PDA

View Full Version : Противозачатъчни



Ivaaaaa
04-08-2017, 11:52
Пиете ли? Пиели ли сте? За лечение или по предназначение? Как ви подействаха? Имахте ли някои странични ефекти? От колко време ги приемате? Какви са? И въобще всичко, което се сетите по темата ще ми от полза :)

anonimna:D
04-18-2017, 19:33
Нищо че хич не ме кефиш, защото си страшно надменна и направо кучка, ще ти отговоря. Имала съм две приятелки, които са ги пили. Пили са ги заради проблеми с хормоните и двете. И на двете им помогнаха, но да са ги пили към половин година. Едната нямаше никакви противопоказаная. Но на другата и се появи засилено окосмяване и увеличаване на бюста с няколко размера. След прекратяване на противозачатъчните напълно се оправи. Нямаше вече хормонален дисбаланс, и и изчезнаха страничните ефекти. В общи линии, ако са ти за лечение, щеш не щеш, трябва да ги пиеш. И да имаш странични ефекти, после бързо отшумяват. А, ако искаш да ги използваш като средство за предпазване и си решила на собствена глава да си купиш някакви. По-добре недей, отиди на гинеколог, да ти предпише правилните. Че със здравето шега не бива

Ivaaaaa
04-19-2017, 11:08
Имаш проблеми явно : |

В крайна сметка ги спрях. Издържах до осмото хапче. Изпъпчих се още от първото. Циците ми станаха два пъти по-големи, твърди и чувствителни като пред цикъл. Не може да се спи на тях. Желанието ми за секс напълно изчезна. Сега разбирам защо са противозачатъчни - просто не правиш секс благодарение на тях, а това за мен не е най-типичното нещо, лол.
Не, че има значение, но са за лечение, разбира се. Не бих приемала подобни шитни само заради бариерата на презерватива.
И, да. Трябва да си идиот, за да си ги самоназначиш. Мисля и, че не се дават без рецепта. Моите бяха може би най-ниско дозираните, които се предлагат и не ми понесоха. Ъх.

anonimna:D
04-19-2017, 15:54
Аз доколкото знам, има сумати противозачатъчни, които се изписяат без рецепта. Значи има много идиоти наистина.
Ти поне излекува ли се и ако не те е срам какво точно лекуваш. Да не са ти объркали нещо диагнозата. От толкова слаби хапчета, както ги описваш, не би трябвало да имаш проблеми.

Ivaaaaa
04-19-2017, 16:39
Гинекологът ми явно иска да ме щади. Хормоните, които изследвах, са в ред г/д с нисък прогестерон и затова вероятно ми даде ниско дозирани. Поликистоза на единия яйчик. Противозачатъчните са просто замазване на положението. Няма лечение. Чела съм някои жени магически се излекуват след раждане. Не е готино : |

Ivaaaaa
04-19-2017, 16:43
Иначе на гинеколога му имам безусловно доверие. Той ме е израждал, лол. Един от малкото истински специалисти по нашите ширини. Диагнозата е точна.

anonimna:D
04-20-2017, 03:56
Нещо напоследък много бъркат, затова те попитах. Хубаво е, че му имаш 100% доверие.
А за поликистозните яйчници, и аз съм го чувала това. Някой ден ще провериш.

anonymous908491
04-20-2017, 16:29
Чела съм някои жени магически се излекуват след раждане.

ми, значи има как, раждаш и тва е, на детето можеш да му вземеш добри пари, ако е русичко като теб

Ivaaaaa
04-20-2017, 17:45
Наистина бих си направила едно, ако нямах още хиляда години учене и бях независима.

*другата седмица пак съм на лекар. Дано измисли нещо непротивозачатъчно.

anonymous908491
04-20-2017, 18:37
циците нали са ти били двойно по-големи, тва си е плюс
трай бабо за хубост, казват го бабите, на баба можеш да имаш вяра

LoadRunner
04-20-2017, 18:42
някой чу цици

NomNomNom
04-20-2017, 20:02
Ива, сиг съм писала и преди, два пъти съм почвала ясмин и на 3-4 месец спирах
Месец 1 - тотално психически нестабилна цял месец - мега изнервена ( а аз съм си кротка/спокойна/блага за кажем)
Месец 2 - всичко калм, обаче без желание за секс и меланхолия
Месец 3 - същото и усещам, че съм различен човек с тази меланхолия
Спра ли ги - втория път като ги спрях, пак месец нерви

Първия път качих 1-2кг, изчистих малкото пъпки (бях на 16)
Втория път свалих 1-2 (21г) пак чисто лице + окосмението ми намаля

Според мен хормоналните лечения ти оказват влияние върху личността, при мен беше огромно ( може и защото съм чувствителна така неприятно да го усетих)

Тей.

