Виж това:

Замърсяване на почвите


Почвата е най-повърхностния слой на литосферата. При неправилна експлотация почвата безвъзвратно се унищожава. Поради фкта, че тук протичат най-разнообразни физични, химични и биологични процеси, всяко едно замърсяване на почвата води до тяхното нарушаване.

Макар и условно, източниците на замърсяване и разрушаване на почвите могат да се групират в следните категории.

(1) Строителни отпадъци

Те биха се появили главно по вереме на изграждане на съоръженията. Ето защо е необходимо да бъде направен предварителен разчет за тяхното количество, и респективно за тяхното депониране или унищожаване.

(2) Гориво смазочни материали

Този тип замърсяване засяга главно почвите, но не са защитени и водите, както повърхностните така и подпочвените. При неспазване на съответните норми за тяхното съхранение те са в сътояние сериозно и трайно да замърсят почвите, като за тяхното обезвреждане ще са необходими доста усилия и средства.

(3) Транспорт

Използването на различни видове транспортни средства може да доведе до замърсяване на атмосферния въздух а оттам и на почвите с различни както по състав така и по концентрация токсични съединения. Някои от тях се разсейват във въздушното пространство, но други могат да попаднат твърде близо до източника на замърсяване и така трайно да замърсят почвената покривка. В зоната на предлаганите военни съоръжения, се предвижда използването на съвременни транспортни средства, и то в малък обем, проектирани за работа, при която се допуска наднормено замърсяване на околната среда.

(4) Разрушаване и унищожаване на почвите

Под влияние на транспортни средства и определен род дейности почвите могат да бъдат силно застрашени от разрушаване и унищожаване. Тук е уместно да се напомни че в резултат на ускорената ерозия за последните 100 години са изгубени над 2 милиарда хектара плодородни земи което е около 27% от активно използваната в световен мащаб селско стопанска земя. Ето защо, при използването на военни полигони винаги се предвиждат достатъчно средство за възстановяване и рекултивация на нарушената почвена покривка.





ИЗМЕРВАНЕ ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА ВЪЗДУХА И МЕТОДИ ЗА ПРЕЧИСТВАНЕ

1. ОПРЕДЕЛЕНИЕ- за замърсяване на атмосферния въздух се считат тези вещества, които прибавени в достатъчно количество в атмосферата предизвикват измерим ефект върху човека, животните и растителността.
2. ОСНОВНИ ЗАМЪРСИТЕЛИ НА ВЪЗДУХА: твърди суспензирани частици – финни и груби; серни съединения; органични съединения; азотни съединения; тежки метали; неорганични халогенни производни; фотохимичен смог. Основните източници на атмосферното замърсяване са: промишленоста, автотранспорта и локалното изгаряне на твърдо и течно гориво.Главен проблем за хората у нас са емисиите на серен двуокис и прах от различни горивни процеси.
3. МЕРОПРИЯТИЯ ЗА ОПАЗВАНЕ ЧИСТОТАТА НА АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ:
• Разработване и внедряване на промишлени технологии недопускащи изхвърлянето на вредни вещества в природата;
• Изменение на топло-енергийния баланс на страната, подменяне на твърди с течни или газообразни горива;
• Използване на горива с по-ниско пепелно и сярно съдържание;
• Разсейване на вредните емисии чрез увеличаване височината на комините;
• Преминаванекъм използване на възстановими и нетрадиционни за страната ни ресурси за източници на енергия;
• Централно топлоснабдяване на жилищата, както и въвеждането на прахоулавящи и газоочистващи съоръжения на енергийни и промишлени източници на прах с висока активност;
• Разработване на градоустройствени мероприятия за намаляване замърсяването на въздуха: организиране на защитни зони,изграждане на залесителни пояси, правилна организация на пътните комуникации;
• Електрификация на градския транспорт, организиране измиването на уличните платна, правилно сметосъбиране и сметоизвозване;
• Мероприятия свързане с автотранспорта, насочени към самите източници на замърсяване – към автомобилния парк и рационално планиране на организацията на движението.
С посочените мероприятия е свързано постоянното наблюдение и контрол за атмосферното замърсяване на емисионните източници.
4. НОРМАТИВНИ ИЗИСКВАНИЯ:
България участва в международното сътрудничество и програми за защита на въздуха.Подписана и ратифицирана е Конвенцията за транс граничното замърсяване на въздуха на големи разстояния /Женева,1997г./; Протокол за финансиране на съвместна програма за наблюдение и оценка на разпространяване на замърсители на въздуха на далечни разстояния в Европа – 1984 г.,както и съпътстващите ги протоколи за 30%-но намаляване на емисите от летливи органични съединения/Женева, 1991г./; Протокол за намаляване на емисиите от серни окиси /Осло,1994 г./; Виенската конвенция и Монреалския протокол за защита на озоновия слой /1998г./; Рамковата конвеция за изменение на климата /1992 г./.
Закон за опазване на околната среда (обн. ДВ, бр.91/25.09.2002 г., последно изменение ДВ бр. 77 от 27.09.2005 г.)
Закон за чистотата на атмосферния въздух (обн. ДВ, бр.45/28.05.1996г.)

