Вчера реших да изляза малко да се поразходя. Понякое време се поизморих и седнах в едно случайно избрано кафе. Поръчах си чаша студен чай - да се поразхладя малко в тая жега. Пия си аз чайчето и къде неволно къде неизбежно се заслушах в разговора, който водеха група мъже на съседната маса. Те разпалено и искренно се от мръсотията и мизерията, от буклуците нахвърляни по улицата. Изпих си чаят и си тръгнах. По-късно реших да отида на гости на моя приятелка. Взех си такси. Още с качването разпознах в шофьора един от мъжете в кафето - не можеш да сбъркав това закръглено червендалесто лице с прошарени мустаци в стил "Иван Вазов". Казах му адреса и потеглихме. По пътя той запали цигара (кой знае защо реши, че нямам нищо против или пък беше на мнение, че колата си е негова и може да си прави вътре каквото си иска). Цигарата запали с последната клечка от кибрита си, след което и двете (кибритената кутийка и клечката) изхвърчаха през отворения прозорец, който всъщност го бях помолила да затвори, но той разсеяно се направи, че не ме е чул. Малко по-късно и цигарената угарка ги последва. А същият този, човек само преди няколко часа разпалено обясняваше колко мръсно е по родните улици... дали пък тази мръсотия не е следствие именно на неговите кибритени кутийки... Нищо не казах... нямаше смисъл отговорът му ми беше повече от ясен - "Една птичка пролет не прави"... Интересна теория... Слязох от таксито и отивайки към входа чух странен шум. Погледнах към отсрещния блок, откъдето ми се стори, че долетя звукът. И що да видя, водопад от боклуци, а на една тераса на 5-тия етаж стои мъж с празна кофа за боклук в ръцете. Мъжът - слаб и висок... Стори ми се познат... Ами да, това е онзи същия чичка, който разгорещено обвиняваше политици и управници за заобикалящата ни мръсотия... Сигурно някой депутат беше изсипал току-що от кофата и му я беше натикал вече празна в ръцете, и мигновенно се бе изпарил... Две тераси вдясно стоеше третият мъж от масата в кафето, чиито разговор бях "подслушала". И понеже той беше страшно впечатлен от чистотата в Германия, и му се искаше и в неговата родина да е така, стоеше на терасата и люпеше слънчогледови семки, а отпадъците без притеснение изстрелваше директно през парапета на терасата... Ами да, за какво му е да ги събира в кофата за отпадъци, че после да трябва да изпразва и нея през терасата...защо да си създава двойна работа...Поклатих глава и тихичко си казах: "Ех, българино..., българино... искаш да е чисто, ама не ти да пазиш, ами някой да върви зад гъза ти и да чисти..."

30.09.2004.


ПС: Моля, без коментари от рода на "херсва ми", "не ми харесва" (такива мнения ще бъдат изтривани!)-> ни най-малко не ме интересува дали ви харесва или не, да не говорим, че 99,9% от вас дори немогат да обосноват тези си коментари. Пускам ви го това за да се замислите над проблема поставен в него