PDA

View Full Version : Viber за Windows 7



RedArmy
06-12-2020, 13:54
Здравейте. Някой знае ли дали и как може да се инсталира Вайбър на Уиндоус 7, понеже, доколкото съм запознат, става само за Уиндоус 10, може би и за 8? Дразни ме облика на 10, а и на 8, инсталирал съм ги, но не ме кефят. Ще съм много благодарен на всеки отговор (в случай, че в тоя форум пребивават все още хора :D ) Мисля, че имаше някакво приложение, с помощта на което може все пак да се използва и за седмицата. Не ми се пише в компютърните форуми, защото там има доста комплексари, които мислят, че те знаят всичко и започват да спамят. Аз с хардуера се оправям добре, преинсталиране на Уиндоус - също, програми, драйвери и други, но по-новия софтуер ми е малко мъгла. Мерси.

TrollFactory
06-12-2020, 15:06
https://viberapp.org/pc/9-viber-for-windows-7.html

:D

anonymous1043668
06-12-2020, 16:02
https://viberapp.org/pc/9-viber-for-windows-7.html

:D

Троле не се смей.

По времето на Исаев такива неща не ги е имало :razz:

RedArmy
06-12-2020, 17:04
Мерси :)



Троле не се смей.

По времето на Исаев такива неща не ги е имало :razz:

Просто конкретно на 7 дори не съм пробвал да слагам вайбър, приех на доверие, че не е съвместим.

anonymous1043668
06-12-2020, 21:36
Просто конкретно на 7 дори не съм пробвал да слагам вайбър, приех на доверие, че не е съвместим.

Би трябвало такива популярни приложения да support-ват всички версий на Windows.

Гледа се в официалния сайт, там винаги е обяснено, такива чат приложения и на гъза си можеш да инсталираш :D


Дразни ме облика на 10, а и на 8, инсталирал съм ги, но не ме кефят.

Аз също много мразя Windows 10, ужасно много неща ги няма като примерно версия на NET Framework и ъпдейтите са много зле.

А Windows 8 ми е грозен.

Най - добре е с Windows XP и Windows 7

Грозния
06-12-2020, 22:22
С каква силна символика е заредена тази тема :D!

TrollFactory
06-12-2020, 23:00
Аз също много мразя Windows 10, ужасно много неща ги няма като примерно версия на NET Framework и ъпдейтите са много зле.

А Windows 8 ми е грозен.

Най - добре е с Windows XP и Windows 7

10-ката е супер лека, ако си я инсталирал на SSD и тогава “мисълта й” върви като намазана с масло. Въобще най-добрият вариант е да си на последен windows. 7-цата е може би вече на 11 години, което си има своите минуси. За XP просто нямам коментар освен, че е безспорна класика обаче става ли въпрос за бързина не може да се сравнява по нищо с 10-ката. Излишно е да ти казвам защо за видео и фото обработки трябва да си с последен windows и с хубав комп. Да сложиш на супер мощен съвременен компютър ставащ за графичен дизайн XP е просто глупаво! Кажи ми, че каза това за XP от носталгия! На 8-ца никога ме съм работил. Мисля, че никой от хората, които познавам никога не са ползвали това чудо. Явно е някакъв преждевременно изчезнал вид.

anonymous1043668
06-12-2020, 23:12
10-ката е супер лека, ако си я инсталирал на SSD и тогава “мисълта й” върви като намазана с масло. Въобще най-добрият вариант е да си на последен windows.

Кажи го на всични лайняни ъпдейти и липваща версия на NET Framework 4.7


Излишно е да ти казвам защо за видео и фото обработки трябва да си с последен windows и с хубав комп. Да сложиш на супер мощен съвременен компютър ставащ за графичен дизайн XP е просто глупаво!

Е много ясно, че няма да сложа по-стара версия като XP на мощен компютър. То зависи и най-вече от компютъра.


Кажи ми, че каза това за XP от носталгия! На 8-ца никога ме съм работил.

XP-то носи най-голямата носталгия.

RedArmy
06-13-2020, 08:34
10-ката е супер лека, ако си я инсталирал на SSD и тогава “мисълта й” върви като намазана с масло. Въобще най-добрият вариант е да си на последен windows. 7-цата е може би вече на 11 години, което си има своите минуси. За XP просто нямам коментар освен, че е безспорна класика обаче става ли въпрос за бързина не може да се сравнява по нищо с 10-ката. Излишно е да ти казвам защо за видео и фото обработки трябва да си с последен windows и с хубав комп. Да сложиш на супер мощен съвременен компютър ставащ за графичен дизайн XP е просто глупаво! Кажи ми, че каза това за XP от носталгия! На 8-ца никога ме съм работил. Мисля, че никой от хората, които познавам никога не са ползвали това чудо. Явно е някакъв преждевременно изчезнал вид.

8 е като Vista - бързо и безславно си отиде и не остави трайна следа.

Точно SSD ми е системния - 120GB и на него освен Уиндоуса и браузъра няма друго. Машината направо лети, заради по-бързия пренос на данни, също съм увеличил пейдж файла до около 4GB, но не бих съхранявал важни неща на SSD. Нямам му доверие някак, може да се прецака от всичко общо взето, дори от ЕМП или даже от пиезокристал от запалка (примерно). HDD, от своя страна, е много кораво нещо и, освен ако не го изпускаш или не му се развали електрониката, нищо няма да му стане с години. Преди много време ми се прецака един 80GB хард, намерих същия и му смених електрониката - и досега работи. Тенденцията, общо взето, е да се правят по-чупливи хардовете, за да изпъкнат предимствата на SSD-то. Преди години гаранцията на Seagate беше 5 години, сега май е 3. Също и Файърфокса го осраха - бавна работа. Хром е по-добре, но не ме кефи нещо. Синята серия на WD е добре, черната ми е много шумна, шума като цяло ме дразни доста, защото като слушам музика не искам фон от перки на вентилатори. Затова използвам големи вентилатори за 12 волта, но пуснати на 5, които са отдалечени от радиаторите, за да не "свистят". Освен това процесора - E8400, който го сложих преди 2-3 години е егати хладния и не му трябва нещо особено като охлаждане - даже и с пасивно ще мине. Видеокартата също, общо взето, е хладна - HD4850 и там вентилатора даже работи на около 4,5V.

XP си ми остава фаворита за всички времена, само че повечето неща вече вървят много трудно на нея, включително браузърите. На другия комп, който съм го сглобявал само от втора ръка части и е слаб съм си с XP Unlimited, само че той ми е само за музика и филми.

RedArmy
06-13-2020, 13:00
Като стана въпрос за чертежи, фотообработка и други подобни неща, изискващи добра графика и зрителен комфорт, LCD мониторите въобще не се класират в цялата история. CRT е доказано по-добрия вариант. Зависи кой обаче. FLATRON на LG за мен е от най-добрите технологии - поддържа 100 или 120Hz честота на опресняване (зависи от модела и колко време е работил), което вече е изцяло безвредно за очите. Има отделни модели на CTX, но са по-скоро изключения.

xXxAngerfisTxXx
06-13-2020, 19:45
Компютрите вече остаряха... :D Друго си е в джоба ти да имаш 8 ядра 6 рам 128 гигабайта и 2160 на 1080 екран :D

RedArmy
06-14-2020, 08:41
Ако ти се наложи да се занимаваш с наистина сериозни неща, ще видиш колко е неудобен смартфона, ако ще да е 10 инча (не че има такива :D ). Просто клавиатурата и монитора на настолния (а даже и на лаптопа) е незаменима, а смартфона е по-скоро за фейсбук, вайбър, инстаграм и други такива. А и за там не е най-доброто решение, но е някакъв компромис, който можеш да разнасяш навсякъде със себе си..

