PDA

View Full Version : Поръчка от Amazon.com



devill_1998
09-27-2018, 18:39
Предполагам това не е най-правилното място да питам, но някой поръчвал ли е от amazon.com?

До колкото знам задържат стоката на митницата, как точно става освобождаването?

От амазон ми добавят "Import Fees" към сметката, което е нормално, все пак стоката идва от сащ, дори казват, че ако таксата която са ми сложили се окаже по-голяма от реалната, разликата ще ми бъде върната. Но те от къде ще знаят каква е била и мога ли да съм сигурен, че на българската митница няма да ме таксуват повторно?

Също така съм чувал, че ако избера пратката да е подарък (gift), имало вероятност да мине и без тази такса (което е малко съмнително защото при checkout-a дори да избера gift пак си ме таксуват за внос), някой да е пробвал?

Ivaaaaa
10-04-2018, 18:41
Нямам опит с амазон, но принципно това с подаръка го правят китайците. Трябва да се договориш с продавача да ти го изпрати като подарък, за да избегнеш митото и ддс.

Jikataxaxa
10-22-2018, 13:08
От амазон е кофти... много време чакаш за подърчака да ти пристигне.

anonymous1043668
10-22-2018, 13:18
Предполагам това не е най-правилното място да питам, но някой поръчвал ли е от amazon.com?

До колкото знам задържат стоката на митницата, как точно става освобождаването?

От амазон ми добавят "Import Fees" към сметката, което е нормално, все пак стоката идва от сащ, дори казват, че ако таксата която са ми сложили се окаже по-голяма от реалната, разликата ще ми бъде върната. Но те от къде ще знаят каква е била и мога ли да съм сигурен, че на българската митница няма да ме таксуват повторно?

Също така съм чувал, че ако избера пратката да е подарък (gift), имало вероятност да мине и без тази такса (което е малко съмнително защото при checkout-a дори да избера gift пак си ме таксуват за внос), някой да е пробвал?

Веднъж си поръчах няколко аксесоара, 3-4 дрехи от DropDead и HotTopic(сайтове с магазини извън България) и чаках с месеци (чакането за мен си заслужаваше, но за другите не знам :D). С Amazon нямам опит, но мисълта ми е, че ще чакаш доста ако е нещо от чужбина. Съща така ще трябва да плащаш с кредитна карта (при мен така искаха), така че виж дали го има подобно нещо в България и тогава поръчвай...

tinka55
11-10-2018, 16:09
Много се чака, но продуктите са качествени.

9999
11-11-2018, 07:30
Освобождаването става по следният начин:

За да НЕ ти задържат стоката на митница тя трябва да е под определена стойност. Ако е мината границата поръчката бива задържана. В противен случай ти я носят до адресът, който си посочил. Много зависи и от това с какъв куриер пътува стоката. Ако поръчката с включен транспорт е под 150 евро (или долара...ще излъжа малко), не се обмитява, а се плаща само ДДС. Ако е над въпросната стойност стоката бива обмитявана. Това става по едни таблици с конкретни проценти, гласувани от държавата.

Най-добре е когато стоката пътува по пощата. Тогава е най-медно! Винаги можеш да се правиш на откачен и да казваш, че стоката ти струва по-малко или да предложиш пари на митническите агенти, за да ти освободят без да пишат поръчката на истинската й стойност, което ще рефликтира върху дължимото мито и ДДС.


Например:

Ако внасям стока на стойност 700$ дължа и мито и ДДС. Да кажем, че митото е 3,5% (това трябва да се провери по таблицата, която споменах по-горе), което е някъде 24,50 $.
ДДС-то в случая си е 20%, което прави 140$, което вече си е доста сериозен данък. Затова отиваш и предлагаш 50 лв. на агента, все едно предлагаш 20 лв. на катаджия, спрял те за превишена скорост. Така митничарчето си прибира паричките в джоба, пише ти стоката за 130$, като по този начин митото ти отпада като данък, а ДДС-то ти става 26$, което вече е съвсем друга бира. Но това става само когато стоката пътува по пощата и някой видове куриери.


КОГАТО СТОКАТА ПЪТУВА С DHL (и някои други смотани куриери):

Много ги мразя, ей!!! DHL са големи курви! Скубят те за щяло и нещяло. Така...
Ако стоката ти е над стойността, която споменах по-горе, то тя бива задържана на митница. В този случай ти звънка някой гелосан лигльо или девствена мома от DHL и ти казва, че пратката ти е задържана в София на митница и ти трябва да решиш, дали да им подпишеш пълномощно те да те представляват пред митницата или сам ще си освобождаваш пратката. Ако искаш те да те представляват, трябва да им предоставиш един списък с документи, който ти спускат по и-мейла. Естествено това струва 24 лв. Споко...и в другият случай (сам да си освобождаваш пратката), пак им дължиш 24 лв. (може би наказателна такса за това, че не искаш те да те представляват, знам ли :D xaxaxa). Ако обаче си в друг град, а не в София и не виждаш смисъл да харчиш луди пари, за да стигнеш до столицата, за да си освобождаваш сам стоката, от DHL ти предлагат решението, да направят транзит и да ти докарат поръчката до твоя град (но само, ако там има митница доколкото знам). Супер, нали? Казвате си "Ей, тия от DHL са много готини". Да, така е. Струва 24 лв.! С други думи тези 24 лв. DHL си ги взимат във всеки един случай. При транзит пак ти дават списък с документи, които трябва да им представиш. В края на мнението ми ще постна и информацията за това какво искат от DHL!

