.
Отговор в тема
Страница 4 от 4 ПървиПърви 1234
Резултати от 76 до 97 от общо 97
  1. #76
    И какъв е извода всички сме против чуждиците ама продължаваме да казваме "фр" вместо приятел (поне така си чувам по улиците де).

    Поздравления за изясняването на значението на думите заемка и чуждица .

    И накрая ; За заемките ,Против чуждиците( или май беше обратното )



  2. #77
    Аватара на asi_basi
    Регистриран на
    Apr 2007
    Град
    Лондон
    Мнения
    439

    Re: ..

    Цитирай Първоначално написано от ziezi...
    чуждици не може да няма напълно,но трябва да се сведат до минимум!Аз не знам с какво точно ни се обогатява културата,като некое фешънче или някой просветен пънкар каже нещо от сорта на "този шърт е хипер куул" вместо "тази тениска е много хубава"....(не съм сигурен за произхода на думата "тениска" ама звучи 60 пъти по-добре отколкото "шърт")
    Az sam na sa6toto mnenie, kakvo se pravqt na vajni s tova shirt, t-shirt, sweatshirt, lovka te (vmesto obi4am te) abe tolkova mnogo dumi se polzvat deto ... ima si balgarski dumi za tqh i ne vijdam za kakvo da polzvame angliiski zamestiteli
    Приятел ти е този, не който ти бърше сълзите, а този който не те кара да плачеш...

  3. #78
    ами аз лично съм против защото бива една-две чужди думи,но вече всяка втора дума е чужда!Разграничавайте езиците!Накрая българите ще забравят езика си!

  4. #79

    df

    ЗА защото така учим и думи не от български произход и нещо знаемеи оот др

  5. #80
    Мега фен Аватара на LadyDi
    Регистриран на
    Mar 2003
    Град
    Варна
    Мнения
    15 934
    Цитирай Първоначално написано от KykLe
    ами аз лично съм против защото бива една-две чужди думи,но вече всяка втора дума е чужда!Разграничавайте езиците!Накрая българите ще забравят езика си!
    Ще си забравиш ти ушите някъде. Това е пълна глупост. Как според теб възниква и се развива един език?
    Навлизането на чуждиците е естествен процес при всеки език. Има ги навсякъде. Освен това, определена терминологи няма как да се създаде без чуждици.
    Айде, помислете малко и не бъдете чак такива шовинисти.
    This world is spinning around me
    This world is spinning without me
    And every day sends future to past
    Every breath leaves me one less to my last

  6. #81
    Мега фен Аватара на mrtn
    Регистриран на
    May 2009
    Град
    В галактическото пространство..
    Мнения
    8 431
    Аз съм за! Във всеки език има чуждици в миналото също се е изпозлвало чуждици. Просто няма как да не кажеш някоя дума, предположение че няма български вариант. Дадоха за пример кюфте, каква дума да изпозлваш освен "пържена кайма с подправки" е как е по удобно?! Пък и всеки език и произлязал от други езици..доколкото знам най-стария език беше хетския, въпреки че е мъртъв език. А и може това, което кажа да е глупост, но съм чувал, че латинския език е основа на английския, незнам дали е вярно, но така съм чувал. Ако греша поправете ме!

  7. #82

    Регистриран на
    May 2009
    Град
    София
    Мнения
    236
    ^Еми грешиш. Английския е произлязъл от немския, а основите на немския са поставени от Мартин Лутер. Така или иначе в немския има не малко думи с латински корени.

  8. #83
    Мега фен Аватара на LadyDi
    Регистриран на
    Mar 2003
    Град
    Варна
    Мнения
    15 934
    Цитирай Първоначално написано от gigaherz
    ^Еми грешиш. Английския е произлязъл от немския, а основите на немския са поставени от Мартин Лутер. Така или иначе в немския има не малко думи с латински корени.
    И ти грешиш.
    Английският е западно-германски език, който се развива в Англия по време на Англо-Саксонската ера. Исторически, английският произлиза от няколко диалекта, които сега се наричат общо "староанглийски", и са навлезли във Великобритания от англо-саксонските заселници в началото на 5 век. Езикът е много повлиян от викингите. След нападението на нормандците, староанглийският преминава в средновековен английски, заемайки изключително много думи от нормандския (англо-френски) речник и измененията в спелинга.

    И английският, и немският произхождат от Англо-саксонският (наричан още староанглийски), а латинският произхожда от Индо-европейският. Той дава основата на италианският, испанският, румънският, френският, каталунският и португалският. Т.е., произхожда от същата езикова група, от която произлизат албанският и балто-славянският (т.е. руският).

    Българският също е от групата на Индо-европейските езици - той произлиза от южно-славянският.

    Източник: Wikipedia
    This world is spinning around me
    This world is spinning without me
    And every day sends future to past
    Every breath leaves me one less to my last

  9. #84
    За .все пак много от чуждиците са много по кратки и лесни за изговаряне а и по лесно ще можем да се разбираме с чужденците

  10. #85
    Не знам, против съм ако има и българска дума със същото значение. Ако не- какъв е другия вариант? Да измислим нова дума??? По добре чуждици според мен.

  11. #86
    Пф,ко ти пука уе се тая.

  12. #87

    Регистриран на
    Sep 2009
    Град
    Ада
    Мнения
    14
    ЗА
    Ако всеки го е грижа - никой няма да плаче, ако всеки обича - никой няма да лъже, ако всеки споделя и преглътне гордостта си, тогава ние ще видим деня, в който никой не умира

  13. #88
    За съм.Няма нищо лошо да вмятаме някоя друга чуждица в разговор.Даже като се замисля е и неизбежно.

