.
Отговор в тема
Страница 26 от 28 ПървиПърви ... 1622232425262728 ПоследнаПърви
Резултати от 626 до 650 от общо 693

Тема: *ТЕАТЪР*

  1. #626
    Супер фен Аватара на paradosou
    Регистриран на
    Jan 2012
    Мнения
    2 413
    Цитирай Първоначално написано от 102 Виж мнението
    балгариа нат сичко гме4 педал сополи
    Това да се изпише със златни букви на видно място.
    Честно, в началото всичко беше нормално, обаче после прочетох изключително снобарски изказвания. Рядко се дразня, ама тук сте талантливи .
    Стойностни неща... Страшни стойности... Стойността за paradosou e даже когато си свръх образован, имаш позиция, изказ, не ти липсва стил и пр., да не гледаш отвисоко на "простолюдието" - това е най-мощният интелект. В крайна сметка, въпреки че индивидуалните старания на който и да е да расте заслужават респект и съвсем не са за подценяване, не трябва да се забравя, че адски голямо влияние има средата.
    Толкова от мен; тая тема не е за 'философски размисли'.
    Последно редактирано от paradosou : 08-14-2014 на 15:53

  2. #627
    Мега фен Аватара на 102
    Регистриран на
    Aug 2012
    Мнения
    8 312
    правиш се на интелигентна и над нещата ли
    щото не ти се получи =(

  3. #628
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    дори няма да коментирам общите приказки на Сиромахов. неговите текстове са достатъчно красноречиви.
    театърът има различен произход и преминава през различни форми в различните (исторически) периоди. площаден е театърът в древна Гърция, по време на Дионисиевите празници, площаден е commedia dell'arte, площаден е Карагьоз..., но всъщност какво значи площаден? театър на открито (свободен за всякаква публика), правен за хората/публиката, с некомерсиална цел? или това, което театралните специалисти наричат площаден театър, а именно - различни форми на игра - жонглиране, шаржове, геги, клоунади, кукли, пасторали, миракли, интеракции и т.н., и т.н., които в същността си са свързани с всекидневието (на съответното място, на което се играят) на хората, с религията/митологиите/дадени, специално изградени персонажи(типажи), и прочее; и по подразбиране са мобилни, лесно могат да бъдат придвижвани от място на място и да обикалят градове и държави. такъв театър съществува и днес (всъщност с такива пърформанси/хепънинги/шоу програми/представления се пълнят програмите на множеството фестивали, просто защото са лесно преносими - т.е. евтини), но той е останал там, в миналото.

    не считам за нужно да ви превеждам през историята на театъра, който се интересува, може да седне и да попрочете.

    колкото до въпроса с публиките - у нас твърде малко (почти никой, поне никой от театрите) се работи с публики, а това е нещо особено важно, когато искаш да се занимаваш с театър и програмирането му. ето, аз например искам да работя с младежки публики и имам ясна представа какво и как да направя, за да създам младежки театър в България, такъв какъвто съществува с традиции навън, че и по-... няма да кажа добър, но ще кажа устойчив и разнообразен. и не, не говоря за образователен, дидактически театър, нито за театър форум, нито за класически театър по текстове от учебната програма (каквото явно е разбирането за младежки театър у нас), а за театър с достатъчно интерактивни формИ, които да при/въвличат интереса на тийнейджърите, като същевременно с това го превеждат от едно място до друго. но няма какво да се обяснявам тук, у нас под театър още се разбира сцена кутия, стационарна публика (наскоро някой от разпоредителите в Народен определи като интересно качването на зрителските седалки на сцената...), постановка върху текст. От 20.век насам театърът отдавна не е текст (забравяме за Комеди Франсез, французите са си неадекватни), а нещо много повече. Дори, в определени моменти, е по-могъщо изкуство и от киното - тъй като е живо и интеракцията с публиката (защото не мога и не искам да му казвам зрител) е пряка. затова и в 3+д киното ти клатят седалката и те плискат вода... и се чудят какво да измислят, за да е по-...истинско.

    съжалявам, че у нас рядко (на Варненско лято, понякога) могат да се гледат добри световни продукции и то от по-лошите/обраните, че не стигат паричките. съжалявам, че и масово населението ни е тъпо и не чувства нужда от досег с изкуство, което се/го развива, в това число и константните директори на театри, заседналите в министерството специалисти, че дори и професорите в НАТФИЗ, най-вече те.

    съжалявам и, че нямам връзките (и не ми липсва морал), които се изискват, за да мога да си позволя да се занимавам с театър у нас. и да се върнем на Сиромахов, който е от другата страна на барикадата, с народна поговорка, която спокойно може да му бъде авторска - който плаща, той поръчва музиката. жалко, но е истина.