Ivaaaaa
04-21-2017, 16:06
За моите осем хапчета мога да кажа, че и на мен повлия негативно в емоционално отношение. Буквално се депресирах за нула време. Денонощно ревях (а не съм от хората, които често го правят), че ми излизат пъпки, може би щото нямаше за какво друго тогава хд и се чувствах отвратително. В момента, в който спрях проклетите хапчета, лицето ми се изчисти и за щастие май няма да ми останат петънца за спомен. Всичките ми приятелки казват, че от тях се изчистват лицата им, моето пък пъпчаса о.о

anonymous908491
04-21-2017, 20:14
вече няма да гледам като теле, когато някоя девствена ми каже, че пие противозачатъчни

Ivaaaaa
04-22-2017, 06:56
Ми, всичките ми приятелки са започнали да ги пият на възраст, в която вече не са девствени.

Ivaaaaa
04-22-2017, 07:07
"Мн яко"

http://i.imgur.com/ZkiDGii.jpg

golemiq_korab_minava
04-22-2017, 12:15
И що ги пиете

anonymous908491
04-22-2017, 15:41
И що ги пиете

против настинка

golemiq_korab_minava
04-22-2017, 16:20
А се правят на сдържани и кротки

anonimna:D
04-23-2017, 18:34
И що ги пиете

Това са хормонални хапчета. По-често се използват за лекуване на хормонални дисбаланси, за поликистозни яйчници, за стабилизиране и влизане в нормално време цикъл. Ива си каза за какво ги пие. В повечето случаи, когато момиче пие противозачатъчни е, защото има един или друг проблем, не защото се .... По 10 пъти на ден :D

golemiq_korab_minava
04-23-2017, 18:55
тровите се..

anonimna:D
04-23-2017, 19:14
тровите се..
Това е по-особено. Повечето пъти, ако не се излекува даден проблем, води до много трудно забременяване или доро до безплодие. Затва, по-добре да ги пиеш, ако е необходимо. Да ми кажеш, че.се трови, щото има проблем и затова ги пие, е меко казано малоумно.
Като почнеш да се притесняваш, защо не ти идва с месеци, защо те болят яйчниците, защо не можеш.да забременееш, пиши пак

golemiq_korab_minava
04-23-2017, 19:36
има и други средства.

добре. ще ти кажа като ми поникнат яйчниците

golemiq_korab_minava
04-23-2017, 19:38
закьснява ми :Д

Ivaaaaa
04-23-2017, 20:04
И какви са другите средства? Лечение няма, поне доколкото съм запозната. Ще питам гинеколога за вариантите все пак. Знам, че оперативно може, но гаранцията, че няма да се върна в началото е нулева.
Може ли без малоумни въпроси? И без това ми е таргет тема в червено.

anonymous908491
04-23-2017, 20:06
И какви са другите средства?


Чела съм някои жени магически се излекуват след раждане.

мяу мяу

LoadRunner
04-23-2017, 20:10
кога разбирате че имате хормонални дисбаланси
мъжете правят ли си такива прегледи и как да разберат съответно че имат нужда

anonymous908491
04-23-2017, 20:11
като почне да ти тече мляко от гърдите, значи е време да се прегледаш

golemiq_korab_minava
04-23-2017, 20:13
опс. аз сега видях, че Ива има проблем.

Ivaaaaa
04-23-2017, 20:26
кога разбирате че имате хормонални дисбаланси
мъжете правят ли си такива прегледи и как да разберат съответно че имат нужда

Ъъ?

Хормоналните дисбаланси при половете са различни. Гинекомастия, акне, хиперхидроза, ъъм.. патологично окосмяване хд, затлъстяване... все белези.

При мен се откри при рутинен преглед случайно. Нисък прогестерон. Хаотичен цикъл. Мразя да съм женска понякога -.-

Ivaaaaa
04-23-2017, 20:34
мяу мяу

Мн си досаден хд

И майка ми все това ми повтаря, лол.

