PDA

View Full Version : Въпрос относно степените в карате



xStrahil
07-07-2017, 12:35
Здравейте !

Без излишно увъртане искам да попитам, понеже преди около 8 години тренирах Шотокан карате, възможно ли е ако сменя стила на друг, освен споменатия, да задържа степента, която съм искарал (8 кю съм). Също така, ако пък реша да продължа с този стил, трябва ли да покажа пред новият треньор някакво свидетелство (намирам се в чужбина), че съм защитил такава степен.

Благодаря за вниманието !

Rakshy
07-08-2017, 00:41
не знам за каратето, мога да ти кажа за BJJ - ако имаш такава голяма дупка от 8 години, дори да си бил черен колан, ако не си практикувал 8 години, се пускаш бял колан и започваш отначало.

FlektarnCom
07-08-2017, 18:34
Здравейте !

Без излишно увъртане искам да попитам, понеже преди около 8 години тренирах Шотокан карате, възможно ли е ако сменя стила на друг, освен споменатия, да задържа степента, която съм искарал (8 кю съм). Също така, ако пък реша да продължа с този стил, трябва ли да покажа пред новият треньор някакво свидетелство (намирам се в чужбина), че съм защитил такава степен.

Благодаря за вниманието !

Не, не работят по този начин нещата. Дори да си тренирал/а Шотокан, ако сменяш организацията и пак си в Шотокан, ще трябва да тръгнеш от нулата. Добре е да покажеш документа си за да имат някаква снизходителност към теб като към "старо куче", но официално ще си "нубар".

Все пак, има и изключения, напр. Захари Дамянов. Той напусна ИКО и сега е в друга организация, но е отново черен колан и запази дановете. Всъщност той не напусна, а го изключиха, което е дори по-зле. Просто говори със Сенсея и може и да "минеш метър".