PDA

View Full Version : Как да се справя с акнето?



trifonvw
06-07-2018, 20:26
Здрасти. От години страдам от акне, не е твърде много, но не отшумява, вече съм на 26 години и все още го имам. Няма и изгледи ситуацията да се подобри. Обиколил съм сума ти доктори и съм пил сума ти различни хапчета и процедури, но нищо не помага - имам си акне и толкова. Магически мазила и глупости колкото искаш - ефект никакъв. Моля ви, дайте ми предложения какво да правя, защото ми писна вече.

hristofor
06-07-2018, 20:43
Здравей! Не се притеснявай, минал съм през същите неща, бях се отчаял и аз, но в крайна сметка след много търсене намерих решение. Това, което ми помогна е Зинерит, с който си мнавах лицето 3 пъти на ден и пиех достА Цинк - от известно време този: https://healthstore.bg/pure-nutrition-zinc-picolinate-50-mg-60-kapsuli напрактика изглежда просто, но е доста ефикасно.

dexofen
06-07-2018, 21:37
Отиди на много добър дерматолог, за да определи първо какъв тип е акнето ти. Много хора имат, не се притеснявай от това. Още си млад и повечето белези могат лесно да се заличат. Зинерит е антибиотик и не е добра идея да се прилага без лекарско предписание, тъй като бактериите, причиняващи акне P. acnes често стават резистентни на различни антибиотици. Иначе по принцип е точно за акне, което не е податливо на друго лечение.
Има и други малко по-специализирани медикаменти отново по лекарско предписание - ретиноиди. В малки дози ретиналдехид има в някой козметични продукти на Авен (Avene различно от Avon). Като цяло имат доста странични ефекти и се предписват само по лекарско предписание. Може да видиш тази статия за тях: http://www.infarmaciq.com/retinol-retinoidi-efekt/
Освен това, акнето може да е свързано и с хормонални проблеми, така че не е лошо да погледнеш и за тях.
Без да се види трудно се препоръчва нещо, защото зависи от типа на акнето.

Ivaaaaa
06-14-2018, 19:07
Цинкът може да се предозира лесно и да бъде токсичен. Не приемай разни рандом идеи от хора, които нямат необходимата компетентност. Мога да кажа, че третиноинът, който е така да се каже най-силният ретиноид, е много хубаво нещо, но дори той не повлиява хормоналното акне. Поне не достатъчно. Така че check them out. Ако са в норма, пак може да е хормонално, заради рецепторите и дрън-дрън. Желая ти успех. Антибиотици за акне... не. Локално ще имаш ефект месец-два, оралното приемане е безсмислено и ужасно вредно.

dexofen
06-15-2018, 09:37
Да, наистина има хубави продукти с третиноин и с клиндамицин. Ама иди на лекар да те види и да ги изпише. По-специфична терапия е все пак. Ако е хормонално, могат да се повлияяват хормоните, но първо се изследват. Случайно да използваш някакви добавки за фитнес? Или стероиди, хормони? Някой от тях дават точно такива странични ефекти. Можеш ли да покажеш на една снимка акнето си, примерно само на едната буза отблизо, без да се вижда лице и тн, за да видим колко е тежко. Ама все пак иди на лекар, тукаа каквото и да кажем е само евентуални насоки.

Ivaaaaa
06-17-2018, 22:18
Може да пусне и една микробиология. Ако е инфекция печели от тотото. Хормоналното лечение е шит.

dexofen
06-17-2018, 22:55
То ако е хормонален проблемът, сигурно ще има и др изяви. Ама автора да каже, какви неща взема. И ппц да не се плеска безразборно с антибиотици, че P. acnes има навика да развива резистентност.

jojo2005
07-17-2018, 11:24
Намали малякото и млечните продукти!Пробвай с adaferin adapalene http://bg-fitness.com/differin-gel-adapalen-za-akne-cena-24-lv.html

dexofen
07-17-2018, 15:01
Намали малякото и млечните продукти!Пробвай с adaferin adapalene http://bg-fitness.com/differin-gel-adapalen-za-akne-cena-24-lv.html

Това е лекарство по лекарско предписание. Освен това, факта че не излиза в нито една бг аптека онлайн ме навежда на мисълта, че е забранен за продажба в ЕС. И сдобиването с него ще носи рискове, тъй като не е ясно до каква степен продукта е чист, истински ли е, какви мерки санитарни са спазени и т.н. Особено трябва да се внимава с ретиноиди, не трябва да се мажат и прилагат безраборно без предписание. Друг е и въпросът, че са така крайна опция за акне, в смисъл тежка артилерия в тези концентрации. Ако толкова мн искате ширпотреба ретиноид, в TriAcneal на Avene има ретиналдехид.

