.
Отговор в тема
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Guest

    Бенка (към batkodoki)

    Имам едно въпросче... преди около 10 години си ударих една бенка във вратата на хладилника. Потече кръв, поизмих я с малко водичка и тя престана. Не стана коричка. Забелязах обаче, че бенката си промени формата и сякаш се "разля". От тогава си е така. Също така за тези 10 години "разлятото" на бенката малко по-малко забелязвам, че се е изменило. Важно е да спомена, че самата бенка е от онези, които не са просто като петънца, а са леко "щръкнали", усещат се при допир. Чудя се дали това е проблем и има ли място за притеснения? Тогава бях на около 8-9г. и не знаех, че от това мога да получа рак, на никой не казах. След години разбрах и помолих наште да ме заведат на лекар, но те ми казаха, че нищо ми няма, след като е минало толкова време няма шанс бенката да се развие до рак. Сега съм на 17г. и все още продължавам да се притеснявам. Има ли причина за това и възможно ли е наистина един ден, просто ей така изведнъж бенката да образува рак? Самата тя не е мн голяма, около 3мм. диаметър, но определено в продължение на 10г. си изменя формата.
    Момиче съм.

  2. #2
    Супер фен
    Регистриран на
    Sep 2007
    Град
    Панацея
    Мнения
    1 667
    Наи-важното което е, престани да си мислиш лоши работи.. примера с патката, която мн мислила, го знаеш.. но също така на 1 човек като му кажеш 100 пъти, че е магаре, накрая ще повярва! Спок0ино, мила, щом досега нищо не ти е станало, значи си здрава и това си е {}
    Цитирай Първоначално написано от Say It Right
    Pravih sex i iskam pak napulno sum seriozna !!!
    Цитирай Първоначално написано от Say It Right
    emi 4oveka mi spi i mi e jal da go sabudq..a sum gola i se pipam
    Цитирай Първоначално написано от Say It Right
    vie ste nedorazviti !!!!

  3. #3
    ei momi4e ne te znam kaks e kazva6 no slu6ai naseto toi e edno umno mom4e :P i kat kaji ne6to zn4i e taka uspeh mila {}{}

  4. #4
    Супер фен Аватара на batkodoki
    Регистриран на
    May 2006
    Град
    между Риман§Рахманинов
    Мнения
    2 429

    Re: Бенка (към batkodoki)

    Цитирай Първоначално написано от Анонимко
    Имам едно въпросче... преди около 10 години си ударих една бенка във вратата на хладилника. Потече кръв, поизмих я с малко водичка и тя престана. Не стана коричка. Забелязах обаче, че бенката си промени формата и сякаш се "разля". От тогава си е така. Също така за тези 10 години "разлятото" на бенката малко по-малко забелязвам, че се е изменило. Важно е да спомена, че самата бенка е от онези, които не са просто като петънца, а са леко "щръкнали", усещат се при допир. Чудя се дали това е проблем и има ли място за притеснения? Тогава бях на около 8-9г. и не знаех, че от това мога да получа рак, на никой не казах. След години разбрах и помолих наште да ме заведат на лекар, но те ми казаха, че нищо ми няма, след като е минало толкова време няма шанс бенката да се развие до рак. Сега съм на 17г. и все още продължавам да се притеснявам. Има ли причина за това и възможно ли е наистина един ден, просто ей така изведнъж бенката да образува рак? Самата тя не е мн голяма, около 3мм. диаметър, но определено в продължение на 10г. си изменя формата.
    Момиче съм.
    здр
    не мога да преценя през монитора

    но има някой общи правила, спазването на които гарантира безпроблемен живот поне по отношение на кожните образувания - невусите (бемки, петна....)

    -никакво излагане на слунце
    -ако са в зона на неизбежно интензивно триене от дреха / яка, колан, слип, боксер, прашки плик...т.н/ се отстраняват хирургично без значение от хистологичната находка. тоест не се чака да се "изродят".
    -не се чепкат, изтискват, горят, мажат с вс боклуци

    решаваща винаги е хистологията. приел сум, че капацитет в БГ по въпроса е колегата проф Обрешкова.

    конкретно: виж, човек без невуси - няма! защо, как се появяват и за какво служат тук няма да коментирам защото е мн обстойна тема. важното е, когато има такива "неща" те зорко да се пазят от Слънцето или от вс късовълново лъчение / солариум, кварцови лампи ....и т.н/...
    още по важно е да се наблюдават - и когато/ако се промени цвета, обема, вида, структурата.....да се отиде при грамотен дерматолог. мн често обаче колегите дерматолози игнорират проблема като "каприз". не рядко това е фатално, но в БГ процедура за лишаване от лекарски права завинаги няма........

    когато се съмнявате за някое такова образование - обърнете се към спец, и винаги е по-добре да настоявате и да отстраните евентуален /дори несъществуващ към момента фокус на малигнено израждане/ отколкото това да се случи и да започвате тогва.
    това важи най-вече за споменатите облати където има интензивно триене на ръбче на дреха в кожата.

  5. #5
    Guest
    Благодаря много за отговора, но едно нещо не ми стана ясно - значи ми препоръчвате да отида на лекар и да я отстраня, така ли? Дали пластичен хирург ще се справи с това или трябва да прибегна до дерматолог, който предполагам също ще я отстрани с хирургическа намеса?
    Пропуснах да кажа, че бемката не се трие в нищо, намира се в областта под брадичката, а и не я излагам директно на слънце и винаги ползвам слънцезащитни лосиони. И затова се чудех, има ли шанс, въпреки всичко, да получа някакво злокачествено образувание един ден. Малко ме е страх да отида да ми я остранят, защото съм чувала, че и това крие опасности? Затова съм доста раздвоена и ми е интересно до колко наложително е премахването на бемката и до колко е голям шанс при такива условия, 10-15-20 години след нараняването на една бемка, от нея да се получи рак?

  6. #6
    ivencetooo
    Guest

    Re: Бенка (към batkodoki)

    По добре отиди на лекар. Аз имах подобна бенка. Тя ми беше по ройдение и стана с ена грапава коричка и почна да ме боли. Идах на лекар и те ми казаха че трябва да са махне защото мойе да са образува рак и не са знае какжо може да стани по нататък. А и щом е текнало кръв май не е добре работата по добре отиди на лекар те ще ти кажат какво точно ще се направи.

  7. #7
    Guest
    Цитирай Първоначално написано от Анонимко
    Благодаря много за отговора, но едно нещо не ми стана ясно - значи ми препоръчвате да отида на лекар и да я отстраня, така ли? Дали пластичен хирург ще се справи с това или трябва да прибегна до дерматолог, който предполагам също ще я отстрани с хирургическа намеса?
    Пропуснах да кажа, че бемката не се трие в нищо, намира се в областта под брадичката, а и не я излагам директно на слънце и винаги ползвам слънцезащитни лосиони. И затова се чудех, има ли шанс, въпреки всичко, да получа някакво злокачествено образувание един ден. Малко ме е страх да отида да ми я остранят, защото съм чувала, че и това крие опасности? Затова съм доста раздвоена и ми е интересно до колко наложително е премахването на бемката и до колко е голям шанс при такива условия, 10-15-20 години след нараняването на една бемка, от нея да се получи рак?
    Спокойно не е нищо гадно.Аз ходих при пластичен херург да ми я маха мойта бемка. Взе ми към 400 лева ама си стружаше.Боли само когато ти слагат упойката а инаше мисля че няма никакъв риск да са образува рак но все пак питай те ще ти разяснят всичко..

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си