TrollFactory
06-14-2020, 08:58
8 е като Vista - бързо и безславно си отиде и не остави трайна следа.

Явно са били много смотани системи. Предпочитам да не експериментирам и ако ще си инсталирам операционна система, бих избрал тази, която е най-разпространена комерисиално, защото за нея обикновено има най-много инфо как да отстранявам разни бъгове при програми и игри. Ето, например вчера ми трябвале да видя как да си оправя ограниченията за видеопаметта на една игра и веднага намерих туториал как това става в архитектурата на windows. А пък и съм си свикнал с нея, не ми трябва тепърва да изучавам линукси само, защото 10 годишните псевдоспециалисти смятат, че са много корави и големи разбирачи затова, че са си инсталирали безплатния линукс. Ако не си разработчик, за да работиш над “отворения” му код, за да можеш после да се кефиш, че си допринесъл с нещо за това “алтернативни безплатно чудо”, за какво ти е? А и windows се активира много лесно.



Точно SSD ми е системния - 120GB и на него освен Уиндоуса и браузъра няма друго. Машината направо лети, заради по-бързия пренос на данни, също съм увеличил пейдж файла до около 4GB, но не бих съхранявал важни неща на SSD. Нямам му доверие някак, може да се прецака от всичко общо взето, дори от ЕМП или даже от пиезокристал от запалка (примерно). HDD, от своя страна, е много кораво нещо и, освен ако не го изпускаш или не му се развали електрониката, нищо няма да му стане с години. Преди много време ми се прецака един 80GB хард, намерих същия и му смених електрониката - и досега работи. Тенденцията, общо взето, е да се правят по-чупливи хардовете, за да изпъкнат предимствата на SSD-то. Преди години гаранцията на Seagate беше 5 години, сега май е 3. Също и Файърфокса го осраха - бавна работа. Хром е по-добре, но не ме кефи нещо. Синята серия на WD е добре, черната ми е много шумна, шума като цяло ме дразни доста, защото като слушам музика не искам фон от перки на вентилатори. Затова използвам големи вентилатори за 12 волта, но пуснати на 5, които са отдалечени от радиаторите, за да не "свистят". Освен това процесора - E8400, който го сложих преди 2-3 години е егати хладния и не му трябва нещо особено като охлаждане - даже и с пасивно ще мине. Видеокартата също, общо взето, е хладна - HD4850 и там вентилатора даже работи на около 4,5V.

SSD-то опредлено е по-бързо. Дали е по-качествено, аз също не знам. Позлвам такова от скоро, но HDD-то, колкото и да е послушно минимум 10 години, в един момент след този срок започва да дава грешки като прекъснати инсталации, не можеш да копираш файлове и т.н.... Че е качествено, качествено е щом цели 10 години е работило добре. Малко неща ги правят така издръжливи вече, за да може да се стимулира безумното консуматорство. Предполагам, че SSD-то има предимства в скоростта, но надали ще е по-дълготрайно. “Разбирачите” казват, че има потенциал да е по-дълготрайно, защото “не се върти” като HDD-то и съответно не се износва по същия начин, но това не значи, че е направено, за да бъде вечно. А и чистата физика и химически процеси на износване на електрониката не позволяват така или иначе такъв огромен срок на годност на нещо, което използваш всекидневно и е подложено на тежка употреба. Дали ще си с SSD или HDD е въпрос на предпочитания за скорост на зареждане, но не и някаква гаранция за дългогодишна употреба.



XP си ми остава фаворита за всички времена, само че повечето неща вече вървят много трудно на нея, включително браузърите. На другия комп, който съм го сглобявал само от втора ръка части и е слаб съм си с XP Unlimited, самок че той ми е само за музика и филми.

Ами точно това е, че XP е изключително бавен при браузване. Ако искаш да сърфираш е голяма мъка и си е просто антика, която буди прекрасни спомени, но нищо повече. Но XP в комбинация и с износен хардуер си е направо мъка.


Като стана въпрос за чертежи, фотообработка и други подобни неща, изискващи добра графика и зрителен комфорт, LCD мониторите въобще не се класират в цялата история. CRT е доказано по-добрия вариант. Зависи кой обаче. FLATRON на LG за мен е от най-добрите технологии - поддържа 100 или 120Hz честота на опресняване (зависи от модела и колко време е работил), което вече е изцяло безвредно за очите. Има отделни модели на CTX, но са по-скоро изключения.

За жалост е така. CRT технллогията беше много по-развита от сегашните плоски екрани, все пак е технолгия разивана от много по-рано от колкото плоските монитори, но бяха изместени от тях поради чисто естетичните им качества (заемат по-малко пространство). CRT има много повече цветове, яркост, детайли и голяма честота на опресняване. Не знам дали е дпри само 120 Hz, защото сегашните плоски екрани са вече почти всички по 120 Hz и пак никой не може да ме убеди, че се доближават дори малко повече до чистотата на изображението на CRT. Много добре помня CRT мониторите и никой няма как да ме излъже, че на плосък монитор се вижда еднакво добре. Напоследъл се завръща тази мода и виждам, че има доста клипчета на любители в youtube, които заместват плосите си монитори със стари CRT монитори за гейминг. Жалко, че няма производство на чисто нови такива, а да са на 15 години, ако решил да си намериш такъв. За фото и видеобработка са екстра, но по-скоро най-първото по важност там вече е RAM паметта... Отворихме много паралелни теми...

RedArmy
06-14-2020, 11:09
Явно са били много смотани системи.

Vista беше замислена като преходна от XP към 7, но така и не можаха да я направят стабилна, като цяло само интерфейса е малко по-"модернизиран"... Бях с нея 2 години, защото "беше модерна". Линукс наистина е с отворен код, което ме кефи, но като цяло трябва да си програмист или сериозно занимаващ се с него, за да ти върши работа като хората. И аз се занимавах преди много време с Ubuntu, също и с macOS, която е доста зле, но не са френдли-ориентирани (според мен). А ако си програмист, ти със сигурност си изкарваш парите и от други неща и нищо не ти пречи да пуснеш нещо безплатно за хората, като жест (това за Линус Торвалдс). Аз игри не играя от времето на San Andreas, затова и не ми се струва смислено да наливам пари в компютър. Един приятел ми подаряваше видеокарта, която не използва, с 1GB памет, но е безмислено, общо взето, и не я взех. По-добре да я продаде на някой, който играе. По тоя повод ще кажа и друго - за телефоните - Symbian беше по-добрата операционна система, трябваше да я доразвият, Android е като за малоумници, по 1000 пъти те пита: "сигурни ли сте, ама наистина ли сте сигурни, потвърждавате ли?" А ти искаш просто да изтриеш някаква тъпа снимка :D С Айфон не съм бил, но ако ОС му е като Windows 10 (а май е), няма и да се занимавам.



SSD-то опредлено е по-бързо. Дали е по-качествено, аз също не знам. Позлвам такова от скоро, но HDD-то, колкото и да е послушно минимум 10 години, в един момент след този срок започва да дава грешки като прекъснати инсталации, не можеш да копираш файлове и т.н.... Че е качествено, качествено е щом цели 10 години е работило добре. Малко неща ги правят така издръжливи вече, за да може да се стимулира безумното консуматорство. Предполагам, че SSD-то има предимства в скоростта, но надали ще е по-дълготрайно. “Разбирачите” казват, че има потенциал да е по-дълготрайно, защото “не се върти” като HDD-то и съответно не се износва по същия начин, но това не значи, че е направено, за да бъде вечно. А и чистата физика и химически процеси на износване на електрониката не позволяват така или иначе такъв огромен срок на годност на нещо, което използваш всекидневно и е подложено на тежка употреба. Дали ще си с SSD или HDD е въпрос на предпочитания за скорост на зареждане, но не и някаква гаранция за дългогодишна употреба.

