PDA

View Full Version : Шарка



Esin Ecevit
08-17-2018, 19:37
Може ли някой компетентен да обясни нещо за шарката? Чувала съм, че е най-добре да изкараш шарка, докато си малък. По-трудно ли протича по време или след пубертета? Възможно ли е въобще да не изкараш? Благодаря предварително!

Ivaaaaa
08-17-2018, 19:49
Ми възможно е, ако не се срещнеш с вируса - логично. Но инфекцията е разпространена у нас и протичането при възрастни може да бъде наистина тежко. Има и ваксина, с която не съм много запозната.

Ivaaaaa
08-17-2018, 19:56
Ъм, аз лично я изкарах по време на пубертета на 13-14 и нямах дори синдром на обща интоксикация. Просто характерния везикулообразен обрив.

dexofen
08-17-2018, 20:54
Може ппц да не я караш, ако не срещнеш вируса. Ваксината засега е с препоръчителен, а не задължителен характер, като има планове до 2020 да стане задължителна част от националния задължителен имунизационен календар. Иначе я има от 10тина години поне под името Варивакс и Варилрикс. Обаче нещо не мога да намеря да се продава.
Различно се прекарва, но като цяло при възрастните е по-гадно. Аз я карах като бях малък и беше мн гадно, висока температура, сърбеж, отпадналост, не моеш да спиш и т.н. Други я карат леко.
Някои майки правят една рядка простотия да заразяват умишлено децата си в по ранна възраст, което ппц граничи малко с биотероризъм :D

P.S. До авторката,
до момента говориме за варицела (погрешно наричана дребна шарка, ппц "народното" име е лещенка). Ако питате за морбили (дребна шарка) там има задължителна ваксинация по имунизационен календар. За едра шарка за щастие няма нужда да обсъждаме.

P.P.S. При боледували от варицела има вероятност (1 на всеки 5 души дг) в късна възраст към 50-60-70-80 години да се активира пак вируса (остава в тялото) и да направи херпес зостер и тогава става доста неприятна ситуация.

Ivaaaaa
08-18-2018, 06:33
Аз съм виждала веднъж херпес зостер у пациентка. Като цяло си зависи от организма и имунната система на човек. На мнение съм, че е по-добре да се преболедува рано или да се включи ваксината в имунизационния календар, защото проявите при възрастни могат да бъдат много тежки. Тоест виждала съм го и е страшничко. Аз съм се биотероризирала и се заразих по собствена воля :д

dexofen
08-18-2018, 10:55
Аз съм виждала веднъж херпес зостер у пациентка. Като цяло си зависи от организма и имунната система на човек. На мнение съм, че е по-добре да се преболедува рано или да се включи ваксината в имунизационния календар, защото проявите при възрастни могат да бъдат много тежки. Тоест виждала съм го и е страшничко. Аз съм се биотероризирала и се заразих по собствена воля :д

Гадно е. Аз съм виждал на една съседка баба като малък, ама не помня ко беше казала, мисля че я болеше. Ама и мина де. Умря отдавна, ама не от херпеса.
А заразяването по собствена воля ппц не е много редно, щото като се разхождаш навън с вируса си барабар :D можеш да заразиш и други хора, дето не държат толкова много да го хванат точно сега :D
Пък и от естетична гледна точка, с ваксината и следователно като не се зарази човек, може да си спести разни белези гадни и неприятни.

Ivaaaaa
08-18-2018, 11:13
Ами то няма как да се разхождаш навън докато си заразопреносител. Трябва да си под карантина. Това е безотговорно. На мен просто ми беше любопитно, щото всички в моя клас се разболяваха и отсъстваха камара време, само аз не докато не отидох при един съученик и си потърках ръката в спуканите му везикули. Gross. Ама тогава детският ми акъл не разбираше. И се радвам, че преболедувах всъщност, защото сега няма да се притеснявам. Херпес зостер мисля, че е вероятно да се прояви при имуносупресирани лица, каквато аз засега не съм. Вероятно има причина за забавеното внедряване на тази ваксина.

LoveSofia
08-18-2018, 11:19
Принципно изобщо не съм запознат, но виж, имам страхотна логика:
Ако се самоубиеш
Няма да имаш шарка

dexofen
08-18-2018, 11:26
Принципно изобщо не съм запознат, но виж, имам страхотна логика:
Ако се самоубиеш
Няма да имаш шарка

Ииии ако се заразиш с вариола със сигурност няма да достигнеш възраст за херпес зостер :D

Ivaaaaa
08-18-2018, 11:43
Ахахахха :D