.
Отговор в тема
Страница 5 от 14 ПървиПърви 123456789 ... ПоследнаПърви
Резултати от 101 до 125 от общо 335
  1. #101
    Правила за писане на есе

    1.Първо правило е това че есето винаги се пише по зададена тема.Например имаме тема:Ще победи ли доброто света?
    2.Както всяко литературно произведение,било то съчинение или преразказ,така и есето следва трите основни правила:УВОД,ТЕМА(ИЗЛОЖЕНИ )и ЗАКЛЮЧЕНИЕ.Темата в есето е всъщност твоето мнение по самия въпрос.
    3.Напълно забранено в есето е използването на фрази от друг текст или произведение.Най-важното е твоето лично отношение.Може да си позволиш използването на някоя поговорка,но веднага след това трябва да обясниш какво имаш в предвид.
    -Например по нашата тема “Ще победи ли доброто в света?” може да използвате поговорката ”Който добро прави,добро намира”.
    4.Важно правило при писането на есе,по-скоро препоръчително правило, е това да зададеш свой въпрос,на който веднага след това да отговориш.По този начин показваш,че си наясно за какво става въпрос.
    -Например,ако темата е “Ще победи ли доброто в света?”.
    Ние можем да зададем своя въпрос:”Предоставя ли живота на хората възможността да бъдат добри”? или “Прави ли животът хората по-добри?” и др...
    Няма значение в коя част от есето ще бъде зададен въпросът,дали ще бъде в увода,темата(изложението) или заключението.
    5.Мислите в средата на есето или в темата трябва да бъдат подредени достатъчно ясно,защото с тях,с твойте мисли, ти трябва да убедиш читателя или слушателя,че мнението ти е правилно.Въпреки,че есето изразява твоето лично мислене ти все пак трябва да се стараеш това което казваш да бъде правилно.Това прави есето още по-смислено.
    6.В заключението се излага извода който си направил от дадената тема.Той може да се комбинира с две,три заключителни изречения и с това да приключи есето.
    ❝ Аз те моля, затвори очи,
    ти недей да плачеш, знам че те боли,
    от мойта стая бяла с безброй врати
    защо избяга?..❞


  2. #102
    Голям фен
    Регистриран на
    Aug 2006
    Град
    {СоФеТо}
    Мнения
    888
    Страхотна тема
    if you see us in the club we'll be acting real nice
    if you see us on the floor you'll be watchin all night
    we ain't here to hurt nobody
    so give it to me give it to me give it to me
    wanna see you work your body

  3. #103

    Регистриран на
    Feb 2009
    Град
    .. EE tЪМ, некЪде на сел0о .. ;D ;D
    Мнения
    830
    Цитирай Първоначално написано от nikksata
    Абсолютно сте прави. Трябва да настъпи някаква промяна. Ядосвам се единствено от това, че вие се опитвате да научите хората да пишат правилно, но и вие допускате елементарни грешки! Най- дразнещото- НЕ СЕ ПИШЕ ЗАПЕТАЙКА, А ЗАПЕТАЯ!!! Научете го.
    Според българската граматика, ЗАПЕТАЙКА може да се пише!!! Но звучи като в първи клас

  4. #104

    ...

    Какво ли не съм виждал по тия ми ти форуми, ама върхът на сладоледа беше, когато главен редактор на известно българско списание (да не уточнявам кое) ми написа "започнИте", "новия брой които", "колеШка", "видЕм" и много други. Аз следвам журналистика и за мен е направо мъка да чета тези "красотий". Смешните скинчета, дето на 3-ти март, м.г. писаха "da iz4istim balgariq ot 4ujdata zgan, da budem balgari" хич и не мога да ги коментирам.
    Иначе поздравления за добрата тема. Но едва ли ще повлияе на мнозинството инфантилни пубери и недорасляци, които измислят съвременна граматика на българския език или по-зле - napravo zabravqt su6testvuvaneto i.
    Rammstein, Manson, Lordi, Divine!

  5. #105

    Re: Как да пишем правилно /граматика/

    Цитирай Първоначално написано от bboy_bunker
    Мекането като национален спорт

    Когато глагол в единствено число завършва на "М", в множествено число завършва на "МЕ".
    Гледам - Гледаме
    Искам - Искаме и т.н.

    НО.... НЕ И ТАКА!!!
    Свиря - Свириме (истината е Свирим)
    Ходя - Ходиме (Ходим) и т.н.

    По повод на това правило един радетел на мисълта каза:
    Как да е грешно "ядем" бе?! Аз яM, ние ядемЕ...
    Открих ти няколко грешки
    А относно примера с ходиме - в северозападния край на България не се счита за грешно да се казва "ходиме". А относно "ядеме" както казах малко по-напред по книжовен език е "ЯДЕМ", а "е" се слага само в тази част на България която казах
    Не, че съм луд бе хора! Просто съм в лошо настроение от 19 години насам...

