PDA

View Full Version : Почитане на мъртвите?



_KATRIN_
01-05-2017, 12:03
Според православните християни мъртвите трябва да се почитат ,да се раздава за тях и т.н.А според други ,като евангелистите ,не трябва, тъй като в Библията няма такова нещо.
Искам да чуя мнението на православните ,отностно това и как те го възприемат.

Ice77
01-05-2017, 12:12
Почитането на мъртвите е толкова старо, колкото и човечеството. И до днес в различни племенни първобитни/шамански култури може да се наблюдават различни ритуали свързани с почитането на предците. Има го и в Африка, и в Азия и в Лат. Америка, имало го е и в Европа. Спиритизмът или свързването с духовете на умрелите е силен и днес като практика под различна форма в различните култури. Дори в Библията се говори за това. (Саул когато се възползва от услугите на магьосницата от Ендор да извика духа на Самуил). На всеки му е мъчно когато загуби любим или близък и тъгата трудно преминава, а споменът почти никога не избледнява. Оттам са се наложили и подобни ритуали за възпоменание на починалите. Обаче християните не сме езичници! Не можем просто така да заимстваме езически практики за почитане на мъртвите и да ги пренасяме в християнството. Това с паленето на свещи за мъртвите, слагането им в сандъче с пясък и отправянето на молитви към тях е чиста форма на идолопоклонство. Чувала съм православни, уж вярващи, да казват „ Аз се моля на мама и тате да ме закрилят и пазят, ей така редовно им паля свещичка, много ми е мъчно“. Ей, алоо, вие Бог нямате ли си? За Божиите ангели да сте чували? Ако се надявате на мъртвите си родители да ви пазят, сте объркали вярата, ми се струва. А като се почне с тия курбани, панихиди, заупокойни молитви, ум да ти зайде. В православието почитането и служенето на мъртвите е почти толкова силно застъпено, колкото към живите, че чак и специални дни са им отделили за почитане. Само че ние служим на живия Бог, не на мъртви идоли! Да оставим мъртвите на мира, а ние да гледаме служението си към живите тук на земята, да вършим делата, които Исус вършеше. Да погледнем в Словото - не каза ли Исус на учениците си:
„Но Исус му рече: Върви след Мене, и остави мъртвите да погребат своите мъртъвци.“ (Матей 8:22)
Не знам дали разбирате тези слова, но те са невероятни силни. Господ ни казва да не вървим след мъртвите, а да вървим след Него т.е. да следваме Помазаника (със Святия Дух), който дава спасителното Божие Слово, което ние трябва да изпълняваме. Да не говорим, че няма случка, в която самият Исус да се е помолил на мъртвец за помощ, и така давайки ни пример и ние да го правим. Би било абсурдно. Исус се молеше винаги и само на своя Отец, толкова ли е сложно и ние така да правим?

golemiq_korab_minava
01-05-2017, 13:12
Не съм експерт, но предусещам, че в някои езични култури, смъртника се изпраща с веселие, защото се знае, че отива на друго място. Който е по-запознат да пише.

Ице77.. Не критикувай чуждата вяра. После да не се оплакваш, че доктора може да те насипе.
Важни са делата спроед вашата вяра, нали?
И нали Бог вижда всичко?!
Тогава, ако искам, може да се моля и на кутрето си.
Ако въобще се моля.


И за това, че не виждам смисъл точно в кое да се моля, са разнообразните богове.
Не само.

Примери, в които хора са изгаряни и изколвани, докато се крият в свети храмове - има хиляди.

Османците, когато завладяват Константинопол, хиляди хора се скриват в църквата. Армията обаче нахлува и посича всичко живо.

Ice77
01-05-2017, 13:41
Не съм експерт, но предусещам, че в някои езични култури, смъртника се изпраща с веселие, защото се знае, че отива на друго място. Който е по-запознат да пише.