Национална стратегия за околна среда и Национален план за действие 2005 - 2014 г.
Стратегията е разработена за периода 2005-2014 г., с План за действие 2005-2009 г. Тя е продължение на Националната стратегия по околна среда 2000-2006 г. и в този аспект основната дългосрочна цел на политиката в областта на околната среда се запазва. Новата Националната стратегия по околна среда е съобразена с принципите на предотвратяване и намаляване на риска за човешкото здраве, интегриране на политиката по опазване на околната среда в секторните политики за развитие на икономиката и информираност на гражданите за състоянието на околната среда.
Министерството на околната среда и водите участва в преговори по разработване на следните протоколи към конвенцииите по: Протокол за намаляване на замърсяването на тежки метали – живак,кадмий, олово; Протокол за намаляване замърсяването на устойчиви органични замърсители; Протокол за по-нататъшно намаляване на замърсяванията от азотни окиси.

НАРЕДБА № 6 ОТ 26 МАРТ 1999 Г. ЗА РЕДА И НАЧИНА ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА ЕМИСИИТЕ НА ВРЕДНИ ВЕЩЕСТВА, ИЗПУСКАНИ В АТМОСФЕРНИЯ ВЪЗДУХ ОТ ОБЕКТИ С НЕПОДВИЖНИ ИЗТОЧНИЦИ
Регламентирани методи за измерване на емисии са установените със стандартизационни документи или, при липса на такива, с методики, утвърдени от министъра на околната среда и водите.
За извършване на собствени непрекъснати измервания се използват средства за измерване с удостоверение за одобрен тип, издадено от Националния център по метрология (НЦМ) към Комитета по стандартизация и метрология (КСМ).
За контрола на качеството на течните горива Държавната агенция за метрология и технически надзор (ДАМТН) чрез Главна дирекция "Контрол на качеството на течните горива"