    //театърът по време на Шекспир е възприеман като масово средство за забавление, като бардак, като кръчма - за простолюдието, като шут и пътуващи, канени в двореца авторски трупи - за властимащите. тогава поезията е считана за високото изкуство и там са се съредновавали по качество поетите/авторите. драмите се пишат за пари и по поръчка, в срок, за дадените в трупата актьори и дори не се публикуват, та да, разбирате;

    //Галакси, направила съм ти Уърд файл и е някъде из компютъра ми, ще ти го пратя, като го изровя, има време до септември:Д

  4. #629
    Мега фен Аватара на galaxy29
    Регистриран на
    Dec 2008
    Мнения
    11 775
    Цитирай Първоначално написано от Blab Виж мнението
    //Галакси, направила съм ти Уърд файл и е някъде из компютъра ми, ще ти го пратя, като го изровя, има време до септември:Д
    супер :д

  5. #630
    BadBlueTroll Мега фен Аватара на psychopath
    Регистриран на
    Jan 2008
    Град
    София
    Мнения
    9 889
    Цитирай Първоначално написано от shakira96 Виж мнението
    Радвам се, че в този форум има поне един човек, разбиращ от театър. Евала!
    Ако това е човекът, който разбира от театър, предлагам да се закрият всички театри.
    Несериозно е, госпожица изгледала десетина постановки, даваща агрументи от типа "99% чалга"...

    Всеки има право на мнение, само мога да кажа, че всяка една изгледана постановка, била тя и слаба, според вашите разбирания, най-малкото ще ви даде възможността да я давате като "анти-пример" (само, че с подходящи аргументи, както направи Blab, дори и да не съм напълно съгласен с нея), като непосредствено придобит опит, в случая мнение. Следователно с всяка следваща постановка сте с една идея по-вещи по отношение на културата, независимо дали сте театрален критик, или Киро от Люлин, който бачка като монтьор и е отишъл на театър, за да не го помисли гаджето му за тъпо парче.
    Надявам се да сте ми схванали идеята. : )

    Пак ще се включа, че трябва да излизам.

  6. #631
    Мега фен Аватара на galaxy29
    Регистриран на
    Dec 2008
    Мнения
    11 775
    блабче, септември дойде :д

  7. #632
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    знам, знам;
    започвай да ухажваш Психопата, да ни пусне да гледаме премиерата, че след фабулния преразказ на Пирозова, интересът ми се поизпари:Д

    пък аз чакам Антигона, да видим какво е направил Добчев, след цялото шум(ол)ене.
    и, разбира се, благоевградския нюйоркски Хамлет, който ще да е Събитието:Д

    //Вито, сериозна съм;

  8. #633
    BadBlueTroll Мега фен Аватара на psychopath
    Регистриран на
    Jan 2008
    Град
    София
    Мнения
    9 889
    Имаш ЛС

  9. #634
    Цитирай Първоначално написано от psychopath Виж мнението
    Ако това е човекът, който разбира от театър, предлагам да се закрият всички театри.
    Несериозно е, госпожица изгледала десетина постановки, даваща агрументи от типа "99% чалга"...
    Благодаря ти, че ми каза колко постановки съм изгледал. На мен ми е интересно ти колко си изгледал. Предполагам не повече от мен (10).
    Последно редактирано от feel_me19 : 09-07-2014 на 10:27

  10. #635
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Цитирай Първоначално написано от feel_me19 Виж мнението
    Благодаря ти, че ми каза колко постановки съм изгледала. На мен ми е интересно ти колко си изгледала. Предполагам не повече от мен (10).
    ти пък на какво се засегна?
    коментарът ти в темата беше единственият адекватен на действителността ни;
    откъде е интересът ти към театъра? //не бих допуснала актриса с този аватар))

    едит: всъщност, случват се някакви размествания и, кой знае, Здравко Митков може да събуди Сатирата от дълбокия й сън (през последните сезони театърът функционираше като приемна сцена за всички мечи конфигурации... от Камен Донев, с когото се издържаха, до ансамбъла Бахаров-Вергов-Карамазов), а театър София вадят цели 2 големи премиери още в началото. виж, Младежки потъва бавно, но славно в кабарето, 199, въпреки претенциите, преобладаващо държат водеща позиция, Възраждане за мен не е театър, а Сълзата изобщо не я коментираме. Общо взето, очаквам раздвижване в т-р София и Сатирата през този сезон. Армията, откакто гледам театър, винаги е на ръба, но е факт, че не са вадили заглавие от... не мога да помня дотолкова. От Чайка на Азарян, примерно.

