PDA

View Full Version : Какво трябва да знае всяко момче/момиче



Pitancho
11-04-2016, 18:29
Понеже духовната неграмотност е държавна политика, осакатила не едно поколение българи, пускам линк към две книги с поверителни разговори за най-важното. Макар че книгата е за различно големи деца, може да видите какво сте пропуснали да научите, когато му е било времето. Освен това имате братчета и сестричета, а предстои да бъдете и родители, ако вече някои от вас не са.А и в последните глави е засегната и тийнейджърска проблематика и то по начин, различен от този, с който сте свикнали. Още повече, че на повечето тук им личи, че не са имали духовно грамотни родители,
които да посеят добри семена в душите им. Така че, като изход остава да наваксате със самообразованието. Ако го желаете. Ако не ви мързи да четете и да мислите.

Какво трябва да знае всяко православно момче?
http://sveta-gora-zograph.com/books/Momche/book.html

Kaкво трябва да знае всяко православно момиче?
http://sveta-gora-zograph.com/books/Momiche/book.html

npp
11-04-2016, 20:07
не знам защо ми "намирисва" на монотонно, безинтересно, скучно, досадно и дори безполезно, иначе това да се говори за семейното планиране и вредата от наркотиците принципно би било от полза

inewton
11-04-2016, 20:23
не знам защо ми "намирисва" на монотонно, безинтересно, скучно, досадно и дори безполезно, иначе това да се говори за семейното планиране и вредата от наркотиците принципно би било от полза

Интересно защо ли. На мен пък ми намирисва на опасно като чуя за твоята секта (в която си си сам, така че не знам дали дори секта да го наричам).

npp
11-04-2016, 20:34
Интересно защо ли. На мен пък ми намирисва на опасно като чуя за твоята секта (в която си си сам, така че не знам дали дори секта да го наричам).

нямам секта, по-добре е да водиш човеците по пътя на благоразумието т.е. да се научат да разсъждават правилно като цяло, което ще им е от полза при всякакви случаи, условия и обстоятелства, отколкото да ги учиш за всяко нещо поотделно, което пък предразполага към готованство, комплекси в начина на мислене, и пр.

Грозния
11-05-2016, 09:16
Какво трябва да знае всяко православно момче?
http://sveta-gora-zograph.com/books/Momche/book.html

Kaкво трябва да знае всяко православно момиче?
http://sveta-gora-zograph.com/books/Momiche/book.htmlНе мисля, че тия неща са подходящи, още по-малко адекватни!

Pitancho
11-05-2016, 09:49
По какви причини смяташ така?

Pitancho
11-05-2016, 13:10
не знам защо ми "намирисва" на монотонно, безинтересно, скучно, досадно и дори безполезно, иначе това да се говори за семейното планиране и вредата от наркотиците принципно би било от полза

Намирисва ти, защото не си го чел, но имаш предразсъдъци и си се въртиш в своята матрица, където може би не забелязваш, но продуцираш ,,монотонно, безинтересно, скучно, досадно и дори безполезно" съдържание.
Разбира се, че в момчешката книга се говори за различни - не само вредни, но и полезни неща, вкл наркотиците. А и за семейното планиране - също. Това е описано в четвърти разговор от последната част, където момчето е вече юноша. Понеже си писал неведнъж за това планиране, бих те помолил да прочетеш този разговор и да обсъдим разликите между твоето виждане и това на автора, който е лекар с православен мироглед. Да видим можеш ли да излезеш от матрицата си. Дано пък съм преценил неправилно, че не можеш. Ще прочетеш ли?

npp
11-05-2016, 15:06
Намирисва ти, защото не си го чел, но имаш предразсъдъци и си се въртиш в своята матрица, където може би не забелязваш, но продуцираш ,,монотонно, безинтересно, скучно, досадно и дори безполезно" съдържание.
Разбира се, че в момчешката книга се говори за различни - не само вредни, но и полезни неща, вкл наркотиците. А и за семейното планиране - също. Това е описано в четвърти разговор от последната част, където момчето е вече юноша. Понеже си писал неведнъж за това планиране, бих те помолил да прочетеш този разговор и да обсъдим разликите между твоето виждане и това на автора, който е лекар с православен мироглед. Да видим можеш ли да излезеш от матрицата си. Дано пък съм преценил неправилно, че не можеш. Ще прочетеш ли?