Съвременната цивилизация поставя пред природата проблем от изключителна важност –намаляването на водните ресурси и тяхното замърсяване.Развитието на промишлените технологии и тяхните включени нови мощности прави водата “ключов проблем” за съществуването и опазването на човечеството.
Използване на водата в промишлеността
Всеизвестно е какви големи количества вода се изполват при различните производствени процеси.Например за производството на 1 тон чугун се използват 100 куб.м вода,за 1 тон захар-15 куб.м вода,за 1 тон синтетични влакна -500 куб.м вода.По такъв начин човечеството, от една страна ,непрекъснато увеличава нуждите си от вода,а от друга –тази вода поради замърсяването си вече е негодна за употре*а и крие сериозна опасност за флората и фауната на водните басейни и за човека.
В редица държави замърсяването на водите взема застрашителни размери.Населението им ползва вода със съмнително качество.В повечето случаи като водоизточници се използват реките и езерата,замърсени с отпадъчни вещества.Специялистите считат ,че не е далеч мига ,когато водата ще стане по-скъпа от виното.Поради замърсяване на водоизточниците например Холандия внася от Норвегия неограничени количества питейна вода и такава за битови нужди.
Замърсяването на водите от промишлеността се дължи преди всичко на химичните вещества,които се използват или получават в производството.Някои от тях притежават бактирицидни свойства и променят нормалната флора и фауна на водоприемниците.По-голямата част от тези химически вещества са токсични и опасни за здравето на човека/цианиди,арсен/.Бързите темпове на промишлено развитие , несмогването на достатъчен брой пречиствателни съоръжения,лошата експлоатация на съществуващите такива,честите аварии в тях,липсата на обратни цикли за използването на промишлените води –това са главните причини, които усилват замърсяването на водите.
Замърсяването на водите се дължи и на детергентите .През последните 30-40 години те представляват повече от 2/3 от търсените миещи вещества.При получаване на хлор от синтезата на детергентите на нефт и на редица други продукти се използва или освобождава живак,който се отнася във водоприемниците и се утаява на дъното им.Там под действието на някои бактерии живака се превръща в разтворими живачни съединения,които по хранителната верига достигат до рибите и ги отравят.Вредата от детергентите е голяма защото те преминават през пречиствателните съоръжения бед изменение.Молекулите им не се поддават на въздействието на ензимите.Детергентите съдържат и фосфати,затова когато попаднат във водоприемниците ,те стимулират растежа на водораслите.След загиването на водораслите водните екосистеми се пресищат от оранганични вещества,които затлачват водните басейни и техния кислороден баланс се нарушава.
По своите качества детергентите нямат големи преимущества пред сапуна.Даже за производството на сапун се използват много по-достъпни и възобновяващи се ресурси,а освен в това в каналните води сапунът се разлага много по-добре от бактериите.Но сапунът бе изместен от детергентите ,тъй като носят по-големи печалби на производителите си.
Замърсяване на водоприемниците
Основни водоприемници на замърсените отпадъчни води от промишлеността са реките и езерата.Реките от своя страна стават причина за замърсяване на морета и на Световния океан.Много реки са се превърнали в русла на мъртви води и канали със заразени мръсни води,които създават условия за разпространението на епидемии.Такива води са негодни не само за напояване ,но немогат да се използват за други цели.Застрашена е флората и фауната на реките.Вредното въздействие на замърсените речни води пряко или косвено заплашва човека.
У нас има към 20 000 километра реки.От тях 15 000 км са замърсени главно от развитието на промишлеността.Водата на тези реки е негодна за битови нужди и неблагоприятна за рибното стопанство.
Проведени комплексни изследвания на водите от реките Искър,Марица,Огоста,Янтра,С трума,Арда,Девня,Бели Лом сочат,че те са силно замърсени главно в районите ,където промишлените предприятия изхвърлят непречистените си води и в много случаи отпадни води.Известни са случаи на масово отравяне на рибата в промишлено замърсените реки/Огоста,Чепеларе/.
Отпадъчните води могат да се задържат и в езерата.В доклад за състоянието на езерото Мичигън е отбелязано,че водите му стават мъртви ,защото в него се оттичат каналите на 87 града и 118 промишлени предприятия.
У нас от замърсяване от заводите в Девня ,Белославското езеро загуби значението си за рибното стопанство.Растителността наоколо е побеляла ,изсъхнала,а ниските храсти ,обличани от водата ,са вкаменени.
Естествените водоприемници на реките са моретата.Те приемат замърсените води на реките,в тях се изхвърлят непосредствено битовите и отпадъчни води от хиляди промишлени предприятия и заводи,разположени в пристанищните градове.
Нефтодобивната и нефтопреработвателната индустрия са серозен източник на замърсяване не само на атмосферния въздух ,но и на моретата.Хиляди танкери пренасят нефт и нефтопродукти .Замърсяването настъпва главно при изчистване на резервоарите и при миенето на танкерите.При често случващите се внезапни и непредвидими аварии на танкерите в открито море нефта изтича направо в морето.Замърсените с нефт води пречат за проникването на кислорода,с което се създава опасност за живота на организмите в морската вода.Нефтопродуктите се задържат под люспите и в мускулатурата на рибите и застрашават хората,които ги консумират.Установено е,че нефтът съдържа и канцерогенни вещества.Крайбрежните води на Черно море периодично се замърсяват с нефт и нефтопродукти от наши и чужди танкери.
Замърсените от промишлеността води оказват своето токсично влияние върху живите организми.Животът в такива води намалява силно,а в някои случаи се унищожава тотално заради нарушения кислороден режим.Поливните площи и горите край отровение водоеми са застрашени от вредното въздействие на замърсените води.Установени са необратими нарушения в генетичния апарат на някои растения и животни,ставащи жертва на вредното замърсяване.
В целия свят остро е поставен въпросът за опазване на водоизточниците от замърсяване и изчерпване.Бъдещето на човечеството е поставено под въпрос по отношение на питейната вода.Чистата питейна вода ще бъде разменната монета с висока номинална стойност за стоки,които в момента считаме за лукс.
Запазването на чистотата на водите и осигуряване на населението с чиста питейна вода е въпрос с важно здравно,икономическо и социално значение за цялото човечество.
Замърсяване на водите от военната промишленост
В морските води често неразумно се изхвърлят продуктите на военната промишленост-бойни химични вещества.
През последните десетилетия радиацията доведе до серозно замърсяване на въздуха,почвата и водите на нашата планета.При получаването на атомна енергия се отделят радиоактивни отпадъци,главно радиоактивни води,които неразумно се изхвърлят в околната среда и я замърсяват.Рибите концентрират в телата си мед,олово и цинк,а мекотелите и ракообразните-калций и сяра,които влизат в състава на радиоактивните отпадъци.Заразената с радиоактивни отпадъци риба става опасна за консумация.Радиоактивното замърсяване на морските води става и при аварии на атомни кораби и подводници.Примери за това могат да се изброят достатъчно.
Отстраняването на заплахите срещу живота на планетата Земя са свързани с опазването на чистотата на природата. Проблема на цялото човечество може да бъде разрешен с една мащабна разумна политика за възстановяване на екосистемите- за чисто небе,въздух и вода !




