.
Отговор в тема
Страница 6 от 14 ПървиПърви ... 2345678910 ... ПоследнаПърви
Резултати от 126 до 150 от общо 335
  1. #126
    Мега фен
    Регистриран на
    Apr 2008
    Мнения
    3 484
    Често срещана грешка:

    Грешно: СървАр
    Правилно: СървЪр

    Особено да си обърнат внимание младите уеб-мастъри по ЦС сайтовете, защото е грозно.

  2. #127
    Аватара на MP
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    столицата
    Мнения
    1 189
    Цитирай Първоначално написано от AnIcHkAtA
    Цитирай Първоначално написано от MP
    Мерси много,но кога се пишат слято?
    Като ледоход, параход и термометър ли?

    Нямам представа
    Казват им сложни или производни думи тоест думи с два корена.Защо се пишат слято не знам.Просто така е възприето.Най-често има съединителна буква(ледОход), която не играе роля в морфологичния състав на думата, и тя може да те ориентира, но не винаги присъства.Нека някой по-компетентен да обясни.
    Нее,не ме разбра правилно.Имах предвид точно сложните думи.Като природоматематически примерно?
    Цитирай Първоначално написано от qsmin
    бях 2 месеца в изпания.
    Ако познавате някого, който не харесва Чък
    Норис, няма да го познавате за дълго.

    Има вероятност от 100% Чък Норис да ти е баща.

  3. #128
    Супер фен Аватара на AnIcHkAtA
    Регистриран на
    Jan 2007
    Град
    София
    Мнения
    1 385
    Цитирай Първоначално написано от MP
    Цитирай Първоначално написано от AnIcHkAtA
    Цитирай Първоначално написано от MP
    Мерси много,но кога се пишат слято?
    Като ледоход, параход и термометър ли?

    Нямам представа
    Казват им сложни или производни думи тоест думи с два корена.Защо се пишат слято не знам.Просто така е възприето.Най-често има съединителна буква(ледОход), която не играе роля в морфологичния състав на думата, и тя може да те ориентира, но не винаги присъства.Нека някой по-компетентен да обясни.
    Нее,не ме разбра правилно.Имах предвид точно сложните думи.Като чернобял примерно?
    Черно-бял не се пише слято никога .Същата логика вадиш, независимо дали е в единствено, или множествено число.Слагаш му пълен член.Ако дойде на втората част от думата, знчи има тире.
    черно-белиЯТ и черно-белиТЕ
    Няма как да го членуваш черният бял.Ако използваш еднородни части, тогава е различно, но и смисълът е различен.
    Черните и белите гълъби отлетяха.
    Черните, белите гълъби отлетяха.
    Тук са си отделни думи.Но ако искаш да кажеш "Черно-белите гълъби отлетяха", ще го напишеш с тире, защото няма еднородни части.

    Страшно ти го обясних просто .Ако не си разбрал-питай.
    Не си до мен да видиш плача ли, целувките за други харча ли.Няма начин да знаеш, че сърцето ми цялото е пълно с теб.
    И вечер спя до телефона си, но лъжа пак с колко лягам си.Не, не искам да знаеш, че в леглото ми само тишината лежи...

  4. #129
    Аватара на MP
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    столицата
    Мнения
    1 189
    За черно-белия не помислих като писах,тази дума по принцип знам,че се пише разделно,сега знам и защо де ,но си редактирах мнението и дадох друг пример.
    В природоматематичеси втората част на думата може да се членува - природо-математическият.Тук имаше нещо,като отношението към съществителното.Дали и двете части се отнасяли към една дума,дали можело да се каже природен и математически профил и тъй като не може,се пише заедно.Но нямам представа дали е точно така.

    Едит : няма да си трия глупостите,надявам се моите заблуди да помогнат на някой,който иска да се научи да пише.

    Все пак не се отказвам,намерих в речник думата военнопромишлен,примерно.Д али горното ми обяснение е в сила за тази дума?Военнопромишлен завод,военен и промишлен.Значи заедно?Може да се членува и военен и промишлен,но се губи смисълът.Или може би защото идва от словосъчетанието военна промишленост?Дали именно ако думата е образувана от словосъчетание се пише заедно?Черно-бял не е от словосъчетание,нито пък природо-математически.Няма природна математика.
    Цитирай Първоначално написано от qsmin
    бях 2 месеца в изпания.
    Ако познавате някого, който не харесва Чък
    Норис, няма да го познавате за дълго.

    Има вероятност от 100% Чък Норис да ти е баща.

