нервна криза, когато не разбирам нещо.Направи ли ми някой забележка, за мен идва краят. Започвам да проучвам всяка информация относно тази забележка.

имаш 4 грешки в написаното
плюс 2 смислови и една адаптивна