дано книжките наистина да се окажат полезни, защо не?!, например секти се оказаха нещо като прелюдия на онова, което истинският Бог ме направи да бъда (впоследствие), но нямам предвид, че се водя по техни учения, защото откакто имам Него видях, че няма никакъв смисъл да "клатя ситото" с техните предания/учения

нямам мое (частно) виждане, що се отнася до "матрицата" и мен, за съжаление тя е глобална, дори вселенска, и за жалост се оказах като принуден да остана в нейните "улици", и истината е, че тя трябва да бъде премахната (не е достатъчно да се излезе от нея), иначе доста хора могат да останат неблагоприятно повлияни и засегнати от нея по малко или много неизбежен за тях начин, тъй като тя е система от дълбоко(духовно) ниво - просто един човек не е достатъчен за да реши проблема, има нужда от всеобщите усилия на мнозина добри/праведни хора

"И един силен ангел взе един камък голям като воденичен, та го хвърли в морето и рече: Така стремително ще бъде тръшнат Вавилон, великият град, и няма вече да се намери." Откровение 18: 21

не знам дали някога ще ми бъде дадено да прочета тези две книжки на този православен доктор (при все че едно е сигурно, ако някой друг ги прочете, то и на мен ще ми се случи същото в съответната бъдеща вечност, както и на всеки друг), иначе, доколкото видях, идеята залегнала в тях е оригинална, а ако искаш да представиш нещо, което мислиш, че съм пропуснал да разбера, можеш и да се потрудиш, като го изложиш тук(в този форум), а не само да се хвалиш с чужд(и) труд(ове)

"да проповядваме благовестието и от вас по-нататък, а не да се хвалим с готовото в чужда област." 2 Коринтяни 10: 16,

"всеки нека изпитва своята работа, и тогава ще може да се хвали само със себе си, а не с другиго;" Галатяни 6: 4

Грозния
11-05-2016, 16:06
По какви причини смяташ така?Защото са неприложими, най-малкото към света в който живеем и към биологията на човека. Внушават чувство за вина, не дават отговори на въпросите и не възпитават в адекватно поведение.

П.С. В Библията никъде няма забрана за контрацептиви, нито колко деца трябва да имаме или поне аз не си спомням.

Pitancho
11-05-2016, 17:14
Неприложими са в света, в който са избрали да живят голяма част от хората.В ероятно нямаш познати вярващи родители, които да се стремят да предадат на децата си християнско възпитание, но такива хора има и тази проблематика ми е позната, а не е изсмукана от пръстите. Много е трудно да възпитаваш деца - бели гълъбчета в бездуховна среда на гарги. Сред парадиращи с материални неща егоистчета, възпитавани като домашни божества които изискват всички да се въртят около тях. Ситуациите и предизвикателствата, описани в книжките са съвсем реални и злободневни; само че подобни неща са встрани от кръгозора ти.
И вместо да рецитираш клишета, кажи къде прочете за ситуация, в която на Андрей му се натрапва чувство на вина!

Грозния
11-05-2016, 17:27
Неприложими са в света, в който са избрали да живят голяма част от хората.Едно време, родителите са женели децата си, щом влязат в пубертета. Не е имало нужда от контрацептиви и семейно планиране, защото хората са били прости и детската смъртност - висока!
В днешно време хората се женят и правят деца по-късно, но това съвсем не означава, че им се прави по-малко секс или че почва да им се прави по-късно! И тогава кво праим и кво предлааш?!

Ситуациите и предизвикателствата, описани в книжките са съвсем реални и злободневни; само че подобни неща са встрани от кръгозора ти.Ситуациите може да са реални, но решенията не са. Тия тъпи "напътствия" са изкуствени, нереални и неприложими! Те биха довели до правене на секс без предпазни средства, нежелана бременност и най-вероятно аборт.

...кажи къде прочете за ситуация, в която на Андрей му се натрапва чувство на вина!Това че не трябва да гледа телевизия, да играе компютърни игри или да има сексуални помисли към жени.

П.С. Освен това тия "книжки" са русофилски!

Pitancho
11-20-2016, 13:29
Не са русофилски, още по-лошо - руски са. Което не значи че подобна проблематика съществува само в Русия. Не си си поставял подобни цели, не си учен да цениш времето си и да не го пилееш за глупости; родителите ти също не са сметнали за нужно да възпитават човек, у когото и не предполагат наличието на душа; и вероятно не общуваш с подобни семейства. Затова нещата ти изглеждат нереалистични, защото не живееш в/с тази реалност.
И неправилно си разбрал, че се отрича напълно контрацепцията. Но това е едно от многото неща, които са ти непознати, а не смятам, че точно тази липса се нуждае от най-спешно попълване.
И не се възпитава вина, а отговорност, но пусти клишета...