Ivaaaaa
07-17-2018, 16:19
^и нищо няма да направи. Ретиналдехид стои долу в стълбицата като ефикасност и ефективност от групата на ретиноидите. Доколкото съм запозната дори и акнатака доскоро не е съществувал тук и е единстният препарат с третиноин в БГ и то в комбинация с клиндамицин, което не намирам за адекватно. Ретиноидите са едни от най-добрите анти ейдж съставки и на една дама, която го иска с такава цел, е безсмислен този антибиотик. Лично мнение, но дори и за анти акне терапия локалното приложение на антибиотик е ненужно и без особен ефект, защото инфекцията се причинява в мастните жлези на кожата и околната и тъкан, където локалния антибиотик се съмнявам да достигне.
Акнето е много сложна тема с неизяснена етиология и общо взето е много индивидуално.
Моят опит с него ме е научил на някои неща. Първо, то е провокирано от хормонален дисбаланс и по-точно нисък прогестерон. Знам, че обикновено тестостеронът, dhea и тн са виновни, но в моя случай там нещата са наред. Въпреки, че кой би могъл да каже със сигурност, защото серумната концентрация може да е в норма, но никой не може да каже нищо за това дали пък рецепторите не са повече от необходимото и каква е чувствителността им. Та, мисълта ми беше хормони. В тийнейджърските ми години съм имала чиста кожа, преди година и половина може би ми казаха поликистоза, противозачатъчни, които още от първото хапче ми направиха кожата отвратителна и така четири месеца докато яйчниците ми станат отново ок. Спрях ги и кожата ми моментално стана нормална, перфекна, без нито една пъпка. Така близо година бях acne free, докато не дойде сесията и разни други стресиращи ме фактори, при което цикълът ми закъсня, прогестерон като за менопауза (по-нисък от мъжкия праг) и отново поликистоза. Докато бях под този стрес, кожата ми започна отново да дава признаци за бунт. Сега, отново на противозачатъчни, пак избухвам. Явно съм от малкото хора, на които им действат толкова зле. Обикновено момичетата се оправят докато ги пият и влошават при спирането им. Аз съм точно обратното. В момента съм на различна терапия, която изглежда много обещаваща, но ще видим. Кожата ми в момента е спокойна без активни пъпки.
За моето хармонално акне съм научила, че много от нещата, които се твърдят, че причиняват акне, са митове. Храната не влияе. Захар, фаст фууд, кафе, млечни и тн. Пълни глупости. Много откачалки проповядват идеята, че веганизма е излекувало акнето им. Не се зръзвайте. Когато имах чиста кожа се хранех с всичко това понякога и никога не съм се изпъпчвала. Не мога да твърдя със сигурност за всеки, де. Знаем, че повече захар, прави повече инсулин, а повече инсулин прави повече тестостерон. Но пък от друга страна нямам тестостеронен проблем и да. Грим - абсолютна глупост. Носила съм ежедневно по над 12 часа без проблеми, без запушване на порите. Като говорим за грим се сещам за хигиената. Дори е смешно да го споменавам, но всеки човек би трябвало да си измива лицето два пъти на ден и това е достатъчно. На миналия ми противозачатъчен период бях станала педантична по отношение на лицето ми. Сменях си калъвката на възглавницата всеки ден и я дезинфекцирах. Същото се отнасяше за кърпата за лице, даже при възможност не я използвах, а оставях само да си изсъхне. Миех си лицето и съответно го докосвах само след старателна дезинфекция на ръцете. Не позволявах на никого да го докосва, целува и тн. Лицето ми беше толкова чисто, колкото стерилен инструмент, хаха. И нямаше никакво подобрение докато бях на хормоните.
Това, което е истината за причина за акне е стресът. Ппеди да ме диагностицират миналия път като сега бях в сесия, имах ужасно много неща на главата и всичко това се отрази на жлезите ми, които секретират хормони.
За съжаление акнето е хроничен проблем, който е на принципа проба-грешка докато разбереш точно катво го причинява. Желая много търпение на страдащите, но трябва да знаят, че всичко е временно и един ден нещата ще се оправят. Просто не се стресирайте!

