PDA

View Full Version : Какво да уча след 12 клас ?



Жели
04-19-2017, 19:04
Здравейте,
аз съм от Плевен , на 17 години.Едва 10 клас съм,но вече се почна с говоренето за кандидатстване след 12 клас. Аз лично си нямам никаква идея какво да уча...Майка ми много иска да е медицина или фармация ,но мен никаква ме няма там.Аз съм човек на разговорите,на езиците, на връзките с други хора.Литературата също ми се отдава. Обожавам да пиша и много мой съученици харесват разказите и съчиненията ми.Също така много ми харесва и историята.Правих тестове за кариерно ориентиране, но не ми помогнаха особено.Това към което се ориентирам е нещо по разчупено.Може би бизнес администрация или международни отношения, не знам. Искам нещо което след като го завърша да не съм с две вързани ръце относно възможности за работа.Обръщам се към вас с молба за помощ,вижда се че сама не успявам да се справя.Ако някой има предложение за някоя специалност ,ще се радвам да го чуя... ^_^

Indistinct
04-19-2017, 19:35
Не се захващай с нещо, което родителите ти искат. Освен ако не смятат те да работят вместо теб през целия ти живот.

И не всяка специалност, съдържаща в нея думата "бизнес", гарантират възможности за работа.

Жели
04-19-2017, 19:47
Oпитвам се да им го кажа но уви те си знаят тяхното. Дали са ми време до началото на 11 клас да реша какво искам иначе щели те да ми изберат... иди ги разбери

Indistinct
04-20-2017, 06:06
Сподели им тактики да си разменяте личните карти на изпити и те да ходят вместо теб. Това трябва да ги разубеди.

Dwyd96
04-20-2017, 09:48
Сподели им тактики да си разменяте личните карти на изпити и те да ходят вместо теб. Това трябва да ги разубеди.

WTF? :D

До авторката: Може би право или журналистика е като за теб (от професиите за които винаги ще има работа). Или пък маркетинг.

JDeel
04-20-2017, 12:29
вижда се че сама не успявам да се справя.

И знаеш ли защо е така? Защото това не го преподават в училище, въпреки че би трябвало да бъде приоритет. Ако не знаеш какво искаш да учиш, не записвай нищо докато не разбереш какво искаш. Ако знаеш... бих спорил дали и тогава има смисъл да записваш нещо. Защото всичко е такава илюзия...

Да започнем с това, че когато нямаш интерес да правиш нещо, то колкото и да се напъваш няма да можеш да го направиш и на 20%. Каква файда да завършиш медицина без грам кеф, като после ако станеш лекарка не само че ще мразиш дните си, а и ще си опасна за пациентите? Аз не бих искал да ме лекуват такива "лекари", които са учили това само за да направят кеф на родителите си.

Обратното, когато ти е кеф да се занимаваш с нещо, ти дори и през свободното си време го правиш. Хората са казали, че трябват 10000 часа практика за да станеш "master" в нещо. Прави си сметките. Във всяка сфера има хора, които практикуват, практикуват, практикуват повече от останалите и съответно стават по-добри. И отново, ако нямаш кеф в дадено нещо, просто не го прави. Би било загуба на време, на усилия, на ресурси, на нерви и на всичко.

Другото на което не те учат в училище са финансите, как да работиш с пари. Ето, ти и сега говориш за "възможности за работа", искаш да работиш за някой, искаш да разменяш времето и усилията си за пари (защото така са ти казали). А ако не знаеш какво да правиш с тия пари какво ще стане? Ще си имаш финансови проблеми, които ще водят и към много други проблеми. Все едно какво си завършила. Аз имам приятел, който завърши ТУ с пълно отличие, и въпреки това финансовия му свят е зле, при положение че дори няма жена и деца!

Или записваш каквото много те кефи, или не записваш нищо. Да завършиш нещо просто защото трябва - това не ти дава никаква гаранция за нищо. В днешно време нещата са много хаотични. Не знаеш утре какво ще стане, камо ли след 4 или повече години. По-добре първо да се научиш да оцеляваш в съвременната среда, отколкото да зубриш формули и текстове, които може и никога да не използваш.