Може и други предимства да има, освен в скоростта, но аз го взех главно заради това. Затова ми е и системен. SSD е на практика SD карта като за телефоните. А такава от 1GB ми се е прецаквала и така и не можах да си възстановя снимките от абитуриентския, на приятел - също. Доста са чувствителни, даже, ако захранването по някаква причина вдигне 10-20% отгоре, пак може да се прецакат. Това, което "се върти" са магнитните дискове и те се развалят веднага, ако ги изпуснеш от високо, главите започват да опират в тях и край. И все пак 10 години не са малко за хард. Те вече са си изплатили парите. Аз имам хард Seagate на 13 и още работи, но вече не може да му се има доверие, даже съм му махнал кабелите, да стои като Recovery, ако се наложи. Ако SSD-то ми се прецака, така или иначе на него е само ОС и браузъра - не е голяма загуба.



Ами точно това е, че XP е изключително бавен при браузване. Ако искаш да сърфираш е голяма мъка и си е просто антика, която буди прекрасни спомени, но нищо повече. Но XP в комбинация и с износен хардуер си е направо мъка.

Заради стотиците флашове и "шарени глупости", които затрудняват работата му. Чистил съм регистрите и съм ги променял, за да се спират някои ненужни процеси, които работят латентно на фона на другите неща, задръстват цялата система с простотии и отнемат от ресурсите на компютъра... Pentium 640 (тотално остарял), даже не е двуядрен реално, а има 2 логически ядра, който взех за 2лв. и видеокарта Radeon X550, си работят добре с XP, отделно съм му сложил захранване "само" 200W. Като е на Хром, няма никакво бавене, но, както казах, не ме кефи за браузър...



За жалост е така. CRT технллогията беше много по-развита от сегашните плоски екрани, все пак е технолгия разивана от много по-рано от колкото плоските монитори, но бяха изместени от тях поради чисто естетичните им качества (заемат по-малко пространство). CRT има много повече цветове, яркост, детайли и голяма честота на опресняване. Не знам дали е дпри само 120 Hz, защото сегашните плоски екрани са вече почти всички по 120 Hz и пак никой не може да ме убеди, че се доближават дори малко повече до чистотата на изображението на CRT. Много добре помня CRT мониторите и никой няма как да ме излъже, че на плосък монитор се вижда еднакво добре. Напоследъл се завръща тази мода и виждам, че има доста клипчета на любители в youtube, които заместват плосите си монитори със стари CRT монитори за гейминг. Жалко, че няма производство на чисто нови такива, а да са на 15 години, ако решил да си намериш такъв. За фото и видеобработка са екстра, но по-скоро най-първото по важност там вече е RAM паметта... Отворихме много паралелни теми...

CRT беше достигнала връх, преди насилствено да я спрат. LCD в началото беше страшно, страшно зле. Особено като цветове и ъгъл на виждане. После ги пооправиха, но основните проблеми си останаха. А именно - това, че при LCD подсветката са луминисцентни лампички, при LED са светодиоди (страшно дрязнят очите) и отделно няма нито дълбочина на изображението, нито яркост (не изкуствена), нито цветове, нито реализъм, и така и не докараха ъгъла на виждане да е по-нормален. Ако трябва да избирам - AMOLED, но и там ги има "детските болести", на всичко, което не е с кинескоп. И да, много теми наведнъж...

TrollFactory
06-15-2020, 14:56
Vista беше замислена като преходна от XP към 7, но така и не можаха да я направят стабилна, като цяло само интерфейса е малко по-"модернизиран"... Бях с нея 2 години, защото "беше модерна". Линукс наистина е с отворен код, което ме кефи, но като цяло трябва да си програмист или сериозно занимаващ се с него, за да ти върши работа като хората. И аз се занимавах преди много време с Ubuntu, също и с macOS, която е доста зле, но не са френдли-ориентирани (според мен). А ако си програмист, ти със сигурност си изкарваш парите и от други неща и нищо не ти пречи да пуснеш нещо безплатно за хората, като жест (това за Линус Торвалдс). Аз игри не играя от времето на San Andreas, затова и не ми се струва смислено да наливам пари в компютър. Един приятел ми подаряваше видеокарта, която не използва, с 1GB памет, но е безмислено, общо взето, и не я взех. По-добре да я продаде на някой, който играе. По тоя повод ще кажа и друго - за телефоните - Symbian беше по-добрата операционна система, трябваше да я доразвият, Android е като за малоумници, по 1000 пъти те пита: "сигурни ли сте, ама наистина ли сте сигурни, потвърждавате ли?" А ти искаш просто да изтриеш някаква тъпа снимка :D С Айфон не съм бил, но ако ОС му е като Windows 10 (а май е), няма и да се занимавам.

Симбиан просто не издържа на конкуренцията на Андроид и Епъл, но когато беше на върха, тогава бяха и златните години на телефоните. Най-различни, разнообразни, интересни. Имаше телефон за всеки вкус. Жалко за Нокиа, че смениха Симбиан с windows и това беше началото на края за тях и златната ера на смартфоните. Можеха да продължат да си развиват Симбиан и да се конкрурат с Андроид и Мак. Сега пазарът е завзет от едни и същи джажди, които не предлагат нищо по-различно като "усещане в ръката" от колкото всеки друг редовен "смарт телефон". Тъпотия. Айфон обаче са с наистина хубава ОС и няма нищо общо с windows. Това, което ме дразни при съвременните телефони е, че ти ги наблъскват насила с колкото се може повече ненужни приложения при продажба, за да оскъпят цените им. На Айфон не ми трябват нито алтернативните му на windows ексели, пауърпойнтове и безполезни програмки за едитване на видеокартички и прочее, а вече и "mac tv/I tv" или нещо от сорта включващо абонамент за тяхната версия на Netflix. Но има много ретарди готови да дадат по 2 к само за ябълката отзад. Американците хитро са измислили как половината свят да им налива пари неосъзнато в икономиката купувайки изкуствено оскъпен, красив продукт, станал символ на фалшивия социален статус. Да виждаш хора, които си изплащат по 2 години телефони за по 3000 лв е пълно малоумие, но все пак програмистите трябва да карат своите "Тесли" и да им е спокойно и широко около врата докато пишат поредния код за поредния безмислен ъпдейт...


Може и други предимства да има, освен в скоростта, но аз го взех главно заради това. Затова ми е и системен. SSD е на практика SD карта като за телефоните. А такава от 1GB ми се е прецаквала и така и не можах да си възстановя снимките от абитуриентския, на приятел - също. Доста са чувствителни, даже, ако захранването по някаква причина вдигне 10-20% отгоре, пак може да се прецакат. Това, което "се върти" са магнитните дискове и те се развалят веднага, ако ги изпуснеш от високо, главите започват да опират в тях и край. И все пак 10 години не са малко за хард. Те вече са си изплатили парите. Аз имам хард Seagate на 13 и още работи, но вече не може да му се има доверие, даже съм му махнал кабелите, да стои като Recovery, ако се наложи. Ако SSD-то ми се прецака, така или иначе на него е само ОС и браузъра - не е голяма загуба.

Аналогията между SSD и SD карта звучи някак си логична. Дори все едно, че е usb памет, а всички знаят как UBS-тата се прецакват. Да ме поправи някой специалист, ако греша.