dexofen
07-17-2018, 18:34
^и нищо няма да направи. Ретиналдехид стои долу в стълбицата като ефикасност и ефективност от групата на ретиноидите. Доколкото съм запозната дори и акнатака доскоро не е съществувал тук и е единстният препарат с третиноин в БГ и то в комбинация с клиндамицин, което не намирам за адекватно. Ретиноидите са едни от най-добрите анти ейдж съставки и на една дама, която го иска с такава цел, е безсмислен този антибиотик. Лично мнение, но дори и за анти акне терапия локалното приложение на антибиотик е ненужно и без особен ефект, защото инфекцията се причинява в мастните жлези на кожата и околната и тъкан, където локалния антибиотик се съмнявам да достигне.
Акнето е много сложна тема с неизяснена етиология и общо взето е много индивидуално.
Моят опит с него ме е научил на някои неща. Първо, то е провокирано от хормонален дисбаланс и по-точно нисък прогестерон. Знам, че обикновено тестостеронът, dhea и тн са виновни, но в моя случай там нещата са наред. Въпреки, че кой би могъл да каже със сигурност, защото серумната концентрация може да е в норма, но никой не може да каже нищо за това дали пък рецепторите не са повече от необходимото и каква е чувствителността им. Та, мисълта ми беше хормони. В тийнейджърските ми години съм имала чиста кожа, преди година и половина може би ми казаха поликистоза, противозачатъчни, които още от първото хапче ми направиха кожата отвратителна и така четири месеца докато яйчниците ми станат отново ок. Спрях ги и кожата ми моментално стана нормална, перфекна, без нито една пъпка. Така близо година бях acne free, докато не дойде сесията и разни други стресиращи ме фактори, при което цикълът ми закъсня, прогестерон като за менопауза (по-нисък от мъжкия праг) и отново поликистоза. Докато бях под този стрес, кожата ми започна отново да дава признаци за бунт. Сега, отново на противозачатъчни, пак избухвам. Явно съм от малкото хора, на които им действат толкова зле. Обикновено момичетата се оправят докато ги пият и влошават при спирането им. Аз съм точно обратното. В момента съм на различна терапия, която изглежда много обещаваща, но ще видим. Кожата ми в момента е спокойна без активни пъпки.
За моето хармонално акне съм научила, че много от нещата, които се твърдят, че причиняват акне, са митове. Храната не влияе. Захар, фаст фууд, кафе, млечни и тн. Пълни глупости. Много откачалки проповядват идеята, че веганизма е излекувало акнето им. Не се зръзвайте. Когато имах чиста кожа се хранех с всичко това понякога и никога не съм се изпъпчвала. Не мога да твърдя със сигурност за всеки, де. Знаем, че повече захар, прави повече инсулин, а повече инсулин прави повече тестостерон. Но пък от друга страна нямам тестостеронен проблем и да. Грим - абсолютна глупост. Носила съм ежедневно по над 12 часа без проблеми, без запушване на порите. Като говорим за грим се сещам за хигиената. Дори е смешно да го споменавам, но всеки човек би трябвало да си измива лицето два пъти на ден и това е достатъчно. На миналия ми противозачатъчен период бях станала педантична по отношение на лицето ми. Сменях си калъвката на възглавницата всеки ден и я дезинфекцирах. Същото се отнасяше за кърпата за лице, даже при възможност не я използвах, а оставях само да си изсъхне. Миех си лицето и съответно го докосвах само след старателна дезинфекция на ръцете. Не позволявах на никого да го докосва, целува и тн. Лицето ми беше толкова чисто, колкото стерилен инструмент, хаха. И нямаше никакво подобрение докато бях на хормоните.
Това, което е истината за причина за акне е стресът. Ппеди да ме диагностицират миналия път като сега бях в сесия, имах ужасно много неща на главата и всичко това се отрази на жлезите ми, които секретират хормони.
За съжаление акнето е хроничен проблем, който е на принципа проба-грешка докато разбереш точно катво го причинява. Желая много търпение на страдащите, но трябва да знаят, че всичко е временно и един ден нещата ще се оправят. Просто не се стресирайте!

