Холтера е уствойство, кеото измерва пулса, кръвното и сърдечния ритъм на пациента. Устойството е голямо колкото портфейл и в него се поставя една батерия и SD карта (като тези, които са във дигиталните фотоапарати). Целата на холтера е през 24-те часа, които се носи да записва сърдечния ритъм и всички други възможни сърдечни показатели. Така ако пациента получава аритмии, или друг тип патологични изменения на показателите, които не могат да бъдат засечени докато сте в лекарския кабинет, ще санат достояние на лекарите.

Холтера се закрепя с 5 вендузки/лепенки и много медицински скоч за гърдите на пациента. Петте предни вендузи описват полукъг около самата гърда. На гърба от дясната страната също се прикрепва един електрод. Холтера се носи 24 часа в естествена среда - човек не трябва да се лишава от нищо, което прави през деня за да може отчитанията да са реални. Тоест ако всеки ден качвате стъпбите до третия етаж пеша - то направете същото и когато сте с холтера. Холтера се носи под дрехите - можете да ходите с него на работа или училище без проблем.

След 24 часа холтера се връща в болницата, лекарите свалят информаията и след още 24 часа ще имате резултатите от него.

Холтер се използват когато кардиолозите имат съмнение за заболяване от типа на перикардит, миокардит или друго подобно заболяване на сърцето чиито симптоми могат да бъдат засечени чрез записваните от холтера параметри.