Замърсяване на водите-Проблем на века


Замърсяването на въздуха,почвата и водите оказва непосредствено и дълбоко въздеиствие както върху здравето и живота на човека,неговото културно и социално развитие,така и върху живота и развитието на всички живи същества.Мащабите и последствията от това замърсяване са толкова големи,че с основание то се счита за един от най-важните и злободневни проблеми на нашия век,съпътствуващ научно-техническата революция.Ето най-напред някои примери,които могат да бъдат окачествени като тревожен вик на природата.
Изхвърляните от промишлените предприятия на западно-гермаските мониполи химически замърсители създават значителна опасност и за снабдяването с питейна вода на жителите на Нидерландия.В Ротердам през последните години се появяват по магазините бутилки с обикновена речна вода, внасяни от Норвегия. Рейнските води нанасят поражения и на селско-стопанските площи в Нидерландия, върху които отлагат около 35 хил. t годишно.
,,Синият Дунав”, вдъхновявал някога австрийските поети и композитори да напишат неповторими стихове и музикални произведения, сега изпулнява ролята на ,,гробище” за мръсните води на Австрия и някоои други страни.На повече от 100km под гр. Кремс границата до Чехословакия Дунав представлява мъртва в биологично отношение река.
От Дунав в територията на Австрия в миналото са се ловели хиляди тонове риба, а сега австрийските вестници са принудени да пишат: ,,Никога в историята на Австрия не е имало такова отравяне...”; ,,Всичко виво в Дунав загина”.
Нерадостно е състоянието на реките в САЩ, особено в източната им част. Река Потомак, на която е разположена столицата на САЩ- Вашингтон, по описанията на Капитан Смит (1808 г.) е била река с чисти и прозрачни води.Сега обаче американските журналисти пишат , че тя прилича на открита помийна яма. В нея е забранено дори карането на водни ски поради опасността от заразяване с болестотворни бактерии.
Промишлените отпадъчни води от заводите на автомобилната компания ,,Форд” в предградията на Детройт са превърнали р. Руж Ривър в ивица от вмирисана вода.
Селяните на Мексико, живеещи в долното течение на р. Колорадо, помнят, че тази река някога напояваше с живителни струи вода отглежданите от тях селскостопански култури. Сега обаче р. Колорадо носи хиляди тонове соли и отпадъци, които убиват плодородието на техните земи. Това намали силно добивите на зурнените култури и от овощните градини и постави хиляди семейства в безизходно положение.
Само в ез. Мичиган металургичните заводи край брега му ежедневно вливат 9,8 млрд отпадъчни промишлени води, в които има около 170 t трърди плаващи частици и 250 t технически масла.
Поради тези причини американците заявяват често, че водата от водопроводната мрежа те използуват само за миене и пране. За пиене те купуват изварена вода от магазините или от автоматите.
Оттокът на всички замърсени реки и езера накрая се влива в Световния океан. Замърсяването на океаните и моретат през последните години също взема големи размери.
Японските крайбрежни води също не са пощадени от замърсяване. В резултат на това рибата по крайбрежието непрекъснато намалява и изчезва, а рибарите се лишават от средства за съществуване.
В известните в цял свят морски плантации за добив на изкуствени бисери в заливите Сето, Никай и Исе се добиваха по 90 t бисери годишно. В резултат на изхвърлянето на големи количества промишлени отпадъци направо в заливите количеството на бисерните миди непрекъснато намалява.
Какво представлява всъщност замърсяването на водата и какво трябва да се разбира под замърсяване? Съществуват много както общи, така и конкретни определения за замърсяването на водите. Във всички тях се посочват измененията, които наступват във физичните, химичните и биологичните свойства на водите и вредата от използуването на замърсените води за едни или други цели. Под замърсяване на повърхностните и подземните води най-общо трябва да се разбира неблагоприятното въздействие, което оказва човекът и извършваната от него стопанска дейност върху състава и свойствата на водата. Това ограничава използуването на водата за цели, които тя удовлетворява в чисто състояние.
Известни са голям брой класификазии на замърсените води. В зависимост от произхода на замърсяването замърсените води се поделят най-често на: промишлени отпадъчни води, отпадъчни води от селското стопанство, битово-фекални води и води, замърсени чрез валежите, повърхностният отток от населените места, транспортът и рекреационните територии.
