PDA

View Full Version : За криониката и нанотехнологията



Smrazqvashta
11-18-2016, 08:39
Какво мислите за криониката и нанотехнологията?

Вярвате ли, че е възможно с пространственото разпределение на връзката между невроните на човешкия мозък в продължение на няколко часа след смъртта му той да бъде съживен в бъдеще? Или смятате, че човек е мъртъв в момента в който мозъчната му функция спира?

Способен ли е един молекулен робот на нещо такова според вас?

Ако имахте възможността бихте ли крионирали собственото си или тялото на ваш близък?

VinDiesel
11-18-2016, 13:39
След време нанороботи ще ни поправят телата, още малко ми трябва да развия нанотехнолохията. :D

inewton
11-18-2016, 14:47
Не съм много запознат с човешката физиология, но доколкото знам, определението за смърт е прекратяване на мозъчната дейност. Т.е. че мозъчната смърт е последната фаза на човешкия живот. Така че, не виждам как може да бъде подновена мозъчната дейност след спирането й и евентуалното "възкресяване" да бъде осъществено.
Ако имаш представа и ти се занимава може да обясниш механизма на възобновяване работата на мозъка.

Smrazqvashta
11-18-2016, 15:54
При настъпването на смъртта, много органи и клетки продължават да функционират и след това. И за да се стигне до напълното разрушаването на тяхната структура се изисква определено време през което тялото може да бъде крионирано. Идеята е чрез роботи с размери на молекула да се извърши молекулна хирургия. Един вид в замразеното тяло ще се влеят много такива молекулни роботи, които откриват пораженията настъпили в клетките на организма, обменят информацията по между си и поправят пораженията. Възстановяват клетъчни мембрани, органели и самите клетки, а от там идва и възстановяването на организма. След което се махат от съживеното тяло. Четох за сравнение между въпросните молекулни роботи и вирусите. Когато човек се разболее вирусите атакуват тялото, извършват процесите си и съответно го напускат. Същата е идеята на молекулните роботи, но вместо да разрушават те ще възстановяват тялото. Разбира се ще трябва повече време, усилия и т.н. Самият процес е много по сложен, което всъщност се подразбира.
И реално ако една такава интервенция е възможна, т.е по точно казано успешна се смята, че може да се постигне едно рестартиране на човешкото тяло, така да го нарека. Чрез тези молекулни роботи да се поддържа регенерация на клетките с което да се забавя процеса на стареене, да се предотвратяват болести и окончателна смърт на тялото.

Щом може да се извърши анабиоза на червеи, пеперуди и прилепи, не можем да сме сигурни, че не е и невъзможно криониране на човешкото тяло и съответно последващо възстановяване, дори да не е напълно, да кажем до някаква степен. Което не е малък напредък. Като забравих да споменя, че се твърди, че паметта на човек ще се запази. При замразяване на червей, неговата памет се запазва и не претърпява поражения, което навежда до възможност за същото и с човек.

И реално ние имаме едно тяло, което може да се възстановява и паметта му е на място. Което пък отваря други въпроси. Ако една такава интервенция наистина е възможна. И да, сега ние не сме достатъчно учени и готови да я извършим. Но, ако за миг приемем, че някога бихме могли да бъдем. Какво тогава се случва с душата на човек? Тук въпроса се отваря към вярващите, разбира се. inewton, радвам се, че се включи.

VinDiesel
11-18-2016, 15:55
След 50 години най-много, ще бъдем с чипове, ще бъдем биомеханични маумуни.

inewton
11-18-2016, 16:09
Благодаря за подробната информация, стана ми ясно. Относно самата технология, мисля, че все още не сме в състояние да създадем подобно нещо. Според мен размерите му ще трябва да са по- малки от размерите на молекула. Но дори да е достатъчен размера на средностатистическа молекула пак е доста трудно да се направи робот с такива размери. Относно паметта, да, би трябвало да се запазва, тъй като според съвременните представи на квантовата механика информацията се носи/записва от полуспина на електрона. Нещо, което няма общо с физическата смърт на тялото.
Относно душата, според християнството душата е вечна, така че душата не може да умре. На въпроса дали душата остава/се връща в тялото след възкресението му бих отговорил положително. Двата случая на възкресение, които Иисус прави възможни (описани в Евангелията) не показват с нищо, че възкресените не се имали душа. А в случая с Лазар той е бил мъртъв от четири дни.

VinDiesel
11-18-2016, 16:27
Гледате ли футуристични предавания?

anonymous908491
11-18-2016, 16:30
хохохохох
смразяващата стана на 22 и почна да се притеснява от смъртта

Smrazqvashta
11-18-2016, 17:07
Трудно е да, а и спънките не са малко. Най-малкото, че за 1 човешко тяло ще са необходими милиони роботи.

divergent
11-18-2016, 18:15
Вече какви ли неща не правят, не изключвам един ден да стане реалност и това "възкресяване". Даже едни дядовци в автобуса онзи ден го коментираха, само че тяхната теория беше бруталнаа.

anonymous908491
11-18-2016, 19:10
и за кво му е на човек да живее вечно

Smrazqvashta
11-19-2016, 11:58
На мен ми е интересна самата процедура и дали реално е възможна. Не става на въпрос за вечното живеене.