  5. #130
    Супер фен Аватара на AnIcHkAtA
    Регистриран на
    Jan 2007
    Град
    София
    Мнения
    1 385
    Уикипедия:
    Слято писане [редактиране]
    Ако съставните думи не са равноправни, като втората дума е главната, тогава пишем слято, без тире. Пример: „тонрежисьор“, „генералмайорски“ (тук „майорски“ е главната дума, защото е прилагателно, също като цялата дума, но: „генерал-майор“).

    Слято се пишат наречия, образувани от съчетанието на предлог и наречие:
    откога, докога, откъде, докъде, отсега, досега, отскоро, доскоро, оттам, дотам, оттук, дотук, оттогава, дотогава, отвсякъде, навсякъде, откакто, отрано, поотделно

    Изключение 1. Тире се използва, ако първата дума е буква, число или изобщо по някакъв начин особена. Например: „гама-лъч“, „5-годишен„.
    Изключение 2. Фразеологични съчетания от две съществителни, независимо кое е подчиненото, се записват с тире. Например: „гайтан-вежди“, „жар-птица“, „очи-череши“.
    Не си до мен да видиш плача ли, целувките за други харча ли.Няма начин да знаеш, че сърцето ми цялото е пълно с теб.
    И вечер спя до телефона си, но лъжа пак с колко лягам си.Не, не искам да знаеш, че в леглото ми само тишината лежи...

  6. #131
    Начи за черно-бял и светлолилав има правило, че когато са 2 цвята, се пишат полуслято, а когато е нюанс и цвят, се пише слято.
    Американски форум - задаваш въпрос и ти отговарят..
    Руски форум - задаваш въпрос и на теб ти задават...
    Български форум - задаваш въпрос и всички ти обясняват колко си тъп..

  7. #132
    ...То и аз постоянно я бъркам тази граматика много се дразня но .. има си време да пиша правилно ...

    What if I say that I feel weird ... would not be allowed to be suffering?

  8. #133
    Цитирай Първоначално написано от AnIcHkAtA
    Чак сега видях това.
    Цитирай Първоначално написано от Elichka666
    ... Няма да разберат тези олигофрени,че думи,завършващи на "ъЪъЪъ" и "уУуУу" в българския език няма.
    Има завършващи думи на "У".Сега се сещам само за една, но съм сигурна, че са повече.ДолУ, а не дол0.
    Не, бе. Има предвид ония кифли, дето пишат на всяка дума: МимЕнЦетУуУуу е лигГафЧииИи или нещо подобно.
    ❝ Аз те моля, затвори очи,
    ти недей да плачеш, знам че те боли,
    от мойта стая бяла с безброй врати
    защо избяга?..❞


  9. #134

    :)

    охх в петък съм на изпит по Българси език и Литература след 7-ми клас .. дано да го изкарам

  10. #135
    Мега фен Аватара на Tempest
    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    Дружба
    Мнения
    4 806
    Цитирай Първоначално написано от Lucho
    Често срещана грешка:

    Грешно: СървАр
    Правилно: СървЪр

    Особено да си обърнат внимание младите уеб-мастъри по ЦС сайтовете, защото е грозно.
    то това е чуждица... и малко хора обръщат внимание на това как се произнася на английски по всичко друго може да съм зле, ама граматиката ми е на прекрасно ниво

  11. #136
    И аз имам да кажа нещо- много ,много често срещана грешка : съжЕлявам.
    Хора,запомнете! Пише се :съжАлявам!!!!

  12. #137
    Искам да добавя, че в множествето число думата "чао" НЕ се произнася "чао-ТЕ", а както си е в единствено число ЧАО.
    Be Fresh
    НЕ съм от София!!!

  13. #138
    Аватара на MP
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    столицата
    Мнения
    1 189
    Ти шегуваш ли се?Какво множествено число те гони бе?
    Цитирай Първоначално написано от qsmin
    бях 2 месеца в изпания.
    Ако познавате някого, който не харесва Чък
    Норис, няма да го познавате за дълго.

    Има вероятност от 100% Чък Норис да ти е баща.

  14. #139
    Цитирай Първоначално написано от KumchoValcho
    От тази тема помня, че си бях учил за изпита по БЕЛ

  15. #140
    Цитирай Първоначално написано от puxi95
    Искам да добавя, че в множествето число думата "чао" НЕ се произнася "чао-ТЕ", а както си е в единствено число ЧАО.
    Нима някой казва ЧАОТЕ ???

  16. #141
    Мда, кой казва чаоте?!

    а какво ще кажете за това:
    ❝ Аз те моля, затвори очи,
    ти недей да плачеш, знам че те боли,
    от мойта стая бяла с безброй врати
    защо избяга?..❞


  17. #142

    Регистриран на
    May 2009
    Мнения
    625
    На едни мандарини на пазара пишеше "сочни и слаТки", а веднъж, като ходихме на село, видяхме табела "Пуйко Ферма".
    Male

  18. #143
    Фен Аватара на YourFavouriteDrug
    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    Бургас :)
    Мнения
    214
    Цитирай Първоначално написано от BrainlessROCKBABY
    Мда, кой казва чаоте?!

