- Форум
- По малко от всичко
- Всичко тийн накуп
- По колко часа на ден седите пред компа?
Казвайте,вманиачени ли сте?![]()
На всички, които седят прекалено много шред компа им препоръчвам да се форматират от цялата пумия предлагаща компютъра и да си инсталират програми за социално интегриране в обществото.
Мм да, горе-долу.
Oily marks appear on walls,where pleasure moments hubg before the takeover,the sweeping insensitivity of this,still life...
Много.
От 3 до 6 часа,попринцип 4![]()
1 до 3 - През другото време съм навън/на даскало/на работа! Малко ги смесих, но това е точния отговор за мен
![]()
The journey never ends.
Love is like the wind. You can't see it but you can always feel it!
Take a risk. Dare to move. Love is a leap of faith.
Амм 3-6 часа..се пак имам свои живот и навън![]()
+10...![]()
![]()
![]()
В съвременния свят на високите технологи, бързите комуникации и глобалните мрежи, дейността на много от хората е свързана с ежедневното няколкочасово стоене пред компютъра. Колкото и да улесняват живота на човек, компютрите имат и своето отрицателно въздействие. Не е необходимо човек да работи на строителна площадка, за да получи травми от работата си. Стоенето пред компютъра може да предизвика редица проблеми и болежки. Става дума за ставните болки, главоболието, проблемите със зрението.
Всеки четвърти от работещите на компютър продължително време се оплаква от понижаване на работоспособността, от силно главоболие, тежест в тила, скованост, напрегнатост на мускулите на врата и раменете, разсеяност, апатия...
Компютърът често е обвиняван, че причинява зрителни проблеми. При продължително стоене пред компютъра очите се зачервяват, сълзят, възниква усещане за присъствие на чуждо тяло в тях, изображението става размито, раздвоява се, появяват се болки в слепоочията, влошава се зрението на тъмно, очите се възпаляват, стават сухи. Независимо че се вземат мерки при работата с компютър за защита на очите (защитни екрани, специални очила и т.н.), натоварването им е голямо.
Образите на компютърния екран не са така контрастни както напечатаните върху лист хартия и окото непрекъснато се опитва да ги фокусира добре. Прекалено ниското или високо разполагане на екрана поставя очите в принудително уморително положение, а отблясъците от екрана затрудняват контраста на образа. Пред компютъра човек мига много по-рядко отколкото в ежедневието си, а мигането е необходимо за поддържане яснотата на образа.
При монитори, разположени над нивото на погледа, взирането е по-голямо и очите са по-широко отворени. Всичко това води до по-бързо изсъхване на окото. Това налага по-често волево мигане или използването допълнително на изкуствени сълзи. Климатичните инсталации също допринасят за по-бързото изсъхване на слъзния филм Умората при работа с компютър зависи от продължителността на стоене пред него.
Какво е решението?
Достатъчно е мониторът да бъде поставен поне на една ръка разстояние от мястото за седене, като целта е погледът да бъде леко наклонен надолу при работа с компютър. Причината е, че хората, които постоянно работят с компютър, мигат по-малко от останалите. Това преуморява очите, а отблясъците от монитора допълнително съдействат за влошаване на зрението.
По време на работа с компютър е необходимо да се прави зрителна почивка - отклоняване на погледа в далечината на половинчасови интервали за 30-60 секунди. Редуването на различни дейности в офиса е добро решение за намаляване на зрителната умора. Желателно е да се мига по-често, а при по-сериозни проблеми, след консултация с очен лекар, да се използват изкуствени сълзи.
Стоенето пред компютъра и работата в една и съща позиция през целия работен ден засягат мускулите и сухожилията и това често води до появата на болки във врата, ръцете, краката, кръста и раменете. Т.нар. кумулативни травми се надграждат с времето. Проявата им става факт едва след като работещите пред компютъра дълго време са извършвали една и съща дейност в продължение на дълъг период от време, без да предприемат предпазни мерки. Най-често срещаната кумулативна травма е известна като синдром на китковия тунел. При него болката на практика парализира ръцете, китките и пръстите на работещия и най-вече на този, който си служи постоянно с компютър. При този синдром постоянното напрягане на китките води до подуване на сухожилията или тъканите в зоната на тунела, образуван от костите на китката и свръзките, притискайки средния нерв, който подава чувствителност към ръката.