  14. #89
    Мега фен Аватара на POLLINA
    Регистриран на
    May 2009
    Град
    Manhattan *
    Мнения
    6 805
    и аз съм за!
    няма нищо лошо в това езикътр да се модернезира.
    И мисля,че просто е неизбежно

    In the future everyone will be famous for 15 minutes...

  15. #90
    Регистриран на: 13 Ное 2005
    Мнения: 3187

    Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 10:18 am Заглавие:
    В повечето случаи чуждици се използват за да заместят празнина в езика, т.е. дума, която не съществува в българския, но съществува в друг. В това отношение чуждиците обогатяват езика и затова съм за тях. Човек, който знае чуждици, може да придаде нюанси на мисълта си и да я изкаже по-добре.

    Сега специално за теб ще кажа че "чуждица" е дума, която използваме в езика си, но тя ИМА заместничка. Тези думи, които не можем да заменим с български се наричат заемки :] Така че недейте да ми се правите на умни като казвате, че било приятно да се използват чуждици..Вярно, използваме ги, но да кажете, че сте ЗА..

  16. #91
    Мега фен
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    Earth...
    Мнения
    10 102
    Цитирай Първоначално написано от Sn0oPy
    Регистриран на: 13 Ное 2005
    Мнения: 3187

    Пуснато на: Чет Апр 05, 2007 10:18 am Заглавие:
    В повечето случаи чуждици се използват за да заместят празнина в езика, т.е. дума, която не съществува в българския, но съществува в друг. В това отношение чуждиците обогатяват езика и затова съм за тях. Човек, който знае чуждици, може да придаде нюанси на мисълта си и да я изкаже по-добре.

    Сега специално за теб ще кажа че "чуждица" е дума, която използваме в езика си, но тя ИМА заместничка. Тези думи, които не можем да заменим с български се наричат заемки :] Така че недейте да ми се правите на умни като казвате, че било приятно да се използват чуждици..Вярно, използваме ги, но да кажете, че сте ЗА..
    ако Българския език има празнота аз просто не знам какво да кажа за Английския....

  17. #92
    Голям фен Аватара на xSANYAx
    Регистриран на
    Jan 2010
    Мнения
    907
    Ако ги нямаше чуждиците..не знам колко щяхме да сме зле.. и с колко бедни речници,абе всичко,що е ново,е хубаво и полезно!
    • Обичай,за да те обичат! •

  18. #93
    Напротив. Чуждиците изхвърлиха българските думи и речникът ни обедня. Ще ти дам свръхпрост пример. Думата "чао" замести думи като "довиждане", "дочуване", "до скоро", както ипожеланията "приятен ден", "сбогом", "пази се", "със здраве", които се смятат за ретроградни и уморителни. Както много други думи и словосъчетания те са в процес на омиране и за 10-20 години те ще бъдат забравени, както много други досега. Диалектите вече отмряха именно затова, че се смятат за ретроградни, а сега и книжовният все повече опростява.
    Правилото е, че чуждиците не допълват, а заместват българските думи. Това води и до обедняване на речника и по-прости граматични конструции. С думата "чао" можеш да изразиш всички форми на езика, без значение ден ли, нощ ли е, пращаш ли пожелание и какво е то.

  19. #94
    Против!!! Езика ни е много хубав но като чели вече е забравен от народа. Хората използват чужди думи като: "чао" "Мерси". В интернет (чат,скаип,някои саит за запознанства за забавления) 80% от младото поколение използват чужди думи за комуникация.. "btw" - by the way - между другото , "hi" - здравеи , "bye" или "bbye" - което значи довиждане а това "bbye" - се превежда като "чао-чао" това не е българска дума.
    Мога само да кажа българи научете езика си и се гордейте с него .. !

  20. #95

    Регистриран на
    Jan 2010
    Град
    Разград
    Мнения
    271
    Цитирай Първоначално написано от Slawi92
    az sam i za i protiv spored men ima dumi koito nebiva da s v balgarskia re4nik a iskam da popitam koq e balgarskata duma za toaletna 6e vida kvo 6e pi6ete
    Кенеф?!?
    STRAIGHT EDGE
    I have chosen this path...
    not to fit a mold,
    not to join a trend,
    not to follow a crowd,
    but because it is right for me!
    XXX

  21. #96
    Аз съм `за`.България е доста изостанала държава,напоследък започна да се модернизира,но мисленето на хората си остава изостанало.Поне чрез тези дребни неща трябва да се свързваме малко с останалия свят,а и да не говориме,че повечето чуждици в българския език няма с каква бг дума да се заменят.
    Освен това много от българските думи звучат...смешно.Дори и на нас българите много от родните ни изрази ни звучат смешно,така че не мисля,че има нужда да се изкривяват нещата и да се побългарява всичко.Лично мнение.
    П.П.-vertesperance,не се заяждам или нещо такова,но може ли да те попитам с какво би заменила `чао-чао` примерно?С `довиждане-довиждане` или `сбогом-сбогом` може би?Нищо лошо няма в тези общоприетите `чуждици`.Аз останах с впечатлението,че става въпрос за чуждици от типа на `импийчмънт` или `мениджмънт` and so on..

  22. #97
    Мега фен Аватара на teenems
    Регистриран на
    Oct 2008
    Мнения
    5 663
    Попринцип съм ЗА ,ама има някакви много странни думи ,които изобщо не мога да си ги обясна.. И то в някакво глуповато списание ..

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си