    а какво ще кажете за това:


    Кат, велика си
    Септември пак ше атакуваме Делника и злата продавачка.

    /офтопик
    Браво за темата!
    От тоя 7-ми клас се научих да пиша правилно..ама някои са пропуснали

  19. #144
    Супер фен Аватара на Sarafina
    Регистриран на
    Feb 2008
    Град
    Пловдив
    Мнения
    1 025
    Веднъж виждам табела "При обощаря". Сигурно този поправя обовки

  20. #145
    Аватара на ILoweSea
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    In your dreams..
    Мнения
    627
    Доста полезна тема. Браво !

  21. #146

    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    София
    Мнения
    35
    Винги обръщам внимание на граматиката,полезно е да се знаят правилата

  22. #147
    Цитирай Първоначално написано от YourFavouriteDrug
    Цитирай Първоначално написано от BrainlessROCKBABY
    Мда, кой казва чаоте?!

    а какво ще кажете за това:


    Кат, велика си
    Септември пак ше атакуваме Делника и злата продавачка.

    /офтопик
    Браво за темата!
    От тоя 7-ми клас се научих да пиша правилно..ама някои са пропуснали

    о, да, и специално ще си нося граматика, а ако не - поне Анито(яката ни даскалка по БеЛ)
    ❝ Аз те моля, затвори очи,
    ти недей да плачеш, знам че те боли,
    от мойта стая бяла с безброй врати
    защо избяга?..❞


  23. #148
    Голям фен Аватара на FlowerPower
    Регистриран на
    Jul 2009
    Град
    гр. София
    Мнения
    582
    от първа стр.:"Думата е ЧОРАПОГАЩИ и няма единствено число. Като дънки ( за изненада на бургазлии, според които се казва дънкитоwink.gif

    Идва от гащи+чорапи. Чисто и просто."
    Не е вярно, има дума чорапогащник (ед.ч.) и чорапогащници (мн.ч)
    Никога не казвай никога, защото ти се връща.

    Смехът е заразен. Бъди преносител!

  24. #149

    Регистриран на
    May 2009
    Мнения
    625
    Кой/кого, някой/някого, никой/никого или едни от най-големите врагове на учениците

    Да, тези думи се намесват в преразкази, тестове, есета... - почти всичко, свързано с правопис и граматика. Много вероятно е никой в ежедневието ви де не обърне внимание, че сте сгрешили кой с кого, даже голяма част от учениците не правят разлика и точно затова тези двойки думи са толкова коварни. Който си е научил урока, ще каже "Кой и кого са въпросителни, някой и някого са неопределителни, а никой и никого - отрицателни местоимения." Съществената разлика обаче се състои в друго. Кой, някой и никой са именителен падеж(т.е. те играят ролята на подлог в изречението=вършат действието), докато кого, някого и никого са винителен и понякога дателен падеж(т.е. играят ролята на допълнение=получател на действието). Точно в това се състои трудността, свързана с използването им. За да разберем дали трябва да използваме именителната или винителната форма, трябва първо да направим синтактичен анализ(=да определим главните и второстепенните части).За пример ще дам изречението "Кой/кого търсите?". Изглежда безобидно, нали? Повечето ученици ще си кажат "Търсите е сказуемо, кой/кого е подлог, защото няма друга дума в изречението=трябва да е кой". Да, ама не, защото във въпросното изречение подлогът е изпуснат. Сказуемото търсите е от 2л., мн.ч., така че можем да заместим изпуснатия подлог с вие. Изречението би изглеждало така: Кой/кого търсите вие? Лесно се вижда, че кой/кого не играе ролята на подлог=винителен падеж=трябва да се напише кого. Но ако някой(не някого) ви се обади по телефона, едва ли ще започнете да мислите и най-накрая ще му кажете "Кого търсите?", нали? Не се притеснявайте, ако се упражнявате, след време ще го правите машинално, без дори да се замисляте. И тогава няма да ви побиват тръпки при мисълта за тест по български(не е изключено, но това е друга тема o.O).

    Надявам се да съм помогнал.

    П.П. Нарочно съм пропуснал всеки/всекиго, за да не стане текстът много дълъг. Ако съм допуснал някакви грешки при правописа или нещо друго, казвайте.

  25. #150
    ^"тези думи" се наричат..(познайте!) - местоимения (lol!)
    ❝ Аз те моля, затвори очи,
    ти недей да плачеш, знам че те боли,
    от мойта стая бяла с безброй врати
    защо избяга?..❞


Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си