PDA

View Full Version : С каква категория се кара е такъв бус?



prosto_chovek
06-09-2018, 10:34
Пичаги, пускам я тук тази тема, че гледам, че тук разни шоферски въпроси разнищвате. Вчера спорихме с един приятел дали може да се кара бус с габаритите на форд транзит или ивеко дейли със собствена маса под 3 тона и половина, пътнически, не товарен или пътническо - товарен и до 8+1 места, с В категория? Единият твърди, че трите тона и половина максимално допустимо тегло е масата на самия бус, ненатоварен, а другият - че това е максимално допустимата маса на буса в натоварено състояние. Знам, че на талона ако пише N1 се кара с В, а ако пише N2 - с С, но не намерих и в интернет талон на такова превозно средство сниман. Аз съм почти убеден, че с кара с В, но ако някой е по - запознат, има или е карал, може ли да даде мнение как е според закона? Не търся мнения от типа на "карай си, няма страшно, баце Климент на село кара камаз без книжка от 30 години" и прочее. Мерси :D

Dem0na
06-09-2018, 19:10
8+1 се кара с D категория, а с B можеш да караш допустима максимална маса на превозното средство (с товара) :) Демек, ако имаш само B категория ще можеш да караш до максимална допустима маса 3,5т, надвишиш ли ги, преминаваш в следващата категория C, а пътническите са със D - автобус :)

prosto_chovek
06-09-2018, 20:10
8 места плюс това на водача по правилник е максималното за В категория, но явно не съм разбрал правилно терминът максимално допустима маса. Убеден съм, че фолксваген транспортер се кара с В, но той си е мъничък в сравнение с ивекото :D

Грозния
06-09-2018, 23:38
8+1 се кара с D категория, 8+1 се кара с Б,
9+1 и нагоре се кара с Д :? !

hristofor
06-17-2018, 11:33
Интересна тема, като цяло можеш да караш всичко стига да не те спрат хахаа