PDA

View Full Version : ТУ София - Машинен Инженер



Stockh
05-20-2017, 20:37
Здравейте, тази година искам да кандидатствам за Машинен инженер, най-вече ме интересува работа с автомобили, конструкция на автомобил и всичко свързано с колите, не се виждам толкова като машинен инженер. Та ме интересува някой ако е запознат, дали знае дали математиката е чак толкова важна, понеже никога не ми е била в кръвта, а първите година и половина се учи само математика или по-точно висша математика. И да попитам за да учиш висша матеметика трябва ли да си 100% наясно с "обикновената" математика?

aurissaaaaa
05-20-2017, 21:33
Трябва да си наясно, да - тригонометрия(съответно геометрия) и логаритми, и естествено алгебра.
Не, не е трудно. И математиката никому не е в кръвта - като те напънат ще я научиш, не му се бой.

Dwyd96
05-20-2017, 22:03
ДАЛЕЧ ОТ ТУ-СОФИЯ. СПАСЯВАЙ СЕ ДОКАТО Е ВРЕМЕ!!!!!

Сега сериозно:
Математиката ще ти трябва за всеки предмет след 2-ри курс. По принцип и на 3-те изпита по математика можеш да препишеш или дори да научиш (за 2 дни учене изкарваш поне 4). Трябва да знаеш основни неща от "обикновената" математика(ако не ги знаеш, ще ги научиш :D ). Като цяло в машинните специалности математика ви е най-малкия проблем.
Има няколко предмета по които ще ви изнасилят анално :D (ъхъм Съпромат, ъхъм Механика, механика на флуидите)

inewton
05-21-2017, 05:11
И математиката никому не е в кръвта - като те напънат ще я научиш, не му се бой.
Глупости, мен никой не ме е насилвал, винаги си ми е харесвала математика и съм я учил с желание.

По темата: Не знам доколко е удачно да учиш това. Братовчедка ми е завършила машинно инженерство в ТУ, никога не е работила по специалността си (а е на 40), занимава се с компютри.

Stockh
05-21-2017, 05:37
Мерси за отговорите, а dwyd96 защо далеч от там? Лош опит ли имаш. @inewton братовчедка ти не е могла да си намери работа за това ли, може да е избрала грешната специалност?

prosto_chovek
05-21-2017, 10:02
Ако искаш автомобили, не ходи в машиностроителния факултет, а в транспортния - там учат тези работи. Математика ще ти трябва, защото всяко нещо се изчислява. Супер сложна математика няма да ти трябва по никой предмет, освен по математиките реално. Една колежка това завърши, беше слаба по математика, ама й се отдаваха механиките, сега работи по специалността и е супер доволна. И помни, че ТУ не е за всеки, има даскали, дето ще те гаврят, ама да не ти пука, ако това ти харесва, ще се справиш и ако си добър в него, ще си намериш работа. Наблягай на чертането и механиката, сериозно.

inewton
05-21-2017, 10:07
Мерси за отговорите, а dwyd96 защо далеч от там? Лош опит ли имаш. @inewton братовчедка ти не е могла да си намери работа за това ли, може да е избрала грешната специалност?

Не съм толкова запознат, виждам се с нея веднъж на 5 години. Само знам, че не си работи по специалността. Мъжа й също, и той е машинен инженер по образование.

Dwyd96
05-21-2017, 12:16
Мерси за отговорите, а dwyd96 защо далеч от там? Лош опит ли имаш. @inewton братовчедка ти не е могла да си намери работа за това ли, може да е избрала грешната специалност?

Ми първата година в ТУ е голям гърч. Материалната база е от времето на соц-а. Учим неща които са от 1980-та година (Телекомуникации съм). Голяма част от асистентните са с провален живот и ще си го изкарват на теб :D (по физика са ми връщали протокол заради изкривена линия на чертеж). Но все пак ако искаш машинна специалност НЯМАШ ДРУГ ИЗБОР освен ТУ-СОФИЯ! :D Късмет!

Stockh
05-21-2017, 18:57
Мерси за отговорите пичове. Prosto chovek аз мислех именно за транспортния факултет, но пак се завьршва като машинен инженер дефакто. Вече се замислям дали да записвам, но май ще го мисля в движение...

draid
05-22-2017, 16:22
С това което искаш, трябва да се насочиш към транспортния. Без математика обаче, не си прави изобщо илюзии, че ще завърши. Да станеш инженер изобщо няма да споменавам.

prosto_chovek
05-23-2017, 21:56
Ми първата година в ТУ е голям гърч. Материалната база е от времето на соц-а. Учим неща които са от 1980-та година (Телекомуникации съм). Голяма част от асистентните са с провален живот и ще си го изкарват на теб :D (по физика са ми връщали протокол заради изкривена линия на чертеж). Но все пак ако искаш машинна специалност НЯМАШ ДРУГ ИЗБОР освен ТУ-СОФИЯ! :D Късмет!

