PDA

View Full Version : Паскал



Cibername
01-26-2017, 13:04
Аз уча във ВТУ и скоро ще имам изпит на Паскал и имам един въпрос. Как се прави програма която да брои буквите, цифрите, запетайте и точките. По отделно знам как да ги направя и на компютъра работеха, ама заедно в една програма бъркам някъде. Ще покажа нещо.

program broene;
Var x: string;
ch: char;
i: Integer;
D: Array['A'..'Z'] of Integer;
begin
for ch:= 'A' to 'Z' do
D[ch]:=0;
Readln(x);
for i:= 1 to length(x) do
begin
If x[i] in ['A'..'Z'] then
D[x[i]]:=D[x[i]]+1;
end;
for ch:='A' to 'Z' do
begin
Write(D[ch]);
ReadLn();
end;
end.
По този начин направих и с буквите ама като отделна програма. Като опитах да я напиша в тази отдоло под кода за буквите не стана. Някой ако е учил скоро този език което е малко вероятно да пише. Ако става с процедура как трябва да я напиша. Това е например procedure bukvi(var a:Integer);

Krum Angelov
01-26-2017, 13:25
1.Трябва да брои и да показва колко са съответно буквите, цифрите, запетаите и точките ли или да ги извежда.
2.Този код на какъв език е? Върши ли ти работа код на c++?

draid
01-26-2017, 17:19
Божке, в университет да ги учат на Паскал. Трагедия.

Прочети малко тук
https://www.daniweb.com/programming/software-development/threads/58609/pascal-word-and-letter-counting

JDeel
01-26-2017, 18:32
Ако учиш за програмист по-добре се спасявай бързо от този университет :)

anonymous908491
01-26-2017, 19:05
Божке, в университет да ги учат на Паскал. Трагедия.

в 4-5 клас го учехме едно време

draid
01-26-2017, 19:15
в 4-5 клас го учехме едно време

И аз там съм го учил, малко след Basic. Ама 2017 да го преподават това в университ е тотален смях.

anonymous908491
01-26-2017, 19:45
те сигурно само го преговарят
ама за питащия май е няква нова материя

draid
01-26-2017, 19:59
Авторе, остава само да кажеш, че учиш информатика там. След това моля те кажи кой е университета, че да не записвам децата. :D

Dwyd96
01-26-2017, 21:51
И аз там съм го учил, малко след Basic. Ама 2017 да го преподават това в университ е тотален смях.

Може да е физик!

Те учат или Fortran или Pascal!

Едит: Ако наистина учиш за програмист иди и запали университета :D

Dwyd96
01-27-2017, 12:24
Аз уча във ВТУ и скоро ще имам изпит на Паскал и имам един въпрос. Как се прави програма която да брои буквите, цифрите, запетайте и точките. По отделно знам как да ги направя и на компютъра работеха, ама заедно в една програма бъркам някъде. Ще покажа нещо.

program broene;
Var x: string;
ch: char;
i: Integer;
D: Array['A'..'Z'] of Integer;
begin
for ch:= 'A' to 'Z' do
D[ch]:=0;
Readln(x);
for i:= 1 to length(x) do
begin
If x[i] in ['A'..'Z'] then
D[x[i]]:=D[x[i]]+1;
end;
for ch:='A' to 'Z' do
begin
Write(D[ch]);
ReadLn();
end;
end.
По този начин направих и с буквите ама като отделна програма. Като опитах да я напиша в тази отдоло под кода за буквите не стана. Някой ако е учил скоро този език което е малко вероятно да пише. Ако става с процедура как трябва да я напиша. Това е например procedure bukvi(var a:Integer);

Случайно ми хрумна, че щом като знаеш как да ги направиш поотделно, можеш да ги направиш на отделни функции, които да се извикват от меню и така няма да си блъскаш главата как да ги събереш в 1 функция. На С става, би трябвало и на паскал да става... (не знам дали го обясних като хората..)