PDA

View Full Version : Относно математиката, заплатата и напрежението в IT индустрията



PavelGG
12-16-2016, 13:55
Здравейте, от скоро реших да се занимавам с програмиране и се нуждая от някакви насоки. Аз съм 11 клас без никакъв опит в програмирането. Време ми е да се ориентирам към някаква професия и реших да е програмиране, тъй като от малък компютрите са ми страст. Проблема ми е математиката от малък не ми се е отдава и имам доста пропуски. Затова искам да ви попитам дали е нужно да имаш задълбочени познания по математика за да стенеш програмист. Къде се изисква по малко математика в frontend или backend сектора. Има ли голяма разлика в заплащането и напрежението между тях. Решил съм ако избера front end да започна с изучаването на HTML, CSS, JavaScript, jQuery а за back end C#, .NET. Много ще съм ви благодарен ако отделите малко време по тази тема.

JDeel
12-16-2016, 15:53
И аз не мога да събера две числа, но в повечето време пиша код :)

Това е един списък с програмни езици от Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_programming_languages
Сещай се, че всеки един от тях има различно приложение и се изискват специфични знания. Ако ще работиш за NASA, определено ще ти трябва математика. Ако ще правиш сайтове - не... освен ако не правиш математически сайт. Щом си математически капут, просто от само себе си ще избереш да правиш неща в които няма толкова математика. Ако си мислиш първо да ставаш магистър по математика и чак тогава да започнеш с програмиране, то по-добре се полей с много студена вода и накарай някой да ти удари няколко шамара :)

Математика може да не ти трябва, но да мислиш логически - да. Кода е логическа последователност от инструкции. Не е чудно че основно мъжете са програмисти, жените по начало не са логически същества.

За заплащането по-добре не очаквай отговор. Можеш да гледаш обяви в Jobs-а, можеш да четеш статии като тази - http://www.manager.bg/%D0%B1%D0%B8%D0%B7%D0%BD%D0%B5%D1%81/%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%D 0%B5-%D0%B2-%D0%B8%D1%82-%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%82-15-000-%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B5-2600 - но в крайна сметка ще зависи от способностите ти, от желанията ти и т.н. Може да не ти хареса и да се откажеш. Да не говорим, че ти докато научиш програмиране нещата ще се променят, света ще изпадне в нова финансова рецесия, може да почне 3 световна и какво ли още не.

Frontend - не знам дали може да си 100% Frontend
Backend - не знам дали може да си 100% Backend
... щом си решил да се занимаваш с Web програмиране, ще се занимаваш и с двете.

Просто захващай нещо и ще разбереш дали те влече или не. В програмирането поне имаш свобода да го правиш както искаш, където искаш и когато искаш.

PavelGG
12-25-2016, 22:13
Благодаря ти помогна ми много :)

Genasis
01-10-2017, 21:47
Мм и аз съм 11 клас точно като теб и точно като теб съм се оренитрал в frontend сверата!
Математиката не ме харесва особено, но мен лично не ме притеснява понеже за frontenda-а ти трябват следнити езици - html/css/javascript. Ако и от тях нищо не разбираш както в математиката ще ти предпоръчам да направиш това което аз направих преди година. В академията "телерик" има видео уроци за всеки език по отделно(дълги но полезни). Също така може да се запишеш в академията онлайн(няма знаечение на колко години си).

Та сега ще те обясня по-подробно за този вариянт който ти предлагам. Ако искаш да запишеш в онлайн академията трябва да си късаш гъза от учене, за всеки дял ти дават домашни който трябва да ги пращаш на време.. ако минеш целя дял с отличие те викат на изпит в София и ако вземеш и него го записват в тяхната дата. Следователно трябва да вземеш много курсове ( не знам точно колко бяха- html/css/javacript1-2-3 и още) И ако вземеш всичко "Телерик" ти дава сертификат с който може да ходин на интервюта макар и малък шанс пак биха те взели някъде на работа за много пари, понеже всички големи фирми вече искат поне 5 години стаж! Дано съм бил полезен и ако имаш въпроси може да пишеш!!

mr_teatime
01-11-2017, 11:36
Тъй като при мен се получи една лека респециализация, съвета ми към теб е следния:
1. Програмирането не изисква висша математика, освен ако не захванеш да се занимаваш с AI, алгоритми за обхождане и т.н. (в повечето случаи вече са написани)
2. Това което JDeel каза е изключително вярно. Елементарната логика води до изключително ползотворна дейност относно процедурния код, а ти едва ли ще пишеш друг. Поне в началото.
3. JDeel - отново много добре подчертава, че няма как да си 100% Back или Front end. Винаги се изисква малко или много да имаш представа кое, как и защо ти се дават такива данни, защото ще попаднеш на някой програмист темерут и жална ти майка. За успокоение, това с практика се придобива.
4. Genasis подчертава нещо много грешно, което сега ви набиват в училище и в университета: Че излизаш и веднага с 2 сертификата получаваш 2 бона заплата и шапка на тояга. Понякога се налага да си стажант. На никой не му е приятно, но стажа има два огромни плюса: учиш се да работиш и учиш се да работиш в екип. Има и още един милион предимства на стажантите, но да не изпадам в offtopic.
5. Влезни в университет. Някой, който има добра история с Информационните технологии и търси. Запиши се на курсове, запиши се в Telerik, SoftUni и т.н. Бъди сериозен. В свободното си време се интересувай от новите trend-ове в програмирането и software engineering. Или новите JS библиотеки. Как се правят анимации със CSS и т.н. Оттам нещата ще дойдат. Ще се ориентираш и ще харесаш нещо.

П.П. Само да добавя:
Java, C# са езици изграждащи комплексни информационни системи. Като изключим .NET отрочето на Microsoft, което за 5 странички включваш 20 библиотеки, има страхотен autocomplete, но е неприятен като цяло за web програмиране.
PHP, Python, Ruby са скриптови езици, които се учат къде, къде по-лесно и имат голямо community, което помага.

draid
01-21-2017, 19:15
Хайде и аз да се намеся. За изброените езици и като цяло за web, можеш спокойно да минеш без особени знания по математика. Ако говорим обаче за ниско ниво и embeded, просто не си прави излюзии. Проблема с програмирането е в това, че не е за всеки. Много хора се насочват към това, тъй като е високо платено в България, но не от всеки става програмист. Трябва логическо мислене за да може да пишеш код, а при някой просто не се получава. Това може да го разбереш много скоро след като започнеш. За заплащане може да се очаква нещо в диапазона 1200+ начално на правилното място и с необходимите знания, до 2 500 - 3 500 с достатъчно опит. Този праг може и да се прехвърли, но там отиват наистина добрите специалисти.