Между другото, в моя факултет (електротехническия) си имаме сравнително доста модерна база (с всичките електронни технологии за управление на разни неща, контролери и прочее). Явно е до факултета.


С това което искаш, трябва да се насочиш към транспортния. Без математика обаче, не си прави изобщо илюзии, че ще завърши. Да станеш инженер изобщо няма да споменавам.

Имам колеги, които завършиха, които не могат да решават квадратно уравнение. Изпитите се чистят. По - скоро трябва да имаш аналитично мислене, самата математика се взима, а за другите предмети основно се ползва ексел и други сметачки. :) Според мен по тегави са механиките, съпромати и прочее.

Авторе, ако ти се занимава с коли и прочее механики и машино, това е твоето място. За авто се пише транспортния, защото излизаш машинен и прочее, ама в машиностроителния ще учиш доста различни неща. :)

Dwyd96
05-23-2017, 22:02
Между другото, в моя факултет (електротехническия) си имаме сравнително доста модерна база (с всичките електронни технологии за управление на разни неща, контролери и прочее). Явно е до факултета.



Имам колеги, които завършиха, които не могат да решават квадратно уравнение. Изпитите се чистят. По - скоро трябва да имаш аналитично мислене, самата математика се взима, а за другите предмети основно се ползва ексел и други сметачки. :) Според мен по тегави са механиките, съпромати и прочее.

Авторе, ако ти се занимава с коли и прочее механики и машино, това е твоето място. За авто се пише транспортния, защото излизаш машинен и прочее, ама в машиностроителния ще учиш доста различни неща. :)

Тва беше в 12 блок нали? :D Там е обзаведено, само дето нямате асансъори :D

В нашия компютри и тем подобни са нови, ама с антените можеш да хващаш само нещо от Москва :D

an7raks
05-23-2017, 22:04
(по физика са ми връщали протокол заради изкривена линия на чертеж)

Бабето, а? :D

Dwyd96
05-23-2017, 22:10
Бабето, а? :D

Коя е бабето? :D

Ако говорим за Ташева... :D

an7raks
05-24-2017, 10:15
Не я знам как се казва, ама всички така й викахме. :д Една бабичка прегърбена с очила. Адски печена и разбрана... докато не се стигне до протоколи. :д

prosto_chovek
05-24-2017, 10:34
Тва беше в 12 блок нали? :D Там е обзаведено, само дето нямате асансъори :D

В нашия компютри и тем подобни са нови, ама с антените можеш да хващаш само нещо от Москва :D

Нямаме асансьори, понеже сме свръх хора и не са ни нужни, тъй като левитираме по стълбите. А това бабе ако е това, дето си мисля (Александрина Дянкова/Дякова), първи курс ми скъса нервите на края на семестъра, връщала ми е протокол предпоследния ден от семестъра, понеже титулната страница не била правилно оформена (по нейните стандарти) - не съм бил написал името на катедрата видиш ли и не съм й бил написал титлата.
И по - големи отрепки има, примерно бат Милчо по чертане, който е бил при него, добро не е видял на упражнения. Поне моята катедра всички са пичове :D

AnarchyBoy
05-24-2017, 11:04
Като ви чета се радвам, че записах СУ, не ТУ ;с (че го обмислях ;д)

an7raks
05-24-2017, 13:20
Нямаме асансьори, понеже сме свръх хора и не са ни нужни, тъй като левитираме по стълбите. А това бабе ако е това, дето си мисля (Александрина Дянкова/Дякова), първи курс ми скъса нервите на края на семестъра, връщала ми е протокол предпоследния ден от семестъра, понеже титулната страница не била правилно оформена (по нейните стандарти) - не съм бил написал името на катедрата видиш ли и не съм й бил написал титлата.
И по - големи отрепки има, примерно бат Милчо по чертане, който е бил при него, добро не е видял на упражнения. Поне моята катедра всички са пичове :D