G3GaSa
04-23-2017, 20:56
Въй, вече и ивааа е започнала да води полов живот. :-O

Ivaaaaa
04-24-2017, 12:47
Да, представи си. Само при теб не се получава.

Ivaaaaa
04-26-2017, 14:21
Ъпдейт:
Бях на гинеколог. Не беше особено очарован, че зарязах хапчетата. Все още си имам поликистозата, лол. Смени ми хаповете на Ясмин, т.е. от трън, та на глог, защото активните съставки са едни и същи, дозировката на ясмин обаче е една идея по-висока, но пак са си нискодозирани. Питах за лечение - няма. Оперативното няма перманентен ефект, макс няколко години. Генетично ми е (мерси мамо или там, който ме е натопил така). Направо си каза, че като родя няма да се интересува така от мен. Наистина май ще си направя чаве хд. Чувствам се отвратително и ме е страх да не изпадна в онова депресивно състояние, страх ме е кожата ми да не се изпъпчи по същия начин, както с другите хапове. Тъкмо либидото ми започна да се възвръща към нормалното си ниво и.... пак ще си седя на сухо. Съчувствам си.

PathToOuroboros
04-26-2017, 14:58
Хормоналната терапия се спазва СТРИКТНО, ако ще и в жабока кермит да се превърнеш.... С.Т.Р.И.К.Т.Н.О.. Заболяването ти е генетично, една теория е, че е заради дефект в Х-хромозомата на бащата и 5-10 % от жените в репродуктивна възраст страдат или са страдали и е един вид хормонален порочен кръг, който ако не прекъснеш сега с хапчета, после трябва да минеш на операция, а там... Също ако си толкова несериозна, се надявам да нямаш деца, всъщност тя и без това е една от причините за стерилитет при жените, пардон природата си знае работата... Сега оти се лекувай, че след 30 те чакат много приятни моменти с 10-те котки ако не се, сухия период ти е най белия кахър :)

Ivaaaaa
04-26-2017, 15:39
С поликистоза се забременява, идиот такъв. Противозачатъчните са отврат. О-Т-В-Р-А-Т. Едни от най-опасните медикаменти с хиляди странични ефекти. Мое е решението дали съм готова да поема риска след употребата им да получа някоя тромбоза/емболия, рак на гърдата и тн. Така, че в ъгъла. Колко трябва да си низък да пожелаеш някому да няма деца..

PathToOuroboros
04-26-2017, 15:52
С поликистоза се забременява, идиот такъв. Противозачатъчните са отврат. О-Т-В-Р-А-Т. Едни от най-опасните медикаменти с хиляди странични ефекти. Мое е решението дали съм готова да поема риска след употребата им да получа някоя тромбоза/емболия, рак на гърдата и тн. Така, че в ъгъла. Колко трябва да си низък да пожелаеш някому да няма деца..

Няма живот без жертви и всъщност може да премине към стерилитет ако не се третира правилно и стриктно.. А да и разбира се повишения риск от диабет, фатални сърдечно съдови усложнения и други приятни неща, който не искаш да четеш.. Тоест ти си избираш отровата, но според мен в случая с лекарствата имаш по голям шанс да премине по добре, отколкото да чакаш тялото ти да се самоунищожи.. Какво беше.. Прокълнатa ако тръгнеш, прокълнатa ако останеш :D Не, че нещо, но понякога дори дявола дава добри съвети..

anonimna:D
04-26-2017, 16:03
По-добре ги пий, наистина. Преодолей известно време дискомфорта, който ще ти създадат. Който не те харесва, да не те гледа и толкоз. Сексът не е най-важното нещо на света, и с липсата му ще свикнеш. Но по-добре ги пий, защото доколкото помня (в мн лоши отношения сме) майка ми имаше поликистозни яйчници. По едно време изобщо не и спираше цикълът. Операция, същото се повтаря, пак лечение, помня че пи и противозачатъчни, докато ги пи, беше се оправила, беше по-добре, после след като ги спря нямам спомен какво стана. Но след последната операция( мина през 2-3, като се има предвид, че бях малка, и може да не знам за всички) не можеше повече да има деца.