Ице77.. Не критикувай чуждата вяра. После да не се оплакваш, че доктора може да те насипе.
Важни са делата спроед вашата вяра, нали?
И нали Бог вижда всичко?!
Тогава, ако искам, може да се моля и на кутрето си.
Ако въобще се моля.
Не разбрах малко какво искаш да кажеш под" вашата вяра"вярата на християните би трябвало да е една и съща.И не бих казала, че точно критикувам чуждата вяра ,просто не разбирам на какво основание се почитат мъртвите ,ще се радвам някой православен да ми обясни. :)

golemiq_korab_minava
01-05-2017, 13:50
Католик ли си?

Аз лично бих почитал паметта им, за да не се забравят.

Православните ще се изкажат след малко.

inewton
01-05-2017, 20:00
Писано е: "Той не е Бог на мъртви, а на живи, защото у Него всички са живи" Лука 20:38.
Протестантите изизат с аргумента, че възпоменаването не мъртвите не трябва да се прави с аргумента: "Но Иисус му рече: върви след Мене, и остави мъртвите да погребат своите мъртъвци." Матей 8:22, но Библията не си противоречи, което означава, че последният цитат не трябва да се чете буквално и точно протестантите трябва да го знаят най- добре защото той се отнася до това, което те наричат спасение.

defender
01-05-2017, 21:00
Според православните християни мъртвите трябва да се почитат ,да се раздава за тях и т.н.А според други ,като евангелистите ,не трябва, тъй като в Библията няма такова нещо.
Искам да чуя мнението на православните ,отностно това и как те го възприемат.

Раздаваме на хората, като вид милостиня, да нахраниш гладния в името на починалия и те да се помолят за душата на нашия починал. Какво е казал Бог, не жертва искам, а милосърдие.

Евангелизма е секта.

inewton
01-05-2017, 21:01
Евангелизма е секта.

Аз вече го наричам ерес, че е по- необидно.

Ice77
01-06-2017, 07:49
Първо евангелизма не е секта,(и преди да говорите поне разберетe какво всъщност означава)те се стремят да спазват Божието слово.Аз съм православна ,но като прочетеш Библията мнението ти си променя.
А колкото до цитата "върви след Мене, и остави мъртвите да погребат своите мъртъвци"под "мъртвите"Исус има предвид грешните,тези които са мъртви духом....а ти върви след мен.
Но всеки има различни виждания не искам да споря.:)

inewton
01-06-2017, 14:26
Знаеш ли колко пъти съм чел Библията и мнението ми, че протестантизма е секта/ерес (наречи го както искаш) се затвърждава все повече и повече.

Ice77
01-07-2017, 12:29
Знаеш ли колко пъти съм чел Библията и мнението ми, че протестантизма е секта/ерес (наречи го както искаш) се затвърждава все повече и повече.

Ще се радвам да дадеш пример ,че и аз да преосмисля нещата.

npp
01-07-2017, 20:51
Според православните християни мъртвите трябва да се почитат ,да се раздава за тях и т.н.А според други ,като евангелистите ,не трябва, тъй като в Библията няма такова нещо.
Искам да чуя мнението на православните ,отностно това и как те го възприемат.

може би думата "почит" не винаги би била правилно възприета, в случая когато се говори за почитане на мъртвите, затова по-скоро е редно да говорим за зачитане на мъртвите, а най-вече да зачитаме факта, че те също са души като живите, които се нуждаят от покой и дори изобилен живот, затова и всеки час Светиите на истинския Господ Бог работят за спасение на всички, т.е. включително и на мъртвите, понеже ако душите на някои мъртви се намират в лошо положение, да речем, че ако са в някакъв ад, ще бъде добре да бъдат спасени, разбира се поне като се започне от най-малко лошите, след това по-малко лошите, и така в този ред стигайки накрая до най-злите, понеже ако не е възможно да се осигури спасение за всички мъртви съвсем директно без бавене, тогава ще може да се осигури спасение за тях поне по този (така да се каже последователен) начин, разбира се Бог не очаква всеки да бъде съвършен вярващ като Св. Апостоли представени в Библията, при все че винаги Му се е искало да няма зло за никого, но би било достатъчно ако човек поне има такова съзнание, признавайки тази (дори съвсем разбираема) истина, в случая за мъртвите, но така и за всички други неща истината е разбираема