Заради стотиците флашове и "шарени глупости", които затрудняват работата му. Чистил съм регистрите и съм ги променял, за да се спират някои ненужни процеси, които работят латентно на фона на другите неща, задръстват цялата система с простотии и отнемат от ресурсите на компютъра... Pentium 640 (тотално остарял), даже не е двуядрен реално, а има 2 логически ядра, който взех за 2лв. и видеокарта Radeon X550, си работят добре с XP, отделно съм му сложил захранване "само" 200W. Като е на Хром, няма никакво бавене, но, както казах, не ме кефи за браузър...
Наскоро преоткрих Опера. Чувствам се доволен, особено като е с включен VPN и то за без пари, с адблок, а и не е Chrome, който непрекъснато изпраща Бог знае каква информация до Google завоалирайки хитро това под думите "събиране на статистически данни с цел по-добра обработка на информацията". Но те и windows и Apple правят същото и то много преди Google... Всичко, което някога си търсил, писал или е било на компютъра ти може би се пази някъде...



CRT беше достигнала връх, преди насилствено да я спрат. LCD в началото беше страшно, страшно зле. Особено като цветове и ъгъл на виждане. После ги пооправиха, но основните проблеми си останаха. А именно - това, че при LCD подсветката са луминисцентни лампички, при LED са светодиоди (страшно дрязнят очите) и отделно няма нито дълбочина на изображението, нито яркост (не изкуствена), нито цветове, нито реализъм, и така и не докараха ъгъла на виждане да е по-нормален. Ако трябва да избирам - AMOLED, но и там ги има "детските болести", на всичко, което не е с кинескоп. И да, много теми наведнъж...

Е, ако не друго, то поне сега са много по-евтини и големи. 65 инчов смарт телевизор можеш да си купиш и за под 1000 лв. До колкото разбирам, вече всички телевизори са смарт (въпреки че ми се струва напълно безполезен да е "смарт", ако си имаш HDMI кабел закрепен за компютъра) като по този начин едно на ръка, че могат да те слушат и виждат и през телевизора като в романа на Оруел, второ, че това уж смъква производствената цена, защото каналите предлагащи стрийминг услуги се конкурират за това чий софтуер да бъде инсталиран на телевизорите фабрично, така че зрителят да има бърз бутон за достъп от дистанционното си до платените американски канали Netflix/HBO и прочее глупости. Тоест тези канали си плащат на производителите, за да им сложат програмите по дефолт на новите смарт телевизори, което намаля съществено цените за крайния потребител, защото на производителите не им се налага да си търсят парите само от него. Нямам нищо против тази система. Хем няма да плащам за платеното съдържание, хем платеното съдържание ще ми е платило повече от 50% от цената, срещу която си закупувам "смарт телевизора". Ако толкова ми се догледа нещо платено, то в крайна сметка ще се появи безплатно... Според мен трябва да имаме безплатен достъп до световната култура... То па и едни филми, чисто мошеничество е да ти искат пари, за да ги гледаш... По-скоро трябва да ти платят пари за загубеното време, но и това е отделна тема по същество тема...

RedArmy
06-18-2020, 12:46
Симбиан просто не издържа на конкуренцията на Андроид и Епъл, но когато беше на върха, тогава бяха и златните години на телефоните. Най-различни, разнообразни, интересни. Имаше телефон за всеки вкус. Жалко за Нокиа, че смениха Симбиан с windows и това беше началото на края за тях и златната ера на смартфоните. Можеха да продължат да си развиват Симбиан и да се конкрурат с Андроид и Мак. Сега пазарът е завзет от едни и същи джажди, които не предлагат нищо по-различно като "усещане в ръката" от колкото всеки друг редовен "смарт телефон". Тъпотия. Айфон обаче са с наистина хубава ОС и няма нищо общо с windows. Това, което ме дразни при съвременните телефони е, че ти ги наблъскват насила с колкото се може повече ненужни приложения при продажба, за да оскъпят цените им. На Айфон не ми трябват нито алтернативните му на windows ексели, пауърпойнтове и безполезни програмки за едитване на видеокартички и прочее, а вече и "mac tv/I tv" или нещо от сорта включващо абонамент за тяхната версия на Netflix. Но има много ретарди готови да дадат по 2 к само за ябълката отзад. Американците хитро са измислили как половината свят да им налива пари неосъзнато в икономиката купувайки изкуствено оскъпен, красив продукт, станал символ на фалшивия социален статус. Да виждаш хора, които си изплащат по 2 години телефони за по 3000 лв е пълно малоумие, но все пак програмистите трябва да карат своите "Тесли" и да им е спокойно и широко около врата докато пишат поредния код за поредния безмислен ъпдейт...

Прав си, но аз по-скоро бих го нарекъл: "не издържа на натиска", по-скоро рано се отказаха или пък не я развиха навреме. Когато ги взеха от Майкрософт, тотално затънаха, но никога не съм имал такъв телефон (с MS операционна). Новите са им сравнително добре, но съм съгласен, че всички телефони сега са, като цяло, еднакви. Една рамка, едно Горила-глас стъкло, несменяеми батерии, много безсмислени приложения, както каза ти, отделно такива, които работят като фон и само заемат ресурси. "Тесла", ако говориш за електромобилите, ги карат малка част от тези, които работят там, главно тези, които се мислят за големи "новатори", а всъщност са лекета. Повечето по-осъзнали се, са с "Мустанги", с 8 цилиндрови V-образни, щото могат да си го позволят. А на най-осъзналите се, реално не им дреме какво карат, те имат други приоритети. Иначе, телефон над 250-300лв. едва ли бих си купил, дори да съм милионер - безсмислено е, просто има някакви оптимални характеристики и след това после е твърде безсмислено, наистина.



Аналогията между SSD и SD карта звучи някак си логична. Дори все едно, че е usb памет, а всички знаят как UBS-тата се прецакват. Да ме поправи някой специалист, ако греша.

Те са си точно SD карти - твърда памет - Solid State. На това не бих се доверил за важни документи...



Наскоро преоткрих Опера. Чувствам се доволен, особено като е с включен VPN и то за без пари, с адблок, а и не е Chrome, който непрекъснато изпраща Бог знае каква информация до Google завоалирайки хитро това под думите "събиране на статистически данни с цел по-добра обработка на информацията". Но те и windows и Apple правят същото и то много преди Google... Всичко, което някога си търсил, писал или е било на компютъра ти може би се пази някъде...

Ще взема да пробвам Операта пак, да видя как ще ми се стори тоя път... Иначе всички крадат лични данни, но аз не съм наркодилър, че да ме е страх, просто самия факт, че някой чете къде какво си писал, ме дразни.



Е, ако не друго, то поне сега са много по-евтини и големи. 65 инчов смарт телевизор можеш да си купиш и за под 1000 лв. До колкото разбирам, вече всички телевизори са смарт (въпреки че ми се струва напълно безполезен да е "смарт", ако си имаш HDMI кабел закрепен за компютъра) като по този начин едно на ръка, че могат да те слушат и виждат и през телевизора като в романа на Оруел, второ, че това уж смъква производствената цена, защото каналите предлагащи стрийминг услуги се конкурират за това чий софтуер да бъде инсталиран на телевизорите фабрично, така че зрителят да има бърз бутон за достъп от дистанционното си до платените американски канали Netflix/HBO и прочее глупости. Тоест тези канали си плащат на производителите, за да им сложат програмите по дефолт на новите смарт телевизори, което намаля съществено цените за крайния потребител, защото на производителите не им се налага да си търсят парите само от него. Нямам нищо против тази система. Хем няма да плащам за платеното съдържание, хем платеното съдържание ще ми е платило повече от 50% от цената, срещу която си закупувам "смарт телевизора". Ако толкова ми се догледа нещо платено, то в крайна сметка ще се появи безплатно... Според мен трябва да имаме безплатен достъп до световната култура... То па и едни филми, чисто мошеничество е да ти искат пари, за да ги гледаш... По-скоро трябва да ти платят пари за загубеното време, но и това е отделна тема по същество тема...