Ivaaaaa
04-26-2017, 16:19
Благодаря.
Да, реших да ги пия. Каза ми след три месеца да се видим да прецени как вървя. Четох толкова много по темата в нета. При едни лапароскопията давала ефект, при други не. Не, че бих си направила, де. Не и на този етап. Странно как доскоро изобщо не съм се замисляла за деца (някъде там, в далечното бъдеще), а сега след като разбрах, че яйчниците ми са "компрометирани", не спирам да мисля за това. Майка ми не е имала поликистоза, нито баба ми... чувствам се прецакана хд. Не знам дали по женска линия се предава, де. Та, доколкото знам, нямам роднини с репродукционни проблеми. Поне фактът, че жени с тази диагноза забременяват, ме успокоява.
Иначе това, което най-много ме измъчва е мисълта какво ще се случи в дългосрочен план, защото повече от година няма да пия противозачатъчни.

PathToOuroboros
04-26-2017, 16:50
Важно е да елиминираш излишната захар от диетата си също и да контролираш теглото си, тоест калориите, който приемаш.. Хубаво е да приемаш основната част от калориите сутринта и да избягваш да се храниш с основната част вечерта..

Хубаво е да избягваш силно обработени животински храни и въобще храни, в/у които са били приложени високи температури: Скара мара, печене мечене...
В този случай образуват доста дегенеративни крайни продукти, когато бъдат обработени от тялото, а това ти влияе на теб двойно..

Повече витамин Д и калции 1000 мг калции на ден и хубава разходка..

300 мг магнезии...

Омега 3 мазнини, спомагат балансирането на андрогените...

Йога и медитация...

Бих казал и билки, но се опасни, защото има вероятност да въздействат на лекарствата, но дори само това ще има положителен ефект поне върху симптомите и като цяло..

Ivaaaaa
04-26-2017, 17:03
Захар не приемам от доста време. Просто не изпитвам нужда. Позволявам си само мед понякога.
Теглото ми е около 45-6кг. какво по-точно трябва да контролирам? Нямам диабет, даже може да се каже, че кръвната ми захар е ниска.
Месата, които се приемат задължително трябва да преминават през добра термична обработка, за да се убият бактериите. И на месото всъщност не съм фенка.
Калция... от доста време не приемам млечни продукти заради хормоните в тях, вредните мазнини, солта... та, да.
Пия омега 3 рибено масло 1000мг веднъж дневно. Тестостерона, макар не много далеч от горната граница, все пак е в рамките на позволеното.
...

anonimna:D
04-26-2017, 17:36
Ако искаш, отиди в Плевен. Там са най-добрите. Майката на една моя приятелка имаше някакви проблеми, какви, не знам. Няколко мъртви бебчета роди, за съжаление. Имаше проблеми с репродуктивната система и оттам не можеше да си доизноси бебчетата. Изключително гадно. Отиде в Плевен и сега има 5-6 годишно детенце

PathToOuroboros
04-26-2017, 17:48
Трудно е да определиш дефицитите на индивидуалните пациенти, но принципно нещата, които споменах въздействат благоприятно на това заболяване. Ако си го хванала от рано и си стриктна шанса ти да го изчистиш е по голям. Хубавото е, че не виждам типичните симптоми като примерно наднормено тегло. Принципно се третира като диабет смисъл, че трябва цял живот да внимаваш как третираш тялото си и на какво го излагаш дори и да се излекуваш.

golemiq_korab_minava
04-26-2017, 18:39
Няма живот без жертви и всъщност може да премине към стерилитет ако не се третира правилно и стриктно.. А да и разбира се повишения риск от диабет, фатални сърдечно съдови усложнения и други приятни неща, който не искаш да четеш.. Тоест ти си избираш отровата, но според мен в случая с лекарствата имаш по голям шанс да премине по добре, отколкото да чакаш тялото ти да се самоунищожи.. Какво беше.. Прокълнатa ако тръгнеш, прокълнатa ако останеш :D Не, че нещо, но понякога дори дявола дава добри съвети..
Къв си ти , че съвети ще даваш. Според него вика. Льохман и половина. Такива като теб цял живот чупят камъни, а ако не го правят, го повтарят след прераждането си в магаре.

PathToOuroboros
04-26-2017, 18:53
Къв си ти , че съвети ще даваш. Според него вика. Льохман и половина. Такива като теб цял живот чупят камъни, а ако не го правят, го повтарят след прераждането си в магаре.