Да, всичко за храната беше отхвърлено напълно наскоро от американската дерматологична асоциация. Стресът и на мен ми се отразява определено. За момче не е чак толкова страшно малко пъпки ппц и аз не се хвърлям много да сменям калъфки и да ги дезинфекцирам, въпр че имам един препарат и се каня от мн време да го опитам точно за дезинфекция на дрехи за бебета :D При теб късно е излязло, чак в сесия.... при мен още в 7ми клас :D Ппц ям огромни количества шоколад, но не съм забелязвал да ми се появяват повече. Появяват се като ми се отслаби имунната система, като не съм се бръснал две седмици и ми порастне много брадата и като съм под стрес.
Идеята ми ппц беше, че момчето е хубаво да му го изпише доктор лекарството, щото това конкретно не се намира на бг пазара, поне аз не го намерих легално пък ппц не съм мн фен на нелегални сайтове за продажба на лекарства, наскоро затворих 5-6 такива. Иначе наистина ретиноидите са си най-ефикасни и най-така мощни. Те са като един SWAT към акнето.
Аз в момента проучвам нещо интересно за акнето и се каня след време да пускам и статия по въпроса, има ли някаква корелация и каква е тя между водата с която се мием и акнето. За момента е любителски интерес, но определено ми прави впечатление, че водата в някои градове ме дразни по някакъв странен начин (може от дезинфектанти, въпр че са с мн ниска концентрация, може от варовика да е също и т.н.).

Ivaaaaa
07-17-2018, 19:20
Какво знами това, че за момче, че не е страшно малко пъпки? За момиче е страшно ли?
Миналият път, като пиех хормоните и се изпъпчвах го приемах много зле, измъчвах се, плачех, изолирах се. Много тежка депресия беше. Сега не ми пука, приемам се, а и виждам, че на хората не им пука. Приятелят ми казва, че ми няма нищо, вчера двама непознати ми се предложиха, хах, пък се притеснявах да се показвам пред хора и се срамувах да ги гледам в очите, защото имам чувството, че това което виждат са пъпките ми. А ние сме много повече от скапаняците. И да споделя, че това приемане на положението, на себе си се отразява добре и на пъпките. Колкото повече се затормозяваш, мислиш, страдаш, толкова по-гневни ще стават. Огромен процент от населението на Земята е имал такъв проблем с акне, и ако това може да е успокоение - не си сам. Многж други също са страдали, страдат и ще страдат, така че, my dear acne friend, ur not alone.
На мен ми е интересно да разбера социалната страна на акнето.

dexofen
07-18-2018, 01:42
Какво знами това, че за момче, че не е страшно малко пъпки? За момиче е страшно ли?
Миналият път, като пиех хормоните и се изпъпчвах го приемах много зле, измъчвах се, плачех, изолирах се. Много тежка депресия беше. Сега не ми пука, приемам се, а и виждам, че на хората не им пука. Приятелят ми казва, че ми няма нищо, вчера двама непознати ми се предложиха, хах, пък се притеснявах да се показвам пред хора и се срамувах да ги гледам в очите, защото имам чувството, че това което виждат са пъпките ми. А ние сме много повече от скапаняците. И да споделя, че това приемане на положението, на себе си се отразява добре и на пъпките. Колкото повече се затормозяваш, мислиш, страдаш, толкова по-гневни ще стават. Огромен процент от населението на Земята е имал такъв проблем с акне, и ако това може да е успокоение - не си сам. Многж други също са страдали, страдат и ще страдат, така че, my dear acne friend, ur not alone.
На мен ми е интересно да разбера социалната страна на акнето.

Имах предвид, че момчетата повече не им пука за акнето, докато някои колежки изсипват тонове грим и боя за някоя др пъпка. Иначе според една статистика, май акнето беше най-честото заболяване. Не съм мн сиг де.
Но като цяло с правилната терапия и грижи, ще се попремахне.
Чувам напоследък за някакво лечение с LED светлини в червения и синия спектър, имали антибактериални свойства и стимулирали клетъчното делене, но не съм чел нищо по въпроса.

Ivaaaaa
07-18-2018, 06:41
Ами, нищо чудно да е най-розпространеното, макар че повече съм склонна да вярвам, че е инфлуенцата, взета общо с всичките й щамове, разбира се.
Някои хора, за съжаление, страдат по генетични причини и не знам как би могло до им се помогне освен с гадостта изотретиноин. Инфлуенцата може да се разработват ваксини, има лекарства и обикновено симптоматичното лечение помага и бързо настъпва оздравяване, докато акнето хронифицира толкова години и в някои случаи нищо не помага. Има много по-гадни и животозастрашаващи заболявания, но ако можех да избера да не съществува едно - бих избрала него. И като цяло дермато-естетичните заболявания, моля :д веднъж видях на живо келоидоза в комбинация с акне. Много тежко. Трябва да притежаваш огромна вътрешна сила, за да го приемеш. Пък аз да се притеснявам за двете ми пъпки е смешно. Има хора, които минават през много по-сериозни неща, които са перманентни. Те са истинските герои.