Pitancho
11-20-2016, 13:53
Ето още нещо за семейството, писано от български педагог:
http://m.offnews.bg/news/Nashite-avtori_2490/Kletkite-na-obshtestvoto_640331.html

divergent
11-20-2016, 13:56
Ква е таз секта, ве?

Pitancho
11-20-2016, 14:00
Това не е секта, това е православно християнство. Щом не различавате нещо, дето е по нашите земи от векове, значи не сте в час.

divergent
11-20-2016, 14:04
Това не е секта, това е православно християнство. Щом не различавате нещо, дето е по нашите земи от векове, значи не сте в час.

Не съм отворила даже, за да сравнявам или различавам, ама ми е много съмнително да ми проповядвате у форона. Православните християни трябва да се докоснат до учението и бога в храма, едва ли църквата образова поклонниците си в омърсеното интернет пространство.

Pitancho
11-20-2016, 15:42
За Ваша изненада Църквата прави и това - използва мрежата за да стигнат истините на вярата до повече хора. Мога да ви пусна линкове към подобни сайтове, блогове, видеоканали и пр, някои от които са създадени с решение на висшето духовенство или с благословение от него. И където се публикуват разнообразни материали не само от древни, но и от съвременни богослови, свещеници, епископи и обикновени християни. Но щом ви мързи да четете, поне да знаете, че църквата не е единственото място, където може да се говори за Бога. Има много други места и начини.

divergent
11-20-2016, 15:43
Не не мерси, недей да ни пускаш повече линкове.

Pitancho
11-20-2016, 15:45
Въх, убеди мъ!

Pitancho
11-20-2016, 15:54
Нещо цензор ли то раздавате? Щом не Ви е интересно, поне не се излагайте със съвети как и къде трябва да се говори за Бога. Има обаче и хора с друго отношение, така че въпросът е тогава какво правите тук? Аз не се интересувам напр. от футбол и съответно не си губя времето в запалянковски сайтове.

VinDiesel
11-20-2016, 15:54
Питанчо, набожен човек ли си?

Pitancho
11-20-2016, 16:01
Православен християнин. Не само по кръщелно свидетелство.

VinDiesel
11-20-2016, 16:05
Коя религия е най-правилна според теб и защо?

inewton
11-20-2016, 16:06
Поздравления, Pitancho! Младежта (а и не само) трябва да разбере, че има и други неща освен ядене, пиене и секс.

divergent
11-20-2016, 16:17
Аз не се интересувам напр. от футбол и съответно не си губя времето в запалянковски сайтове.
аха, а тоя форум ти е сайт за религия ли?

Pitancho
11-20-2016, 16:27
Точно така се казва съответният раздел от форума: Философия и религия. Така че не съм офтопик.

divergent
11-20-2016, 16:42
да така е

Грозния
11-20-2016, 16:55
Поздравления, Pitancho! Младежта (а и не само) трябва да разбере, че има и други неща освен ядене, пиене и секс.Ти прочете ли всъщност за какво става въпрос?

inewton
11-20-2016, 17:03
Ти прочете ли всъщност за какво става въпрос?

Чел съм и двете книги, които той препоръча.

Pitancho
11-20-2016, 17:17
Коя религия е най-правилна според теб и защо? Възпитаван съм като атеист, но съм имал малък досег до християнството благодарение на вярващи близки от по-старите. Не чрез разни теории, а чрез примера. Като войник и студент започнах да търся и да подлагам на съмнение много неща, но се оказа, че не толкова аз търся Бога, колкото Той мене. За щастие не се забих по разни секти и философѝи, просто реших да науча повече за вярата, в която съм кръстен и когато то влязох в църква като собствено решение, не бях съвсем като хванат от гората, но ми хареса и понеже не разбирах много неща, реших да науча повече. Тогава още нямаше почти никаква литература, нямах връстници с подобни интереси, и се бъхтах сам дълго време, очудвайки себе си и близките с този интерес. А после се оказа, че и хора има, и отговори, и няма нужда да откривам колелото... А после открих и връстници, които не просто ходеха на църква и философстваха ,а се стараеха да живеят вярата си. И имаха за пример не Сульо и Пульо, А Христос и светиите, както и някои живи хора, които са пример за подражание. И си спомних, как като ученик случайно чух някаква проповед с призив да подражаваме на добродетелите на св. Параскева(по радио Свободна Европа) и се задавих от възмущение. Толкова абсурдна ми изглеждаше тогава подобна мисъл, но хората се променят. Някои. Търсещите. На който всичко си му е ОК в кочинката, в която вегетира средностатистическия духовно сляп българин, това продължава да изглежда абсурд.
Защо точно тази вяра е истинна - друг път.