ТОЧНО същата е. Сега като го каза и се сетих.. :D Редовно си има опашки при нея накрая на семестъра. бат ти Милчо предполагам е Супер Марио (Тодоров). И при него имах. :lol:

prosto_chovek
05-24-2017, 16:05
Не, Милчо Георгиев (мустака) е един образ, който меко казано спрях да харесвам след като ми надра плътен чертеж на А3 на електродвигател 3 проекции, правен няколко часа на ръка, с химикал, та да ми оградял някакъв надпис, че не се пише така (с претенции съм, че мога да чертая, тогава също можех, ама и да не можех, майка му стара, покажи, обясни, направи с молив, не да пробиеш листа, шибаняк). По - нататък ми бяха разправяли, че са му строшили колата някакви образи.
Дянкова беше много усмихната в началото, ама един път ни изгони от лабораторно, защото нямахме протоколи цялата група и оттогава започна едно влачене и връщане, разправии и простотии. Все пак е по - добре от Васковский. Поне на мен в този университет ми е преподавал само един феноменален боклук и това е дядо Сашо по електрически апарати. При него без значение какво си написал, колко си написал, как си го написал, оценката е произволна, доста често 2ка. На редовния изпит му бях написал над 5 страници по 3 въпроса неща, които бяха като за 6, само че ми писа 2ка, понеже "това няма кой да ти го чете толкова много". Изкарах го с 3ка на половин страничка мохабет. Един колега 3 пъти ходи, падаха му се едни и същи въпроси, със слушалка дословно два последователни пъти му диктувам една и съща тема, има първия 2ка, втоия 5ца. Та Дянкова с мед да я намажеш пред някои образи.

LoadRunner
05-24-2017, 17:22
Че кой чертае на ръка в днешно време бе умници?
На ръка само в 1ви курс.
Машинните ползват само аутокад и сходните и солидуоркс. Не мисля че ти трябва кой знае колко математика по моя опит.
Трябва да разбираш сложната математика само ако извеждаш формули а такова нещо през живота си освен на изпит няма къде да правиш. Всичко е заместване на твоите параметри (цифри, съобразно задачата ти) във вече готови формули и алгоритми които приемаш за даденост в един момент. Най много постоянно да позваш простото тройно правило и геометрия от училище. Също изчисления вече ги правят само на солидуоркс а там ти трябва да знаеш ко правиш и кво би трябвало да получиш като цифри/резултати съобразно задачата която имаш а не конкретна математика.

prosto_chovek
05-24-2017, 18:06
Че кой чертае на ръка в днешно време бе умници?
На ръка само в 1ви курс.


Точно този, който бай ти Милчо го е накарал в 1 курс да го прави.

Dwyd96
05-24-2017, 19:52
ТОЧНО същата е. Сега като го каза и се сетих.. :D Редовно си има опашки при нея накрая на семестъра. бат ти Милчо предполагам е Супер Марио (Тодоров). И при него имах. :lol:
Не е тая. Тая дето ти говорех на последната поправка по физика е оставила 15 човека в залата :) :)

А иначе тоя дето ми върна проткола е другаря Васковский :D


Не, Милчо Георгиев (мустака) е един образ, който меко казано спрях да харесвам след като ми надра плътен чертеж на А3 на електродвигател 3 проекции, правен няколко часа на ръка, с химикал, та да ми оградял някакъв надпис, че не се пише така (с претенции съм, че мога да чертая, тогава също можех, ама и да не можех, майка му стара, покажи, обясни, направи с молив, не да пробиеш листа, шибаняк). По - нататък ми бяха разправяли, че са му строшили колата някакви образи.

АААА за тоя съм чувал от 1 фр от МТФ.

А относно асансъорите.. Земете си ги оправете. Не стига, че там ходех на ТЕ, пък и стълби катерех. :D

Dwyd96
05-24-2017, 19:57
Че кой чертае на ръка в днешно време бе умници?
На ръка само в 1ви курс.
Машинните ползват само аутокад и сходните и солидуоркс. Не мисля че ти трябва кой знае колко математика по моя опит.
Трябва да разбираш сложната математика само ако извеждаш формули а такова нещо през живота си освен на изпит няма къде да правиш. Всичко е заместване на твоите параметри (цифри, съобразно задачата ти) във вече готови формули и алгоритми които приемаш за даденост в един момент. Най много постоянно да позваш простото тройно правило и геометрия от училище. Също изчисления вече ги правят само на солидуоркс а там ти трябва да знаеш ко правиш и кво би трябвало да получиш като цифри/резултати съобразно задачата която имаш а не конкретна математика.

