PDA

View Full Version : Парси и Перси



divergent
11-21-2016, 19:52
Каква е разликата между парсите и персите, с изключение на местообитанието? Ако има други разлики де.

Smrazqvashta
11-28-2016, 08:43
Май това е единствената разлика, не съм много сигурна. Макар че сега се замислих за следното. Най-голямата религиозна общност от зороастрийци е от парсите. А за персите се казваше, че когато се приобщават към зороастризма не е изцяло. От което може би можем да си направим извода, че не толкова голяма част от перси го изповядва, отколкото парси? Щом не са приобщени изцяло е логично да не са били и толкова много на брой. Но това може ли да се каже, че е разлика изобщо? Замисли ме, ти какво мислиш?

divergent
11-29-2016, 08:20
Аз доколкото съм информирана, парсите са ирански преселници в Индия, а персите си стоят там. Тоест следва да са с общ произход. Парсите изповядват зороастризъм, персите също, но по-разпространен сред тях е исляма. Затова съм на мнение, че са си били едно общество, но при преселението на парсите, са възникнали различията.

Smrazqvashta
11-30-2016, 07:13
Съгласна. И това не изцяло преселване просто е засвидетелство днешното разпространение на исляма повече, отколкото на зороастризма.
А теб те интересуват разликите преди преселението им или в днешно време?

LadyDi
11-30-2016, 07:42
Няма друга разлика. Персия произлиза от Персис - древногръцката форма на Парс или Фарс, което е наименованието на историческа област в Иран.
В Индия и Пакистан, перси и парси (фарси) са взаимозаменяеми думи и означават религиозно малцинство, изповядващо зороастризма.

divergent
11-30-2016, 09:03
А теб те интересуват разликите преди преселението им или в днешно време?

В днешно време. Преди преселението не би трябвало да има разлики. Сега ги откриваме в религията (отчасти) и местонахождението. Много благодаря за мненията и на двете и участието по темата. :)