.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 7 от общо 7

Тема: Химия

Hybrid View

  1. #1
    vezni_f
    Guest

    Химия

    Трябва ми спешно докад по химия за "Тежки метали и околна среда" в нета не намерих нищо, моля Ви помогнете ми

  2. #2
    Голям фен
    Регистриран на
    Mar 2006
    Град
    sofia
    Мнения
    589
    Цветни метали с плътност, по-голяма от плътността на желязото. Тежки метали са олово, мед, цинк, никел, кадмий, кобалт, калай, антимон, бисмут и живак.

    ОЛОВО (Plumbum), Pb



    Химичен елемент от IV група на периодичната система; сиво-бял мек ковък и пластичен метал. Разтваря се в киселини и се окислява при обикновена температура, но се пасивира - образува тънка оксидна кора, която го предпазва от по-нататъшно окисление. Съединенията му са отровни. Олово се добива главно от минералите галенит, церусит и англезит. Най-големи находища в Австралия, Канада, Русия, Испания. Приложение - за сплави, химични апаратури, изолатор на кабели, акумулатори, за защита от радиоактивни лъчения, за куршуми, сачми и др.

    ЦИНК (Zincum), Zn



    Химичен елемент от II група на периодичната система; синкавобял крехък метал. Химически устойчив; на влажен въздух се окислява и покрива със слой от основен цинков карбонат, който го предпазва от корозия. Разтваря се в киселини и основи. Добива се главно от минералите сфалерит, вюрцит, смитсонит, хемиморфит. Най-големи находища - Канада, Австралия, Перу. Приложение - за защитни покрития (поцинковане), сплави (месинг и др.), в цинкографията, за галванични елементи и др.

    НИКЕЛ (Niccolum), Ni



    Химичен елемент от VIII група на периодичната система; сребристосив твърд, ковък и пластичен метал; феромагнитен - температура на Кюри 364 оС. При обикновена температура е устойчив на кислород, влага, алкални вещества. Добива се от минералите никелин, пентландит и др. Приложение - за легирани стомани и сплави (около 80 % от добива); като катализатор и конструкционен материал за електроди на акумулатори, химични апарати, ядрени реактори; за защитни и декоративни покрития (никелиране).


    КАДМИЙ (Cadmium), Cd
    Химичен елемент от II група на периодичната система; сребристобял мек и ковък метал с висока способност да поглъща неутрони. Изгаря при силно нагряване; разтворим в киселини, с основите образува неразтворими хидроксосоли на кадмия. Добива се главно от полиметални руди. Много от съединенията му са отровни. Приложение - за антикорозионни покрития върху метали, електроди за алкални акумулатори, в пигменти, полупроводникови материали (CdS, CdSe, CdTe), антифрикционни сплави и др.


    КОБАЛТ (Cobaltum), Co



    Химичен елемент от VIII група на периодичната система; сребрист, с розов оттенък ковък метал. При обикновена температура не се окислява, разтворим в разредени кислородни киселини. Добива се от минералите кобалтин, каролит и попътно от руди на други метали. Приложение - за магнитни, свръхтвърди и корозионноустойчиви сплави (около 80 % от добива); съединенията - като катализатори, микроторове, бои, емайли; радиоактивният изотоп 60Co - в медицината (за лъчева терапия) и в техниката.


    КАЛАЙ (Stannum), Sn



    Химичен елемент от IV група на периодичната система; сребристобял, много мек и ковък метал. Съществува в 2 модификации. Белият (метален) калай при температура под -20 оС се превръща (калаена чума) в прах - сив калай. При обикновена температура е устойчив на въздух и вода; реагира с халогени, сяра и др. Добива се от минералите каситерит (главно) и станин. Приложение - за запояване, като метално покритие против корозия (виж покалаяване и калайдисване); в много сплави - бронз, лагерни (бабити), печатарски; съединенията - за емайли, оловно-калаени глазури, полупроводници и др.


    АНТИМОН (Stibium), Sb



    Химичен елемент от V група на периодичната система; сиво-бял крехък метал. Реагира с халогените (без флуор), с кислорода при нагряване, с концентрирана сярна и азотна киселина и царска вода. Добива се главно от минерала антимонит. Приложение - за получаване на сплави (печатарски, акумулаторни, лагерни), главно с олово и калай, и като добавка или основен компонент на полупроводникови материали.

    БИСМУТ (Bismuthum), Bi


    Самороден бисмут

    Химичен елемент от V група на периодичната система; сребристобял крехък метал с розов оттенък. В сух въздух е химически устойчив. При загряване реагира с кислород (Bi2O3), халогени, азотна киселина, алкални основи. Самороден бисмут; среща се и в минералите бисмутинит Bi2S3, бисмутит (BiO)2CO3 и др. Приложение - за леснотопими сплави, печатарски сплави и сплави за мощни постоянни магнити; стопеният бисмут - като топлоносител в ядрената енергетика; съединенията му - за пигменти, свързващи вещества, антисептични средства и медикаменти.


    ЖИВАК (Hydrargyrum), Hg



    Химичен елемент от II група на периодичната система; сребрист течен метал (виж таблицата към статия химичен елемент). Химически малко активен. Разтворим в азотна киселина и царска вода. С метали образува амалгами. Живакът и много от съединенията му са отровни. Добива се главно от самородния живак и от минерала цинабарит HgS. Приложение - за барометри, термометри, вакуумни помпи, живачни лампи, при производството на натриева основа и хлор, за извличане на злато, сребро (виж амалгамация) и др.

  3. #3
    Голям фен
    Регистриран на
    Mar 2006
    Град
    sofia
    Мнения
    589
    tfa namerih za tejkite metali, a za okolnata sreda ne mojah da namerq ni6to. sorry

  4. #4
    vezni_f
    Guest
    vse pak ti blagodarq mnogo :P

  5. #5
    Guest
    ако можете да напишете някои уравнения от написаните по горе вещества ще съм ви много благодарен

  6. #6
    Мега фен
    Регистриран на
    Jan 2006
    Град
    Sea of Sins..
    Мнения
    5 192
    Цитирай Първоначално написано от Анонимко
    ако можете да напишете някои уравнения от написаните по горе вещества ще съм ви много благодарен
    Уравнения с...?
    "Come and take a walk on the wild side,
    let me kiss you hard in the pouring rain
    you like your girls insane..."

  7. #7
    ани0077
    Guest
    Еми оловоно-цинковата руда например.В град Лъки има големи находища на олово.Обаче то е мн вредно зщото хората там страдат от повишено количество на олово в кръвта.Ей тва можеш да използваш.Теа е от географията

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си