Някои примати... ааа преподаватели карат на ръка :D За щастие мен не са ме.. Но имаше една ми мереше с линийка колко са широки редовете на списъка със съставните части. "Колега всичко изглежда наред, но съм сигурна, че има нещо грешно в тоя списък" и ми намали половин точка.. Или беше недоебана или в цикъл.... :)

prosto_chovek
05-24-2017, 20:20
А относно асансъорите.. Земете си ги оправете. Не стига, че там ходех на ТЕ, пък и стълби катерех. :D

То майтапът е, че в този блок се учи за асансьори и друга подемна техника, но само в него не работят :D

Dwyd96
05-24-2017, 20:48
То майтапът е, че в този блок се учи за асансьори и друга подемна техника, но само в него не работят :D

Ох, иронията... :D

Ucheniq
05-25-2017, 09:37
Я кажете как протича един ден в ТУ. Например Телекомуникациите от колко до колко часа си там. Лекции, почивки и така нататък. А фитнеса може ли да се ползва всеки ден или само когато имаш час ?

Dwyd96
05-26-2017, 11:00
Я кажете как протича един ден в ТУ. Например Телекомуникациите от колко до колко часа си там. Лекции, почивки и така нататък. А фитнеса може ли да се ползва всеки ден или само когато имаш час ?

Ми ставам в 8, закусвам и се оправям за университета. След 1~2 часа се събуждам и осъзнавам, че пак не съм отишъл на лекция и лягам да си доспя. Събуждам се и отивам за втората половина на втората лекция, след това обикновено имам упражнения и се прибирам :D

Сега сериозно:
Отваряш графика в сайта на ТУ и гледаш :D Kaто цяло първи курс почти всеки ден си в университета, след това спира да ти пука и започваш да ходиш само на упражненията..

Фитнеса може да се ползва когато има часове.

prosto_chovek
05-26-2017, 19:55
Друг вариант - отиваш за лекции евентуално, лющиш карти в парника, решаваш, че и на семинарни няма да влезеш, идва лабораторно, половин час преди него надраскаш някакъв протокол като да има, пред вратата прочетеш два реда от упражнението, влизаш, правиш упражнение и си заминаваш.

an7raks
05-26-2017, 23:05
Друг вариант - отиваш за лекции евентуално, лющиш карти в парника, решаваш, че и на семинарни няма да влезеш, идва лабораторно, половин час преди него надраскаш някакъв протокол като да има, пред вратата прочетеш два реда от упражнението, влизаш, правиш упражнение и си заминаваш.

:O Някой пише протоколи преди упражнението? Винаги съм вярвал, че това е работа за последните дни(нощи) от семестъра. :D

Ivaaaaa
05-27-2017, 08:10
Ахахахах, ного ви е забавен студентския живот хд. При мен е скучно. Няма купуване на изпити, почти няма преписване и получаваш оценка пропорционална на знанията.

an7raks
05-27-2017, 08:34
Къде видя някой да говори за купуване на изпити, преписване и оценки? За купуване на изпити в ТУ-София съм чувал разни слухове, но никога никой преподавател до момента не е давал дори знак, че може да се случи. Преписване винаги и навсякъде е възможно, друг е въпросът, че на нас по доста предмети ни дават да ползваме някакви материали, просто защото няма смисъл да помним формули наизуст. Оценка до сега се е случвало 1-2 пъти да ми я завишат леко. Практиката показва, че е доста по-вероятно да ти я занижат или директно да те скъсат без да са ти погледнали работата. :D

Ivaaaaa
05-27-2017, 08:40
Не визирам нещо конкретно за купуването. Но съм чувала слухове.

anonymous908491
05-27-2017, 08:47
Няма купуване на изпити, почти няма преписване и получаваш оценка пропорционална на знанията.

Тва трябва да е унивеситета, в който учат мормотите.

an7raks
05-27-2017, 08:51
Слуховете и аз съм ги чувал, както циганчето чуло колко е хубаво да ядеш вафла от баща си, който е гледал как един яде вафла. ;) Във факултетите с по-малко студенти може и да има някакви далавери, но в по-популярните или няма, или се вършат достатъчно скрито. От моят поток не съм чул някой да си е купил изпит. Фактът, че малко повече от 50% от започналите отпаднаха е показателен, а след тази сесия, вероятно ще отпаднат още доста хора, щото аз знам за поне 10-тина човека, които записаха този семестър на границата със 7 висящи изпита.

Ivaaaaa
05-27-2017, 09:03
Тва трябва да е унивеситета, в който учат мормотите.