  6. #106
    То повечето грешки идват от това,че повечето индивиди пишат на латиница.И там като свикнат примерно да заместват "ъ" с "а",после не се и сещат да го оправят.И сега тази мода да се пише с думи,завършващи на "ъЪъЪ"... Няма да разберат тези олигофрени,че думи,завършващи на "ъЪъЪъ" и "уУуУу" в българския език няма.

  7. #107
    Нееее искаш да кажеш, че думатъ "метау" не съществувъ?!
    Някои го правим, защото аз също понякога го правя, просто за майтапа, за да се наблегне на някой определен звук. Не мисля, че населението е чак толко изтъпяло, че да пише по "съчинения" и други подобни места думи, завършващи на "ъ". А правописните грешки... латиницата не е дотам виновна, колкото това, че не учат, не им се преподава както трявба или не знам и аз какво вече. Неграмотност е имало и преди да се запише по скайп, майп, кюта, мюта на латиници...

  8. #108
    Цитирай Първоначално написано от afterforever
    Не мисля, че населението е чак толко изтъпяло, че да пише по "съчинения" и други подобни места думи, завършващи на "ъ".
    Хахах колкото и да не ти се вярва,точно обратното е.И аз не вярвах,докато не видях,но факт.

  9. #109
    Аватара на sawfan
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    градския кенеф
    Мнения
    131
    Грамотнико ... ти като си толкова умен, знаеш ли думата ЗАПЕТАЯ Като се правиш на грамотник , поне научи 1-2 правила

  10. #110
    Супер фен Аватара на diksi
    Регистриран на
    Apr 2009
    Мнения
    2 538
    Много се зарадвах, ровейки се в този сайт, че най-сетне има и такава тема. Новото поколение сме много неграмотни!!! Може ли бе?! Една моя съученичка има петици по БЕЛ, а не може да каже ,,Асоциация"

  11. #111

    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    Пазарджик
    Мнения
    39
    И кой е виновен ,че новото поколение сме много неграмотни? Копютъра ... Училището е виновно! В училище от 7-ми до 12-ти клас се занимаваме с произведения, които никой не чете, есета ,които се преписват от интернет и т.н. Във всички часове по литература и Български език от началото на годината досега учителят говореше някакви неща със скоростта на охлюв и целия клас ги пишехме без да мислим какво означават...И за това ще си остана неграмотен поне докато не отида в университет та даже и след това понеже искам да се занимавам с математика...

  12. #112
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469
    Много хубава тема!

  13. #113
    Мега фен Аватара на Blab
    Регистриран на
    Mar 2007
    Мнения
    8 105
    Цитирай Първоначално написано от Mite94613
    И за това ще си остана неграмотен поне докато не отида в университет та даже и след това понеже искам да се занимавам с математика...
    Цял живот съм се занимавала с математика, но съм грамотна, ще ме извиняваш, оправдания са това, безпочвени, дъъ...:Д

  14. #114

    Регистриран на
    Jan 2009
    Град
    Пазарджик
    Мнения
    39
    Цитирай Първоначално написано от Blab
    Цитирай Първоначално написано от Mite94613
    И за това ще си остана неграмотен поне докато не отида в университет та даже и след това понеже искам да се занимавам с математика...
    Цял живот съм се занимавала с математика, но съм грамотна, ще ме извиняваш, оправдания са това, безпочвени, дъъ...:Д
    Защо не ми цитира целия коментар имам и други оправдания И къде научи граматиката? В университета нали? И как да стана грамотен като имам 2 часа Български език и 2 литература на седмица и в тея часове повтарям биографиите на Христо Смирненси и Елисавета Багряна като папагал или пък слушам бавния и монотонен глас на учителя ми и почти заспивам...Трябва да има много повече часове за граматика а темата е полезна но утре сигурно вече ще съм я забравил.Това трябва да се учи в даскалото!

  15. #115
    Аватара на MP
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    столицата
    Мнения
    1 189
    Пичът (предполагам) е адски прав.Няма как с по 2 часа БЕЛ,в които се занимава само с литература да се постигне едно добро ниво на грамотност.Това е просто невъзможно.Малко са децата,които от малки учат всичко като хората,най-много защото родителите ги карат.Трябва време,за да осъзнаеш,че е необходимо да си образован...
    Цитирай Първоначално написано от qsmin
    бях 2 месеца в изпания.
    Ако познавате някого, който не харесва Чък
    Норис, няма да го познавате за дълго.

    Има вероятност от 100% Чък Норис да ти е баща.

  16. #116
    Аватара на clever
    Регистриран на
    Mar 2009
    Град
    в света на приключенията ..
    Мнения
    3 469
    Много полезна тема!

