.
Отговор в тема
Страница 12 от 14 ПървиПърви ... 2891011121314 ПоследнаПърви
Резултати от 276 до 300 от общо 335
  1. #276
    Мега фен Аватара на Colouring
    Регистриран на
    Mar 2010
    Мнения
    4 269
    Хубава тема,дано някой научи нещо от нея.

    Иначе напоследък ми се набива в очите думата потискам.Как ли не я срещам-подтискам,поттискам и т.н.Вярно,че е само една дума,но все пак нека я пишем правилно.

  2. #277
    Повече от фен Аватара на syrena
    Регистриран на
    Jun 2011
    Град
    in the middle of nowhere ^^^ там е най-яко
    Мнения
    447
    Цитирай Първоначално написано от malka_sladuranka
    Наръчник за гладко писане..и малко непознати думи!

    1. Не допускай изречения от по една дума. Дразнят.
    2. Избягвай фразеологизмите - откак свят светува, те са бита карта.
    3. Внимавай да не задръстиш текста с... многоточия.
    4. Не ползвай търговски сигли & съкращения и т.н.
    5. Помни (винаги), че скобите (дори когато ти се струват необходими) прекъсват нишката на повествованието.
    6. Написаното е зграда чийто основи са правописът.
    7. Възможно най-рядко поставяй кавички: нищо не “губиш”.
    8. Никога не обобщавай.
    9. Чуждиците съвсем не са индикация за bon ton.
    10. Бъди крайно пестелив откъм цитати. Както казва Емерсон: “Мразя цитатите. Изразявам се със собствени мисли.”
    11. Сравненията наподобяват фразеологизмите.
    12. Не претрупвай фразата; не повтаряй два пъти едно и също; да повтаряш два пъти едно и също е излишно (под “претрупване” следва да се разбира ненужното разгръщане или обяснение на идея, която читателят очевидно вече е разбрал от самото начало, без повтаряне).
    13. Само тъпите копелета се изразяват просташки.
    14. Може би не е лошо да бъдеш повече или по-малко конкретен.
    15. Литотата е най-великата от изразните техники.
    16. Не смесвай висок и нисък стил - както и да ги изтипосаш, няма да стане по-яко.
    17. Ако пишеш скучно, турцизмите също няма да ти оправят дереджето.
    18. Слагай, запетайките, където им е мястото.
    19. Не минавай често на нов ред.
    Стига, разбира се, това да не е наложително.
    20. Прекалено дръзката метафора е безпомощна като дерайлирал лебед.
    21. Между впрочем, употребявай думите правилно, всяка щекотливост може да те провали.
    22. Толкова ли не може без реторични въпроси?
    23. Бъди кратък и ясен, старай се да съсредоточиш идеите си във възможно най-малкия брой думи, като грижливо избягваш дългите фрази - още повече накъсаните с вметнати изречения между тирета, които неизбежно разконцентрират невнимателния читател, - така че да не допринесеш с твоя начин на изказване за онова в крайна степен наситено и зловредно информационно замърсяване, което без съмнение (и най-вече в случаите, когато става въпрос за текстове, натъпкани с ненужни или лесно избежими уточнения) е една от трагедиите на нашето съвремие, робски подчинено на диктата на медиите, били те електронни или не.
    24. Правилната употреба на пълният член може и да ти изглежда най-несъществения проблем, но за много читатели е важен белег за твоят културен статус.
    25. Не бъди излишно емоционален! Не злоупотребявай с възклицателните!
    26. Ползвайки голям брой деепричастия се излагаш, показвайки, че или превеждаш лошо, или се правиш на забележителен, прибягвайки до не особено типични за твоя език средства.
    27. Наричай направо с имената им авторите и персонажите, които имаш предвид, без перифрази. Не забравяй, че още в края на XIX в. така правеше Патриарха на българската литература, когато пишеше златните си страници за Апостола на свободата и останалите.
    28. В началото прибегни до captatio benevolentiae, за да спечелиш читателя (ако разбираш какво имам предвид).
    29. Всяка завършена фраза трябва да има.
    30. И не започвай изреченията със съюз.
    Уникално яко ^^

  3. #278
    Senior Member Фен
    Регистриран на
    Sep 2011
    Мнения
    139
    Прочетох всичко, но едва ли повечето хора ще си правят труда и те да го прочетат Жалко, наистина жалко ...
    I'll seek you out
    Flay you alive.
    One more word
    and you wont survive.
    And I'm not scared
    of your stolen power.
    I see right through
    you any hour.


    ***

    МОМИЧЕ СЪМ

  4. #279
    Браво за темата!

  5. #280
    ние запетаи не познаваме
    ❝ Аз те моля, затвори очи,
    ти недей да плачеш, знам че те боли,
    от мойта стая бяла с безброй врати
    защо избяга?..❞


  6. #281
    Фен Аватара на Evelynn
    Регистриран на
    Mar 2011
    Град
    United Kingdom
    Мнения
    107
    Де да беше само граматиката проблема
    80% от младежта (пък и не само младежи) правописа не могат да си оправят, камо ли граматиката.. Никаква надежда. Аз съм в перманентен и непоправим шок.
    Everything happens for a reason

  7. #282
    Чудесно, но това се изучава в училище.
    СТИГА СИ ВИКАЛ!!

  8. #283
    Аз исках да добавя думата ,,възпоменание''.Онзи ден доста спорих с учителката ми по БЕЛ.Твърдеше,че в някакъв си речник пишело ,,възпомИнание''
    A woman`s heart is a deep ocean of secrets ...

