PDA

View Full Version : висша математика



anonimna:D
01-13-2017, 15:52
Здравейте, благодаря предварително за помощта.
Може ли някой да ми разясни как се намира изпъналост и вдлъбнатост на функцията, и кога расте и намалява при изследване на функции. Също така, когато инфлексната точка не принадлежи на допустимите стойности какво става. И критичната точка и тя ли се проверява дали принадлежи на Д. Ако някой ми помогне, ще съм му изключително благодарна :)

inewton
01-13-2017, 16:33
За изпъкналост и вдлъбнатос намираш втората производа. Където втората производна е по- голяма от нула функцията е изпъкнала. Където е по- малка от нула е вдлъбната. Където втората производна е равна на нула, там имаш инфлексна точка/инфлексни точки.
Същата е работата и с растене и намаляване, само че там гледаш първата производна. Където е по- малка от нула функцията е намаляваща, където е по- голяма от нула е растяща, а където е равна на нула имаш потенциален екстремум.

Малко съм ги позабравил нещата, но доколкото ми е известно няма как инфлексната точка да не принадлежи на множеството от допустими стойности.

aurissaaaaa
01-13-2017, 16:59
производна се наричал деривативът на български

най-сетне да разбера, мс нютон

Dwyd96
01-13-2017, 17:02
производна се наричал деривативът на български

най-сетне да разбера, мс нютон

Wtf :?

inewton
01-13-2017, 17:07
производна се наричал деривативът на български

най-сетне да разбера, мс нютон
Интеграла е анти-деривътив (ако те интересува и все още не си се сетил). :D

anonimna:D
01-13-2017, 17:31
Учила съм го преди, ама съм го забравила. С метод на интервалите ли се измерва накрая за вдлъбнатост и изпъкналост. Демек + - + примерно, и на + е изпъкнало а на - вдлъбната. И проверявам с някое число от интервалите във втората производна, нали. Че нещо на мен ми се получава например изпъкнала, а реално след проверкс трябва да е вдлъбната. Това е нещото, което ми бърка целите задачи

anonimna:D
01-13-2017, 17:31
И наистина съм ти страшно благодарна :*

inewton
01-13-2017, 17:35
Учила съм го преди, ама съм го забравила. С метод на интервалите ли се измерва накрая за вдлъбнатост и изпъкналост. Демек + - + примерно, и на + е изпъкнало а на - вдлъбната. И проверявам с някое число от интервалите във втората производна, нали. Че нещо на мен ми се получава например изпъкнала, а реално след проверкс трябва да е вдлъбната. Това е нещото, което ми бърка целите задачи
Най- лесно е с метода на интервалите, да. Иначе има и други методи, ама не ги помня (това е показателно колко често се използват).

Щом така ти се получава значи явно започваш с грешен знак. Има и случаи, когато се започва с минус и след това си ги редуваш алтернативно. Зависи от конкретното неравенство.

anonimna:D
01-13-2017, 20:52
Знам, но и с минус да започна пак не ми се получава, това е странното. Правя си проверката и не се получава просто

aurissaaaaa
01-13-2017, 21:48
Wtf :?

на английски са курсовете които гледам, и като исках да видя в бг как се преподава и дали ще ми е от полза (доста неща по различен начин се преподават и понякога може да захванеш нещо) и нищо не успях да намеря 'щото не знаех какво да търся.

напиши дериватив в гугъл и ти излизат някакви финансови глупости

с интеграли окей поне е директен превод

inewton
01-14-2017, 11:16
Знам, но и с минус да започна пак не ми се получава, това е странното. Правя си проверката и не се получава просто

Дай някоя задача, която не ти се получава.

anonimna:D
01-14-2017, 14:17
Оправих се, оказа се, че не е задължително да се редува + -+, не знаех. Просто си пишеш като при метода на интервалите числата на оста, пишеш си всички интервали и проверяваш с число от интервала, оттам разбираш дали функцията расте в дадения интервал или намалява. Само, че това са пропуснали да ни го кажат и решавам едно и също нещо по 17491064 като гламава :D. Наистина много съм ти благодарна, за това, че се отзова. :) :*