    Цитирай Първоначално написано от psychopath Виж мнението
    Имаш ЛС
    )
    Последно редактирано от Blab : 09-06-2014 на 22:34 Причина: явно ми се говори за театър:Д

  11. #636
    Супер фен Аватара на Naive
    Регистриран на
    Jul 2010
    Град
    София
    Мнения
    2 295
    O, колко ме окуражи това, че очакваш раздвижване в т-р София. Аз като цяло избягвах да го посещавам, но за рождения ден ми подариха карта с отстъпка за театър и познай за кой точно театър става дума. :Д

    Иначе и аз го искам този файл за галаксито, защото съм обещала на мама да я водя на театър, пък тя е една... нищо не харесва. :Д

  12. #637
    Цитирай Първоначално написано от Blab Виж мнението
    ти пък на какво се засегна?
    коментарът ти в темата беше единственият адекватен на действителността ни;
    откъде е интересът ти към театъра? //не бих допуснала актриса с този аватар))

    едит: всъщност, случват се някакви размествания и, кой знае, Здравко Митков може да събуди Сатирата от дълбокия й сън (през последните сезони театърът функционираше като приемна сцена за всички мечи конфигурации... от Камен Донев, с когото се издържаха, до ансамбъла Бахаров-Вергов-Карамазов), а театър София вадят цели 2 големи премиери още в началото. виж, Младежки потъва бавно, но славно в кабарето, 199, въпреки претенциите, преобладаващо държат водеща позиция, Възраждане за мен не е театър, а Сълзата изобщо не я коментираме. Общо взето, очаквам раздвижване в т-р София и Сатирата през този сезон. Армията, откакто гледам театър, винаги е на ръба, но е факт, че не са вадили заглавие от... не мога да помня дотолкова. От Чайка на Азарян, примерно.


    )
    Не съм се засегнала. Дадох мнение, което се различава от всички останали, но, разбира се, много хора се опитват да доказват, че това не е така. На мнение съм, че когато човек не е "в час" с нещо, е по-добре да си замълчи. Не искам да обиждам никого. Радвам се, че тук има хора, които ходят на театър. Това е страхотно.
    Да, не съм актриса. Интересът ми се зароди от ранните ученически години и продължава до днес.

  13. #638
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Хах, потайност, името ти е жена;Д

  14. #639
    Мега фен Аватара на galaxy29
    Регистриран на
    Dec 2008
    Мнения
    11 775
    Цитирай Първоначално написано от Blab Виж мнението
    знам, знам;
    започвай да ухажваш Психопата, да ни пусне да гледаме премиерата, че след фабулния преразказ на Пирозова, интересът ми се поизпари:Д
    хахах няма нужда и аз си имам вътрешни хора :д

  15. #640
    "Жана" в Народния - препоръчвам!

  16. #641
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Цитирай Първоначално написано от galaxy29 Виж мнението
    хахах няма нужда и аз си имам вътрешни хора :д
    е т'ва е;
    само аз си нямам хора((

    Цитирай Първоначално написано от feel_me19 Виж мнението
    "Жана" в Народния - препоръчвам!
    разкажи?
    в контекста на това, ако решиш;
    //аз пари няма(м) да дам към този момент

    иначе:
    *Филоктет по Мюлер изкараха в Сфумато и бих го проверила (дори само заради част от състава<3)
    *пасувах магазинерския проект на Марий Росен, но може би през октомври, след като събера мнения
    дам...

  17. #642
    Цитирай Първоначално написано от Blab Виж мнението
    разкажи?
    в контекста на това, ако решиш;
    //аз пари няма(м) да дам към този момент
    Страхотен театрален блог. Жалко само, че не мога да пиша като нея.
    По мое мнение постановката е много стилна и стегната. Актьорите - чудесни. Разбира се, всички овации бяха за Светлана Янчева (заслужено!). Много бих се учудила, ако не я номинират за Икар/Аскеер.
    Сценографията - много, много ми хареса! Музика - дело на геният Калин Николов (мисля, че това е достатъчно)!
    Въобще всичко беше изпипано до най-малкият детайл. Този път Явор Гърдев е решил да даде шанс на публиката да разбере пиесата, а не да включва някакви безсмислени неща, които ги разбира единствено той (мое мнение). Хареса ми много. Може би пак бих отишла да я гледам.

  18. #643
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    всъщност, това, което ме интересува(ше) е, какъв е режисьорският прочит на пиесата, ако въобще има такъв?
    вече наясно с фабулното разгръщане, какво ще ми даде постановката на Гърдев, освен музиката на Калин, който слабо няма, факт. а и сценографията не е на Фичо, това е ново...

    пп: какво мислиш за Хамлет?

    // https://www.youtube.com/watch?v=Kgu2D4sH_Lg - Калин<3
    Последно редактирано от Blab : 09-15-2014 на 11:52 Причина: обяснение в любов, разбира се))

  19. #644
    Цитирай Първоначално написано от Blab Виж мнението
    всъщност, това, което ме интересува(ше) е, какъв е режисьорският прочит на пиесата, ако въобще има такъв?
    вече наясно с фабулното разгръщане, какво ще ми даде постановката на Гърдев, освен музиката на Калин, който слабо няма, факт. а и сценографията не е на Фичо, това е ново...