inewton
11-20-2016, 17:25
Защо точно тази вяра е истинна - друг път.

По този въпрос аз препоръчвам книгата на Питър Гилкуист "Да станеш православен. Пътешествие към древната Христова вяра". Книгата разказва как група протестанти отркриват православието след дълги изследвания, исторически, богословски и библейски търсения. Показва и решенията им защо точно православието да следват.

VinDiesel
11-20-2016, 17:28
Възпитаван съм като атеист, но съм имал малък досег до християнството благодарение на вярващи близки от по-старите. Не чрез разни теории, а чрез примера. Като войник и студент започнах да търся и да подлагам на съмнение много неща, но се оказа, че не толкова аз търся Бога, колкото Той мене. За щастие не се забих по разни секти и философѝи, просто реших да науча повече за вярата, в която съм кръстен и когато то влязох в църква като собствено решение, не бях съвсем като хванат от гората, но ми хареса и понеже не разбирах много неща, реших да науча повече. Тогава още нямаше почти никаква литература, нямах връстници с подобни интереси, и се бъхтах сам дълго време, очудвайки себе си и близките с този интерес. А после се оказа, че и хора има, и отговори, и няма нужда да откривам колелото... А после открих и връстници, които не просто ходеха на църква и философстваха ,а се стараеха да живеят вярата си. И имаха за пример не Сульо и Пульо, А Христос и светиите, както и някои живи хора, които са пример за подражание. И си спомних, как като ученик случайно чух някаква проповед с призив да подражаваме на добродетелите на св. Параскева(по радио Свободна Европа) и се задавих от възмущение. Толкова абсурдна ми изглеждаше тогава подобна мисъл, но хората се променят. Някои. Търсещите. На който всичко си му е ОК в кочинката, в която вегетира средностатистическия духовно сляп българин, това продължава да изглежда абсурд.
Защо точно тази вяра е истинна - друг път.

А какво мислиш за участието на Христос в Корана, там пише, че ще се завърне, когато дойде края на света?

Pitancho
11-20-2016, 17:48
Че Христос ще се завърне, да съди живи и мъртви в края на времената -това го пише и в Библията. Само че Новият Завет е писан от ученици на Христос - тези които са Го виждали на живо и са били с Него на проповедите Му. А Мохамед е подочул нещичко за Иисус чак през 6ти век и то от еретическа общност от несториани, които неправилно учели за това кой е Христос. Освен това Мохамед приел само някои от нещата, които чул,като други променил, а трети ги натъкмил според представите за бог на племето на корейшитите, от което произхождал. Отделно странните видения, които е имал епилептикът Мохамед от някакъв дух. Та изводът е, че в исляма става като в играта на счупен телефон: един недоразбрал, друг променил, трети си доизмислил... Па нека си твърдят, че знаят повече от християните за Христос. Несериозно.

VinDiesel
11-20-2016, 18:19
Мдам, по точно годината е 610, когато Мохамед......
Като цяло Корана отрича също, че Христос е божи син, което е обидно, също и светата троица.

npp
11-20-2016, 20:52
Възпитаван съм като атеист, но съм имал малък досег до християнството благодарение на вярващи близки от по-старите. Не чрез разни теории, а чрез примера. Като войник и студент започнах да търся и да подлагам на съмнение много неща, но се оказа, че не толкова аз търся Бога, колкото Той мене. За щастие не се забих по разни секти и философѝи, просто реших да науча повече за вярата, в която съм кръстен и когато то влязох в църква като собствено решение, не бях съвсем като хванат от гората, но ми хареса и понеже не разбирах много неща, реших да науча повече. Тогава още нямаше почти никаква литература, нямах връстници с подобни интереси, и се бъхтах сам дълго време, очудвайки себе си и близките с този интерес. А после се оказа, че и хора има, и отговори, и няма нужда да откривам колелото... А после открих и връстници, които не просто ходеха на църква и философстваха ,а се стараеха да живеят вярата си. И имаха за пример не Сульо и Пульо, А Христос и светиите, както и някои живи хора, които са пример за подражание. И си спомних, как като ученик случайно чух някаква проповед с призив да подражаваме на добродетелите на св. Параскева(по радио Свободна Европа) и се задавих от възмущение. Толкова абсурдна ми изглеждаше тогава подобна мисъл, но хората се променят. Някои. Търсещите. На който всичко си му е ОК в кочинката, в която вегетира средностатистическия духовно сляп българин, това продължава да изглежда абсурд.
Защо точно тази вяра е истинна - друг път.