Аз съм никой, за да можеш и ти да имаш кой да обиждаш. Пак заповядай :) Ако искаш може да ти предложа нещо за хемороидите, че май те изнервят ?

golemiq_korab_minava
04-26-2017, 19:00
Тръгнал да поставя лечебни програми и диагнози на хора, които не познава. Никой си, разбира се. И Ива толкова мозък има , за да ти се връзва. И да чете в интернет. В интернет чела. Докторка. И сигурно си е приписана 300 нови болести .

anonymous908491
04-26-2017, 19:08
Наистина май ще си направя чаве хд.

здрастиии

PathToOuroboros
04-26-2017, 19:12
Тръгнал да поставя лечебни програми и диагнози на хора, които не познава. Никой си, разбира се. И Ива толкова мозък има , за да ти се връзва. И да чете в интернет. В интернет чела. Докторка. И сигурно си е приписана 300 нови болести .

Съжалявам, че нямаш достатъчно обща култура, за да разбереш, че написаните неща не вредят дори и да й няма нищо и също помагат ако има това заболяване, всъщност и като цяло :) Освен да се заяждаш имаш ли нещо разумно да кажеш ?

golemiq_korab_minava
04-26-2017, 19:25
Съжалявам, че нямаш достатъчно обща култура, за да разбереш, че написаните неща не вредят дори и да й няма нищо и също помагат ако има това заболяване, всъщност и като цяло :) Освен да се заяждаш имаш ли нещо разумно да кажеш ?

Ти падне една тухла в кратуната ще ти пиша колко полезно е да пасеш треви из балкана и да дишаш фитонциди, да те жилят пчелички...

PathToOuroboros
04-26-2017, 19:33
Ти падне една тухла в кратуната ще ти пиша колко полезно е да пасеш треви из балкана и да дишаш фитонциди, да те жилят пчелички...

Отровата на пчелите всъщност е полезна за хората с артрит и като цяло за всякакви болки, също и може да помогне и дори спре някой възпалителни процеси в организма, защото тя стимулира благоприятна реакция от имунната система.. Фитонцидите са способни да убият за минути причинителите на много болести, например туберколозата, а за козата, която се заяжда с мен оставям тревата, защото мозъка й няма нужда от много калории, за да функционира.. Колко практично !

golemiq_korab_minava
04-26-2017, 20:01
На интересен ли се правиш с дадените по подразбиране в по-горния ми коментар рекреационни методи за лечение? Въпросът е обаче, че тухлена може да е пробила отвор от едната страна и да е иззлязала от другата. Тогава освен всичко ще те заведа в една енергийна пещера, където някоя мечка да те пооправи, ако никой дух на самурай не се събуди...

Че с нашите доктори наистина подобни места са по-добрата алтернатива.

anonimna:D
04-26-2017, 20:47
[QUOTE=PathToOuroboros;11557601]Важно е да елиминираш излишната захар от диетата си също и да контролираш теглото си, тоест калориите, който приемаш.. Хубаво е да приемаш основната част от калориите сутринта и да избягваш да се храниш с основната част вечерта..

Хубаво е да избягваш силно обработени животински храни и въобще храни, в/у които са били приложени високи температури: Скара мара, печене мечене...
В този случай образуват доста дегенеративни крайни продукти, когато бъдат обработени от тялото, а това ти влияе на теб двойно..

Повече витамин Д и калции 1000 мг калции на ден и хубава разходка..
Забрави да кажеш да прави по 100 лицеви, 100 кофички, да бяга по пет пъти на ден, минимум по 5 километра, и да се моли 100000000 на бог Хришна. Кво по дяволите общо има всичко това, което си написал... Или си някой малоумен, който само за фитнес мисли, или си сектант.
Пс- йога да помага за репродуктивни проблеми, това беше най-малоумното от целия пост.