    пп: какво мислиш за Хамлет?

    // https://www.youtube.com/watch?v=Kgu2D4sH_Lg - Калин<3
    Няма как да ти отговоря какъв е режисьорският прочит, защото сама аз не съм чела пиесата. Със сигурност има такъв, няма как иначе. Всеки режисьор си има различни идеи как да представи на публиката една текст.
    Да, сценографията и костюмите са Татяна Димова, която се е справила повече от страхотно. Надявам се тепърва да има повече поле за изява.
    Не знам какво да ти кажа за Хамлет... Гледах го малко след премиерното представление и тогава не ми хареса. Единствено Лео и музиката ми допаднаха. Цялата тази модернизация на пиесата не ми хареса. Може би, ако я гледам сега, ще си променя мнението, но нямам време. Единствените представления на Явор Гърдев, които харесвам, са Нощна пеперуда, Козата или коя е Силвия (това го харесах на второто ми ходене) и Жана. Странен режисьор, понякога краен във всичко, което не винаги е хубаво. Но с Жана прави добро завръщане, след година отсъствие от сцената на Народен.

  20. #645
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Цитирай Първоначално написано от feel_me19 Виж мнението
    Няма как да ти отговоря какъв е режисьорският прочит, защото сама аз не съм чела пиесата. Със сигурност има такъв, няма как иначе. Всеки режисьор си има различни идеи как да представи на публиката една текст. .
    е, използвай синопсиса, който е разписала Пирозова, диалога си го чула, какво повече ти трябва? излишно подробни ремарки и уона-би-режисьорски бележки? остават ли персонажите на ниво типаж? а актьорите - какъв арсенал от изразни средства използват при изграждането на ролите си, в сравнение с досегашния си опит, какъв път извървяват? какъв е основният конфликт, върху който е построено сценичното действие? това по-скоро литературна постановка, която представя нов текст ли е, или актьорски спектакъл на Светлана Янчева, Владо Пенев и т.н.? Кои са основните режисьорски решения? Каква е въобще цялостната концепция на спектакъла?(ако има такава) надхвърля ли текста, който дори не бих се хабила да чета, след като прочетох за графоманските прояви на младата у преждевременнозабегнала към мелодрамата девойка...
    Та, да, интересно ми (беш)е да чуя обективно мнение на млад човек, защото досега събрах единствено обосновано негативни мнения за тази постановка (а Гърдев не е и любимият ми режисьор), та ми беше интересно какво ти е било интересно (тавтологията е умишлена;Д, спирам, да)

    и, всъщност, естествено че може да има постановка без ключ, това различава постановчика от режисьора;
    //ражда понятия като мъртъв театър и т.н.

  21. #646
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    ПП: ужасно страдам, че никой още не е видял, че Ромео е гей...
    Надявам се някой ден да го покажа на света, имам гениален действен анализ на пиесата.
    //а някои хора още твърдят, че при шекспир имало любов.не е лесно;Д

  22. #647
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    'айде, препоръчвам (макар и предварително и малко наслуки) новия спектакъл на Гергана Димитрова и Здрава Каменова.
    имат само 5 обявени представления, така че побързайте да си резервирате билети (за учащи - 6 лв.) в ТР Сфумато;
    //комбинацията между мелодраматичната и мечтателна романтичност на Здрава с научния подход и хумора на Гергана просто работи)

    ПЕПЕЛЯШКИ ООД
    Театрален наръчник за (разочаровани) принцеси на три езика


    ето откъс/трейлър:

    http://36monkeys.blogspot.com/2014/0...llas-gmbh.html

    //дори опитът да се окаже не толкова сполучлив, колкото Праехидно, с(т)имулирането на независим театър е важно за развитието на театъра (ни) изобщо, така че - дерзайте;

  23. #648
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    ^потвърждавам, спектакълът е доста приятен!))
    //оставащите представления са н 7, 8 и 9.10.
    .................................................. ..................

    видях, че в NT Live са пуснали "Трамвай желание" с агент Скъли като Бланш, което ще пропусна, но можете да проверите и да докладвате за останалите; (датите са 15-и и 22-ри; за неинформираните - Cinema City, Mall of Sofia)
    .................................................. ..................
    и по-важното - Метрополитън Опера в София. ще умра! //ще пропусна Макбет, а нататък, който реши да се води, нека се сеща за мен, обещавам да слушам:Д


  24. #649
    Мега фен Аватара на galaxy29
    Регистриран на
    Dec 2008
    Мнения
    11 775
    АХ
    колко прекрасни събития предстоят

  25. #650
    Мега фен Аватара на galaxy29
    Регистриран на
    Dec 2008
    Мнения
    11 775
    ето и трейлър към метрополитън:

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си