точно такава е била досега типичната схема при човеци, които са тръгвали по пътя на човешката религиозност/духовност, но друго е да започнеш с правилното упражняване/практикуване на вярата от самото начало без да следваш онова, което е написано в световната духовна/религиозна литература, понеже едно е да уповаваш изцяло на Онзи, Който наистина е истинският Господ Бог, докато друго - да се доверяваш на човеци, понеже човеци са писали всички онези книги, които са се намирали на света досега, и човеци са проповядвали всички онези проповеди, които са били изричани на този свят - каква е гаранцията, че всяко от тези свидетелства е изцяло от истинския Господ Бог?!, при все че няма гаранция за нито едно от тях да е напълно Истинно, макар и да изключим библейските и някои други (т.е. като цяло много малък брой), не че съдя някого като казвам това, но, както казва и Св. Павел, цялата ти/ви вяра може да (се) "вкисне" от малко "квас", нека си припомним един от библейските примери за това, а именно как Исав се оказа не съвсем чист в духовно отношение, поради което продаде първородството на брат си Яков за едно ястие, именно поради гордост, защото проявяваше афинитет към това да дири световни духове(Битие 25:27) и беше склонен да се води от световни вероучения(Битие 26:34-35), и впоследствие предпочете да отиде при чичо си Исмаил и се водеше и по негови вероучения(Битие 28:8-9), вместо да следва изцяло традицията от дядо си Авраам и баща си Исак, спомни си също как Валаам, който беше верен поклонник на истинския Господ Бог, та дори и Негов пророк, се отклоняваше от правия път заради това че дружеше с моавски първенци, и беше готов да угоди на валак, който искаше да прокълне израилтяните(Числа 22-24), има и още много примери за това, понеже какво го ползува човек ако спечели дори целия свят на човешката религиозност/духовност, но по този начин изгуби душата си?!

Pitancho
11-21-2016, 11:43
Аз може и да изгубя душата си, но ти нямаш шанс и да намериш намериш някога своята. Гордея се с това, че се старая да следвам примера на хора, които ме превъзхождат със разума, духовността си светостта си и степента на Богопознание и Богообщение. Апостол Павел ни посочва животът и вярата на старозаветните праведници като пример на подражание и дори призовава,, ...бъдете ми подражатели, както съм аз на Христос" което показва, че едното не изключва другото.
Не разбра ли, че досаждаш и на християни и на атеисти с тъпотиите си? Много е противно да тролиш всички. Намери си поне един-два кукувци като теб и си приказвй с тях, ако въобще си си способен да водиш някакъв човешки разговор!

Грозния
11-21-2016, 18:39
Чел съм и двете книги, които той препоръча.И ти мислиш ли, че тия неща са адекватни за днешния живот и защо?

Аз казах защо не са и ще продължа - те не дават отговори на въпросите на младите за секса, а само поставят забрани! Младите не се научават как се случват нещата и от какво, как и защо трябва да се пазят - всичко се представя като "забранен плод". Още от Библията знаем, как свършват нещата със "забранения плод" и колко тежки са последствията.

Това е неефективно и неадекватно!

inewton
11-21-2016, 20:41
Нещата са адекватни. Какво означава за днешния, миналия и бъдещия живот. Християнството е едно сега, същото е било преди 2000 години, същото и ще остане. Не е нещо, което може да се променя в зависимост от обществените настроения. Пък който не може да го живее да не се захваща.

А как искаш да се обясни? Да се навлиза в богословски обосновки, при положение че аудиторията е 5-12- годишни?