Ice77
01-08-2017, 08:29
може би думата "почит" не винаги би била правилно възприета, в случая когато се говори за почитане на мъртвите, затова по-скоро е редно да говорим за зачитане на мъртвите, а най-вече да зачитаме факта, че те също са души като живите, които се нуждаят от покой и дори изобилен живот, затова и всеки час Светиите на истинския Господ Бог работят за спасение на всички, т.е. включително и на мъртвите, понеже ако душите на някои мъртви се намират в лошо положение, да речем, че ако са в някакъв ад, ще бъде добре да бъдат спасени, разбира се поне като се започне от най-малко лошите, след това по-малко лошите, и така в този ред стигайки накрая до най-злите, понеже ако не е възможно да се осигури спасение за всички мъртви съвсем директно без бавене, тогава ще може да се осигури спасение за тях поне по този (така да се каже последователен) начин, разбира се Бог не очаква всеки да бъде съвършен вярващ като Св. Апостоли представени в Библията, при все че винаги Му се е искало да няма зло за никого, но би било достатъчно ако човек поне има такова съзнание, признавайки тази (дори съвсем разбираема) истина, в случая за мъртвите, но така и за всички други неща истината е разбираема

Добре, ама това е измислено от хората.Бог изобщо не ни е казал да го правим.В Библията много пъти е споменато ,че човек попадне ли в ада няма връщане.

npp
01-08-2017, 19:52
Добре, ама това е измислено от хората.Бог изобщо не ни е казал да го правим.В Библията много пъти е споменато ,че човек попадне ли в ада няма връщане.

отгде знаеш какво е адът?!, къде?, кога?, за кого?!, кои от мъртвите са там сега?!, кои не?!, кой колко време ще престои от пратените там?!

а докато някои се лутат в такива дебри, в същото време има истински Светии, които се молят за всички души на вселената без да съдят за това кой къде е и за къде

defender
01-09-2017, 06:53
има истински Светии, които се молят за всички души на вселената без да съдят за това кой къде е и за къде
Ти познаваш ли такъв истински светия?

inewton
01-09-2017, 07:07
Ти познаваш ли такъв истински светия?

Защо изобщо питаш... "Той е такъв Истински Светия".

golemiq_korab_minava
01-09-2017, 07:45
http://weshapelife.org/wp-content/uploads/2016/02/reptilian-1-640x480.jpg

haritov
01-09-2017, 19:30
празнувахте ли хелоин?

ако сте да знаете че сте почели мъртвите

npp
01-10-2017, 06:41
Ти познаваш ли такъв истински светия?

Защо изобщо питаш... "Той е такъв Истински Светия".

светиите на библейските писания са такива

defender
01-10-2017, 11:49
светиите на библейските писания са такива

Те вече не са между нас, в този свят.

Ice77
01-10-2017, 13:26
отгде знаеш какво е адът?!, къде?, кога?, за кого?!, кои от мъртвите са там сега?!, кои не?!, кой колко време ще престои от пратените там?!

а докато някои се лутат в такива дебри, в същото време има истински Светии, които се молят за всички души на вселената без да съдят за това кой къде е и за къде

Както казах аз вярвам на Библията ,отговорът на всички тези въпроси е там.Ти щом вярваш на друго ,добре. :)Не искам да споря.

golemiq_korab_minava
01-10-2017, 14:31
Както казах аз вярвам на Библията ,отговорът на всички тези въпроси е там.


На всички въпроси? Спри да учиш тогава.

Нали всичко е ясно?



