PDA

View Full Version : Медицинско



Martin000
09-09-2018, 13:25
Здравейте! Записах се на шофьорски курсове, изкарах изпита на листовки и вече съм на последните часове от кормуването. Мисля, че всичко върви наред и до 1-2 седмици ще се явя на външен изпит - кормуване. Оказа се, че накрая ще трябва да дам документ- медицинско. Разбрах,че то се взима от личния лекар, но той все пак преглежда зрението ти. Онлайн пробвах да решавам кръгчвта за цветоусещане, но въпроса е че не успявам да позная всички. Това проблем ли е? Никога не съм имал проблем с цветовете, виждам нормално- знаци, светофари,коли, дрехи и т.н. Моля споделете опита си :)

dexofen
09-09-2018, 13:49
Здравейте! Записах се на шофьорски курсове, изкарах изпита на листовки и вече съм на последните часове от кормуването. Мисля, че всичко върви наред и до 1-2 седмици ще се явя на външен изпит - кормуване. Оказа се, че накрая ще трябва да дам документ- медицинско. Разбрах,че то се взима от личния лекар, но той все пак преглежда зрението ти. Онлайн пробвах да решавам кръгчвта за цветоусещане, но въпроса е че не успявам да позная всички. Това проблем ли е? Никога не съм имал проблем с цветовете, виждам нормално- знаци, светофари,коли, дрехи и т.н. Моля споделете опита си :)

В повечето лекарски кабинети на семейни лекари има само възможност за примитивна оценка на зрението близко-далеч. Едва ли ще ти гледат цветоусещането. Освен това, при тези тестове има допустима грешка и не е само дали виждаш, а и какво виждаш. Например има такива кръгчета цветни дето уж трябва да видиш нещо, а няма нищо като цифра и ако видиш, значи има проблем :D

Също така, медицинските удостоверения не се покриват от здравноосигурителния пакет на НЗОК и в този смисъл се заплащат по отделна, независима тарифа. Т.е. не са част от това, което държавата предвижда в пакета за здравноосигуряване. Само да кажа просто ;P

Martin000
09-09-2018, 14:35
А от къде другаде може да се вземе освен от личен лекар?

dexofen
09-09-2018, 20:30
А от къде другаде може да се вземе освен от личен лекар?

Струва ми се само от там се взема.

replayyy12345
09-11-2018, 21:20
Не. На нас по време на теориите за листовките се появи една лекарка и просто ги раздаваше. Питаше само дали имаме проблеми със зрението и подобни, казваме не и ги пишеше. Попитай в школата ти за такава лекарка, обикновено идва веднъж в седмицата. Не съм сигурен по какво е лекар, затова не мога да кажа повече, но на мен не ми е личен лекар, а ми го написа.

Ivaaaaa
09-12-2018, 06:20
Е, не. Аз медицинско съм си изкарвала и при други лекари, които не са ми лични, но не за шофьорска де. Предполагам няма проблем.

dexofen
09-12-2018, 20:57
Не. На нас по време на теориите за листовките се появи една лекарка и просто ги раздаваше. Питаше само дали имаме проблеми със зрението и подобни, казваме не и ги пишеше. Попитай в школата ти за такава лекарка, обикновено идва веднъж в седмицата. Не съм сигурен по какво е лекар, затова не мога да кажа повече, но на мен не ми е личен лекар, а ми го написа.

Иха... и тва за колко лева? :D
Така като гледам, според Наредба 3 от 2011, мед. прегледа трябва да се осъществи при общо-практикуващият лекар, които е избран от лицето, сиреч семейният лекар.
http://www.nsoplb.com/uploads/docs/nar_3_mps.pdf
Ама тва е от преди 7 години де :D Един господ (даже и той) не знае как е сега. :D