В България никога не е имало комунизъм в истинския смисъл на думата.
След Втората световна война съществена черта на външната ни търговия беше,че тя се извършваше на държавна основа при наличието на държавен монопол.Външната ни търговия имаше възможност да увеличи обема си поради индустриализацията,която създаде предприятия произвеждащи значителни ресурси,както за вътрешно потребление така и за износ.Увеличеният износ носеше валутни ресурси необходими и за внос и от там за цялостното подобравяне на положението на стопанството в страната.
Б-я беше член на СИВ(съюз за икономическа взаимопомощ) и относителният дял с него беше 78% от общия ни стокообмен.А в това число само от бившия Съветски съюз 55%.
Преминаването след 1989г. на страната към пазарното стопанство беше съпроводено с редица грешки и недостатъци,които се отразиха негативно на външната търговия.При разпадането на СИВ и СС се унищожиха създадени производствени пазарни връзки.Измени се и структурата на вноса и износа,като в износа намаля делът на машините и готовите изделия,а във вноса делът на тези позиции се увеличи.
Търговията на Б-я със страните на бившия съветски съюз след 89г. намалява,като особено тревожно е,че българския износ е спаднал над 3 пъти,а вносът с 3.5%.