PDA

View Full Version : Нормално силно изгаряне или рак на кожата?



KlauseR
08-06-2018, 21:39
Здравейте!
Имам много голям проблем и се притеснявам много.
Преди една седмица бях на море и преди ден се върнах. Последните два дни от морето стоях по 8 часа без чадър, без да съм намазан с нещо или т.н. в най-силното слънце и изгорях адски много, болеше много, но мина. Сега като се върнах започнах наистина много да се беля, но днес беленето на кожата стигна до рамото, където забелязах много черни петна, които до колкото знам са рак на кожата.Принципно имам много чиста кожа и направо се шокирах като ги видях. Искам да попитам дали е рак на кожата, ако не е или е- перманенто ли ще останат?
И ако може някакви съвети за това как да оправя петната.

П.П.
Все още се беля, преча ли си или трябва да оставя кожата сама да се обели?

Снимка №1
http://www.prikachi.com/images.php?images/254/9380254N.jpg

Снимка №2
http://www.prikachi.com/images.php?images/255/9380255N.jpg

dexofen
08-06-2018, 22:04
Много е вредно такъв тип изгаряне, трябвало е поне да вземеш мерки след изгарянето веднага, за да успокоиш ситуацията.
Не ми прилича на рак на кожата, въпреки че снимката не е добре фокусирана и е леко размазана. Не мога да кажа дали ще останат перманентно, но няма да изчезнат супер бързо. Ами по-добре я остави, защото да не разраниш новата мека кожа отдолу.
Имаше ли мехури изгарянето?
Слагал ли си нещо после за облекчаване на симптомите?
В момента имаш ли някакъв дискомфорт?

KlauseR
08-06-2018, 22:30
Ами, мехури имаше, даже още има, но са мънички и не са много.
Няколко пъти се пръсках с пантенол (около 5-6 пъти), а сега (преди около 15 минути) се намазах с невен.
В момента не изпитвам дискомфорт.
А, ако не е рак на кожата- какво може да е, знаете ли за някакво име на петната, за да мога евентуално да търся нещо за тях.
И, ако не е перманентно- колко време горе/долу ще стоят?


По-ясна снимка
http://www.prikachi.com/images.php?images/322/9380322j.jpg

Благодаря Ви за бързия отговор.

dexofen
08-06-2018, 22:38
Според мен не е рак на кожата, не може и толкова бързо да се развие. Не смятам, че е възможно толкова бързо развитие на раково образувание. Но все пак, може да отидеш на лекар да те прегледат, най-малкото ще видят дали няма да има други кожни проблеми от изгарянето.
На тези места, където са петната случайна да е имало мехурчета?
Единственото, което ми идва на ум в момента е да са белези от мехурите, нищо друго не се сещам. Ако искаш може да отидеш на дерматолог за по-сигурно да се провери дали всичко е окей и съответно да ти предпише нещо по-подходящо конкретно за тези петна.
Пантенол спрей е добра опция за изгаряния, доста подходящ продукт. Ако те боли, ппц можеш да приемаш обезболяващи. Дръж кожата хидратирана, слагай пантеноли, това с невена е хубаво също, лосиони разни, гледай да не изсъхва. След къпане, мокрене, винаги слагай крем и гледай да не се къпеш с много гореща вода. Като мине известно време, може да ползваш неща за много фин пилинг от естетична гледна точка, да паднат леко отлепените парченца кожа.

И другия път чадър + SPF 30 водоустойчив. :D Щот освен кожния аспект, има и цялостно физилогичен аспект на изгарянето, и хипотетично може да стане доста неприятна ситуация-вдигане на температура, обезводняване, нарушената кожа е входна врата за инфекции и т.н.

P.S. И не се мажи с ветеринарни мехлеми, ако някой тръгне да ти пробутва. Стандартите за производство на лекарства за хора и за животни са доста различни.

Преди време, като съм изгарял много мощно, си слагах разни хидратиращи маски за лице, например на Нивеа, върху изгорените части от тялото и тъй като те хидратират много силно, усещането е доста приятно. ;)

Грозния
08-06-2018, 22:42
Изгорял си много жестоко, не знам с кой акъл си стоял без чадър и никаква защита под слънцето?!
Такива изгаряния са много вредни и с тях не постигаш нищо! Сигурно си искал да хванеш хубав тен и да се изфукаш че си бил на море - е сега какво постигна?!

Тен не се хваща от веднъж и с продължително излагане на слънце. Трябва постепенно и по малко, като се използва нужната защита (чадър и слънцезащитен крем)!

KlauseR
08-06-2018, 22:44
Според мен не е рак на кожата, не може и толкова бързо да се развие. Не смятам, че е възможно толкова бързо развитие на раково образувание. Но все пак, може да отидеш на лекар да те прегледат, най-малкото ще видят дали няма да има други кожни проблеми от изгарянето.
На тези места, където са петната случайна да е имало мехурчета?
Единственото, което ми идва на ум в момента е да са белези от мехурите, нищо друго не се сещам. Ако искаш може да отидеш на дерматолог за по-сигурно да се провери дали всичко е окей и съответно да ти предпише нещо по-подходящо конкретно за тези петна.
Пантенол спрей е добра опция за изгаряния, доста подходящ продукт. Ако те боли, ппц можеш да приемаш обезболяващи. Дръж кожата хидратирана, слагай пантеноли, това с невена е хубаво също, лосиони разни, гледай да не изсъхва. След къпане, мокрене, винаги слагай крем и гледай да не се къпеш с много гореща вода. Като мине известно време, може да ползваш неща за много фин пилинг от естетична гледна точка, да паднат леко отлепените парченца кожа.