Отговорът може да е по-скоро в теб.

npp
01-10-2017, 14:33
Те вече не са между нас, в този свят.

това означава ли, че те вече не са и не действуват като истински Светии?!, или че сега са с по-малко власт от преди?!, или че вече не работят за спасение на човечеството?!, как Исус е казал, че юдеите трябва да слушат Моисей и останалите Пророци векове след като те вече били починали?!

"И той му каза: Ако не слушат Моисея и пророците, то и от мъртвите да възкръсне някой, пак няма да се убедят." Лука 16:31

npp
01-10-2017, 14:40
Както казах аз вярвам на Библията ,отговорът на всички тези въпроси е там.Ти щом вярваш на друго ,добре. :)Не искам да споря.

само не ми казвай, че Исус и Неговите истински ученици само са четели Библията и не са правили нищо друго освен това, защото аз лично съм чел как често са се молили, проповядвали, изгонвали бесове от обладани, изцелявали болни, и дори са възкресявали мъртви

defender
01-10-2017, 14:42
"И той му каза: Ако не слушат Моисея и пророците, то и от мъртвите да възкръсне някой, пак няма да се убедят." Лука 16:31

Ами защото Стария Завет е написан от Моисей и пророците, а не че духовете им ще се явят и те да ги слушат.

Въпросът беше, че ти като каза, цитирам: "а докато някои се лутат в такива дебри, в същото време има истински Светии, които се молят за всички души на вселената без да съдят за това кой къде е и за къде" - човек остава с впечатлението, че говориш за хора между нас, в този живот и затова те попитах дали ги познаваш.

npp
01-11-2017, 22:13
Ами защото Стария Завет е написан от Моисей и пророците, а не че духовете им ще се явят и те да ги слушат.

Въпросът беше, че ти като каза, цитирам: "а докато някои се лутат в такива дебри, в същото време има истински Светии, които се молят за всички души на вселената без да съдят за това кой къде е и за къде" - човек остава с впечатлението, че говориш за хора между нас, в този живот и затова те попитах дали ги познаваш.

и какво ще разбере човек от писанията само ако ги чете без никой да му дава разум, с който наистина да (може да) ги разбира правилно?!, спомни си скопецът (от Деяния 8:27-39), който при все че бил велможа на етиопската царица, човек интелигентен и владеещ езици, въобще не бил сигурен да разбира нещо от книгата на пророк Исая, за което Апостол Филип трябвало да му обясни/поясни доста неща, а Онези, Които са написали или поне пророчествували написаното в библейските писания със сигурност могат да обяснят/пояснят написаното в тези писания, или както се говори в Библията за "глас от много води", понеже заедно с истинския Господ Бог свидетелствуват и Неговите истински Светии/Пророци, така щото Техния Глас е като (така да се каже) глас от много води, или какво ако вярваш в Бог, но похулваш Неговите Светии/Пророци?!, отгде знаеш дали Волята Му не е да ти говори чрез някой от своите Светии/Пророци или Ангели?!

"Ето, вашият дом се оставя пуст. Защото казвам ви, от сега няма вече да Ме видите, до когато речете: Благословен, Който иде в Господното име." Матей 23: 38-39

а ако Илия, един от старозаветните Пророци, се вижда да е възкръснал и възнесен на "Небето" приживе, колко повече Светиите на Новия Завет възкръсват, и не остават мъртви в гробове за дълго?!, и какво значи "дали ги познаваш"?!, и защо въобще трябва да ги познаваш?!, ако Те са възкръснали на "Небето", по-скоро Те са, които знаят за нас, отколкото ние за Тях, и Те са, които виждат повече отколкото ние сме видели досега и можем да видим занапред преди да сме възкръснали в Онзи, Който наистина е истинският Господ Бог