Pitancho
11-21-2016, 21:48
Братле, Грозният е донякъде и прав. Посланията в книгите са дълбоко неадекватни на нормите на днешното опако и развратено време, в което, по думите на един класик "...свестните у нас считат за луди". Като атеист ми бяха казали, че в Библията пишело тъпи и неадекватни неща. Когато обаче почнах да чета Новия Завет, почнах да осъзнавам какво представлява човекът, от Кого и за какво е създаден и какъв може да стане, и се оказа, че неадекватните сме ние. Е, той още не го е разбрал и вижда нещата наопаки (сещам се за онзи ученически бисер дето ,, На поляната на брега, доячката доеше кравата, но във водата на езерото изглеждаше обратното. :-D) Освен това, има обичайната за тийнпроблем форумджиите фиксация върху секса. Бих се изненадал, ако е забелязал нещо друго. Не че пък това като го е забелязал, та го е разбрал.

npp
11-22-2016, 00:26
Аз може и да изгубя душата си, но ти нямаш шанс и да намериш намериш някога своята. Гордея се с това, че се старая да следвам примера на хора, които ме превъзхождат със разума, духовността си светостта си и степента на Богопознание и Богообщение. Апостол Павел ни посочва животът и вярата на старозаветните праведници като пример на подражание и дори призовава,, ...бъдете ми подражатели, както съм аз на Христос" което показва, че едното не изключва другото.
Не разбра ли, че досаждаш и на християни и на атеисти с тъпотиите си? Много е противно да тролиш всички. Намери си поне един-два кукувци като теб и си приказвй с тях, ако въобще си си способен да водиш някакъв човешки разговор!

това че не си сериозен в качеството си на духовен човек (или поне за такъв се представяш с това си амплоа, което си нарекъл със смешното име "питанчо"), не означава, че човеци, които ти казват истината те тролят, немалко от потребителите на този форум сами могат да преценят кой е трол, когато четат/прочитат мненията, и немалко могат да потвърдят, че не си онова, за което се представяш, ако беше сериозен и с добри намерения, тогава щеше да говориш истинно, и нямаше да игнорираш и избягваш истината с оправдания, че онези, които я свидетелствуват са "кукувци", нито почиташ Св. Ап. Павел след като хулиш истината на Бога, на Който той е бил духовен служители и Апостол, а иначе можеш да (си) блуждаеш и бълнуваш до безкрай с твоите си човешки разбирания въз основа на четенето на Библията според човешките предания/учения, които следваш, понеже ако не почиташ свидетелството на истинския Господ Бог и Неговите Светии едва ли ще бъдеш признат от Тях за истински вярващ, но ще си останеш "неверник", и името ти няма да бъде записано в Св. "Град" - аз говоря сериозно за вярата и заблудата без да ти причинявам нищо лошо, (а) ти ме наричаш кукувец?!

inewton
11-22-2016, 06:22
Братле, Грозният е донякъде и прав. Посланията в книгите са дълбоко неадекватни на нормите на днешното опако и развратено време, в което, по думите на един класик "...свестните у нас считат за луди". Като атеист ми бяха казали, че в Библията пишело тъпи и неадекватни неща. Когато обаче почнах да чета Новия Завет, почнах да осъзнавам какво представлява човекът, от Кого и за какво е създаден и какъв може да стане, и се оказа, че неадекватните сме ние. Е, той още не го е разбрал и вижда нещата наопаки (сещам се за онзи ученически бисер дето ,, На поляната на брега, доячката доеше кравата, но във водата на езерото изглеждаше обратното. :-D) Освен това, има обичайната за тийнпроблем форумджиите фиксация върху секса. Бих се изненадал, ако е забелязал нещо друго. Не че пък това като го е забелязал, та го е разбрал.

Ама нали това казвам. Че книгата е за който иска да я чете. Който мисли християнските ценности за неадекватни и глупави да не се занимава. Не можем да променяме християнството защото на някого не му харесва. То по същата логика и Библията да вземем да променим заради гейовете и блудниците.

Грозния
11-22-2016, 18:02
Нещата са адекватни. Какво означава за днешния, миналия и бъдещия живот. Християнството е едно сега, същото е било преди 2000 години, същото и ще остане. Не е нещо, което може да се променя в зависимост от обществените настроения. Пък който не може да го живее да не се захваща.

А как искаш да се обясни? Да се навлиза в богословски обосновки, при положение че аудиторията е 5-12- годишни?Само че животът се променя, ако и християнството не се адаптира - то ще бъде отхвърлено! Ето - папата позволи абортите да бъдат опрощавани!