Според мен от тия "смарт" телевизори няма нужда всъщност. Тъпо е. Тъпо е, както е тъпо и на дисплея на пералнята ти, като я включиш да ти пише "Hello". За мен е тъпо, де, а който иска - да си сложи. А с тоя голям размер - телевизора да е колкото вратата, по-скоро се опитват да замажат положението с това, че не им се получава да докарат хубав и реалистичен образ. Телевизора в хола ми беше с кинескоп, 71см диагонал (28 инча) и дава страхотна картина. За толкова години, откакто е купен, съм му преправял само вертикалното отклонение и крайните транзистори за основните цветове :D Всъщност съм го дал на нашите, само те си го гледат, бяха го отписали, но аз се заинатих да го оправя, това е все едно някой да е болен и ти да кажеш: "айде махаме го тоя, изживял си е живота вече". Аз от години съм намразил телевизията - 80% реклами и 20% тъпо съдържание.

RedArmy
06-18-2020, 22:25
Е, ако не друго, то поне сега са много по-евтини и големи. 65 инчов смарт телевизор можеш да си купиш и за под 1000 лв. До колкото разбирам, вече всички телевизори са смарт (въпреки че ми се струва напълно безполезен да е "смарт", ако си имаш HDMI кабел закрепен за компютъра) като по този начин едно на ръка, че могат да те слушат и виждат и през телевизора като в романа на Оруел, второ, че това уж смъква производствената цена, защото каналите предлагащи стрийминг услуги се конкурират за това чий софтуер да бъде инсталиран на телевизорите фабрично, така че зрителят да има бърз бутон за достъп от дистанционното си до платените американски канали Netflix/HBO и прочее глупости. Тоест тези канали си плащат на производителите, за да им сложат програмите по дефолт на новите смарт телевизори, което намаля съществено цените за крайния потребител, защото на производителите не им се налага да си търсят парите само от него. Нямам нищо против тази система. Хем няма да плащам за платеното съдържание, хем платеното съдържание ще ми е платило повече от 50% от цената, срещу която си закупувам "смарт телевизора". Ако толкова ми се догледа нещо платено, то в крайна сметка ще се появи безплатно... Според мен трябва да имаме безплатен достъп до световната култура... То па и едни филми, чисто мошеничество е да ти искат пари, за да ги гледаш... По-скоро трябва да ти платят пари за загубеното време, но и това е отделна тема по същество тема...

Внимавай, вървиш по пътя към комунизма :D Нали виждаш сега, че капитализма не е "панацея"?

changemymind_1
06-18-2020, 22:34
HDD-тата също доста често умират. Най-сигурното за масовия потребител е cloud- базираното съхранение.
Windows-а е пълно лайно, ъпдейтва без да пита, рестартира без да пита, събира всякакви данни, които след това продава. Освен това е адски тежък и товари процесора. Но предполагам, че за средностатистическия плеб е ОК, той толкова си може.

RedArmy
06-18-2020, 23:44
Ако HDD си стои на място и не се пипа ще изкара доста, според мен, ако не му се прецака електрониката. Аз така мисля. Уж за RAID масивите говорят, че са сигурни, но пак си е хард, дори и да са повече. Да се чуди човек къде да си слага нещата. Преди мислех, че дисковете/DVD-тата са сигурни, но и там не е гаранция. Като цяло имам 5 харда на компа, 3 съм ги изключил, ще взема да копирам важните неща на тях и ще ги изключа пак и това е :D Предложи ОС, по-добра от Windows-а, но да е потребителски ориентирана, не такава, на която само трябва да и настройваш разни неща, и с която, трудно се свиква. Linux, Mac, пробвал съм ги - не са удобни. Пробвал съм Red Star - севернокорейска е, имаше я на руски, базирана на Линукс, по-удобна е, но вече съм си свикнал на Уиндоуса.

changemymind_1
06-19-2020, 06:48
Ако HDD си стои на място и не се пипа ще изкара доста, според мен, ако не му се прецака електрониката. Аз така мисля. Уж за RAID масивите говорят, че са сигурни, но пак си е хард, дори и да са повече. Да се чуди човек къде да си слага нещата. Преди мислех, че дисковете/DVD-тата са сигурни, но и там не е гаранция. Като цяло имам 5 харда на компа, 3 съм ги изключил, ще взема да копирам важните неща на тях и ще ги изключа пак и това е :D Предложи ОС, по-добра от Windows-а, но да е потребителски ориентирана, не такава, на която само трябва да и настройваш разни неща, и с която, трудно се свиква. Linux, Mac, пробвал съм ги - не са удобни. Пробвал съм Red Star - севернокорейска е, имаше я на руски, базирана на Линукс, по-удобна е, но вече съм си свикнал на Уиндоуса.

RAID има различни нива и по принцип е доста сигурно, ако е направен както трябва. Data центровете го ползват, но не е подходящ за масовия потребител, защото трябва да набие доста пари за хардуер. В RAID-a също често умират хард дисковете, неизбежно е. Ако са една и съща серия или са купувани по едно и също време, често се случва да се прецакат няколко наведнъж. За мен и теб най-безболезнения и сигурен начи не да ползваме някоя облачна услуга - google drive ти дават 15 GB безплатно примерно, има и доста други.

За ОС - бих предложил, ако дефинираш какво разбираш под "удобна операционна система" и за какво ще я ползваш. И също за какъв хардуер става дума, ако е с по-ограничени характеристики - има специфични дистрибуции (за разлика от Windows10, при който, ако нямаш над 3GB RAM, нямаш алтернатива). В смисъл, ако си свикнал на windows и нямаш проблем с него, няма да се намери по-удобна ОС.

TrollFactory
06-19-2020, 16:34
Внимавай, вървиш по пътя към комунизма :D Нали виждаш сега, че капитализма не е "панацея"?

Без да искам съм дал този прекрасен пример по-горе. :D

Капитализмът не е панацея, така е. Но и комунизмът също не е. Обясних ти една система, при която всъщност крайният потребител е облагодетелстван докато "капиталистите" по-горе така или иначе печелят. Ако нямаше конкуренция на пазара, нямаше да има конкуриращи се "производители на съдържание" на пазара, които отчаяно да си плащат на производителите на техника, за да може да строймват по дефолт на системите им и така телевизорът в крайна сметка да достига до теб крайния потребител на много по-евтини цени. Не може всички да бъдат богати, но в идеалният случай (поне там, където системата работи) поне за най-бедните тези стоки няма да представляват някакъв невъобразим буржоазен лукс. Виж тук какво пишат за цената на телевизорите по времето на социализма.

"Невероятно скъпи бяха нехранителните стоки. Спомням си, че платихме за български телевизор, правен по лиценз, в Търново, та платихме за него 6 средни заплати за страната. Представяте ли си сега да платите за средна ръка телевизор близо 5000 лева!!! Сега има смарт телевизори за 700 лева. Да не говоря, че средната ръка телевизор с такъв размер кинескоп струва 400 лева максимум или това е половин заплата."

https://slivensega.wordpress.com/2018/03/22/цени-и-заплати-при-социализма-и-цени-и-з/

Какво мислиш за това?