Наистина. Поне в моя курс е така. Винаги късат някой, който не е научил. Винаги съм получавала адекватна оценка. Единственото, което не е съвсем яко е, че много рядко се пишат оценки като 4-5. Или знаеш всичко перфектно или ще се видим септември, понякога тройка по милост. Книжката ми е доказателство. 99% процента шестици и една тройка, понеже преподавателят като че ли ме хареса, хаха.

prosto_chovek
05-27-2017, 09:56
:O Някой пише протоколи преди упражнението? Винаги съм вярвал, че това е работа за последните дни(нощи) от семестъра. :D

Има някои, дето ако не им занесеш протокол, те гонят.

an7raks
05-27-2017, 10:00
Знам... Във втори курс ТЕ-то си го взех в седмицата за отработване поради тази причина. :D

golemiq_korab_minava
05-27-2017, 11:23
Взимането на изпити в голяма степен не зависи от доцента , а от моралът на директорът. Връзкарите най-често се пропускат от дирекцията.

an7raks
05-27-2017, 11:31
Неадекватен, както винаги. :lol:

LoadRunner
05-27-2017, 13:35
да, много луд тоя кораб
при нас доцента по висша математика взимаше по 80лв на изпит, ако е тррябвало да дели с ректора сигурно за него са оставали 20лв тцтц
някви нови/малки/ му направиха инсценировка и идваха от няква телевизия да го тормозят както ся тия от господари на ефира гониха един от хранителновкусовия

golemiq_korab_minava
05-27-2017, 14:05
Не отричам , че и това го има.

Ucheniq1
05-27-2017, 18:01
Братленце аз питам когато ти нямаш час, но трябва да блъскаш. Сега едни 40-50 лв. за карта по-добре да си ги спестиш, след като университета си има фитнес. Мисълта ми е всеки ден отиваш и ако има час и е отворен влизаш и си тренираш ? Някой прави ли ти проблеми?

anonymous908491
05-27-2017, 21:07
Книжката ми е доказателство. 99% процента шестици и една тройка

имаш 99 шестици ли ?

Ivaaaaa
05-27-2017, 21:09
: |
Мн си буквален.

anonymous908491
05-27-2017, 21:11
как си личи, че не учиш нещо с математика

Ivaaaaa
05-27-2017, 21:17
Не бях от учениците, които казваха, че квадратното уравнение няма да им трябва в живота, но ето, че наистина не ми трябва :D

anonymous908491
05-27-2017, 21:22
:D

тоя флирт с прекрасния вече ти се отразява

Ivaaaaa
05-27-2017, 21:27
: |

Dwyd96
05-27-2017, 21:54
Къде видя някой да говори за купуване на изпити, преписване и оценки? За купуване на изпити в ТУ-София съм чувал разни слухове, но никога никой преподавател до момента не е давал дори знак, че може да се случи. Преписване винаги и навсякъде е възможно, друг е въпросът, че на нас по доста предмети ни дават да ползваме някакви материали, просто защото няма смисъл да помним формули наизуст. Оценка до сега се е случвало 1-2 пъти да ми я завишат леко. Практиката показва, че е доста по-вероятно да ти я занижат или директно да те скъсат без да са ти погледнали работата. :D


Явно си късметлия :D До сега оценка май не са ми завишавали... Но пък по математика 2 Дядо Коледа ми намали оценката щото не съм решил задачите по неговия начин.... Кво като се получава същия отговор...

draid
05-28-2017, 17:14
Че кой чертае на ръка в днешно време бе умници?
На ръка само в 1ви курс.
Машинните ползват само аутокад и сходните и солидуоркс. Не мисля че ти трябва кой знае колко математика по моя опит.
Трябва да разбираш сложната математика само ако извеждаш формули а такова нещо през живота си освен на изпит няма къде да правиш. Всичко е заместване на твоите параметри (цифри, съобразно задачата ти) във вече готови формули и алгоритми които приемаш за даденост в един момент. Най много постоянно да позваш простото тройно правило и геометрия от училище. Също изчисления вече ги правят само на солидуоркс а там ти трябва да знаеш ко правиш и кво би трябвало да получиш като цифри/резултати съобразно задачата която имаш а не конкретна математика.

Това е доста далеч от истината. На ръка всеки трябва да чертае/скицира. Това не се прави, защото живеем в миналия век, а просто, защото изгражда пространствено мислене и спомага за научаването на проекционните зависимости. Всеки инженер трябва да може да драсне на лист хартия идеята която му се върти в главата. За математиката отново бъркаш - математика не ти трябва за да извеждаш формули, а за да може да пресмяташ това, което ще ползваш в практиката. Няма съвременен конструктор който да се занимава с AutoCad, а SolidWorks и подобните му са доста далече точно от тоя AutoCad. Изчисления на SolidWorks също не очаквай да правиш, това не ти е калкулатор.