Едно време, родителите са женели децата си, щом влязат в пубертета. Не е имало нужда от контрацептиви и семейно планиране, защото хората са били прости и детската смъртност - висока!
В днешно време хората се женят и правят деца по-късно, но това съвсем не означава, че им се прави по-малко секс или че почва да им се прави по-късно! И тогава кво праим и кво предлагаш?!Това прочете ли го и какво мислиш по въпроса?

Който мисли християнските ценности за неадекватни и глупави да не се занимава. Не можем да променяме християнството защото на някого не му харесва.Според християнските ценности хората щяха да се женят веднага с настъпването на пубертета, както всъщност е ставало.

inewton
11-22-2016, 18:59
Само че животът се променя, ако и християнството не се адаптира - то ще бъде отхвърлено! Ето - папата позволи абортите да бъдат опрощавани!

Това прочете ли го и какво мислиш по въпроса?

Според християнските ценности хората щяха да се женят веднага с настъпването на пубертета, както всъщност е ставало.
Папата и хората, които го слушат извършват голям грях. Аборта е убийство, а както знаем, писано е "Не убивай". Доколкото си спомням тази заповед е повторена три пъти в Стария Завет. Само Бог дава и отнема живот.

Аз предлагам придържане към Светото Писание. Там е писано какво трябва да правим. Както казах, който не иска да не го спазва. Оставам си на мнението, че християнството не трябва да се променя заради и от хората.

Нямаше да се женят толкова рано повечето. Знаеш, че човек може да бъде девствен до доста по- висока възраст.

Грозния
11-22-2016, 20:18
Папата и хората, които го слушат извършват голям грях. Аборта е убийство, а както знаем, писано е "Не убивай". Доколкото си спомням тази заповед е повторена три пъти в Стария Завет. Само Бог дава и отнема живот. Ако бяха ползвали контрацептиви, нямаше да стигат до аборти! Винаги е по-добре да се избере по-малкия грях, пред по-големия!

Аз предлагам придържане към Светото Писание. Там е писано какво трябва да правим. Както казах, който не иска да не го спазва. Оставам си на мнението, че християнството не трябва да се променя заради и от хората.В Библията нищо не пише против тия неща, доколкото си спомням.

Нямаше да се женят толкова рано повечето. Знаеш, че човек може да бъде девствен до доста по- висока възраст.Нямаше да се женят и щяха да правят безразборен и безотговорен секс, водещ до разпространение на болести и аборти!
Не използвай мен за такъв пример, защото аз не съм за пример! Повечето нормални хора не са като мен, пък и аз не съм бил девствен толкова до късно по мое желание!

inewton
11-22-2016, 20:22
Ако бяха ползвали контрацептиви, нямаше да стигат до аборти! Винаги е по-добре да се избере по-малкия грях, пред по-големия!
В Библията нищо не пише против тия неща, доколкото си спомням.
Нямаше да се женят и щяха да правят безразборен и безотговорен секс, водещ до разпространение на болести и аборти!
Не използвай мен за такъв пример, защото аз не съм за пример! Повечето нормални хора не са като мен, пък и аз не съм бил девствен толкова до късно по мое желание!
Спомняш ли си Онан от Битие?

Какво? Не пише за предбрачния секс ли?

Тези, които искат да спазват написаното нямаше да го правят. Въпрос на избор е.

Грозния
11-22-2016, 20:36
Спомняш ли си Онан от Битие?Той е нарушил Божията заповед да направи дете на вдовицата на брат си, а не че е използвал прекъснат полов акт (което дори не е било мастурбация).

Какво? Не пише за предбрачния секс ли?Пише! Затова са ги женели на по 13-14 години!

Тези, които искат да спазват написаното нямаше да го правят. Въпрос на избор е.Всяко правило, може да бъде спазвано при определени условия и обстоятелства.

Да не се прави секс преди брака! Добре!
Като почне да ти се прави секс, няма да те оженят, защото за да се адаптираш към съвременния начин на живот, трябва да учиш и да правиш кариера, за да не ровиш по кофите ти и децата ти! Добре!

Кво праим тогава?!