"отчасти знаем и отчасти пророкуваме; но когато дойде съвършеното, това, което е частично, ще се прекрати. Когато бях дете, като дете говорех, като дете чувствувах, като дете разсъждавах; откак станах мъж, напуснал съм детинското. Защото сега виждаме нещата неясно, като в огледало, а тогава ще ги видим лице с лице; сега познавам отчасти, а тогава ще позная напълно, както и съм бил напълно познат." 1 Коринтяни 13: 9-12

идеята е поне да не Ги отхвърляме, защото ако човек упражнява/практикува вярата някак погрешно, това може да се окаже причина да похулва Св. Дух, макар и някак без да си дава сметка/без да знае, че го прави, а така е немалко вероятно да не получи нужните откровения от истинския Господ Бог, и дори да остане излъган/заблуден за разни/сума ти неща, и т.н., затова не е добре да се похулва ни един от царството на истинския Господ Бог, а ако не знаеш кой какъв е, тогава защо да бързаш да се отричаш от един или друг?!, поне бъди резервиран някак си така, че да не похулваш нито един от истинските Светии, макар и да не знаеш и да не можеш да разбереш кой какъв е, а ако една религия не открива много неща от Истината, която Бог е дал да бъде открита на истинските вярващи/поклонници, и която е открита в библейските писания, тогава е сигурно, че онази религия е достатъчно еретична за да не трябва да бъде следвана - а това е само едно от нещата, понеже например най-важно е да може да прави своите поклонници (да са) истински праведни, но ако не ги прави, тогава е сигурно, че тя има нужда от (пълна) реформа, и предполагам разбираш, че никой не би имал сметка да я следва докато не се реформира достатъчно, че да си заслужава да бъде следвана, затова в Библията се говори за покаяние, понеже най-напред именно духовните/набожните човеци са онези, които трябва да се покаят от неправдата, така както поклонниците на ниневийската религия се покаяха от една най-елементарна проповед на Божия пророк, Йона

и така, истинските Светии ако не друго, то най-малкото възкръсват, и стават част от Онзи Глас, за който се казва в Библията, че е като глас от много води, и трябва да ги слушаме, ако наистина искаме да сме с Тях, а не с онези другите, които също бяха много възвишени, благородни, могъщи, блажени, благодатни, мъдри, славни, и пр., но са от царството на сатана, макар и също приличащи на истински Светии, и те също възкръсват, и могат да действат от (така да се каже) отвъдното

dreamwalker
01-22-2017, 17:25
Според православните християни мъртвите трябва да се почитат ,да се раздава за тях и т.н.А според други ,като евангелистите ,не трябва, тъй като в Библията няма такова нещо.
Искам да чуя мнението на православните ,отностно това и как те го възприемат.

Първо трябва да се дефинира "почитане на мъртвите", дали става дума за респект или благоговение (среща се като "veneration of the dead" в англоезичните източници), или за култ към мъртвите, защото в подходящ контекст "почитане" би могло да означава и двете.

В първия случай мъртвите получават уважение, поради факта, че вече са отпътували за Другия свят и единственият начин, по който живите могат да им помогнат е, чрез молитви и благодеяния в тяхно име. Ако мъртвият е оставил хора, които да популяризират делата и името му по положителен начин, това е в негова полза.

Във втория случай, при култа към мъртвите, се има предвид тяхното обожествяване, почитане като богове. В някои примитивни вярвания мъртвите са били почитани дори повече и от генералните божества, поради факта, че те познават по-добре страданията на живите, защото и те са били живи едно време. Например Египетския политеизъм се доближава до това, но дори и там не можем да говорим за абсолютен култ, там е по-скоро традиция, която се спазвала по отношение на управляващите, фараона и неговото семейство най-вече.

Обикновено в монотеистичните религии е разпространено първото, понеже самата им същност изключва моногобожието или почитането на мъртвите като богове (изключение може би е християнството, защото не е стриктно монотеистична религия, но да се отбелязва "култ" отново би било преувеличение, ако не броим сектите). Така че ако дефинираш "почитане" като демонстрация на респект, да, хубаво е, дори е препоръчително.