Грозния
06-19-2020, 20:59
HDD-тата също доста често умират.Накрая всички умират, но някои живеят доста по-дълго!

RedArmy
06-20-2020, 09:03
RAID има различни нива и по принцип е доста сигурно, ако е направен както трябва. Data центровете го ползват, но не е подходящ за масовия потребител, защото трябва да набие доста пари за хардуер. В RAID-a също често умират хард дисковете, неизбежно е. Ако са една и съща серия или са купувани по едно и също време, често се случва да се прецакат няколко наведнъж. За мен и теб най-безболезнения и сигурен начи не да ползваме някоя облачна услуга - google drive ти дават 15 GB безплатно примерно, има и доста други.

За ОС - бих предложил, ако дефинираш какво разбираш под "удобна операционна система" и за какво ще я ползваш. И също за какъв хардуер става дума, ако е с по-ограничени характеристики - има специфични дистрибуции (за разлика от Windows10, при който, ако нямаш над 3GB RAM, нямаш алтернатива). В смисъл, ако си свикнал на windows и нямаш проблем с него, няма да се намери по-удобна ОС.

Аз хардуера го разбирам, като цяло, софтуера ми е по-големия проблем (новите приложения), но да речем, че се оправям някак. На мен и 80 GB ми стигат реално, за основните неща, повечето данни са ми текстови документи и разни схеми и електронни неща, които заемат килобайти и не са нищо. Но 15 GB си е прекалено малко, отделно от това, не се знае тези сайтове за ъплоуд докога ще са живи, с "прикачи" какво стана"...

За ОС - основно за интернет и разни специализирани програми за електроника, но те не заемат много ресурси. Иначе, да, свикнал съм с Windows и не искам да го сменям, не харесвам Microsoft, но ми се струва най-потребителски ориентирана. Без 10-ката :D Хардуера е добре (като за 2008-ма година :D ). RAM - 2 x 2024, преди 4-5 години я сложих, картата казах - 4850, системен хард - SSD 120 GB, дъното не помня какво слагах последно, а да - Gigabyte GA-G41M-ES2L - 1.4, мисля, тогава беше доста добро, 150лв. дадох, майка му мръсна :D Процесора - E8400, овърклокнал съм го до 4 GHz. Вървят си гладко нещата, дори и сега, аз му слагах едни кондензатори по шините, че се бяха пре*бали, но си работи.

-----------

За телевизорите - около края на 1989-та, баба ми и дядо ми са си купили телевизор Кристал - български, цветен, с дистанционно, този същия, за който говорих, за, мисля около 2000лв. Преди това Електрон, а нашите - Темп. При положение, че, заплатата им тогава, е била около 250-300лв., все ще се спестят. Аз имам телевизор София-85, картината, която дава, е по-добра от LCD. Това, с едно парче тел, хващаше всички национални програми, докато още имаше аналогови. Обичам го :D А и колко години живеят днешните телевизори? А тези са ме надживели - единия е на 31, другия на 35 и ще изкарат и още толкова. Заслужава ли си тогава инвестицията? Аз и преди съм го казвал - няма смисъл от такава измислена конкуренция и напредък, целта на които е, просто "да стимулират икономиката" (което всъщност означава компаниите да имат по-голям растеж".

TrollFactory
06-21-2020, 07:43
За телевизорите - около края на 1989-та, нашите са си купили телевизор Кристал - цветен, с дистанционно, този същия, за който говорих, за, мисля около 2000лв. При положение, че, заплатата им тогава, е била около 250-300лв., все ще се спестят.

2000/250 = 8 заплати. По прости сметки излиза, че един телевизор тогава е излизал почти едногодишната заплата на човек. А да не говорич, че не може да отделяш 100% от заплатата си за някакъв си телевизор. През това време трябва и да се храниш. Тоест излиза, че трябва да пестиш с години, за да си купиш телевизор при плановата социалистическа икономика, която е с централизирано и монополно управление от държавата без други играчи на пазара. Това ми беше идеята.



Аз имам телевизор София-85, картината, която дава, е по-добра от LCD. Това, с едно парче тел, хващаше всички национални програми, докато още имаше аналогови. Обичам го :D А и колко години живеят днешните телевизори? А тези са ме надживели - единия е на 31, другия на 35 и ще изкарат и още толкова. Заслужава ли си тогава инвестицията? Аз и преди съм го казвал - няма смисъл от такава измислена конкуренция и напредък, целта на които е, просто "да стимулират икономиката" (което всъщност означава компаниите да имат по-голям растеж".

Има смисъл от надпревара и конкуренция, защото по този начин до теб ще достигат по-качествени неща на по-ниски цени. Ако няма различни марки на пазара, а всички трябва да разчитат на някой високопоставен другар да се разпише днес, че трябва да се произведат 1000 чепика от (естествено) държавния завод, които да се разпределят по градове и няма друг завод за обувки, а и да има, няма няма как да се конкурира със себе си, защото негов собственик пак е държавата. И така на пазара се получава дефицит от разнообразие, обувките може и да са грозни и неудобни, но държавата трябва задължителни да ги продаде за вътрешно потребление, защото в плановата икономика не се предвижда, че цялата серия обувки може да се бракува. И щат не щат, потребителите са задължени да се съобразят с малкото избор по сивите витрини и еднакво изглеждащи и еднакво празни магазини в страната. По хитрите комунисти като китайците са разбрали това и затова е този икономически бум там и отклонение от марксовото учение за равно разпределение на благата в обществото, въпреки че се пишат големи комунисти. Консуматорската култура решава много от проблемте на комунизма и сега там има един хибрид на капитализъм и елементи на комунистическа хореография. Червени паради, пионери, комунистически морал и дисциплина и в същото време капитализъм. Няма как да кажеш, че това “голямо противоречие” е към края си, защото точно идват точно от обратното състояние, което е било мизерно и нямат никакво желание да се върнат назад към него. Историята не е приключила, а комунистическата няма индикации, че ще се реализира някога, ако най-големите сили са тръгнали по съвсем други екзотични хибриди на идеологии и управление. Така че, комунизмът и скъпите телевизори ще останат назад в историята за неопределено време...

changemymind_1
06-21-2020, 16:02
Аз хардуера го разбирам, като цяло, софтуера ми е по-големия проблем (новите приложения), но да речем, че се оправям някак. На мен и 80 GB ми стигат реално, за основните неща, повечето данни са ми текстови документи и разни схеми и електронни неща, които заемат килобайти и не са нищо. Но 15 GB си е прекалено малко, отделно от това, не се знае тези сайтове за ъплоуд докога ще са живи, с "прикачи" какво стана"...

За ОС - основно за интернет и разни специализирани програми за електроника, но те не заемат много ресурси. Иначе, да, свикнал съм с Windows и не искам да го сменям, не харесвам Microsoft, но ми се струва най-потребителски ориентирана. Без 10-ката :D Хардуера е добре (като за 2008-ма година :D ). RAM - 2 x 2024, преди 4-5 години я сложих, картата казах - 4850, системен хард - SSD 120 GB, дъното не помня какво слагах последно, а да - Gigabyte GA-G41M-ES2L - 1.4, мисля, тогава беше доста добро, 150лв. дадох, майка му мръсна :D Процесора - E8400, овърклокнал съм го до 4 GHz. Вървят си гладко нещата, дори и сега, аз му слагах едни кондензатори по шините, че се бяха пре*бали, но си работи.