Сред най-често срещаните неразположения при работата с компютър са и болките в главата, раздразнителността, безсънието.
Изходът е в откриването и организирането на оптимални условия за работа. Така например болките в ставите биха могли да се облекчат с кратки почивки от по 30 секунди на всеки 15 минути или 5-10 минути на всеки час, съчетани с елементарни упражнения като свиване и разпъване на пръстите на ръцете без оказване на допълнителен натиск върху тях. Китките не бива да се прегъват навън или навътре по време на работа с компютър. Някои хора се снабдяват с възглавнички за тях, а други просто повдигат клавиатурата. Използвайте мишката правилно. Поставете я на такова разстояние от себе си, че да не ви се налага да се протягате или да напрягате китката си, за да работите с нея.
Периодичната отмора, по възможност извън офиса, на открито, също дава ключ към преодоляването на болките в кръста, а при онези, чиято работа не позволява подобен “лукс”, остава да сменят позата си на всеки 20 минути, защото това е периодът, след който тялото започва да се схваща в заетата позиция.
Следващата стъпка е промяната на позицията на стола. Необходимо е той да е раздвижен, така че работата в седнало положение да изисква минимум усилия. За целта трябва да се преустрои височината на стола, наклонът и твърдостта на облегалката за гърба, както и на тези за ръцете, ако има такива. Височината на стола трябва да е такава, че краката спокойно да стъпват на пода. Желателно е седалката да е нагласена така, че коленете да са на нивото на бедрата, без да притиска задната част на коленете. Всичко това облекчава напрежението в гръбнака.
Идва ред и на най-естествената мярка – фитнеса, разходките и всякакъв вид спорт по възможност сред природата. Сутрешният джогинг или дори само стречинг в парка е достатъчен, за да подготви мускулите и ставите за новия работен ден, като в същото време даде на очите шанса да поемат от излъчването на отпускаща зеленина и естествена слънчева светлина. Освен по-добър общ тонус фитнесът и като цяло движението подобрява и формата, отпусната след дългата зима, подобрява координациите и баланса и освобождава от стреса, натрупан в офиса и пред компютъра.
Имате нужда от помощ?
Чудите се какво да правите?
Д-р Ливайн - на вашите услуги!
хехе аз па си стоя около 15-20 часа всеки ден. Като гледам най-много има за 10+ часа. Доволен съм![]()
![]()
Различно. Когато съм заета 2 часа, а ако имам доста свободно време съм стигала и до 5.
И преди да те срещна... пак теб ОБИЧАХ!
И дори един ден да не съм до теб... пак теб ще обичам!
aa nai mnogo 2-3 4asa inak mi omryzva pyk i si imam drugi zanimaniq
6-10 часа-Заболе ме задника от седене!
спа,ям и тва е![]()
Неподходящ размер на снимка в подпис!
Всеки ден различно, но поне 1ч. на ден.
Много време...особено последните 10 постоянно съм на компа...стана примерно за час и после пак
Мога без компютър, но когато го има винаги се възползвам от него
25/24![]()
Аз съм безвъзвратно влюбена в пцто си и му отделям МНОГО внимание.
(Bad Religion - I love my computer)
Saatana vittu perkele hate crew!
При мен ситуацията е малко странна - седя между 4 и 10 часа на ден - в зависимост от това с колко глупаци трябва да тичам да се разправям на ден. Иначе обичам машинката си - на първо място,тук са всичките книги,които още не съм чел; второ - през интранетуу комуникирам с колеги и приятели; трето - музиката ми - дори след като навремето напълних един голям гардероб с касети,не съм събирал толкова обширна и качествена фонотека,колкото на компа
![]()