Аз съм освобождавал пратки по всички начини. Бил съм си в София когато ми е пристигала пратка и съм си я освобождавал сам, с DHL, без DHL. Бил съм си и във Варна и съм освобождавал пратка сам, с DHL, без DHL, по пощата, с други куриери и т.н. Последният път бе преди една седмица и освобождавах пратката през DHL с транзит.


Документите които ми искаха за транзит бяха:

- Три имена, ЕГН, адрес по лична карта;

- Подробно описание на стоките, които получавате на български език;

- Копие от поръчката (Тук трябва да си снимате самата поръчка, където да се вижда сумата, която плащаш. Естествено това е, за да знаят истинската стойност и да няма възможност да послъжеш в сумата ;P хаха).

- ЕОРИ номер - клиентски код, който се издава от Митница срещу лична карта; (можеш да си извадиш постоянен ЕОРИ номер, за да не ти се налага всеки път да си вадиш. Хубавото е, че при постоянен ЕОРИ номер дори да го забравиш, могат да ти го проверят по ЕГН).


После отиваш в митническа агенция, където ти взимат 36 лв. за оформянето на митническа декларация и пълномощно да те представляват пред митницата. Пишат ти колко мито и ДДС трябва да преведеш. Последният път нямах мито, защото не надвишавах 150 евро и трябваше да попълня едно искане за освобождаване от мито, което трябва да се подпише и подпечата от някакво шефче в митницата.

После взимаш документите които са ти издали от агенцията, принтираш си поръчката, а в много случаи и платежното от банката за извършеното плащане за самата стоката. Отиваш в банката и плащаш мито, ДДС и 6 лв. такса ;)

Надявам се това да ти бъде полезно, макар че още не съм се събудил и пиша всичко това в полуспящо състояние.


================================================== ===============
Ето и това което ти пращат DHL на и-мейла, но файловете няма как да ти ги пратя:


Уважаеми клиенти,

Рецепция в гр. София, ул Продан Таракчиев 10, от 27.08.2018 ще има нов адрес – ул. Мария Атанасова 5, до Терминал 2 на летище София.


Моля да имате предвид, че ако в качеството си на юридическо лице желаете Ди Ейч Ел Експрес България ЕООД да Ви представлява пред Митница Аерогара София, е необходимо да направите електронна заявка за пряко митническо представителство към нас през е-Портала на Агенция Митници. Нашият EORI номер е BGA121333475ZZZZ1.

При въпроси можете да се свържете със системата за обслужване на клиенти на Агенция Митници - Service Desk, или да позвъните на телефон +359/2/98594980 – Агенция Митници.

Предоставяме на Вашето внимание и информация за цените на някои от допълнителните митнически услуги на DHL Express България:

Използване на банковата гаранция на DHL за транзит: 2% от сумата на митническите задължения, но не по-малко от 20 лв. без ДДС;
Попълване на митническа декларация с над 4 стоки: 10 лв. без ДДС на страница;
Заплащане на митни сборове до 1000 лева от името на клиента: 20 лева без ДДС;
Магазинаж за пратка: 10 лв. без ДДС на ден, след 3-тия календарен ден;
Такса за предаване на митнически документи /цесия, товарителница и фактура/: 20 лв. без ДДС.

В случай, че имате въпроси, моля не се колебайте да се свържете с Митнически отдел на телефон 0700 17 700, опция 2 или *3456.

---

Здравейте,

Приложено Ви изпращам документи, относно пратка, която пристигна за Вас.

Във файл TFLT1 подробно са описани вариантите за митническо освобождаване.

За да освободим пратката от Ваше име ще бъде необходимо:

- Пълномощно в оригинал със заверка от нотариус;
- ЕОРИ номер - клиентски код, който се издава от Митница срещу лична карта;
- Подробно описание на стоките, които получавате на български език ;
- Копие от поръчката - oт нея следва да са видни Вашите данни като получател, цената на стоката и на транспорта. (приложено Ви изпращам примерен ордер).

Относно плащането на митни сборове има 2 опции в случай, че изберете DHL Express България за освобождаване на Вашата пратка и сумите са до 1000 лв:

· можем да Ви изпратим митническата декларация и попълнени платежни нареждания, за да заплатите митните сборове и да ни върнете сканирани платежните;

· можем да платим сумите от Ваше име, а Вие да ги възстановите в брой при получаването на пратката, след нейното освобождаване, на наш куриер или в наш офис. Ние ще извършим плащането веднага след изготвяне на ЕАД (митническа декларация) и ще пристъпим към митническото освобождаване.

Услугата на DHL Express България „Заплащане на митни сборове от името на клиента” се заплаща. Стойността й е 24,00 лв. с включен ДДС.


Има вариант да бъде изготвен транзит до местна Митница.

За изготвянето на транзитна декларация е необходимо:
- Три имена, ЕГН, адрес по лична карта;
- Подробно описание на стоките, които получавате на български език;
- Копие от поръчката (приложено Ви изпращам примерен ордер).

Моля имайте предвид, че за изготвянето на транзитна декларация има такса от 24.00лв, която трябва да заплатите при предаване на документите.

Магазинаж за пратка: 10 лв. без ДДС на ден, след 3-тия календарен ден;

КРАЙ