И другия път чадър + SPF 30 водоустойчив. :D Щот освен кожния аспект, има и цялостно физилогичен аспект на изгарянето, и хипотетично може да стане доста неприятна ситуация-вдигане на температура, обезводняване, нарушената кожа е входна врата за инфекции и т.н.

P.S. И не се мажи с ветеринарни мехлеми, ако някой тръгне да ти пробутва. Стандартите за производство на лекарства за хора и за животни са доста различни.

И аз се надявам да не е рак на кожата, но не съм запознат с тези неща и направо изпаднах в паника като ги видях преди малко.
Тази седмица ще се постарая да отида на дерматолог.
Не знам дали е имало мехурчета, имам сег на ръката- ще чакам да видя дали и там ще се покажат точки.
Ами, аз на голям мъж се правя, че мазилата са смешни, но от много знаене до тук стигнах.

Благодаря много за бързите, подробни и адекватни отговори.
Искрено съм благодарен!

KlauseR
08-06-2018, 22:46
Изгорял си много жестоко, не знам с кой акъл си стоял без чадър и никаква защита под слънцето?!
Такива изгаряния са много вредни и с тях не постигаш нищо! Сигурно си искал да хванеш хубав тен и да се изфукаш че си бил на море - е сега какво постигна?!

Тен не се хваща от веднъж и с продължително излагане на слънце. Трябва постепенно и по малко, като се използва нужната защита (чадър и слънцезащитен крем)!

Трябваше, трябваше, но егото направо ме закопа.
Спирам даже на морета да ходя, че не си струва хич. Планина има и др.
Иначе аз не целях да хвана тен, но просто влизах често във водата и докато не стана късно си мислех, че съм изиграл природата.

dexofen
08-07-2018, 09:00
Трябваше, трябваше, но егото направо ме закопа.
Спирам даже на морета да ходя, че не си струва хич. Планина има и др.
Иначе аз не целях да хвана тен, но просто влизах често във водата и докато не стана късно си мислех, че съм изиграл природата.

А пък на планина как се изгаря ако знаеееш :D :D :D Наистина се изгаря и то точни лице, ръце и уши, много е гадно. Там слънцето пече много силно, има вятър, не се усеща и накрая вечерта носа ти е подут и тече течност от кожата.
Дори на планина задължително трябва да си слагаш слънцезащитен крем на лицето, най-малко SPF 30, по-добре направо 50 + балсам за устни със слънцезащитен фактор (на dm има едно малко шишенце точно за планина комбинирано крем+балсам за устни). Изгарял съм на планина и после ме тресеше, темпeратура имах, обезводнен и всичко това през нощта на Мусала на 2925 метра при метеоролога на едно легло тип "русенско" :D

Като влизаш във водата в морето или басейн изгаряш още по-лесно, слънцето се отразява много хубаво във водата и още там почваш да изгаряш, а като излезеш ти е хладно от водата и създава фалшиво усещане, че не изгаряш.
Сигурно те дразни самата формула на кремовете за слънце, че са едни мазни такива, лепне пясък и т.н. и мен ме дразнеше ппц и почнах да ползвам едни безцветни прозрачни спрейове с ментол и охлаждащ ефект на нивеа и стига да си вниматален и да намажеш навсякъде въобще не го усещаш, че си намазан :P
Не спирай да одиш на море, просто се мажии, пръскай със спрейове, слагай защити и т.н. Хубаво е долу -горе да повтаряш нанасянето на крема по минутите от номера един вид SPF 30 - на 30 минути, SPF 20- на 20 минути и т.н. грубо казано излиза най-ефективно.

P.S.
https://www.nivea.bg/shop/protect-and-refresh-slantsezashtiten-sprey-40058088628490168.html
За този спрей говорих, само гледай да не е за деца, че е зелен и цапа много, а този горния е прозрачен :D
https://www.nivea.bg/shop/protect-and-refresh-prozrachen-ohlazhdasht-sprey-40058082618950168.html
този още по-харесвам, обаче е много лек аерозол и ако има вятър отива при съседите :D

Грозния
08-07-2018, 18:04
Планина има и др. На планина също можеш да изгориш много жестоко - въпреки че там е по-хладно, УВ лъчението може да е дори по-силно, отколкото на плажа, заради по-тънката атмосфера.

dexofen
08-07-2018, 19:45
На планина също можеш да изгориш много жестоко - въпреки че там е по-хладно, УВ лъчението може да е дори по-силно, отколкото на плажа, заради по-тънката атмосфера.

Брутално зле се изгаря на лице, аз там съм изгарял по-зле от на плаж. А ушите ако знаеш как боляят като изгоряяят.... :( :( :( :D