Ewok
01-22-2017, 19:21
Според мен в православието са се смесили двата вида почит, които dreamwalker описа, точно поради езическите практики на култ към мъртвите, т.е. причините за различия между евангелистите и православните са географски.

(не ми се пише в момента по-дълъг обяснителен пост, но много ми се искаше да пиша в темата)

NomNomNom
01-22-2017, 19:31
като се абстрахираме от вярата. почитането на мъртвите Е ЗА ЖИВИТЕ
един вид утеха и покой за живите
да си страдат, да си изживяват вината и изкуплението
такива неща

dreamwalker
01-22-2017, 20:00
като се абстрахираме от вярата. почитането на мъртвите Е ЗА ЖИВИТЕ
един вид утеха и покой за живите
да си страдат, да си изживяват вината и изкуплението
такива неща

Не заради вината и изкуплението главно защото тези две концепции не са централни или дори не съществуват в множество религии. По-вероятно е почитането да е възникнало, поради желанието да се помогне на човека, който е напуснал живота, с надеждата, че и за самия индивид ще бъде направено същото след смъртта му.

А ако се абстрахираме от вярата, отново виждаме, че почит към мъртвите в своеобразна форма съществува и в някои политико-идеологически течения, където не може да се каже, че почитането на мъртвия е утеха, покой или изкупление за последователите на течението.

NomNomNom
01-22-2017, 20:07
ифигения, не ме интересуват читанките, аз си казвам защо според мен хората извършват такива компулсивни действия

dreamwalker
01-22-2017, 20:17
Интересно е, че при жертвоприношението на Ифигения също играят роля компулсивните действия на човек, който бил готов да жертва всичко свято в името на земната/материалната изгода.

golemiq_korab_minava
01-22-2017, 20:29
А животните?

SHPAIdURmeN
01-23-2017, 00:42
като се абстрахираме от вярата. почитането на мъртвите Е ЗА ЖИВИТЕ
един вид утеха и покой за живите
да си страдат, да си изживяват вината и изкуплението
такива неща
Съответно излиза, че да почиташ мъртвите е загуба на енергия и време.

DoctorSatan-666
01-23-2017, 08:16
Не заради вината и изкуплението главно защото тези две концепции не са централни или дори не съществуват в множество религии. По-вероятно е почитането да е възникнало, поради желанието да се помогне на човека, който е напуснал живота, с надеждата, че и за самия индивид ще бъде направено същото след смъртта му.


Точно заради това е възникнало. Огромна част от християнските практики имат езически корени. Всъщност старите европейски религии най-много са се доближавали като учения до тези на будизма, тоест те също с вярвали в кармата и прераждането. Оттам идва и практиката да се говори само добро за мъртвите, защото се е вярвало, че чрез фокусиране върху добрите неща на един човек, той ще се прероди, а лошото ще остане забравено.
В Скандинавия, костите са използвани за такъв ритуал за възкресение. Децата са влизали в погребалните места, взимали са главата, както и бедрената кост, след което са ги използвали за ритуала. Затова когато един човек не са искали да се прероди, са хвърляли тялото му в блатото, защото не можеш да намериш костите. Та оттам идва тая идеализация на мъртвите, поне в Северна Европа. Представям си че по нашите земи е било нещо подобно, с практики като червен конец около гроба и други такива.

NomNomNom
01-23-2017, 09:48
Съответно излиза, че да почиташ мъртвите е загуба на енергия и време.

надали някой умрял ще те почувства по-добре ако някой плаче на гроба му
виж, живия ще се

npp
01-23-2017, 09:50
в традицията на библейските вярващи, мъртвият е погребван, а не кремиран, защото е вярвано, че Бог може да иска да възкреси тялото му, т.е. като почит към тялото на мъртвия да се съхранява колкото се може по-непокътнато

dreamwalker
02-05-2017, 12:46
Npp, къде се губиш.