Промишлените отпаъчни води се изхвърлят от заводите и фабриките след използуването им в процеса на производството. Количеството и качеството на тези води е различно и зависи от вида на преработваните суровини, добавяните в процеса на преработката вещества, новото и характера на технологическите процеси и т.н.
Основните замърсяващи вещества например в отпадъчните води от консервните промишлени предприятия са отпадъците от плодове и зеленуци, трърди вещества (пясък, пръст) при месопреработването- месо, кости, мазнини; при млекопреработването- белтъчини, въглехидрати, ензими, млечна захар, мазнини и др.
Всички отпадъчни води от предприятията на хранително-вкусовата промишленост са богати на органични примеси, но нямат специфично токсично действие. За биохимичното разлагане на съдържащите се в тях органични вещества се изразходта разтвореният във водата кислород и се стига до кислороден дефицит. Наред с аеробното окисление под влияние на анаеробните организми се извършва и аенаеробно разлагане, при което се отделя сероводород, метан, амоняк. Всичко това довежда до влошаване на газовия режим на реките и водоемите, в които се вливат тези води. При тези процеси се повишава окисляемостта, изменя се pH, прозрачността и цялостният хидрохимичен режим на речните и езерни води. Този вид замърсяване способствува за бързо развитие на синьозелени водорасли и се получава т. нар. Цъфтене на водата, поява на неприятен мирис и вкус.
Един от главните замърсители на природните води са отпадъчните вещества от химическата промишленост. При съвременните условия на производство тази промишленост представлява сложен комплекс от производства. Водите, пропускани от химическите редприятия, съдържат най-различни разтвори и примеси от органични и неогранични съединения, които имат в повечето случаи специфично токсично действие.
Неорганични съединения съдържат предимно водите, изпускани от заводите за минерални торове, сярна киселина и сода. Органични съединения има предимно в отпадъчните води от заводите за нефтопреработка, пластмаси, изкуствени влакна и изкуствен каучук, фармацевтичните, целулозно-хартиените заводи и др. При производството на синтетичен каучук например водата се използува и като разтворител, като сорбент и за разделяне на химичните смеси. Водите тук са замърсени със спирт, стирол, етилбензол и др. Заводите за производство на изкуствени влакна изпускат води, замърсени с капролактан, ацетон, амоняк, сода, смоли и др. Отпадъчните води от коксохимическите заводи са замърсени предимно с фенол. Предприятията от целулозно-хартиената промишленост изхвърлят води, замърсени с дървесина, киселини, соли от различни органични съединения и др.
Особено опасни за здравето на хората се явяват водите, съдържащи оловни съединения. Така например в Япония предприятията на химическата компания ,,Тисо” изхвърля чрез канализационната мрежа в залива при гр. Минамата (о. Кюсю) отпадъчните води, които съдържат оловни съединения. Тези съединения се натрупват в рибите, стридите и раците, обитаващи залива. При използуването за храна на продуктите от тези риби са установени редица заболявания на централната нервна система, в това число и детски паралич, раждат се слепи, глухи и парализирани деца. В щата Бая в Бразилия в резултат на използването на води замърсени с олово, кадмий и други вредни вещества е възникнала болест,която се изразява в размекване на костите и като резултат на това остри нетърпими болки по цялото тяло.
Твърде опасен източник на замърсяване на природните води са пестицидите- широко използувани препарати за унищожаване на паразитите. Пестицидите постъпват в речните води и водоемите посредством дъждовните и снежните води.
След попадането им във водата пестцидите оказват вредно влияние на жизнеспособността и развитието на водните растения, микрофлората, планктона и рибите, а по пътя на хранителните вериги – и върху организмите, които живеят на сушата.
По данни от ЮНЕСКО през последните 25 години замърсяването с пестициди е констатирано и в мазнините на тюлените и пингвините, обитаващи бреговете на Антарктида, твърде далече от местата на употреба на пестициди.
Замърсяването на водите с тежки метали, нефт, пестициди и други е не само опасни за здравето на хората, но натрупването им във водоемите и организмите нарушава протичането на редица екологични процеси, навлиза в хранителните вериги и оказва пагубно влияние върху цялата биосфера.
Хората за съжаление все още твърде малко знаят за онези сложни физико-химични процеси, които се извършват между хилядите съединения, образуващи се в резултат от замърсените отпадъчни води в дъната на океаните, моретата, езерата и реките.