Много са ми смешни воплите "съвременния живот тласка младежите към ранен секс и разврат"! Точно обратното е! Както и глупостите, че младите почвали да правят секс много по-рано от преди, с твърдението че едно време са "чакали до брака"! Да, чакали са, но тоя брак е ставал като са били на под 16 години и е бил уреждан не от кой да е, а от родителите на двойката!

inewton
11-22-2016, 20:40
Той е нарушил Божията заповед да направи дете на вдовицата на брат си, а не че е използвал прекъснат полов акт (което дори не е било мастурбация).
Пише! Затова са ги женели на по 13-14 години!
Всяко правило, може да бъде спазвано при определени условия и обстоятелства.

Да не се прави секс преди брака! Добре!
Като почне да ти се прави секс, няма да те оженят, защото за да се адаптираш към съвременния начин на живот, трябва да учиш и да правиш кариера, за да не ровиш по кофите ти и децата ти! Добре!

Кво праим тогава?!

Много са ми смешни воплите "съвременния живот тласка младежите към ранен секс и разврат"! Точно обратното е! Както и глупостите, че младите почвали да правят секс много по-рано от преди, с твърдението че едно време са "чакали до брака"! Да, чакали са, но тоя брак е ставал като са били на под 16 години!
Божията заповед е "Множете се". Не се отнася само на вдовицата на брат ти.

Аз пък познавам хора, които са се оженили девствени на 25. Който иска да спазва Закона го спазва.

Това последното не го разбрах.

Грозния
11-22-2016, 20:47
Божията заповед е "Множете се". Не се отнася само на вдовицата на брат ти.Така е, но според мен и разумните цивилизовани хора, издигнали се над животните, това трябва да става с мярка и отговорност.

Аз пък познавам хора, които са се оженили девствени на 25. Който иска да спазва Закона го спазва.Това е изключение, а не правило! Не може да даваш крайности като пример за "нормалност"!

Това последното не го разбрах.Кое точно не разбра и аз ще ти го обясня :).

inewton
11-22-2016, 21:08
Така е, но според мен и разумните цивилизовани хора, издигнали се над животните, това трябва да става с мярка и отговорност.
Това е изключение, а не правило! Не може да даваш крайности като пример за "нормалност"!
Кое точно не разбра и аз ще ти го обясня :).
Ама това означава, че приемаш предбрачния секс за грях.

Според Бивлията това е нормалност. И пак според Библията това не са крайности.

Още првото изречени. Как така няма да те оженят като почне да ти се прави секс. Защо не?

npp
11-23-2016, 08:15
Ама нали това казвам. Че книгата е за който иска да я чете. Който мисли християнските ценности за неадекватни и глупави да не се занимава. Не можем да променяме християнството защото на някого не му харесва. То по същата логика и Библията да вземем да променим заради гейовете и блудниците.

чак пък съвременното християнство да няма нужда от никаква реформа, едва ли, понеже колко/кои толкова от съвременните християни вършат делата, които Исус и Неговите истински ученици представени в Библията са вършили?!, виж само как няма и един да срещнеш из улиците на градовете да изгонва бесовете от всеки срещнат обладан, или да изцелява болни само с една дума/молитва, или дори да възкресява мъртви, даже и няма кой да проповядва Словото на истинския Господ Бог така, ако и много рядко да се среща по едни такъв някъде по света

Грозния
11-23-2016, 17:15
Ама това означава, че приемаш предбрачния секс за грях.Прочети пак! Явно не си разбрал :D!

Безразборното правене на деца и предбрачният секс са две различни неща. Безотговорният секс е трето нещо, което може да се случва независимо, като част от първите две.

Сексът не винаги значи правене на деца - моля ти се прави разлика между всичките тия неща.

Я да се върнем пак в началото:

Божията заповед е "Множете се".Това на практика означава "правете деца", нали?!
На което аз отговорих:

Така е, но според мен и разумните цивилизовани хора, издигнали се над животните, това (правенето на деца) трябва да става с мярка и отговорност.Сега разбра ли :)?

Според Бивлията това е нормалност. И пак според Библията това не са крайности.Кое "това" е нормалност според Библията?! Да не се прави секс преди брака, или да се стои девствен до 25 (и повече) години?!

Как така няма да те оженят като почне да ти се прави секс. Защо не?Защото в съвременния живот нещата не се случват така! Социално адаптираните хора не се женят толкова рано! На такава възраст (под 18, понякога и под 16) все още се женят само морално, културно и социално изостанали хора, които живеят като преди 100 и повече години! И забележи - при тях е много важно булката да е девствена преди брака (както е било едно време)!
Това са хората, които на практика спазват тези християнски ценности в наши дни!