PDA

View Full Version : От къде да започна за да стана програмист?



koko099
05-25-2017, 12:23
Това ми е въпроса - чел съм в интернет доста статии, питал съм някой познати, но всички казват различни неща и аз се обърквам. Искам просто някой да ми каже от къде да започна, сега това което последно ми е в главата е да започна да уча езици за андроид, защото в днешно време всеки човек има смартфон. Има едно нещо обаче - аз обичам да разбирам начина по който нещо работи, когато се занимавам с него, искам да имам нещо като схема в главата относно това как работят нещата, а не просто да набивам код, нещо да заработва и аз да не знам защо. Евентуално ако някой да ми предложи сайт или книга от която да чета за това как работят компютърните системи като цяло и по-късно да започна с някой език. Искам когато пиша нещо на този език просто да знам как работи и на какъв принцип и как си "комуникира" с другите части на компютъра или с друг написан код. Надявам се някой да успее да ме насочи към нещо :) Приятен ден на всички ^^ !

anonymous908491
05-25-2017, 19:42
изчакай някоя и друга година, като почнат да присаждат чипове, ще имаш схема в главата

dimitar_ak
05-26-2017, 06:54
Колко си голям? Мога да ти препоръчам подходящо учебно заведение.

JDeel
05-26-2017, 10:05
В софтуера нещата са по-абстрактни и не ти трябва да знаеш как работят нещата в дълбочина. Езиците са на нива. На най-ниско ниво имаш например асемблер, обаче да пишеш на него не е много продуктивно. При по-високите нива вече идея си нямаш какво се случва на ниско ниво, но пишеш каквото трябва много по-бързо.

То зависи от сферата де. Можеш да програмираш да кажем микроконтролери (многофункционални чипчета) на език на ниско ниво, обаче те се използват в най-различни хардуерни джаджи. При потребителския софтуер пишеш на C#, Java, JavaScript - все езици на високо ниво, и няма да избягаш от това. Та зависи какво искаш да правиш. Ако искаш да се занимаваш с Андроид, просто трябва да приемеш че има високо ниво на абстракция и няма как да виждаш какво се случва долу в ниското. То е малко и начин на мислене, но се свиква.

DangerFTW
05-27-2017, 20:47
Ех пичаги ... До тука и един правилен отговор не видях ...
Момчето пита "От къде да започна , за да стана програмист" .
Ето го и моят отговор: За да станеш програмист ти трябва бая учене и писане на код , за да станеш нещо като " програмист" , нещата които трябва да усвоиш са 4
- да се научиш да кодиш , което ти заема (20%)
- да усвоиш алгоритмично ( инжинерно , логическо ... мислене ) (30%)
- да научиш фундаменталните знания за професията (25%)
- да научиш езици за програмиране и софтуерните технологии (25%)
е от всички тези неща се изгражда нещо като програмист , можеш да започнеш да четеш книги и в същото време да кодиш , и то многооо ! Можеш също да се запишеш в безплатния курс на софтуни "Programming Basics" , който стартира на всеки 4 месеца , можеш да провериш как стоят нещата , ако си заинтересован .
Тези неща ги е повтарял г-н Наков хиляди пъти . Все някога ще се научиш , както и аз все още се уча в момента :)

anonymous908491
05-27-2017, 21:06
Тези неща ги е повтарял г-н Наков хиляди пъти

наков тъпото само тъпотии го бива да повтаря

Грозния
05-28-2017, 09:01
В софтуера нещата са по-абстрактни и не ти трябва да знаеш как работят нещата в дълбочина.Затова софтуерът от година на година работи все по-добре :lol: !



П.С. Сарказъм е, за който не е загрял.

draid
05-30-2017, 18:32
Ех пичаги ... До тука и един правилен отговор не видях ...
Момчето пита "От къде да започна , за да стана програмист" .
Ето го и моят отговор: За да станеш програмист ти трябва бая учене и писане на код , за да станеш нещо като " програмист" , нещата които трябва да усвоиш са 4
- да се научиш да кодиш , което ти заема (20%)
- да усвоиш алгоритмично ( инжинерно , логическо ... мислене ) (30%)
- да научиш фундаменталните знания за професията (25%)
- да научиш езици за програмиране и софтуерните технологии (25%)
е от всички тези неща се изгражда нещо като програмист , можеш да започнеш да четеш книги и в същото време да кодиш , и то многооо ! Можеш също да се запишеш в безплатния курс на софтуни "Programming Basics" , който стартира на всеки 4 месеца , можеш да провериш как стоят нещата , ако си заинтересован .
Тези неща ги е повтарял г-н Наков хиляди пъти . Все някога ще се научиш , както и аз все още се уча в момента :)

Ти на Наков му нямай толкова "доверие" хаха

marinski
05-31-2017, 12:48
Бих препоръчал да си направиш профил в http://telerikacademy.com/ или https://softuni.bg.

Напълно безплатно е, и 2-те имат канали в youtube с мн. видеа и много ресурси в сайтовете - презентации, задачи и т.н.
Лично аз съм гледал материали и от 2-те места, като от Телерик съм значително по-доволен, там лекторите са на мн.по-високо ниво.

Но трябва да имаш мн.желание и воля, защото програмист без желание няма как да станеш. Ако си упорит и отделяш по 10-12 часа на ден, за по малко от година ще се научиш да правиш сайтове и приложения например.

anonymous908491
05-31-2017, 16:47
Но трябва да имаш мн.желание и воля, защото програмист без желание няма как да станеш. Ако си упорит и отделяш по 10-12 часа на ден, за по малко от година ще се научиш да правиш сайтове и приложения например.

ако ти трябва цяла година по 12 часа дневно, за да научиш най-елементарните неща
по-добре да ходиш да пасеш овце на полето