StringTheoryPracticist
11-19-2016, 13:16
Вярвам, че има шанс да работи. Досега никой не е бил съживяван, мисля, че броят замразени е няколко хиляди - има няколко институции (знам за 2), които предлагат тази услуга, много е скъпо, но ако си купиш застраховка живот, можеш да изплатиш с парите от застраховката.

Знам за тези:
http://www.cryonics.org/
https://www.alcor.org/

Това, което предлагат е да ти замразят главата ако умреш с цел да те размразят и излекуват когато съществуват технологиите, необходими за това.

Аз лично от години се каня да се запиша, евентуално ще го направя наистина. Според едно място, шанса да работи е 10-20%, беше г/д добър източник, но не съм изследвал обстойно. И за 10-20% си струва според мен. Даже за 5% бих се записал.

npp
11-19-2016, 16:18
едва ли при наличните условия на толкова много злини на света с толкова много хора човек би искал да живее до 500 или повече години тук като част от системата на греха - просто в такива условия човешкото съществуване на този свят се вгорчава твърде много и накрая човек по-скоро би мислил за собствената си смърт или дори за самоубийство или би се превърнал в невероятен изрод например както е в случая на ангелите на сатана

Грозния
11-19-2016, 16:42
...определението за смърт е прекратяване на мозъчната дейност. Т.е. че мозъчната смърт е последната фаза на човешкия живот.Мозъчната смърт и клиничната смърт са две различни неща (макар и близки).

Ivaaaaa
11-19-2016, 16:47
и за кво му е на човек да живее вечно

Не се ли страхуваш?
Вечно - не, но тези средно 70г. са твърде малко, за да получиш всичко.
Животът е гаден, знам, но и това ми е ценно и нито за миг не ми е минавало през ума да се откажа от всичко. Никога не съм разбирала хората със суицидни мисли. Поне тези без жестоки лични драми.
Заринчо, мерси за линковете.
Филмирах са.

Smrazqvashta
11-19-2016, 23:39
За Alcor и аз съм чела доста. Нямам си напредстава каква е процедурата по одобряването, но цената наистина е много висока.

npp, в това което казваш има много смисъл, но ако не говорим за вечност то поне можем да говорим за продължителност на живота, както Ивка спомена или начин за предотвратяване на детска смъртност и др.

haritov
11-20-2016, 06:36
четох за някакъв дето щял да се подложи на операция с която да му извадят мозъка и след това за да замразят докато не бъде намерена тайната на вечния живот

npp
11-20-2016, 10:06
npp, в това което казваш има много смисъл, но ако не говорим за вечност то поне можем да говорим за продължителност на живота, както Ивка спомена или начин за предотвратяване на детска смъртност и др.

да, ако може да предотврати преждевременна смърт, би било някакво решение на този проблем

inewton
11-20-2016, 13:37
Мозъчната смърт и клиничната смърт са две различни неща (макар и близки).

Но клиничната смърт не е ли тази, при която все пак има шанс човека да се върне към живот?

Ivaaaaa
11-20-2016, 15:00
Зависи.
И все пак, ако кпр-то не е успешно/адекватно/навременно... : |

Грозния
11-20-2016, 15:08
Но клиничната смърт не е ли тази, при която все пак има шанс човека да се върне към живот?Клиничната смърт е тази при която всички жизнени процеси спират и всички органи и системи отказват да работят преди настъпването на смъртта или много скоро след нея. За мъртъв се приема човек който няма дишане и сърдечна дейност. По-мъртъв от това няма как да си!

Мозъчната смърт е когато по една или друга причина, мозъчната дейност престане. Понякога в такъв случай, организмът може да се поддържа жив с изкуствено вентилиране (обдишване) и повечето органи и системи функционират на хартия, но в мозъкът са настъпили необратими неврологични промени е информационно мъртъв! Биологично не е, докато има кръвообращение с наситена с кислород кръв, но той е като един форматиран харддиск и даже биоса го няма :D !

Сега разбра ли чадо :)?

VinDiesel
11-20-2016, 15:22
През 70-те години, фантастите са описвали неща, които в днешно време ги правим ежедневно.
Така че всичко е възможно.
И на практика, човешкото тяло може да издържи 200 годишен живот.
Труп овит в найлон и поставен в ковчег, след 20 години, не се е разложил.
Единствено мозъка не ми е ясно, как ще се регенерира...

haritov
11-20-2016, 15:41
През 70-те години, фантастите са описвали неща, които в днешно време ги правим ежедневно.
Така че всичко е възможно.
И на практика, човешкото тяло може да издържи 200 годишен живот.
Труп овит в найлон и поставен в ковчег, след 20 години, не се е разложил.
Единствено мозъка не ми е ясно, как ще се регенерира...
викаш тая микрофлора в червата не е започнала да се храни заради найлона
това че кожата е останала не значи че вътрешните органи са наред

VinDiesel
11-20-2016, 20:58
викаш тая микрофлора в червата не е започнала да се храни заради найлона
това че кожата е останала не значи че вътрешните органи са наред

То само това остава, да са наред...

Smrazqvashta
12-14-2016, 07:55
https://www.youtube.com/watch?v=BuwFLxdu-aA