-----------

За телевизорите - около края на 1989-та, баба ми и дядо ми са си купили телевизор Кристал - български, цветен, с дистанционно, този същия, за който говорих, за, мисля около 2000лв. Преди това Електрон, а нашите - Темп. При положение, че, заплатата им тогава, е била около 250-300лв., все ще се спестят. Аз имам телевизор София-85, картината, която дава, е по-добра от LCD. Това, с едно парче тел, хващаше всички национални програми, докато още имаше аналогови. Обичам го :D А и колко години живеят днешните телевизори? А тези са ме надживели - единия е на 31, другия на 35 и ще изкарат и още толкова. Заслужава ли си тогава инвестицията? Аз и преди съм го казвал - няма смисъл от такава измислена конкуренция и напредък, целта на които е, просто "да стимулират икономиката" (което всъщност означава компаниите да имат по-голям растеж".

Някои CAD продукти нямат добра поддържка на Linux базираните ОС, това трябва да го имаш предвид. Писа, че си пробвал ubuntu. Вероятно си пробвал чистото ubuntu, което има лента-меню отляво. Това е доста различна концепция от windows и е нормално да не е толкова интуитивно за човек, който е свикнал с windows. Бих предложил някоя разновидност на ubuntu - Kubuntu, Xubuntu - те са доста по-близки до windows. За филми и интернет е бетон.

RedArmy
06-22-2020, 20:48
То това е една от причините да махна Linux-а - използвах OrCAD да си правя печатните платки, а тя за Linux май не е оптимизирана или пък въобще не става. Иначе за почти всички глупости, Линукса май става, без игри, но аз не играя от години. Иначе мерси - ще взема да ги пробвам тези другите версии, да видим как ще е положението.

RedArmy
06-23-2020, 16:29
Между другото, мисля да сложа едни диоди и дросели на лан кабела, че периодично ми се появява съобщение, че браузъра е прекалено стар, за да се обнови, което е дразнещо, а така няма да ме засичат вече, боклуци алчни :D

RedArmy
06-23-2020, 16:52
"Спомням си, че платихме за български телевизор, правен по лиценз, в Търново, та платихме за него 6 средни заплати за страната. Представяте ли си сега да платите за средна ръка телевизор близо 5000 лева!!! Сега има смарт телевизори за 700 лева. Да не говоря, че средната ръка телевизор с такъв размер кинескоп струва 400 лева максимум или това е половин заплата."

Това не съм го видял, а е ебати глупостта :D В този завод се правеха два най-популярни модела (има и други и нито един не е бил по лиценз, може да са копирали нещо, но не са аналози на никой друг телевизор) - "Велико Търново 84", с 42см диагонал и "Велико Търново 85", с 51см диагонал. Имаше и други, но тези бяха без дистанционно. А този "Кристал", за който говоря, беше правен в Слаботоковия завод в София, с дистанционно е, 71см диагонал на екрана, 99 канала, скарт-букса, може да приема цифрови телевизии, каква е логиката Търновото да стува 5000 като няма никакви "екстри"? Занимавал съм се доста с телевизори и с радиа, и с усилватели, и с тонколони, и с други работи, знам кое колко е струвало и дали си е заслужавало. Пари не съм взел, веднъж един ми подари 5 праскови, че му оправих касетофона в колата и това е било.

https://www.sandacite.com/forum/index.php?action=dlattach;topic=13408.0;attach=112 207;image


Не изглежда зле като за '88-ма година, а?

Грозния
06-23-2020, 17:55
...каква е логиката Търновото да стува 5000 като няма никакви "екстри"? Това което TrollFactory се опитваше да ти каже, е че тогава телевизорите са били адски скъпи, в сравнение качеството им, заплатите и стандарта на живот в страната! :?

RedArmy
06-23-2020, 18:16
Цената я пише най-отдолу бе: https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/2014/10/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D 1%80-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-84-2-3.jpg

Не е като 5000лв, мисля... Кой го знае :D

Можеш ли да четеш принципно? Ти нито от футбол, нито от електроника не разбираш, но си във всяка тема. Качеството им? Ще те надживеят :D

Чети как вървят месечните и годишните заплати до '90-та, преди да почне инфлацията: https://www.nssi.bg/images/bg/users/infomaterials/aboutpensions/SMRZ.pdf

Грозния
06-23-2020, 18:26
Цената я пише най-отдолу бе: https://www.sandacite.bg/wp-content/uploads/2014/10/%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D0%B7%D0%BE%D 1%80-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%BE-84-2-3.jpg

Можеш ли да четеш принципно?Да, това са били 8-9 заплати тогава!
Все едно сега прост телевизор да струва 5000-6000 лв!

Явно тези концепции са доста сложни за вас, за това ще се опитам да ги обясня по-просто!
В онези времена е трябвало да работиш 8-9 месеца без да ядеш, за да си купиш прост телевизор!
Днес трябва да работиш 2 седмици за да си купиш прост телевизор, а с другата половина от месечната заплата ще можеш и да ядеш!

Вие комунистите явно не ги схващате тези неща! :?

RedArmy
06-24-2020, 06:20
Май Вие не можете да ги схванете, господинчо. Дал съм линк нагоре, чети за заплатите - 274,33лв средна месечна. В конкретния случай говорех за по-малкия телевизор, който струва 925лв. Да не говорим, че хората масово имаха телевизори с по-малки екрани - София, Търново , Електрон, Темп, просто нашите са решили да вземат такъв. Питай някой (не от твоя "кръг"), да ти каже имаше ли всеки българин спестени пари тогава. Питай, но не лъжи после. Нашите имаха вила за 10000лв на ония пари, как става тая работа, нали са умирали от глад тогава? Сега, понеже ти знам репертоара, ще кажеш, че сме агенти на ДС, милиционери, доносници, членове на БКП, баба ми е била плетачка, дядо ми - старшина. Който работи - има.

TrollFactory
06-24-2020, 14:27
Май Вие не можете да ги схванете, господинчо. Дал съм линк нагоре, чети за заплатите - 274,33лв средна месечна. В конкретния случай говорех за по-малкия телевизор, който струва 925лв. Да не говорим, че хората масово имаха телевизори с по-малки екрани - София, Търново , Електрон, Темп, просто нашите са решили да вземат такъв. Питай някой (не от твоя "кръг"), да ти каже имаше ли всеки българин спестени пари тогава. Питай, но не лъжи после. Нашите имаха вила за 10000лв на ония пари, как става тая работа, нали са умирали от глад тогава? Сега, понеже ти знам репертоара, ще кажеш, че сме агенти на ДС, милиционери, доносници, членове на БКП, баба ми е била плетачка, дядо ми - старшина. Който работи - има.

Щом е бил старшина, значи е бил член и на БКП! И най-вероятно е карал някакви войничета да му строят "вилата" с безплатен труд както са правили много старшини от армията едно време.

Второ, сега кой телевизор ти струва 3 - 4 заплати (ако СРЗ да кажем е 1000 лв)?

Също така смесваш доходи от различни години и цени от различни периоди, за да хвалиш соца!
Дадох ти по-горе да прочетеш тази статия
https://slivensega.wordpress.com/2018/03/22/цени-и-заплати-при-социализма-и-цени-и-з/
Очевидно не си си направил труда!

Та да се върнем на примера – цял месец трябваше да се работи, за да се купи добър касетофон. Той струваше не по-малко от 80 долара. Едни дънки струваха от 25 до 40 долара, което ознаваше почти половин заплата. Лека кола струваше 3500 долара или около 11 хиляди лева по черния курс, което означаваше, че колата струваше повече от апартамент в центъра на града. Вие представяте ли си да си купите руска трошка, която да струва колкото апартамент в центъра на града, ама какво не правеше дефицитът при социализма!