  17. #117
    ^
    you say im going nowhere
    and thats what keeps me dreaming
    you wish i would just shut-up
    and thats what keeps me screaming ;d

  18. #118

    Регистриран на
    Dec 2008
    Град
    Варна
    Мнения
    618
    за членуването има и по-лесен начин.Моята учителка винаги ни е казвала:" Можеш ли да замениш с "той"-пълен член,с "него"- кратък"-Лесно е

  19. #119
    Темата е страхотна и мн полезна .. Научих някои работи , които не ги знаех

  20. #120

    Регистриран на
    May 2009
    Мнения
    625
    Преди няколко страници видях мнението на автора по темата дали се пише "Тук няма никой.", или "Тук няма никого."...
    Цитирай Първоначално написано от bboy_bunker
    никой
    ...И май и той трябва да си доучи граматиката.

    П.П.
    30. И не започвай изреченията със съюз.
    Това са пълни глупости.

  21. #121
    Аватара на MP
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    столицата
    Мнения
    1 189
    Тук е мястото да питам.Как е правилото за тире между 2 думи и кога се пишат слято?Думи като социално-икономически,зърнено-фуражни,Джони-Депови,такива житовни?
    Цитирай Първоначално написано от qsmin
    бях 2 месеца в изпания.
    Ако познавате някого, който не харесва Чък
    Норис, няма да го познавате за дълго.

    Има вероятност от 100% Чък Норис да ти е баща.

  22. #122
    Супер фен Аватара на AnIcHkAtA
    Регистриран на
    Jan 2007
    Град
    София
    Мнения
    1 385
    Цитирай Първоначално написано от MP
    Тук е мястото да питам.Как е правилото за тире между 2 думи и кога се пишат слято?Думи като социално-икономически,зърнено-фуражни,Джони-Депови,такива житовни?
    Аз ще ти отговоря

    Когато думите са равноправни по смисъл в изречението и можеш да членуваш втората, се пишат с тире.
    черно-белиЯТ (черно-бял)
    лиро-епическиЯТ (лиро-епически)
    зърнено-фуражниТЕ (зърнено-фуражни)
    Също и притежателни прилагателни имена с наставка -ов; -ев; -ски
    Иван-Вазови разкази
    Елин-Пелиновски произведения

    Разделно се пишат, когато можеш да членуваш първата.
    поетЪТ революционер (поет революционер)
    градЪТ държава (град държава)
    Не си до мен да видиш плача ли, целувките за други харча ли.Няма начин да знаеш, че сърцето ми цялото е пълно с теб.
    И вечер спя до телефона си, но лъжа пак с колко лягам си.Не, не искам да знаеш, че в леглото ми само тишината лежи...

  23. #123
    Аватара на MP
    Регистриран на
    Aug 2008
    Град
    столицата
    Мнения
    1 189
    Мерси много,но кога се пишат слято?
    Цитирай Първоначално написано от qsmin
    бях 2 месеца в изпания.
    Ако познавате някого, който не харесва Чък
    Норис, няма да го познавате за дълго.

    Има вероятност от 100% Чък Норис да ти е баща.

  24. #124
    Супер фен Аватара на AnIcHkAtA
    Регистриран на
    Jan 2007
    Град
    София
    Мнения
    1 385
    Цитирай Първоначално написано от MP
    Мерси много,но кога се пишат слято?
    Като ледоход, параход и термометър ли?

    Нямам представа
    Казват им сложни или производни думи тоест думи с два корена.Защо се пишат слято не знам.Просто така е възприето.Най-често има съединителна буква(ледОход), която не играе роля в морфологичния състав на думата, и тя може да те ориентира, но не винаги присъства.Нека някой по-компетентен да обясни.
    Не си до мен да видиш плача ли, целувките за други харча ли.Няма начин да знаеш, че сърцето ми цялото е пълно с теб.
    И вечер спя до телефона си, но лъжа пак с колко лягам си.Не, не искам да знаеш, че в леглото ми само тишината лежи...

  25. #125
    Супер фен Аватара на AnIcHkAtA
    Регистриран на
    Jan 2007
    Град
    София
    Мнения
    1 385
    Чак сега видях това.
    Цитирай Първоначално написано от Elichka666
    ... Няма да разберат тези олигофрени,че думи,завършващи на "ъЪъЪъ" и "уУуУу" в българския език няма.
    Има завършващи думи на "У".Сега се сещам само за една, но съм сигурна, че са повече.ДолУ, а не дол0.
    Не си до мен да видиш плача ли, целувките за други харча ли.Няма начин да знаеш, че сърцето ми цялото е пълно с теб.
    И вечер спя до телефона си, но лъжа пак с колко лягам си.Не, не искам да знаеш, че в леглото ми само тишината лежи...

Правила за публикуване

  • Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си