PDA

View Full Version : Бихте ли ми препоръчали един от двата модема ?



NqmamName
01-23-2017, 09:56
Здравейте,
в момента използвам рутер D-link DIR 501 : http://www.dlink.cc/tag/dir-501
Покривам апартамент от 100 квадрата, като не мога да кажа, че съм доволен, рутера е в хола и когато говоря от другите стаи по месинджър да речем и не мога да проведа един нормален разговор и се принуждавам да спирам Wi-Fi. От лаптоп е малко по-добре.

Спрял съм се на други два модела. Единият е TP-LINK WR940N : http://www.tp-link.com/us/products/details/TL-WR940N.html

Цената е приемлива, но не съм убеден, че ще покрива целият апартамент.

Вторият модел е TP-LINK WR1043ND : http://www.tp-link.com/lk/products/details/cat-9_TL-WR1043ND.html

Тук цената е малко по-висока и това е единственото нещо, което ме спира, но съм чувал добри отзиви за този продукт.

Бихте ли ме посъветвали дали си заслужава да давам повече пари или да си взема първият модел, притеснявам се от това дали ще ми свърши работа.
Единствено използвам Wi-Fi за сваляне на филми, играя на конзола от другата стая като връзката е с Wi-Fi, не го ползвам за нищо професионално, жилището е ~100 квадрата. Ако сметнете, че и първият модел ще ми свърши работа ще го купя.

Благодаря предварително, приятели !

П.П. : Извинявам се, че не успях да постна линковете като хипервръзка, но нещо не се получи.

-Поздрави ! :)

NomNomNom
01-23-2017, 10:06
вземи си един от тези + рипиитър за по-крайната част от апартамента

100кв апартамент, имаш пари, не се стискай ахахахах

draid
01-23-2017, 17:12
Или просто си вземи читав рутер. То един повторител е 60лв и без друго.

dimitar_ak
01-23-2017, 17:26
100кв.са нищо и всеки рутър може да ги покрие. Предполагам, че проблемът е много голяма тълпа от wifi потребители. В апартамент си нали? Пусни си на телефона wifi analizer и виж има ли свободен канал. Аз се борих с подобен на твоя проблем и накрая избрах 5Гхц рутър.

NomNomNom
01-23-2017, 22:26
за 5гхц жертваш малко от покритието (ако стените не са кухарки) - множество незастъпващи се канали за сметка на него

JDeel
01-24-2017, 05:44
Аз имам TP-Link TL-WDR4300. На вид е като този 1043, но беше даже по-скъп когато се предлагаше. Създава ми само ядове.

Цената на рутерите е заради страничните екстри дето предлагат - усб и не знам си кви там. Като обхват всички са един дол дренки. При рутерите има едно такова нещо, че не им е позволено да бълват по-силен сигнал от еди колко си, така че не е технически проблем да се направят силни... просто се правят нарочно слаби.

С моя рутер имам ядове. Едно че не "хвърля" повече от доста по-стария ми рутер. Не "хвърля" повече и от Tp-link-а на съседите, който е някакъв от евтините. Моя има 3 антени, има 5G, но на 5G мрежата сигнала е още по-слаб, та общо взето си ползвам само 2G. От време на време нещо му става, спира ми интернета, после се оправя. Имал съм проблеми с незареждащи се CSS-и от сайтове, поради което съм му ръчкал разни DNS настройки. В същото време рутера на съседа просто си работи и винаги когато се вържа към него всичко е ок.

Наскоро ми се появиха тия от интернета на вратата с твърдението, че моя рутер предизвиквал спиране на интернета на всички по мрежата. Аз си викам "как бе?", ама вече мисля че са прави. По принцип имах идея да си купувам някой нормален евтин рутер и този да го хвърлям, но реших да пробвам как ще се държи ако му инсталирам OpenWRT - опен сорс операционна система за рутери. Нито хвърля повече, нито съм спрял да подозирам че причинява спиране на интернета ми от време на време та все ходя да го рестартирам.

Преди години си бях купувал и един Linksys за 160 лв. Тоя па имаше бъг с Wi-Fi и толкова ме ядоса, че го направих на парчета и отиде в кофата буквално дни след като съм го купил. Поне при мен скъпите рутери не работят както се очаква.

Така че моето предложение е за някой евтин Tp-link, който модел е в най-много бройки в магазина. Или както и другите предлагат, някой рипийтър.

NqmamName
01-24-2017, 07:29
Благодаря за отговорите !

dimitar, можеш ли да ми обясниш малко по-добре за този проблем. Пуснах си такъв analizer, но нищо не разбирам от статистиките, които ми показва.

Поздрави !

dimitar_ak
01-24-2017, 11:15
http://www.howtogeek.com/126327/how-to-get-a-better-wireless-signal-and-reduce-wireless-network-interference/

WiFi analizer показва wifi мрежите, които се хващат при теб и каналите, които заемат. Хубаво е твоето SSID да не се застъпва с друго или ако се застъпва поне да е с 1-2 други. Не повече. WIFI анализер има екран (2-я), на който показва оценка за каналите. Избери си такъв, на който score e най-много (зелен цвят). Не оставяй рутъра автоматично да избира wifi канала.

NqmamName
01-25-2017, 06:44
След като прочетох статията която си изпратил ми се изясни. В моят канал се застъпваше ПОНЕ с 5-6 мрежи, довечера когато се прибера ще се опитам да се преместя на друг канал. А ти защо си избрал 5гхц рутер, би ли ми обяснил малко по-подробно каква роля играе това и защо?
Благодаря Митко, поздрави !

dimitar_ak
01-25-2017, 08:34
При 2.4GHz в България разполагаш само с 13 канала. Освен това на тези честоти работят не само WiFi, но и безжични телефони DECT, бебефони, някои дистанционни на играчки и др. При 5GHz имаш много повече канали и те не се застъпват. Не се сещам за точната бройка, но са много. Все пак, ако се хванеш на 5GHz трябва да си сигурен, че и клиентските устройства поддържат този стандарт. В моят случай на 5GHz са 2 мобилни телефона, новия лаптоп и телевизора. Другите чаркалаци си се бутат на 2.4 и работят с прекъсваща мрежа.

NqmamName
01-25-2017, 10:50
Благодаря за отговора !

За да сменя канала нужно ли е да свързвам рутера чрез кабел към лаптопа за да му влезна в настройките или е нужно да е свързан единственно, чрез wi-fi връзка ?

JDeel
01-25-2017, 20:49
Става и през Wi-Fi