  9. #284
    мамка му, толкова ли е непосилно да пишете грамотно, бе ?!
    направо ме боли като видя незнам, несъм, немога etc


    Цитирай Първоначално написано от bebzgirl
    Аз исках да добавя думата ,,възпоменание''.Онзи ден доста спорих с учителката ми по БЕЛ.Твърдеше,че в някакъв си речник пишело ,,възпомИнание''
    идва от (с)помен (:
    ❝ Аз те моля, затвори очи,
    ти недей да плачеш, знам че те боли,
    от мойта стая бяла с безброй врати
    защо избяга?..❞


  10. #285
    Мега фен Аватара на elito0o0o0
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    Galapagar
    Мнения
    6 563
    Всички се правите на учители по български, но не сте. Гледайте си живота, защото тези 'неграмотници' дори с неграмотността си, се оправят в живота, докато вие 'грамотните' се бъхтите и накрая нищо не получавате. Много сте ми смешни като половината казвате "Днешната младеж са много еди какво си... еди що си..", все едно сте преминали през 3 епохи. Евтини изказвания - всякакви. Мозък с гънки - никакъв. Докато гледате и съдите другите, нищо няма да постигнете в живота. Точно тази грешка правят много хора. Гледат в паничката на другия, а не гледат в своята. Не мислят за това те на какво положение са.
    Life's like a dick. It gets hard for no reason. :\

  11. #286
    Супер фен Аватара на StolenBliss
    Регистриран на
    Aug 2010
    Град
    ImaginaryWorld.com
    Мнения
    1 565
    ^Добре, само да ти кажа че тва с гънките на мозъка е пълен мит. Това колко ти е нагънат мозъка изобщо не показва по някакъв начин до колко си умен
    Logic is a systematic method of coming to the wrong conclusion with confidence.

  12. #287
    хаха сериозно ли? тогава защо всички учителки като се ядосат повтарят, че явно нямаме нито една гънка/

  13. #288
    Супер фен Аватара на StolenBliss
    Регистриран на
    Aug 2010
    Град
    ImaginaryWorld.com
    Мнения
    1 565
    Еми то и аз супер много съм го използвала и дълго време си мислех, че гънките имат роля в преценяване капацитета на ума ни, но после ме светнаха. И аз се изненадах
    Logic is a systematic method of coming to the wrong conclusion with confidence.

  14. #289

  15. #290
    Цитирай Първоначално написано от bebzgirl Виж мнението
    Аз исках да добавя думата ,,възпоменание''.Онзи ден доста спорих с учителката ми по БЕЛ.Твърдеше,че в някакъв си речник пишело ,,възпомИнание''

    ХАХА...Да не е рускиня?? ...

  16. #291
    Фен Аватара на BlizeR
    Регистриран на
    Apr 2011
    Град
    Sofia
    Мнения
    114
    СъжАлявам се пише с "а" не с "е" (СъжЕлявам)

  17. #292
    Цитирай Първоначално написано от knightdude Виж мнението
    Чудесно, но това се изучава в училище.
    То хубаво се учи в училище, обаче колко са хората, които ще му обърнат внимание? Повечето не ги интересува, важното е да са "cool", нищо че като говорят и пишат като простаци, никак не изглеждат по желания начин. Иначе поздравления за темата, написана е по начин, по-лесен за възприемане от хората на нашата възраст за разлика от повечето учебници.

  18. #293
    Аз искам да питам, къде в това изречение има грешка. Гледах го, гледах го и пак не намирам грешка.

    Ключов момент за националното осъзнаване е Възрожденската епоха.

  19. #294
    Повече от фен Аватара на babati
    Регистриран на
    Jun 2012
    Мнения
    299
    Прекрасна тема. Аз уча втора година в университет и ще ставам инженер (и то ги разбирам нещата и съм добър), а съм граматически неграмотен и родниЯТ ?? език ми е труден. Много полезна тема.

  20. #295
    Повече от фен Аватара на babati
    Регистриран на
    Jun 2012
    Мнения
    299
    pepyyy еми ако приемем, че националното осъзнаване е действие (нещо като глагол от две думи), то по правилото за пълният член би трябвало прилагателното "ключов" да е с пълен член.

    Не съм сигурен.

  21. #296
    Banned
    Регистриран на
    Jun 2012
    Мнения
    48
    Ако не ви се учи граматика има и мързелив начин Цък

  22. #297
    Много полезна темичка ^^

  23. #298
    Мега фен Аватара на DieselBlood
    Регистриран на
    Feb 2008
    Град
    Въъъъ,маняк,ни знам ве!
    Мнения
    3 727
    Държа да отбележа,че някъде из форума видях думата "наистина" написана "наЙстина".Който си разпознае грешката нека ми отговори на този въпрос-как произнасяш тази дума?
    http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=220394
    една велика тема


    Боже,който си на небето,върни ни 2pac и си вземи Джъстин Бийбър!!!!

  24. #299
    Мега фен Аватара на ledenakrasota
    Регистриран на
    Mar 2007
    Град
    София :)
    Мнения
    10 227
    Розово, а не розАво.
    Обеца и обица са дублетни думи.
    Съчетания, в които подчинената част е съкращение, се пишат разделно. BG паспорт, TV предаване,.
    Слято се пише джиесем.
    Прякори и прозвища от м.р., ед.ч. се пишат с кратък член.
    Гримирам, а не гримиРвам.
    "Най-голямото ми богатство е дълбокият покой, където се стремя,израствам и печеля онова, което светът не може да ми отнеме с огън и меч."- Гьоте

    "Scio me nihil scire" - Сократ

  25. #300
    Темата ми харесва!

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си