PDA

View Full Version : Разноцветен лишей или нещо друго?



jambo1
08-04-2018, 20:40
Здравейте, съфорумници!

Казвам се Димитър и съм на 25 години. От около 7-8 години ми излизат понякога повече, понякога по-малко лишеи по гърба, шията и корема. Преглеждан съм от няколко дерматолози, някои от които диагностицират разноцветен лишеи. Изсписваха ми разни мазила и шампоани, но нямаше ефект. През лятото и когато има обилно потене на кожата се раздразват, стават релефни и червени. Не ме сърбят, но изглеждат много притеснително. Качвам 2 снимки и се надявам, ако някой има или е имал подобен проблем и го е решил по някакъв начин, да сподели.

Благодаря!

Ivaaaaa
08-04-2018, 20:58
Релефните и аз съм имала преди няколко лета от котка на приятелка. Представляваха червеникави кръгли петна с големина на монета и издигнати по края ръбове. Мацах се с антимикотик и минаха за две-три седмици. Това, за което ти говориш е друг вид лишей, причинен от потенето, както сам каза (гъбите обичат влага) и може би (не казвам, че е така!) немарлива хигиена. А може би отслабена имунна защита? Пиеш ли някакви лекарства? Боледуваш ли от нещо хронично? И от какво най-сериозно си боледувал изобщо? За нещастие трудно се овладяват тези лишеи. Не съм фенка на оралното приемане на антимикотик за нещо толкова дребно, но пробвал ли си? Оставят ли ти петна тези лишеи? А може ли снимки?

dexofen
08-04-2018, 21:04
И аз съм имал от котешкия и е мн странон, че все от домашни котки съм се сдобивал с него, а от улични досега никога не съм хващал :D Имах разноцветен на врата и изчезна някак си сам, не разбрах какво му стана.

Дай снимки, ако може да погледнем ;P

Ivaaaaa
08-04-2018, 21:08
То милото беше улично и тя го прибра. Аз така и не се доближих до него, явно съм го хванала от френдката :д ъх, опасно е човек да прибира улични животни без за минат първо през ветеринар :/

jambo1
08-07-2018, 14:26
Здравейте!

Извинявам се за забавянето. Сега качвам 2 снимки, които може да видите чрез кликване на поставения линк. Едната е след 8 часов работен ден при около 35 градуса температура на въздуха, а другата е в почивен ден. Там, където съм седнал и петната са зачервени е от работния ден.
Ива, при мен мисля, че имунната система е отслабена. Не съм боледувал от нищо сериозно. 10-тина години се занимавах с плуване и отначало си мислех, че съм ги прихванал от водата и не толкова добре поддържаните басейни. Друго, което мога да отбележа, че в продължение на 5 лета бях спасител по нашето черноморие. 80-90 дена по 10 часа на слънце. Това може би също е повлияло. Бях пил помня Фунголон през устата като таблетки.

Ето и снимките:

https://imgur.com/a/LO6EvH2

dexofen
08-07-2018, 19:54
Бая е разпространено, на целия гръб е. Често ли боледуваш от грип, настинки, други вирусни инфекции? Защо смяташ, че ти е остлабена имунната система?

jambo1
08-07-2018, 21:30
Не, не боледувам често. Организма не може да се справи с тях вече доста време. Има периоди, в които почети напълно изчезват, но никога не се заличават на 100 процента. В момента, както се вижда на снимките са доста плъзнали. Третирам ги сега с антимикотичен спирт и мажа с крем Fungizid (Крем срещу гъбички) и ще видим дали ще има някакъв резултат.

dexofen
08-07-2018, 21:33
Хубаво е пак да те види дерматолог, да не стане да стане резистентен към фунгицида. А този антимикотичен спирт какъв е?
Гъбичните заболявания за съжаление са изключително упорити понякога, за щастие обаче когато са на кожата, малко по-лесно се побеждават. :P

jambo1
08-07-2018, 21:38
Просто спирт за почистване.

dexofen
08-07-2018, 21:49
Просто спирт за почистване.

