PDA

View Full Version : Химия



insane7
03-30-2017, 22:16
Здравейте.
Може ли някой да ми обясни малко по-подробно защо сярата има променлива валентност, а кислородът няма? Защо хлорът проявява променлива валентност?

JDeel
04-02-2017, 09:16
Значи аз по химия съм кръгла 0 и проявявам антивалентност, каквото и да не означава това. Спомям си когато учихме тия неща в училище, имахме една госпожица дето беше по-готина, всички само я закачаха и тя просто не можеше да се оправя с нас.

Но в днешно време има Гугъл, съответно той отговаря на всякакви въпроси. Ето:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%BE%D 1%81%D1%82
http://lubopitko-bg.com/valentnostistokislenie.html

В Wikipedia направо е написано от кои групи елементите проявяват постоянна валентност. Съответно по пътя на логиката всички други елементи проявяват променлива :) Но това не отговаря на въпроса "защо?". Затова трябва да разберем какво по дяволите е променлива валентност. И в другата статия е написано:


Някой елементи образуват химични връзки не само с единичните си електрони, а и с електрони от електронните си двойки и затова проявяват променлива валентност.

Явно електроните на сярата и хлора отговарят на това условие. Това сигурно не отговаря напълно на въпроса защо те проявяват променлива валентност, но аз поне буквално преди броени минути прочетох какво е валентност, така че... :D

Ето тук има и малко формули: http://www.izpiti.net/valentnost-stepen-na-okislenie-9-klas-himiya/ Ако се задълбаеш малко повече, ще разбереш всичко ;)

MarioPetrov
04-02-2017, 11:40
По определение валентността е - свойство на атомите на даден химичен елемент да се свързват с точно определен брой други атоми.
В химията обаче има правила, на които се опират всички химични съединения:
- H проявява винаги първа валентност;
- О (кислорода) проявява винаги втора валентност;
- химичните елементи от IA и IIA група проявяват постоянна валентност, съвпадаща с номера на групата;
- химичните елементи от VIА и VIIА група проявяват променлива валентност. За елементите от VIА група тя е 2, 4 и 6, а за елементите от VIIА група - 1, 3, 5 и 7;
- спрямо Н и металите елементите от VIА и VIIА група проявяват нисшата си валентност. Тя се изчислява по формулата: 8-№ на групата (от която е елемента)
- Висшата валентност към кислорода съвпада с номера на групата.

А затова, защо хлорът проявява променлива валентност- мисля да ти дам следния пример:
При образуване на химичната връзка в натриевия хлорид натриевият атом и хлорният атом участват с по един електрон. Затова и натрият, и хлорът са от първа валентност.

nexttt
04-02-2017, 15:35
Сярата проявява променлива валентност ,защото може да премине във възбудено състояние,доколкото кислорода не може,понеже няма свободна атомна орбитала в този електронен слой (2п).
С хлора е същото.
Всичко това се обяснява чрез електронната конфигурация на атомите.

insane7
04-02-2017, 15:37
Благодаря ви.
Правилата и аз ги знам, но се чудех дали това е отговор на въпроса "защо"

Друг въпрос: Предложете начин за получаване на KAI(SO4)2. Наблюдава ли се пълна дисоциация?

insane7
04-02-2017, 15:39
nexttt това вече е логично, благодаря ти много

nexttt
04-02-2017, 15:53
Друг въпрос: Предложете начин за получаване на KAI(SO4)2. Наблюдава ли се пълна дисоциация? ������
KAl(OH)4 + 2 H2SO4 ---> KAl(SO4)2 + 4 H2O
Мисля,че алуминия не се дисоциира,понеже при взаймодействие с водата се получава утайка

insane7
04-02-2017, 16:04
аз си мисля, че е така:
KOH + Al(OH)3 + 2H2SO4--> KAI(SO4)2 + 4H2O ?

nexttt
04-02-2017, 16:08
аз в университета го учих по казания от мен начин
погледнато и двата са верни,понеже участват едни и същи съединения,с разликата,че в първото е протекла една реакция повече

insane7
04-07-2017, 08:02
А как може да се получат
а) K3PO4
b) K2SO3
c) K3[Al(OH)6]
от следните вещества: P, S, O2, Al(OH)3, KOH, H2O?