PathToOuroboros
04-26-2017, 21:54
Очевидно съм малоумен :) Докажи, че йогата не помага за репродуктивни проблеми, щом е най малоумното и ще отстъпя :) Успех, давам ти 5 години, защото вярвам в теб ! Хей поне може да научиш нещо полезно самостоятелно за пръв път в живота си. Нали знаеш, нещо извън кафЙенцету и различно от новите нокти на Иринчиту или новите екстеншъни на Пепиту

Ivaaaaa
04-27-2017, 02:56
Всъщност това за захарта, което този каза е вярно. Една от причините за ПКЯ е инсулинова резистентност.

anonimna:D
04-27-2017, 04:05
Очевидно съм малоумен :) Докажи, че йогата не помага за репродуктивни проблеми, щом е най малоумното и ще отстъпя :) Успех, давам ти 5 години, защото вярвам в теб ! Хей поне може да научиш нещо полезно самостоятелно за пръв път в живота си. Нали знаеш, нещо извън кафЙенцету и различно от новите нокти на Иринчиту или новите екстеншъни на Пепиту
По кафенета мразя да ходя, не обсъждам хората, не се интересувам, ама грам, от нокти и екстеншъни. Уча много нови неща и различни, самостоятелно, като изключвам университета. Това с йогата по абсолютно никакъв начин не можеш да ме убедиш. Един роднина е учител по йога и дори той не ги дрънка тези глупости, че с пет пози, ще и се оправят яйчниците

PathToOuroboros
04-27-2017, 13:32
По кафенета мразя да ходя, не обсъждам хората, не се интересувам, ама грам, от нокти и екстеншъни. Уча много нови неща и различни, самостоятелно, като изключвам университета. Това с йогата по абсолютно никакъв начин не можеш да ме убедиш. Един роднина е учител по йога и дори той не ги дрънка тези глупости, че с пет пози, ще и се оправят яйчниците

Ама сериозно как ли нещо, което подобрява съня, циркулацията, притока на кръв към яйчниците, намалява стреса и емоционалните прояви на човек, може да помогне в този случай ... :) Очевидно е нещо, което трябва да се прави в дългосрочен план за съхранение на репродуктивните възможности или най малкото, за да отпусне тялото, та да може да се справи с проблема по ефективно, следователно увеличавайки шансовете за оздравяване... Ако кажем хипотетично, че никога няма да оздравее, ще изгуби репродуктивните си възможности след 3 години, а ще срещне подходящ мъж след 5, то чрез подходяща диета, подходяща тренировка, лекарства ако са нужни и нагласа, тя ще може да задържи проявата на тези последствия достатъчно дълго, за да може да има деца :)
Това, че дадено нещо не си го чула в мола не значи, че не можеш да навредиш на някой като спориш за нещо, което не разбираш достатъчно.. Все пак не съм написал да седи върху пусната скара всеки ден по 10 минути... Айде спирам да споря, че и на мен взеха да ми поникват гърди и да ми измират мозъчните клетки...

anonimna:D
04-27-2017, 16:09
Ама сериозно как ли нещо, което подобрява съня, циркулацията, притока на кръв към яйчниците, намалява стреса и емоционалните прояви на човек, може да помогне в този случай ... :) Очевидно е нещо, което трябва да се прави в дългосрочен план за съхранение на репродуктивните възможности или най малкото, за да отпусне тялото, та да може да се справи с проблема по ефективно, следователно увеличавайки шансовете за оздравяване... Ако кажем хипотетично, че никога няма да оздравее, ще изгуби репродуктивните си възможности след 3 години, а ще срещне подходящ мъж след 5, то чрез подходяща диета, подходяща тренировка, лекарства ако са нужни и нагласа, тя ще може да задържи проявата на тези последствия достатъчно дълго, за да може да има деца :)
Това, че дадено нещо не си го чула в мола не значи, че не можеш да навредиш на някой като спориш за нещо, което не разбираш достатъчно.. Все пак не съм написал да седи върху пусната скара всеки ден по 10 минути... Айде спирам да споря, че и на мен взеха да ми поникват гърди и да ми измират мозъчните клетки...

Виж какво, дай да не определяме хората по това, кой къде ходи, какво прави, първо. Второ и по моловете не ходя, тъй че няма как да чуя там каквото и да било. Трето, не споря, че йогата помага за психическото, а и донякде физическото здраве на човек. Но няма как, по какъвто и да било начин, да помогне за поликистозни яйчници, стерилитет, рак и темподобни болести. Каквато полза ще и донесе йогата, такава ще и донесе и плуване, карате, баскетбол и тн. Също така, това че има поликистозни яйчници, не означава, че и остават още 3 години възможност за дете