Би трябвало да има нещо в него щом е антимикотичен.
А и гледай мн да не се излагаш на обилно слънце докато се мажеш с лекарства, че някои повишават фоточувствителността. :P

jambo1
08-08-2018, 06:43
Благодаря :)

dexofen
08-08-2018, 15:57
Благодаря :)

Np
Да не би случайно това да имаш предвид под антимикотичен спирт?
https://apteka.framar.bg/01005361/%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D0%B1%D0%B5%D1%82%D0%B0-50-%D0%BC%D0%BB-%D1%85%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D1%81

Ако е това и не е предписано от лекар, по-добре попитай дерматолога си за вс случай.

Ivaaaaa
08-08-2018, 16:11
Не ми изглежда добре този обрив. Разноцветния лишей, може и да бъркам, но не беше ли кафеникав, без текстура и избледнява като витилиго с времето?
Моля, авторе, ъпдейтни ни по случая като минеш на дерматолог.

Ivaaaaa
08-08-2018, 16:12
Те старите са избледнели виждам, но тези червените ми изглеждат някак твърде инфламирани;еритемни за лишей.

jambo1
08-08-2018, 19:46
Dexo, Точно затова говорех.
Ива, в момента тия червените изглеждат като белите по-горе. Бяха се раздразнили онзи ден поради обилното изпотяване. Наложи ми се да свърша нещо на голямата жега навън. Бях с тениска и се бяха спарили доста явно.
Ще отида на дерматолог, но може би ще е след месец-два, защото тук където живея(Германия) се чака доста за час.
Ще пиша, когато имам диагноза.

Благодаря и на двама ви за мненията. Бъдете здрави и усмихнати :)

dexofen
08-08-2018, 20:04
Dexo, Точно затова говорех.
Ива, в момента тия червените изглеждат като белите по-горе. Бяха се раздразнили онзи ден поради обилното изпотяване. Наложи ми се да свърша нещо на голямата жега навън. Бях с тениска и се бяха спарили доста явно.
Ще отида на дерматолог, но може би ще е след месец-два, защото тук където живея(Германия) се чака доста за час.
Ще пиша, когато имам диагноза.

Благодаря и на двама ви за мненията. Бъдете здрави и усмихнати :)

Дам, по името на крема усетих, че си в Германия. :D Като се изпотиш, гледай да ги измиваш с някакъв много лек препарат без сапун. Може нещо с цинков пиритион. Иначе салициловата киселина е добра идея, бензоената също. В твоя спирт има салицилова, но се чудя дали етанолът не изсушава мн кожата. Може и нещо с бисаболол и салицилова киселина, измивно (в dm има едни гелове подобни). Етанолът се чудя дали не дразни самата кожа и лишей. Не се мий обаче със обикновен сапун, все пак не е подходящо.
А фунгизида ти ли си го взе или ти го изписаха?

Сърби ли те?

jambo1
08-08-2018, 20:18
Фармацевтката в аптеката ми го препоръча. Аз и казах, че преди време бях диагностициран с разноцветен лишей. Показах и част от петната и тя каза, че най-вероятно е точно този лишеи и ми предложи да взема въпросния крем.

Не ме сърбят.

dexofen
08-08-2018, 21:11
Фармацевтката в аптеката ми го препоръча. Аз и казах, че преди време бях диагностициран с разноцветен лишей. Показах и част от петната и тя каза, че най-вероятно е точно този лишеи и ми предложи да взема въпросния крем.

Не ме сърбят.

Това е добре, щом не те сърбят. Че иначе става мн гадно като сърбят и то точно по гърба е мн зле положението. А имаш ли други гъбични заболявания по кожата и/или нейните придатъци?

Ivaaaaa
08-09-2018, 14:34
То като цяло лишеят не трябва да сърби/да предизвиква неприятни усещания.
Бързо оздравяване, авторе, и дано се отървеш от тази досада. : )

jambo1
08-10-2018, 08:11
Благодаря, Ива :)

Дексо, нямам други кожни заболявания. Нещо извън темата: Помня, когато тренирах всеки ден, някога и по 2 пъти на ден, а на лагерите и по 3, имах болежки в едното рамо и взимах Дексофен :)) Помагаше ми.

dexofen
08-10-2018, 08:16
Благодаря, Ива :)

Дексо, нямам други кожни заболявания. Нещо извън темата: Помня, когато тренирах всеки ден, някога и по 2 пъти на ден, а на лагерите и по 3, имах болежки в едното рамо и взимах Дексофен :)) Помагаше ми.

:D
Ето значи хората познават имената на лекарствата.
Една съфорумка реши, че е за СПИН. :D