Как ще коментираш това?

RedArmy
06-24-2020, 19:47
Казах ти, че никой от семейството ми никога не е бил член на каквато и да е партия, тъп ли си? Питай някой, който разбира от това, за което говори и помни онова време, да ти каже, трябвало ли е да си член на БКП, за да имаш сержантски чин. Вилата е строена от него, двамата братя на баба ми и още 2-ма платени работници. Но какво да ти обяснявам... Повече с теб на никаква тема няма да споря, ако ще да е за топенето на полярните шапки.

RedArmy
06-24-2020, 21:27
Спомням си когато моите родители купиха първото си и единствено жилище през 1971г. Струваше 7700 лева. Апартамент в непосредствена близост до окръжен център. Баща ми вземаше 77 лева заплата и работеше в текстилен комбинат като обикновен електротехник. Сметката излиза лесно. Това са 100 заплати. Ако заделя 100 % от заплатата си в продължение от 10 години, ще придобие апартамента.

Тази простотия е достатъчна, за да не вярвам на "автора" за всичко друго. 100% в продължение на 10 години, т.е. без да яде, а ако яде - 20 сигурно. А ако има и дете - сигурно 30. Тогава как, когато баба ми и дядо ми са се нанесли в апартамента си (също през 1971), съседката над нас, която е '49-ти набор, е могла да си купи апартамент? Дори да приемем, че са и помогнали родителите.

TrollFactory
06-25-2020, 08:07
Спомням си когато моите родители купиха първото си и единствено жилище през 1971г. Струваше 7700 лева. Апартамент в непосредствена близост до окръжен център. Баща ми вземаше 77 лева заплата и работеше в текстилен комбинат като обикновен електротехник. Сметката излиза лесно. Това са 100 заплати. Ако заделя 100 % от заплатата си в продължение от 10 години, ще придобие апартамента.

Тази простотия е достатъчна, за да не вярвам на "автора" за всичко друго. 100% в продължение на 10 години, т.е. без да яде, а ако яде - 20 сигурно. А ако има и дете - сигурно 30. Тогава как, когато баба ми и дядо ми са се нанесли в апартамента си (също през 1971), съседката над нас, която е '49-ти набор, е могла да си купи апартамент? Дори да приемем, че са и помогнали родителите.

За какво по-точно спориш? Цените са такива каквито са описани и няма нещо, което да е лъжа. Всичко може да се провери. Не виждам твоята проверка каква е освен, че "просто не вярваш". Аз от къде да знам какво е коствало на баба ти на дядо ти да се сдобият с жилище. Нанасянето по жилища също така е ставало с "връзки" както всички друго "по-важно" като придобиването на телевизор, пералня, кола... За всичко е имало ред. За предишната баба и дядо, за които говори каза, че са си построили "вила". Значи тези, за които говориш сега са ти другите баба и дядо иначе не виждам начин как е било възможно да имат и апартамент и "вила", освен ако поне един от двамата със сигурност не е бил с "партиен билет" иначе за тези неща са се събирали "лихвоточки" с години и някои хора въобще не са доживяли до заветния момент да се настанят в собствено жилище. Има достатъчно източници, ако не ти е толкова болезенено да четеш...

"Нямаше апартаменти по 9000 лв след 1970 г. Тристаен панелен през 1978-ма струваше 14000 лв. През 1987-ма струваше 17500 лв. Двустаен панелен през 1986-та струваше 14500 лв. Виж за другарите сигурно е имало друг ценоразпис. За тях имаше монолитно строителство. По 360 квадрата на Оборище. Продаваха им ги по 12 000 лв. Старите монолитни апартаменти по 180 кв. из центъра , отчуждени от УБО ги продаваха по 10 000 лв. На много добри другари. На свободния пазар апартамент от 120 кв в центъра вървеше през 1969-та по 35 хиляди лв. В провинцията в големите градове цените също скочиха. В Пловдив апартамент 110 кв. с гараж до Тримонциум през 1988-ма струваше 43 000 лв. Началната заплата на учител през 1988-ма година беше 120 лв. На инженер -също. И не МОЖЕШЕ ПО НИКАКЪВ НАЧИН ДА СИ КУПИШ ЖИЛИЩЕ. Трябваше да чакаш 20 години, да трупаш лихвоточки и пр. Жилища и коли и то със заеми, и то на безценица получаваха веднага само подлогите на комунистическия режим. За обикновените трудещи се редът за Лада идваше след 9 години чакане. За Волга се чакаше 12 години. Парите ти ги държеше държавата във влог и си правеше с тях каквото си иска, а на теб ти трупаха лихвоточки. И стотици хиляди семейства останаха без спестявания и с ненужни лихвоточки..."

http://frontalno.com/342/

RedArmy
06-26-2020, 13:13
Много неща мога да ти кажа, но точно на такива дървени кратуни като теб няма смисъл. Виждам, че можеш да четеш по сайтовете, но нямаш връзка с реалността (и тогавашната, и сегашната, между другото). Ако беше запознат с тогавашните понятия за квадратура и понятия за помещения при жилищата, щеше да знаеш, че апартамент с кухня, хол, спалня, тоалетна и баня, тогава се е водил ЕДНОстаен, а ако има и детска ДВУстаен, ако има и още една стая - ТРИстаен, много глупости щяха да се спестят. Апартамента на баба ми е струвал 6000лв. през '71-ва (без детска), този на нашите, купен през '87-ма - 7300 (с детска). Заплатите тогава са достигали над 300лв, освен, ако не си говедар или овчар. Край! Не говори с менторски тон за неща, от които не разбираш.

TrollFactory
06-26-2020, 23:03
Много неща мога да ти кажа, но точно на такива дървени кратуни като теб няма смисъл. Виждам, че можеш да четеш по сайтовете, но нямаш връзка с реалността (и тогавашната, и сегашната, между другото). Ако беше запознат с тогавашните понятия за квадратура и понятия за помещения при жилищата, щеше да знаеш, че апартамент с кухня, хол, спалня, тоалетна и баня, тогава се е водил ЕДНОстаен, а ако има и детска ДВУстаен, ако има и още една стая - ТРИстаен, много глупости щяха да се спестят. Апартамента на баба ми е струвал 6000лв. през '71-ва (без детска), този на нашите, купен през '87-ма - 7300 (с детска). Заплатите тогава са достигали над 300лв, освен, ако не си говедар или овчар. Край! Не говори с менторски тон за неща, от които не разбираш.

Ще си говоря с какъвто си тон искам. Според мен, времето на соца е била голяма мизерия. Не казвам нито една лъжа. Ти поставяш под съмнение всички, които не споделят твоите възгледи за комунизма. И въпреки, че казваш, че комунизъм не е имало, опредлено си пристрастен към социалистическото минало типично за всеки комунист. С което одобряваш стария режим и всички негови престъпления. Демокрацията е за умните хора, които искат да се възползват от възможности и да мислят. Комунизма е за тези, които ги мързи, а мързелът е заразителен. И дори и да са се произвеждали телевизори, никой не ги е купувал извън България. И това качва цената им. Нищо измислено не казвам и дори ти дадох източници. Даже и не само в тази тема... А соц жилищата ти бях казал в една друга тема как изглеждат и какво им е качеството. И колкото и да се е строяло, най-доброто е било винаги за връзкари и цената съпоставена към заплатите е била непосилна. Дадох ти линк за това колко скъпи са били хубавите жилища. За да отговориш по-добре, кажи ми защо одобряваш повече Народна Република България като управление и харесваш ли Тодор Живков?