„Водните ресурси на Земята”-Кирил Стойчев






Замърсяване на почвата

Този вид замърсяване е в следствие на разрушаване тънкия слой от здрава и плодородна почва покриващ повърхността на земята. Повечето от храната по целият свят се произвежда от използването на почвата. Ако не я опазим земеделците по света няма да могат да добиват достатъчно храна за изхранване на останалите хора.

Здравата почва зависи от различни видове бактерии, гъбички и малки животинки(червеи...). Те разрушават отпадъците и произвеждат хранителни вещества помагащи за растежа на растенията.



Използването на торове може да ограничи възможността на тези организми да разградят непотребните вещества. От своя страна това прави почвата не-плодородна, а в най-лошия случай безполезна и дори отровна.

Много други човешки дейности също увреждат почвата: Напояването в сухи райони с лош дренаж може да наводни полята. Когато преливащата вода се изпари, тя оставя натрупвания от сол след себе си. Така почвата става прекалено солена за отглеждане на посеви. Дейността в мините замърсява почвата с токсични тежки метали. Много учени вярват, че киселинният дъжд също намалява плодородието на почвата.



Замърсяване на водата

Случва се, когато се съберат прекалено много отпадъци в една водна система. По този начин се затрудняват природните процеси прочистващи системата. Различни замърсители влияят върху тези системи по много начини. За отпадъци се считат: индустриалните киселини, гиривата, селскостопанските пестициди, отровните растения и животни. Излишъците на отпадъци като: фосфатните сапуни, химическите обогатители, животинските торове също замърсяват водния живот.



Процесът на замърсяване започва, когато прекалено много хранителни вещества се влеят във водната система. Те стимулират хипер разтежа на алги, които колкото повече растат, толкова повече и умират. Бактериите във водата използват големи количества кислород за да се справят с тези излишни свръх количествата от умрели алги. Като следствие на това нивото на кислород във водата намалява и това причинява смъртта на много растения и животни.



Източници на замърсяването на водата са бизнес, селскостопански, домашни, индустриални и други замърсители, а именно: канализационни мръсотии, индустриални химикали, селскостопански химикали и отпадъци на животни.



Друга форма на замърсяване на водата е чистата но гореща вода, която се изпуска от заводите в плавателните канали. Това е н.нар. термално замърсяване и наранява рибите водните растения, като намалява количеството на кислород във водата. Разлетите химикали и масла, водят до едно опустошително водно замърсяване унищожаващо водните птици, черупчестите мекотели и другият див живот.



Някои замърсявания на водата се случват в следствие на неподходящо разпределение на канализационната отпадна вода от чистата вода за пиене. В части на света, където липсват преработвателни заводи за отпадъчни води, вода носеща отпадъци от човека, може да се влее в питейната. Носейки болестотворна бактерия тази вода може да зарази питейната и да причини болести, като холера и дизентерия. В областите с добри санитарни възли, повечето то човешките отпадъци се вливат чрез подземни тръби към заводи за специална обработка които убиват болестотворните бактерии и премахват тежките отпадъци.
Свалено от http://members.lycos.co.uk/newiaqua/ от cablebg